خانه > خون > عفونت خون چیست؟ چه دلایلی دارد و چطور آن را درمان کنیم؟
درمان عفونت خون

عفونت خون چیست؟ چه دلایلی دارد و چطور آن را درمان کنیم؟

عفونت خون (Sepsis) توسط سیستم دفاعی بدن ایجاد میشود و برای مبارزه با عفونت است. به عفونت خون سپتیسمی یا گندخونی هم گفته میشود. در این مطلب دلایل عفونت خون و جدیدترین روش های علمی درمان آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

تعداد زیادی از مواد شیمیایی که در طول این پروسه وارد جریان خون میشوند، موجب التهاب گسترده میگردد. این میتواند موجب آسیب اندام ها شود. لخته شدن خون در طی عفونت خون میتواند موجب کاهش جریان خون به اندام ها و اندامهای داخلی بدن شود. این اندام ها را از موادمغذی و اکسیژن محروم میکند. در موارد شدیدتر یک یا چند اندام ممکن است از کار بیفتد.

از دست ندهید: بهترین و جدیدترین روش درمان خانگی کم خونی با روش گیاهی سنتی

در بدترین حالت، عفونت خون موجب فشارخون بسیار پایین میشود که پزشکان به این حالت شوک سپتیک میگویند. این ممکن است موجب ازکار افتادگی برخی اندام ها مانند ریه، کبد و کلیه شود. در برخی موارد این حالت میتواند کشنده باشد.

علت و عوامل خطر عفونت خون

عفونت باکتریایی مهمترین علت عفونت خون است؛ اما عفونت خون میتواند بعلت عفونتهای دیگر هم اتفاق بیفتد. این بیماری میتواند در هرجایی که باکتری یا ویروس وارد بدن میشود ایجاد شود. پس این بیماری میتواند بعلت یک چیز کوچک مانند جراحت زانو تا بریدگی پوست ایجاد شود. افرادیکه بیماری های جدی تری مانند آپانتیس، پنومونی، مننژیت یا عفونت دستگاه ادراری دارند هم ممکن است در معرض خطر باشند.

افراد مبتلا به استئومیلیت (عفونت استخوان) هم در معرض خطر ابتلا به عفونت خون هستند. در بیماران بستری، باکتری ها میتوانند از طریق برشهای جراحی، کاتتر ادراری و زخم بستر وارد بدن شوند.

هرکسی میتواند به عفونت خون مبتلا شود اما فرادیکه بیشتر در معرض خطر هستند عبارتند از:

 1. افرادیکه سیستم ایمنی بدنشان بعلت بیماری هایی مانند ایدز و سرطان بخوبی کار نمیکند.
 2. افرادیکه داروهای سرکوب سیستم ایمنی مانند استروئیدها را مصرف میکنند و همچنین آنهاییکه داروهایی برای جلوگیری از پس زدن عضو پیوند زده شده را استفاده میکنند.
 3. بچه های بسیار کوچک
 4. سالمندان، بخصوص آنهاییکه بیماری های دیگری دارند
 5. افرادیکه اخیرا در بیمارستان بستری شده اند یا عمل جراحی بزرگی داشته اند
 6. افراد دیابتی

علایم عفونت خون

این بیماری بدلیل اینکه میتواند در قسمتهای مختلف بدن ایجاد شود، علایم مختلفی هم دارد. اولین نشانه ها شامل تنفس سریع و گیجی است. سایر علایم هشدار دهنده عبارتند از:

 • تب و لرز
 • دمای بسیار پایین بدن
 • ادرار کم تر از حد نرمال
 • نبض سریع
 • تنفس سریع
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

درمان عفونت خون

اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است فرد عفونت خون داشته باشد، او آزمایشاتی انجام میدهد که موارد زیر را بررسی کند:

افراد مبتلا به عفونت خون را معمولا در بخش مراقبتهای ویژه ICU قرار میدهند. در انجا سعی میشود عفونت متوقف شود، عملکرد ارگانهای حیاتی حفظ شود و فشارخون تنظیم شود (تزریقات داخل وریدی و اکسیژن اضافی میتواند به این موضوع کمک کند)

وقتی پزشک متوجه دلیل عفونت شد، داروهایی تجویز میکند تا میکروب خاصی را مورد هدف قرار دهد. اغلب پزشکان وازوپروسورها را تجویز میکنند (داروهایی که موجب تنگ شدن رگهای خونی میشود) تا فشارخون بهبود یابد.

حتما بخوانید: خواص عرق بهارنارنج و بهترین نحوه ی مصرف آن برای گرفتن نتیجه ی مناسب

افرادی که شرایط شدیدتری دارند، ممکن است نیاز به انواع دیگری درمان مانند دستگاه تنفسی یا دیالیز کلیه باشد. ممکن است برای تمیز کردن عفونت نیز به عملهای جراحی نیاز باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست