زایمان 1

درد زایمان چگونه شروع میشود و چه کنیم کودک زودتر بیاید؟

نگرانی های شایعی در مورد زایمان وجود دارد. در این مطلب نشانه هایی از شروع وقت زایمان و روشهای تسریع آن برایتان آورده ایم. اگر بارداری پر خطر دارید یا در کمتر از هفته ی 37 م بارداری قرار دارید، با دردهای ناگهانی به بیمارستان مراجعه میکنید.

علائم نزدیک شدن زمان زایمان

تجربه هر زن از زایمان متفاوت است. اما نشانه های متعددی وجود دارد که نشاندهنده ی شروع زایمان است. از جمله ی این موارد عبارتنداز:

  • درد شدید شکم که مانند دردهای بسیار شدید قاعدگی است. این نشانه ی شروع انقباضات است.
  • درد پایین کمر
  • ضرورت در رفتن به توالت – این بدین خاطر است که سر کودک به روده فشار می آورد

در صورت داشتن مامای همراه، با او تماس بگیرید. شروع درد زایمان میتواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. اگر بیش از 37 هفته دارید، احتمالا توصیه می شود که در خانه بمانید تا زمانی که زایمان نزدیک شود. این زمانی است که گردن رحم تا 4 سانتیمتر باز می شود و انقباضات شما قوی تر و منظم تر می شود.

در حین زایمان، انقباضات شدیدتر و پیوسته تر میشود. اگر انقباضات شما هر 5 دقیقه یکبار و هر بار 30 تا 60 ثانیه طول میکشد، به بیمارستان مراجعه کنید. اگر این اولین فرزند شما نیست، احتمال دارد که زایمان سریعتری داشته باشید، ممکن است ماما به شما توصیه کند قبل از این زمان با او تماس بگیرید. اگر از نشانه های خود مطمئن نیستید، با ماما تماس بگیرید. او از علایم شما متوجه خواهد شد که زمان زایمان فرا رسیده است یا خیر.

word image 67

چندین راه برای شروع انقباضات و زایمان وجود دارد اما این زمانی کار میکند که بدن شما آماده باشد. هنگام استفاده از هر یک از این روش های طبیعی برای شروع زایمان، بخصوص گیاهان دارویی احتیاط کنید. به این دلیل که رحم می تواند بیش از حد تحریک شود، به این معنی که بین انقباضات فاصله ی بسیار کمی ایجاد میشود. این باعث می شود که کودک اکسیژن کمتری دریافت کند و در نتیجه میزان ضربان قلب جنین کاهش یابد. قبل از اینکه هر یک از این تکنیک ها را امتحان کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

1-راه هایی برای استراحت پیدا کنید

درصورت داشتن استرس، نگرانی و تنش زیاد زایمان شروع نخواهد شد. یک دوش گرم (نه داغ) بگیرید. یک ماساژور حرفه ای تنها برای حفظ آرامش بگیرید. طب سوزنی و طب فشاری، به دلیل تمرکز بر روی قسمتهای اصلی بدن، به بهبود زایمان کمک میکند. علاوه بر این، برخی از زنان از آروماتراپی برای رایحه ی آرامبخش و تسکین دهنده ی آن استفاده میکنند.

سعی کنید هر روز چیز جدیدی را امتحان کنید. به مانیکور بروید، شام را در یک رستوران جدید بخورید و با همسرتان به تماشای یک فیلم یا خوردن بستنی مورد علاقه تان بروید.

2- پیاده روی

اگر انقباضات رحم دارید اما هنوز زمان زایمانتان نیست، پیاده روی می تواند به شما کمک کند. پیاده روی موجب میشود که کودک در موقعیت مناسب برای به دنیا آمدن قرار گیرد. همچنین، با ایستادن درست، بدلیل نیروی گرانش زمین، جنین به سمت لگن حرکت میکند. علاوه بر این انجام ورزشهای بارداری هم میتواند کمک کننده باشد.

3- داشتن رابطه جنسی

رابطه جنسی شناخته شده ترین ترفند برای شروع زایمان است. اسپرم حاوی پروستاگلاندین طبیعی- هورمونی ایده آل برای شروع زایمان است. اگر از این تکنیک استفاده کنید، بلافاصله بلند نشوید و اجازه دهید تا اسپرم در سرویکس باقی بماند. این به رقیق سازی و گسترش اسپرم کمک میکند.

با این حال در اواخر بارداری ، بسیاری از زنان میلی به برقراری رابطه ی جنسی ندارند. گفته میشود که ارگاسم میتواند دهانه ی رحم را تا 2 سانتیمتر باز کند. از همسرتان بخواهید تا نوک پستانها را به آرامی تحریک کند یا یک حوله ی گرم برروی آن قرار دهد. این موجب ترشح اکسی توسین میشود. اینکار را دائما انجام ندهید. در برخی زنان با انجام اینکار انقباضات تا 20 دقیقه شروع میشود. اگر پس از نیم ساعت تغییری احساس نشد، آن را متوقف کنید و روز دیگری تکرار کنید.

4- روغن کرچک یا روغن پریموس شب را امتحان کنید

روغن کرچک و روغن پریمولوس شب میتوانند به شروع زایمان کمک کنند، اما باید با احتیاط مصرف شود. این روغن ها عوارض جانبی و عوارض احتمالی دارند. نگرانی در مورد روغن کرچک وجود دارد که عمدتا یک ملین قوی است. در حالی که اسپاسم روده ممکن است باعث انقباضات شود، موجب تحریک روده ی مادر و نوزاد هم میشوند.

شایعترین کاربرد روغن پریمولوس شب به طور مستقیم بر روی دهانه رحم است، نه روی شکم. اما از آنجاییکه بارداری می تواند واکنش های سختی با این موارد ایجاد کند، انتخاب این روش گزینه ی مناسبی بنظر نمیرسد. در مورد مزایا و معایب این روشها، از پزشک سوال کنید.

5- خوردن غذاهای تند

بسیاری از مردم معتقدند که خوردن غذاهای تند میتواند به زایمان کمک کند. متاسفانه مطالعات علمی دقیقی در این مورد انجام نشده است. میتوانید این گزینه را امتحان کنید اما اگر با شکم پر زایمان کنید، احتمال استفراغ بالا است.

حتما بخوانید: 18 کاری که باید انجام دهید تا زایمان طبیعی راحت تری داشته باشید!

6- تحریک نوک پستان را امتحان کنید

تحریک نوک پستانها موجب ترشح اکسی توسین میشود که به شروع زایمان کمک میکند. اکثر مادران به انجام این تکنیکها تمایلی ندارند، چون موجب انقباضات قوی و سخت میشود و در بیشتر مواقع ضربان قلب جنین را پایین می آورد. تا زمانیکه پزشک شما اجازه ندهد، از این روشها بخصوص تحریک نوک پستان استفاده نکنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkزایمان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up