آبله مرغان

شکل جوشهای آبله مرغان چگونه است؟ (عکس و فیلم)

بیماری آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر varicella zoster ایجاد می شود این بیماری مسری است و به سرعت از فردی به فردی دیگر مبتلا میشود.

بیماری آبله مرغان

 • این بیماری از طریق تماس مستقیم، افراد و یا تنفس هوای آلوده انتقال میشود.
 • دوره این بیماری 10تا21 روز است.
 • یکبار ابتلای فرد به بیماری در بدن مصونیت ایجاد می کند.
 • این ویروس وقتی در کودکی وارد بدن انسان می شود، به صورت دانه های قرمز و پراکنده روی پوست دست، پا، صورت و سینه دیده می شود که برخی از آنها مثل تاول هایی هستند که نباید آنها را کند، چون به صورت چاله هایی روی پوست تا همیشه باقی می مانند.
 • این بیماری درمان ندارد و تنها باید با استراحت و مصرف غذاهای سبک، دوره چهار تا هفت روزه نقاهت را طی کرد.
 • بعد از طی شدن دوره نقاهت آبله مرغان، این ویروس از بدن خارج نمی شود و از بین نمی رود، بلکه در غدد لنفاوی باقی می ماند.
 • در سنین میانسالی و به ویژه پیری، سیستم ایمنی بدن انسان به دلایلی همچون ابتلا به بیماری های مختلف، مصرف داروهایی مثل کورتون و حتی فشارهای روحی شدید، دچار ضعف می شود. همین ضعف ایمنی بدن انسان، به احتمال زیاد باعث می شود که ویروس آبله مرغان دوباره بیدار شود و قدرت خودنمایی پیدا کند.

حتما بخوانید: واکسن آبله مرغان چیست؟ عوارض، قیمت ایرانی و خارجی و سایر نکات مهم

علائم بیماری آبله مرغان

از زمان آلوده شدن به ويروس آبله مرغان تا زمـان پيـدايش نشانه هاي بيماري فاصله اي وجود دارد كه آن را دوره كمون مي نامند. سپس علائم زیر بروز میکند.

 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • احساس خستگی مفرط
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • 48ساعت اول شدت انتقال بیماری زیاد است.
 • ضایعه های پوستی آبله مرغان ابتدا به صورت تاول بروز میکند.(بروز این تاول ها با خارش شدید همراه است)
 • بعد از بهبودی تاول ها ، دلمه ها شروع می شوند.
 • و در پایان تمام این اتفاقات از بین می روند و پوست بهبود می یابد.

مطلب مشابه: جدیدترین و بهترین روش درمان خانگی آبله مرغان در بزرگسالان (از زبان فوق تخصص)

شکل جوش های آبله مرغان

آبله مرغان معمولا با بروز بثورات پوستی بروز میکند.

1-جوش های آبله مرغان با برآمدگی های کوچک بروز میکند. ماکولوپاپولهای قرمزنام این ضایعه های پوستی است که با خارش زیاد همراه است.

2-این دانه ها به صورت تاول در می آیند و زمینه آن ها صورتی میشوند.

3-این دانه ها از پوست سرو صورت شروع میشود و پس از مدتی به سرتاسر بدن پخش میشود.

4- تعداد این دانه ها بین250-500 است و در نهایت به پوست های خشک و قهوه ای تبدیل میشود.

5-قابلیت انتقال ویروس از ۲ روز قبل از شروع ضایعات تا پنج روز پس از آن است و اگر ضایعات بسته شود دیگر قابلیت انتقال ندارد، ولی اگر هنوز تازه باشد قابلیت انتقال بیماری به فرد دیگری وجود دارد.

عوارض آبله مرغان

1-عفونت پوست

زمانی که تاول ها بروز میکنند خارش شروع میشود پس از خراشی که روی پوست ایجاد میشود. این زخم ها بستری برای نفوذ باکتری هاست و درنهایت پوست دچار عفونت میشود.

2-عفونت ریه

معمولا زمانی که بزرگسالان به این بیماری مبتلا میشوند پس از ۵-۲ روز با علایم تنگی نفس ، سرفه و تند شدن تنفس و تب درگیر خواهند شد.

