دندان درد

13 گیاه دارویی برای درمان سریع دندان درد در منزل

پوسیدگی دندان رایج ترین علت دندان درد است. با این حال این به تنهایی نمیتواند علت دندان درد باشد. دندان ترک خورده، دندان پر شده آسیب دیده، لثه های عفونی، دندان آبسه کرده (عفونت همراه با درد در ریشه دندان یا بین لثه و دندان) همه اینها میتواند باعث دندان درد شما شود. وقتی که شما حرکات تکراری نظیر جویدن آدامس یا ساییدن دندان ها با دهانتان انجام میدهید ممکن است که از دندان درد رنج ببرید.

درمانهای خانگی برای تسکین دندان درد

1-کیسه یخ برای تسکین دندان درد

کیسه یخ یک درمان معروف برای بخشهای ورم کرده بدن و عصب های ورم کرده قسمت مرکزی دندان شما است که از بخشهای دیگر بدن متفاوت نیستند. وقتی شما کیسه یخ را روی دندان ورم کرده و اطراف لثه بکار میبرید به بی حسی اعصاب و لثه ها و تسکین دندان درد کمک میکند.

راه های استفاده از کیسه یخ برای دندان درد: قالب یخ یا کیسه یخ را روی پارچه یا حوله قرار دهید و آنرا در پارچه بپیچید. اکنون آنرا مقابل گونه خود قرار دهید سپس آنرا نزدیک دندان دردناک قرار دهید آنرا به مدت چند دقیقه کوتاه نگه دارید و سپس بردارید و اگر نیاز است اینکار را تکرار کنید اگر عصب دندان را در معرض کیسه یخ قرار دهید این روش درمان در واقع میتواند درد بیشتری را ایجاد کند؛ بنابراین دقت کنید و ناحیه دردناک خود را قبل از استفاده از این روش به خوبی بررسی کنید.

نکته آسان: همانطور که میدانید طب فشاری میگوید هر کدام از عصب ها یک پایانه در کف دست و پای ما دارد که مخصوص دندانهاست این نقاط را میتوان به خوبی درمان کرد برای اینکار کمی یخ را بین انگشت شست و سبابه خود بمالید.

همچنین بخوانید: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

2- آب نمک برای تسکین دندان درد

نمک یکی از رایج ترین ترکیباتی است که در آشپزخانه شما پیدا میشود؛ و میتواند بهترین درمان دندان درد باشد. نمک آب را از بافت ورم کرده دندان بیرون میکشد و درد و ورم لثه ها را نیز کاهش میدهد. نمک همچنین با باکتری هایی که باعث عفونت دندان میشوند مبارزه میکند.

راه های استفاده از آب نمک برای دندان درد: نمک را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید مقداری از آنرا در دهانتان بگذارید و به آرامی در دهانتان غرغره کنید. آنرا بیرون ریخته و به دفعات زیادی تکرار کنید اینکار درد شما را آرام میکند.

3- فلفل تند برای تسکین دندان درد

آلکالوییدی در فلفل تند وجود دارد که خصوصیت قوی مسکن درد را دارد. آلکالویید باعث میشود پایانه های عصبی یک ماده شیمیایی به نام ماده P آزاد کنند که سیگنالهای درد را به سمت مغز و از سمت مغز تحت تاثیر قرار میدهند. این باعث میشود که شما دردی احساس نکنید. در واقع شما تاثیر حرارت یا گرمای بسیار را وقتی که فلفل تند را روی هر بخش از بدن خود قرار دهید احساس میکنید. وقتی اینکار را برای دندان و لثه ورم کرده خود انجام دهید در ابتدا به مدت یک دقیقه احساس بدتری خواهید داشت سپس درد شما فروکش خواهد کرد.

راه های استفاده از فلفل تند برای دندان درد: ابتدا تعداد کمی دانه فلفل را روی دندان دردناک خود بگذارید، یک خمیر با مخلوط آب و فلفل درست کرده و روی دندان خود بکار ببرید.

هشدار: از این روش درمانی برای دندان درد کودکان استفاده نکنید زیرا ممکن است نتوانند تحمل کنند.

4- فلفل سیاه برای تسکین دندان درد

فلفل سیاه دارای ترکیب پیپرین است. پیپرین یک ترکیب شیمیایی (شبیه کپسای سین در فلفل قرمز) است بنابراین با آزادسازی یک گیرنده ناپایدار در بدن که مسئول کاهش درد است به کم شدن درد کمک میکند. در واقع پیپرین از فلفل سیاه استخراج میشود که همچنین با ملین ها و ترکیبات طبیعی دیگر در ساخت کرم مسکن درد استفاده میشود که بعضی از آنها برای دندان درد بکار میرود.

راه های استفاده از فلفل سیاه برای دندان درد: انجام دهید: فلفل سیاه و نمک را مخلوط کنید، مقدار کمی آب برای تهیه خمیر اضافه کنید. این خمیر را روی دندانها و لثه هایتان بکار ببرید. قبل از شستن دهانتان بگذارید چند دقیقه بماند. چندبار در روز اینکار را تکرار کنید.

