آبسه

11 درمان خانگی آبسه دندان و 7 درمان سنتی با گیاه

به طور عمده آبسه دندان ناشی از ورم لثه و دندان خرد شده است، آبسه دندان عفونت بین لثه و یا ریشه دندان است که بسیار دردناک است، به شکل چرک داخل دندان است و علت دندان درد است. باکتری ها در آبسه دندان وارد میشوند و در آنجا تکثیر میشوند. عفونت در قسمت استخوانی که تکیه گاه دندان است پراکنده میشود که اگر به موقع درمان نشود ممکن است نتیجه اش این باشد که مشکلی طاقت فرسا زندگی را تهدید کند. درد ناشی از آبسه دندان غیر قابل تحمل است و افراد چیزهای زیادی را امتحان میکنند و در پایان درد بیشتری خواهند داشت. اگر شما نیز از بیماری لثه رنج میبرید ما به شما بایدها و نبایدهایی را یاد میدهیم. در ابتدا شما به تشخیص علائم و علتها نیاز دارید.

علل آبسه دندان

دلایل زیر خطر ابتلا به آبسه ی دندان را افزایش میدهند:

 • بیماری لثه
 • بهداشت دهانی ضعیف
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • دندان خرد شده
 • ورم لثه
 • عفونت دندانی
 • باکتریها
 • خوردن مقدار زیادی شیرینی جات و غذاهای چسبنده

همچنین بخوانید: 12 درمان خانگی آسان و ثابت شده علمی برای تسکین دندان درد

علائم آبسه دندان

نشانه های آبسه دندان شامل: درد در ناحیه عفونی در زمانی که چیزی میخورید، دندانهای حساس، ترشح چرک در دهان در هنگام خوردن مایعات، تنفس بد، قرمزی و جوش در لثه ها، احساس ناخوشایند، مشکل در باز کردن دهان، آماس در ناحیه عفونی، تجربه ی دندان دردهای پیش بینی نشده، بی خوابی، مشکل در بلع برخی چیزها و تب می باشند.

اگر شما هم هر کدام از این علائم را تجربه کرده اید، به دندانهایتان نگاهی دقیق بیندازید و فوراً آنرا درمان کنید.

درمانهای خانگی برای آبسه دندان

شما برای درمان آبسه دندان تقریبا هر چیزی را در آشپزخانه منزلتان پیدا خواهید کرد. درمانهای خانگی زیر به دندان درد شما تسکین فوری می بخشند.

1-سیر: سیر یک باکتری کش طبیعی است. عصاره سیر خام به از بین رفتن عفونت کمک میکند. اگر شما یک دندان درد شدید را تجربه میکنید چیزی که در اینجا باید انجام دهید این است: میخک سیر خام را بگیرید، فشار دهید و له کنید و آب آن را بگیرید حالا عصاره را روی محل عفونی بکار ببرید. این درمان خانگی در درمان دندان درد شبیه جادو عمل میکند.

2- روغن میخک: روغن میخک به از بین رفتن عفونت کمک میکند و بر دندان درد و بیماریهای لثه اثر زیادی دارد. مقداری روغن میخک را بگیرید و به آرامی با آن مسواک کنید باید در هنگام بکار بردن آن روی محل عفونت بیشتر دقت کنید.از فشار دادن آن روی دندان خودداری کنید چرا که درد بیشتری احساس خواهید کرد. مقداری از روغن میخک را بردارید و روی لثه هایتان ماساژ دهید.

مطلب کاربردی: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

3- روغن کشیدن: این یک درمان خانگی سودمند است. همه چیزی که شما به آن نیاز دارید روغن نارگیل است. یک قاشق غذا خوری از روغن نارگیل بردارید و در دهان بگذارید، آن را قورت ندهید فقط به مدت سی دقیقه یا بیشتر دهان را با آن شستشو دهید سپس آن را از دهان بیرون بریزید و در آخر دهانتان را با آب بشویید.

4- روغن نعنا فلفلی: روغن نعنا فلفلی در دندان درمان درد شبیه معجزه عمل میکند، مقداری از روغن را روی نوک انگشت خود بریزید سپس به آرامی روی محل عفونی ماساژ دهید. شما تسکین دندان دردی را که ناشی از آبسه دندان است به زودی احساس خواهید کرد.

