روش استفاده از لیدوکائین

نحوه استفاده از لیدوکائین برای دندان (و 3 نکته مهم)

لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو تحت عنوان های زایلوکائین یا لیگنوکائین نیز شناخته می شود. از این دارو برای درمان سوختگی های جزئی، خراش و گزش حشرات و یا اهداف دیگر نیز استفاده می شود.

نام های تجاری معمول لیدوکائین عبارتنداز: Aspercreme، LidaMantle ،VacuStim Silver و Xylocaine.

اثر لیدوکائین حدود 90 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. حدود نیمی از سهم بازار بیحس کننده های موضعی در ایالات متحده، توسط محصولات حاوی لیدوکائین اشغال شده است. این دارو در فرم های مختلف (ژل، کرم، اسپری و…) و در غلظت های متفاوت موجود است.

عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

دندانپزشک معمولاً در مواقعی که نیاز به بی حس کردن دندان داشته باشد، از لیدوکائین استفاده می کند تا بتواند بیمار را برای یک عمل دندانپزشکی آماده کند. این ماده معمولاً به لثه یا گونه شما تزریق می شود. مواد بسیاری مشابه لیدوکائین موجود هستند که اثرات همه ی آنها به یک شکل است.

اگر از فوبیای آمپول رنج می برید، نگران نباشید چون اغلب دندانپزشکان ابتدا دندان مورد نظر را پاک و خشک می کنند و سپس مقداری ژل لیدوکائین روی آن می زنند. این کار به این منظور انجام می شود که وقتی دندانپزشک شروع به تزریق ماده بیهوشی می کند، آمپول را احساس نکنید. این اثر تقریباً فوری است و بیش از سه دقیقه طول نمی کشد (این یکی از مهمترین نقاط قوت لیدوکائین محسوب می شود). دوز تزریق شده بستگی به پروسه ی کار دارد. برای مثال برای کشیدن دندان عقل، به بی حس کننده موضعی بیشتری نیاز است.

تزریق بیحس کننده ی لیدوکائین، ناحیه کوچکی از یک طرف دهان را بی حس می کند (این دقیقاً همان چیزی که برای انجام پروسه های دندانپزشکی ضروری است). به این ترتیب هیچ دردی احساس نخواهید کرد و دندانپزشک قادر خواهد بود به نحو احسنت کار خود را انجام دهد.

اثر لیدوکائین یا دیگر داروهای بیحسی گاهی اوقات تا چندین ساعت هم احساس می شود و سپس بتدریج محو می شود. این ممکن است در حرف زدن و غذا خوردن تداخل ایجاد کند. اگر بیحسی قوی باشد، ممکن است بلعیدن غذا نیز با مشکل مواجه شود چون احساس در این قسمت از دهان، کاهش پیدا می کند. اما این فقط موقتی است و با گذشت زمان از بین می رود.

عوارض جانبی

داروهای بیحسی موضعی به طور کلی بسیار ایمن و برای اکثر افراد قابل تحمل هستند. عوارض جانبی این داروها بسیار اندک است. آنها همچنین به عنوان گشاد کننده ی خفیف عروق رفتار می کنند، به این معنی که رگ های خونی را گشاد می کنند. بعلاوه معمولاً با انقباض کننده های عروق مخلوط می شوند تا سرعت جذب شان را در جریان خون کاهش دهند و به این ترتیب احتمال بروز هرگونه عوارض جانبی ناخواسته خنثی شود.

یکی از عوارض جانبی احتمالی تزریق بی حسی موضعی هماتوم است. هماتوم به معنی متورم و پر خون شدن ناحیه ی تزریق است که باعث تجمع خون در بیرون رگ های خونی می شود. پس از بروز این مشکل، احساس سوزن سوزن شدن، درد و بیحسی ممکن است ایجاد شود. این علایم در صورت برخورد سرنگ به عصب ممکن است چند ماه طول بکشد، اما عصب معمولاً خود را ترمیم می کند و اثر آن موقتی است. اگر بعد از تزریق دچار افزایش ضربان قلب شدید، به دندانپزشک اطلاع دهید، این ممکن است به دلیل اپی نفرینی باشد که همراه با لیدوکائین در تزریق استفاده می شود (به عنوان یک تنگ کننده عروق).

لیدوکائین توسط کبد متابولیزه می شود. اگر به مشکلات کبدی مبتلا هستید، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا لیدوکائین از سیستم بدن شما خارج شود. اگر در حال حاضر دارویی مصرف می کنید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید حتی اگر به نظر می رسد این داروها با پروسه های دندانپزشکی ارتباطی ندارند.