حتماٌ بخوانید: دهانشویه کلرهگزیدین و بهترین نحوه مصرف آن به همراه عوارض احتمالی

5- سرکه سیب برای تسکین دندان درد

خواص ضد التهابی و ضدباکتریایی سرکه سیب برای رهایی از دندان درد به کمک شما می آید. استیک اسید و مالیک اسید موجود در سرکه سیب به پاکسازی و سم زدایی ناحیه عفونی بدن شما کمک میکند. پکتین موجود در سرکه سیب به بیرون آمدن سم از سیستم ایمنی بدن شما کمک میکند. همچنین برای مبارزه با باکتری ها سطح PH دهان شما را به حالت نرمال برمیگرداند.

راه های استفاده از سرکه سیب برای دندان درد: انجام دهید: توپ پنبه را در سرکه سیب فرو برده و خیس کنید. توپ پنبه را به مدت کوتاهی در مقابل دندان و لثه عفونی خود قرار دهید، 3-4 بار رد روز این کار را تکرار کنید.

نکته آسان: اگر نمیتوانید سرکه سیب مناسب در خانه تهیه کنید، سرکه ساده را تهیه کنید و توپ پنبه را داخل آن خیس کنید. اگر احساس میکنید خیلی غلیظ است آنرا با کمی آب رقیق کنید، سپس برای تسکین دندان درد از آن استفاده کنید.

6- سیب زمینی خام برای تسکین دندان درد

سیب زمینی خام اثر خنک کنندگی دارد که میتواند به سرعت ورم را تسکین دهد. در واقع سیب زمینی یکی از قدیمی ترین درمان های محلی برای تسکین درد است از این خاصیت سیب زمینی برای تسکین دندان درد هم میتوانید استفاده کنید. سیب زمینی به دلیل خاصیت ضدالتهابی رطوبت بسیاری را جذب خواهد کرد و در درمان التهابی که ممکن است دلیل دندان درد شما باشد بکار میرود.

راه های استفاده از سیب زمینی برای تسکین دندان درد: پوست و قطعه ای از سیب زمینی، تکه ای از سیب زمینی را بردارید و چندبار آن را مقابل دندانی که درد میکند بگذارید. شما میتوانید سیب زمینی را رنده کرده، آب آنرا بفشارید تا یک خمیر درست کنید و خمیر را روی دندان دردناک و اطراف لثه بمالید.

7- لیمو برای تسکین دندان درد

لیمو ترش یا آب آن خاصیت ضدباکتری و ضد ویروسی قوی دارد. از بسیاری از ترکیبات مفید مثل سیتریک اسید، کلسیم، منیزیم، ویتامین C، بیوفلاونویید، پکتین و لیمونن تشکیل شده است این میوه آبدار شگفت انگیز نه تنها سیستم ایمنی را تقویت میکند بلکه به طور موثری با عفونت مبارزه میکند. پکیتین موجود در آن شبیه سرکه سیب سموم را از محل های تحریک کننده درد شما بیرون میکشد. آب لیمو نیز اثر قلیایی قوی علیه اسیدهای مازادی دارد که ممکن است این اسیدها علت درد باشند. نوشیدن روزانه آب لیمو شما را از هر نوع دردی نه فقط دندان درد دور نگه میدارد.

راه های استفاده از آب لیمو برای دندان درد: یک قاشق غذاخوری از آب لیمو را بردارید و مقداری نمک به آن اضافه کنید و آنرا روی دندان و لثه دردناک خود بمالید اینکار را 3-4 بار در روز تکرار کنید.

یک فنجان آب گرم را برداشته آب لیمو را داخل آن بچکانید، آب لیمو را به خوبی با آب گرم مخلوط کنید سپس دهانتان را با این آّب شستشو دهید.

همچنین بخوانید: آفت دهان نشانه چیست؟ هشدارها و بهترین روشهای درمان خانگی

8- روغن نعنا فلفلی برای تسکین دندان درد

روغن نعنا فلفلی خصویت ضدباکتری و ضد ویروسی قوی همرا با خصوصیت بی حسی خفیف که آنرا به یک درمان خوب برای دندان درد تبدیل کرده است. ترکیب جوهر نعنا خشک، نعنا فلفلی به کاهش التهاب و درد مرتبط با آن کمک میکند.

راه های استفاده از نعنا فلفلی برای دندان درد: یک توپ پنبه را برداشته و آنرا داخل مقداری روغن نعنا فلفلی به مدت دو دقیقه خیس کنید، برای رهایی از دندان درد آنرا به آهستگی به دندان دردناک بزنید.

از نعنا فلفلی به شکل دهانشویه استفاده کنید برای اینکار مقداری روغن را با مقدار کمی آب مخلوط کرده و دهانتان را با آن بشویید.

نکته آسان: اگر شما نمیتوانید به روغن نعنا فلفلی دست بزنید اما تعدادی برگ خشک شده در خانه دارید فقط آنها را بشویید سپس مقداری از آنرا بجوید این روغن مشتق شده به تنهایی تمام خاصیت برگها و دیگر قسمتهای گیاه را دارد.

