حساسیت فصلی

دلایل حساسیت فصلی و 4 روش درمان طبیعی (رژیم غذایی دارو دمنوش)

آلرژی وقتی آغاز میشود که سیستم ایمنی شما به اشتباه یک ترکیب معمولی و بیضرر را بعنوان یک یک ماده ی خطرناک تشخیص میدهد. سیستم ایمنی سپس آنتی بادی هایی تولید میکند که برای این آلرژن خاص هشدار میدهد. وقتی فرد دوباره در مقابل آلرژن ها قرار میگیرد، این آنتی بادی ها میتوانند تعدادی ماده ی شیمیایی مانند هیستامین ترشح کنند که این موجب ایجاد علایم آلرژی میشود. در این مقالهه به طور جامع به بررسی دلایل ایجاد حساسیت پرداختیم و بهترین روش های درمان خانگی آن را برای شما شرح دادیم.

علایم حساسیت فصلی

آلرژی به گرده گیاهان میتواند موجب علایم زیر در افراد شود:

 • آبریزش و خارش چشمها
 • خارش گلو
 • آبریزش بینی
 • سرفه
 • گرفتگی بینی
 • خس خس کردن (باصدا نفس کشیدن)

10دلیل اصلی حساسیت فصلی

1-گرده گیاهان: گرده گل ها، علف های هرز و درختان موجب ایجاد حساسیت فصلی میشود. حساسیت به گرده گیاهان با عطسه، آبریزش بینی و سوزش چشم ها همراه است.

2-حیوانات خانگی: موی حیوانات خانگی مانند سگ و گربه موجب ایجاد حساسیت فصلی میشود. این حساسیت می تواند به مرور ظرف حدود 2 سال بیشتر و بیشتر شود و در صورت دور ماندن از عامل حاسیت زا هم چندین ماه طول می کشد تا بهبودی حاصل شود.

3-آلودگی محیطی: موجودات میکروسکوپی موجود در گرد و خاک ، که در گرد و غبار خانه وجود دارند و در شرایط رطوبت بیشتر رشد و نمو می کنند نیز می توانند ایجاد حساسیت نمایند.

4-نیش حشرات: نیش حشرات نیز در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند. گاهی این حساسیت چنان شدید است که خطرات جانی برای فرد ایجاد می کند. حساسیت به صورت التهاب و قرمزی و تب خفیف است که گاهی تا یک هفته ادامه می یابد.

5-کپک ها: کپک ها در محیط هایی مثل دستشویی و حمام و مواد غذایی مرطوب وجود دارند. اگر به قارچ و کپک حساسیت دارید از زیاد ماندن در این محیط ها دوری کنید و حمام و دستشویی را با مواد ضد عفونی کننده شستشو دهید تا مانع رشد آن ها شوید.

6-موادغذایی: برخی مواد غذایی مثل شیر ،صدف ،تخم مرغ و برخی دانه های آجیل مثل بادام زمینی نیز ایجاد حساسیت می کنند. علایم حساسیت تنها چند دقیقه بعد از خوردن آنها بروز می کند. علایم می تواند به صورت سختی تنفس ،التهاب ناحیه دهان ، نفخ و دل پیچه بروز کند.

7-لاتکس: لاتکس موجود در دستکشها ،کاندوم و برخی وسایل پزشکی می تواند حساسیت به لاتکس را تحریک کند. خارش پوستی و چشمی ،آبریزش بینی ،عطسه و سرفه از علایم این حساسیت است و در موارد شدید تر منجر به سختی تنفس و کهیرمی شوند.

8-دارو: داروهایی مثل پنی سیلین یا آسپرین در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند . در صورت مصرف اشتباهی ، پزشک اغلب داروهای استروییدی و آنتی هیستامین و در شرایط حاد اپینفرین تجویز می کند.

9-اسانس و عطر: رایحه و عطر موجود در اسپری و ادکلن ،عود و برخی شمع ها که رایحه دارند می توانند ایجاد واکنش های حساسیتی شوند. اگر سابقه حساسیت دارید سعی کنید در معرض این بوها قرار نگیرید.

10- سوسکها: نه تنها چندش آورند بلکه پروتیین موجود در مواد دفعی آنها می توانند به طرز دردسر سازی حاوی عوامل حساسیت زا باشند. هر چند دفع کامل این حشره خصوصا در آپارتمان ها و آب و هوای گرم غیر ممکن به نطر می رسد ولی می توان برای به حداقل رساندن آن ، درزها و حفره ها را مسدود کرد و آشپزخانه را تمیز نگه داشت و از حشره کش ها استفاده کرد.

درمان

درمانهای دارویی، درمانهای خانگی و تغییر در برخی عادات سبک زندگی میتواند به تسکین علایم حساسیت فصلی کمک کند.

1-درمان دارویی

 1. داروی ضدهیستامین بدون نسخه مانند ستیریزین، یا لوراتادین. فرد باید یک هفته قبل از شروع فصل آلرژی، مصرف این داروها را آغاز کند.
 2. قرصهای ایمنوتراپی
 3. اسپری های بینی برای تسکین خارش و گرفتگی طراحی شده اند. برخی از این اسپری ها یک راه حل کوتاه مدت برای تورم هستند.
 4. اسپری های کورتیکواستروئید (کورتون) بینی برای کاهش التهابات و علایم مرتبط آن موثر هستند.

اکثر درمانها فقط علایم آلرژی را مدیریت میکنند، اما نمیتوانند آنها را درمان کنند. ایمنوتراپی برای مدیریت طولانی مدت آلرژی کمک کننده است اما برای کامل شدن میتواند چندین سال طول بکشد.