5- نمک: در واقع نمک یک درمان مهم است. اگر شما به دنبال یک مسکن فوری هستید نمک یک درمان مهم است. کل چیزی که احتیاج دارید مخلوط کردن مقدارکمی نمک در یک لیوان پر از آب ولرم و غرغره کردن این آب است. در ابتدای شستشوی دهان مقداری درد احساس خواهید کرد. اما سپس تسکین درد را احساس خواهید کرد. اگر اینکار را در زمان کوتاهی انجام دهید 90% درد شما کاهش پیدا خواهد کرد.

6- چای کیسه ای: چای کیسه ای یکی دیگر از درمانهای خانگی طبیعی است. کیسه حاوی چای گیاهی را روی ناحیه عفونی بگذارید این درمان یک تسکین فوری از درد ناشی از آبسه دندان برای شما فراهم خواهد کرد.

7- روغن پونه کوهی: خواص ضد باکتری، ضد قارچی، آنتی اکسیدان و ضد ویروسی روغن پونه کوهی ثابت شده است. روغن پونه کوهی به خصوص برای بیماریهای دندان و لثه یک درمان خانگی بسیار موثر است.

8- سرکه سیب: سرکه سیب هم یکی دیگر از درمانهای بسیارموثر خانگی برای آبسه دندان است. سرکه سیب طبیعی یا ارگانیک اثر مهمی دارد. یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب بردارید، دقایق کوتاهی آنرا در دهان نگه دارید سپس آن را بیرون بریزید ، قورت ندهید. به ضد عفونی ناحیه بیماری کمک میکند همچنین به کاهش ورم ناشی از آبسه دندان کمک میکند.

9- آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیکها یکی دیگر از گزینه های درمان خانگی آبسه دندان هستند. آلبوپروفن به تخفیف درد و همچنین به رهایی یافتن از ورم کمک میکند. پاراستامول نیز یک داروی موثر مسکن درد است. آموکسی سیلین نیز یک آنتی بیوتیک خوب است که اکثر پزشکان آن را توصیه میکنند. آب گرم یا مایعات داغ و یخ را استفاده نکنید چونکه شدت درد را افزایش خواهند داد.

10- سرخارگل (مخروط سانان): شما میتوانید سرخارگل را خیسانده و یا به صورت چای مصرف کنید همچنین میتوانید پودر آن را روی دندان آبسه کرده بگذارید.

11- گل مهرطلا: پودر گل مهر طلا را روی دندان آبسه کرده بگذارید به رها شدن از مشکل کمک خواهد کرد.

حتماٌ بخوانید: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

درمان هومیوپاتی آبسه دندان

این درمانهای همیوپاتی به التیام یافتن آبسه دندان کمک میکند:

1- مهر گیاه: مهر گیاه یک درمان همیوپاتی است که به درمان درد شدید و قرمزی که در اثر آبسه دندان اتفاق میافتد کمک میکند.

2- سیلیس: سیلس یک درمان خوب برای خشک شدن چرک است.

3- هپارسولفوریس: هپارسولفوریس وقتی که آبسه دندان با چرک همراه باشد مصرف میشود.

4- بریونیا( گیاهی از تیره کدوییان): به درد دندان تسکین می بخشد.

5- جوز هندی: نواحی ورم کرده را درمان میکند.

6- شقایق نعمانی: در زمانی که بیمار دندانهای حساسی دارد به کار میرود.

درمانهای همیوپاتی دیگری که توصیه شده است درمان گیاهی، جوز القی و آنتی مونیوم کرودوم هستند.

همچنین بخوانید: آفت دهان نشانه چیست؟ هشدارها و بهترین روشهای درمان خانگی

چگونه از آبسه دندان جلوگیری کنیم؟

 • مراقبت مناسب از دهانتان و کمی بیشتر در تمیز کردن لثه هایتان وقت بگذارید.
 • سه بار در روز مسواک بزنید.
 • دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندانهای بسیاری در بازار موجود هستند سپس طعمی که برای شما بیشترین مطلوبیت را دارد تهیه کرده و استفاده از آن را شروع کنید.
 • از آدامس جویدن به دفعات مکرر اجتناب کنید.
 • برای کاهش عفونت از دهانشویه های ضدمیکروبی استفاده کنید.
 • استفاده از تنباکو را متوقف کرده و کشیدن سیگار را ترک کنید.
 • در مصرف شیرینی جات محدودیت ایجاد کنید.
 • مسواک مطابق لثه هایتان تهیه کنید.
 • دندانهایتان را به آرامی مسواک کنید و با فشار و شدت زیاد مسواک نزنید.

کلیپ کوتاه از جراحی آبسه دندان

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آبسه دندانعفونت دندان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up