9- میخک و روغن میخک برای تسکین دندان درد

ادویه گیاه میخک خصوصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی و بی حسی عالی دارد که فورا باعث رهایی شما از دندان درد میشود. روغن میخک حاوی اژنول است که به آن اثر ضدباکتری و بی حسی برای تسکین دندان درد میدهد. اینکه چطور بتوانید از میخک یا از روغن آن برای رهایی یافتن از دندان درد استفاده کنید اینجاست:

راه های استفاده از میخک برای تسکین دندان درد: مقداری از روغن میخک را روی توپ پنبه بپاشید و آنرا آهسته به دندان دردناک بزنید. چند قطره از روغن میخک را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا روغن میخک بسیار موثر بسازید، دهانشویه تا دهانتان را با آن شستشو دهید.2-3 قطره روغن میخک خالص و یک چهارم قاشق چایخوری روغن زیتون روی توپ پنبه ای بپاشید و آنرا روی دندان دردناک بکار ببرید. اگر روغن میخک در دسترس نبود، غنچه میخک را که در آشپزخانه تان دارید برداشته و آنرا با دندان های اطراف دندان دردناک بجویید. به آرامی آنرا در دهانتان بسابید به طوری که آب آن شروع به بیرون زدن از میخک کند و در تماس با ناحیه دردناک دهان شما قرار بگیرد. برگ جویده شده اگر به مدت 20-3- دقیقه در دهان شما بماند خوب است. دهان شما ممکن است احساس کرختی کند اما درد قطعا آرام خواهد شد.

10- روغن درخت چای برای تسکین دندان درد

درباره روغن های مختلف برای تسکین دندان درد گفتگو شد اما روغن درخت چای از قلم افتاد. روغن درخت چای خاصیت قوی ضد التهابی و بی حسی دارد که نه تنها با عفونت و ورم دندان مبارزه میکند بلکه باکتریهایی که به عمق ریشه دندان پوسیده شما نفوذ میکنند را از بین میبرد.

راه های استفاده از روغن درخت چای برای دندان درد: چند قطره روغن درخت چای را روی پنبه بپاشید و آنرا روی دندانتان بکار ببرید. اگر خیلی غلیظ است آنرا با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و سپس آنرا بکار ببرید. اگر نمیتوانید آنرا نگه دارید چند قطره روغن را در مقداری آب ریخته و دهانتان را با آن بشویید به یاد داشته باشید قبل از شستشوی دهان با آن دندانهایتان را مسواک بزنید.

11- چای برای تسکین دندان درد

همراه با تمام کاتچین ها و آنتی اکسیدانهای دیگر چای دارای تانیک اسید است. تانیک اسید تانن هم نامیده میشود که نوعی قابض هستند. قابض ها میتوانند جلوی خونریزی را بگیرند و زخم را التیام میبخشند این تانن ها ورم و درد ناشی از دندان جراحی شده را تسکین میدهند شما میتوانید از برگهای چای معمولی و چای کیسه ای یا حتی چای سبز استفاده کنید.

راه های استفاده از چای برای دندان درد: برگهای چای را در آب گرم خیس کنید توپ پنبه را در این چای گرم فرو برده و آن را روی ناحیه دندان دردناک خود قرار دهید. شما میتوانید از چای گرم به عنوان دهانشویه استفاده کنید و دهانتان را با آن شستشو دهید فقط سعی کنید قبل از انجام این کار برگها را خارج کنید. اگر شما نمیخواهید کار زیادی انجام دهید چای کیسه ای را به مدت چند دقیقه در آب گرم فرو برده سپس بیرون آورید آنرا فشرده تا آب آن گرفته شود سپس در مقابل دندان و لثه دردناک خود قرار دهید. حتی میتوانید چای کیسه ای را به دندان بگیرید تا چای را از آن خارج کنید.

مطلب مهم: فلوراید تراپی، مضرات، طرز انجام اصولی و همه نکات مهم دیگر

12- جوش شیرین برای تسکین دندان درد

جوش شیرین به طور موثری سطح پی اچ بدن شما را متعادل نگه میدارد و این موضوع پیشرفت باکتری در بدن شما را سخت میکند بنابراین اگر عامل دندان درد شما عفونت های باکتریایی باشد جوش شیرین میتواند درمان خوبی برای درد شما باشد.

راه های استفاده از جوش شیرین برای دندان درد: جوش شیرین و نمک را مخلوط کنید سپس کمی آب برای تهیه خمیر به مخلوط اضافه کنید سپس خمیر را روی دندان و لثه دردناک بمالید در واقع میتوانید آنرا روی تمام دندانهایتان بمالید مشابه کاری که با خمیر دندان انجام میدهید. مالش را به آرامی به مدت 5-10 دقیقه انجام دهید اینکار را یک یا دوبار در روز انجام دهید اینکار نه تنها شما را از درد رها میکند بلکه به سفید شدن دندان با حذف پلاکهای دندانی کمک خواهد کرد.

13- کلیپ زیر (روشهای جدیدتر)

 

دانلود کلیپ


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
سلامت دندانعفونت دندان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up