2-درمانهای خانگی

درمانهای متنوع خانگی و پیشگیری های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان علایم آلرژی را کاهش داد. برخی مثالها برای این روش بصورت زیر است:

 1. وقتی مقدار گرده ی گیاهان در هوا خیلی زیاد باشد، پنجره ها را بسته نگاه داریم.
 2. استفاده از فیلترهای مخصوص HEPA در تهویه ی مطبوع مرکزی، ممکن است به فیلتر کردن گرده ی گیاهان از سیستم هوا کمک کند.
 3. هر بار پس از وارد شدن به خانه لباسها را عوض کنید تا تماس با گرده ی گیاهان محدود شود.
 4. هر شب قبل از خواب دوش بگیرید تا گرده ی گیاهانی که ممکن است روی پوست یا مویتان قرار گرفته است، ازبین برود.
 5. ملافه های تخت خواب را حداقل هفته ای یکبار با آب داغ و صابون بشورید.

3-رژیم غذایی

 • گوشت بره
 • غذاهای دریایی
 • ماست
 • قارچ
 • انواع توت ها
 • مرکبات
 • سبزیجات
 • مرغ
 • ماهی ساردین
 • دانه های آفتابگردان
 • بذر کدو تنبل
 • دانه کنجد
 • کلم
 • کلم بروکلی
 • سیر
 • عسل

یکی از عادات رژیم غذایی که به بهبود حساسیت فصلی کمک میکند نوشیدن آب است. کاهش آب بدن عوارض جانبی بسیاری دارد. از جمله بدخلقی، احساس گرسنگی و دشوارتر شدن کاهش وزن. همچنین باعث خستگی مزمن و اختلال در خواب شبانه می شود. همچنین نوشیدن آب باعث تسریع در تسکین علائم حساسیت فصلی نیز می شود.

4-دمنوش ها

1-دمنوش زنجبیل: علاوه بر خاصیت آنتی هیستامینی، زنجبیل یکی از بهترین مواد ضد ورم بدن است.یکی از این خواص، مسکن های تب یونجه ( آلرژی) و تورم سینوسهاست.

طرزتهیه: مقداری زنجبیل تازه را پوست کنده و رنده کنید ( حدود ۲ قاشق غذاخوری رنده شده آن برای ۱ و یک چهارم لیتر آب کافی است) زنجبیل را داخل چای ساز بریزید و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید برای ۵ دقیقه بماند. آب یک لیموی تازه را به آن اضافه کنید. چای را در یک لیوان تمیز بریزید و در یخچال بگذارید. هنگام سرو یخ داخل آن بیاندازید.

2-چای بادرنجبویه: از خواص این چای، رفع حساسیت های تنفسی و دیگر خواص آن بر طرف کننده دردهای شکمی و کاهش فشار خون است.

طرز تهیه: ۲ تا ۳ شاخه خرد شده را در چای ساز بریزید و ۱و یک چهارم آب جوش روی آن بریزید. از نوع خشک بادرنجبویه هم می توان استفاده کرد ولی دقت کنید برای این مقدار آب به یک اونس آن احتیاج دارید. بعد از ۱۰ دقیقه که چای دم کشید میتوانید آن را با عسل به صورت گرم و یا سرد بنوشید.

3-چای نعنای فلفلی: نعنا می تواند گرفتگی سینوسها را بر طرف کرده و التهاب بینی را از بین ببرد. به علاوه نعنا ضد نفخ و ضد باکتری است و می تواند التهاب رگهای بینی را که به دلیل سرماخوردگی و یا آلرژی ایجاد شده است از بین ببرد و در نتیجه از خون ریزی بینی جلوگیری کند.

طرزتهیه: 2 فنجان آب را به نقطه جوش رسانده و اجازه دهید حدود 1 تا 2 دقیقه بماند و خنک شود. سپس برگهای تازه و یا برگهای خشک را که کاملا شسته اید در آب قرار دهید و درب ظرف را ببندید و تا دم بکشد. اگر از برگ تازه استفاده می کنید، حدود 5 تا 10 دقیقه و با برگ خشک 5 الی 8 دقیقه بماند تا کاملا دم بکشد.

4-چای سبز: چای سبز، داروی مؤثر است، ویتامین C موجود در چای سبز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بدن را در مقابل بیماری‌های فصلی و حساسیت‌های فصلی مقاوم می‌كند.

طرزتهیه: حدود 2 قاشق چای‌خوری از چای سبز را درون محفظه فلزی و شیاردار درون قوری بریزید. این‌جا هم می‌توانید میزان چای سبز را براساس غلظت و تلخی مورد نظر اضافه کنید. – بعد آب جوش مورد نیاز را (یک فنجان برای هر نفر) درون قوری بریزید. – بعد مطمئن شوید که همه برگ‌های چای سبز به‌ خوبی در آب جوش فرو رفته‌اند. – در ادامه باید حدود 1 دقیقه صبر کنید و بعد چای سبز را درون فنجان شیشه‌ای سِرو کنید.

منبع 1 منبع 2

حساسیت های فصلی در سالمندان: درمانهای خانگی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkحساسیت فصلی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • اوایل که سگ گرفته بودم، به موهاش حساسیت پیدا کردم، ولی به مرور این حساسیتم کم شد، البته اون موقع مقالات زیادی خوندم که ریزششو کم کنم، هر چند ریزش موی سگ به صورت فصلی اتفاق میوفته، اما اگه کسی مشکل منو داشت، مقالاتی هستن که نکاتی برای کاهش ریزش مو بگن، من یه چن وقتیه مقاله ریزش موی گربه پت پرس رو خوندم که نوشته بود که با تغییر غذای سگ یا انتخاب شامپوی مناسب میشه ریزش موشو کم کرد، بخاطر همین شامپو رو عوض کردم خیلی بهتر شد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up