برخی افراد نسبت به لیدوکائین حساس هستند. این یک ویژگی ژنتیکی است و به شما توصیه می شود در صورت حساس بودن به دارو، دندانپزشک خود را مطلع کنید. ممکن است در حین عمل متوجه علایم بخصوصی شوید. اگر تابحال از لیدوکائین استفاده نکرده اید و این اولین بار است، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.

در صورت ابتلا به کدام بیماری ها باید به پزشک اطلاع دهیم؟

در صورت داشتن هر کدام از شرایط زیر، قبل از استفاده از لیدوکائین موضعی، حتما به پزشک اطلاع دهید:

 • مشکلات قلبی
 • پوست عفونی، باز یا آسیب دیده
 • نشان دادن واکنش های غیرمعمول یا آلرژیک به لیدوکائین یا سایر داروها، غذاها، رنگها یا مواد نگهدارنده
 • بارداری یا تلاش برای باردار شدن
 • شیر دهی

چگونه باید از لیدوکائین استفاده کنم؟

لیدوکائین موضعی باید روی پوست اعمال شود. این دارو می تواند در دهان و بینی استفاده شود و یا توسط متخصص بهداشت در بیمارستان یا کلینیک به گلو اعمال شود. دستورالعمل های موجود در نسخه یا برچسب محصول را دنبال کنید. داروهای خود را در فواصل منظم استفاده کنید و بیشتر از زمان توصیه شده از آنها استفاده ننمایید.

در مورد استفاده از این دارو برای کودکان، ابتدا با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. اگرچه این دارو ممکن است توسط پزشک تجویز شده باشد اما باید با احتیاط اعمال شود.

اور دوز: اگر فکر می کنید لیدوکائین موضعی را به مقدار بسیار زیاد مصرف کرده اید، بلافاصله با مرکز کنترل سم یا اورژانس تماس بگیرید.

توجه: اگر پزشک برای شما لیدوکائین موضعی تجویز کرده است، به معنای این است که این دارو فقط مخصوص شماست پس نباید با دیگران به اشتراک گذاشته شود.

در صورت فراموش کردن یک دوز لیدوکائین، چه باید کرد؟

دوز فراموش شده را استفاده نکنید. این دارو بصورت منظم استفاده نمی شود و تنها باید در مواقع ضروری اعمال گردد.

تداخلات دارویی

برخی از داروهایی کنترل کننده ی ریتم قلب ممکن است با لیدوکائین موضعی تداخل برقرار کنند.

لیستی تمام داروها اعم از گیاهان دارویی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی مصرفی تان را به پزشک بدهید. همچنین اگر سیگار می کشید، الکل می نوشید یا از داروهای غیرقانونی استفاده می کنید، پزشک را مطلع نمایید. بعضی از این آیتمها ممکن است با داروی شما تداخل داشته باشند.

برای استفاده از لیدوکائین موضعی، در چه مواردی باید احتیاط کرد؟

هنگام اعمال دارو، مواظب آسیب و جراحت باشید. در صورت استفاده از این دارو در دهان یا گلو، حداقل یک ساعت آدامس نجوید و غذا نخورید. اگر یک ناحیه از دهان هنوز بی حس است، در حین جویدن یا بلعیدن ممکن است زبان یا گونه خود را گاز بگیرید. همچنین ممکن است هنگام خوردن غذاها یا نوشیدنی های گرم احساس درد نکنید.

در مجموع لیدوکائین و سایر داروهای بیحس کننده ی موضعی، برای انجام پروسه های دندانپزشکی ضروری هستند. این به ما کمک می کند در طول عمل راحت تر باشیم و احساس درد نکنیم.

12 درمان خانگی آسان برای تسکین دندان درد

داروهای بیحسی بسیار ساده و موثر هستند و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها به خودی خود بر سلامت دندان تأثیر نمی گذارند، اما باعث شده اند که بسیاری از افراد در پروسه های دندانپزشکی احساس راحتی کنند. استفاده از داروهای بیحسی موضعی، به طور قابل توجهی بر سلامت کلی دندان ها تأثیر مثبت داشته است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
دندان دردعفونت دندانلیدوکائین

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • متین احمدی
  11 می 2023 8:08 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید…
  بنده قرص ب۲ مصرف میکنم میخام تعدادی از دندونام رو بکشم آمپولای بی حسی با قرص ب۲ تداخلی پیدا نمیکنن ممنون میشم راهنمایم کننین.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up