همچنین بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان خانگی آبله مرغان در کودکان +غذاهای مفید

3-بیماری زونا

گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان ‌، ویروس‌ در بدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند (احتمالاً در ریشه‌ اعصاب‌ نزدیک‌ نخاع ‌). این‌ ویروس‌ خفته‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجاد کند.این بیماری ناشی از فعال شدن دوباره ویروس واریسلا زوستر در رشته عصبی نخاعی است که با درد شدید و ضایعات پوستی مشخص می‌شود.

شکل ابتلا به آبله مرغان در سنین مختلف

زونا

زونا یا شینگلزاین بیماری حاصل فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است. که در عفونت آبله مرغان قدیمی در اعصاب پوست نهفته است. بیماری زونا یک عفونت ویروسی پوست است به نواحی از سطح پوست که اطلاعات حسی آن توسط یک جفت (زوج) عصب نخاعی به نخاع می برد(که به آن درماتوم می گویند)و یا چند ناحیه عصبی مجاور را درگیر می کند. زونا میتواند اولین علامت نقش ایمنی اکتسابی در افراد در معرض خطر باشد.گاه ۴ تا ۵ روز پیش از بروز ضایعات پوستی در محل هایی از پوست (درماتومها) خارش و درد و سوزش دیده میشود.

همچنین بخوانید: آیا بیماری زونا واگیردار است؟ روش پیشگیری و سایر نکات مهم

جنین و زمان بارداری

اگر در سه ماهۀ اول یا دوم بارداری آبله‌مرغان بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که جنین دچار سندرم آبله‌مرغان مادرزادی شود.

این احتمال در هفته‌های ۱۳ تا ۲۰ بارداری بیشتر است. سندرم آبله‌مرغان مادرزادی می‌تواند منجر به نقص‌های مادرزادی شود.

اگر در بارداری به آبله‌مرغان مبتلا شوید، نیاز به یک سونوگرافی آنومالی تشخیصی دقیق برای بررسی هر گونه نقص در جنین و مشکلات دیگر وجود دارد. همچنین در ادامه نیاز به انجام سونوگرافی‌های بیشتر برای پیگیری وضعیت رشد جنین خواهد بود.

اگر در اوایل سه ماهۀ سوم دچار آبله‌مرغان شوید، احتمالاً جنینتان سالم خواهد ماند، زیرا حدود پنج روز پس از ابتلا به آبله‌مرغان، سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با ویروس، آنتی‌بادی تولید می‌کند و این آنتی‌بادی از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود و از او در برابر بیماری محافظت خواهد کرد. اگر پنج تا ۲۱ روز قبل از تولد نوزاد آبله‌مرغان بگیرید، او نیز آبله‌مرغان خواهد داشت، اما به خاطر آنتی‌بادی‌هایی که از شما گرفته است، این مشکل جدی نخواهد بود.

بزرگسالان

بسیاری از افراد آبله مرغان را یک بیماری برای سن کودکی می‌دانند، اما امکان ابتلا بزرگسالان به آن نیز وجود دارد. در یک فرد سالم، ویروس واریسلازوستر یا آبله مرغان معمولاً باعث علائم خفیفی می‌شود. با این حال، در بزرگسالان با بیماری مزمن، به ویژه افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، علائم شدیدتری وجود دارد.

نکات مراقبتی آبله مرغان

 • پوست خود را نخارانید. ممکن است دست ها آلوده باشند و باکتری ها به بدن راه یابند و عفونت پوستی شکل گیرد و همچنین پوست زخم شود.
 • مدت زمان حمام خود را تا30 دقیقه ادامه دهید تا پوست نرم شود(اما میتوانید هم دوش سرد و هم دوش گرم بگیرید)
 • از شوینده های قوی استفاده نکنید. صابون های ملایم و بی بو را جایگزین کنید. صابون های مخصوص کودکان گزینه خوبی است.
 • یکی از موارد کمک کننده به جوش های آبله مرغان حمام با جو است. مقداری جوپرک را بخیسانید و در وان حمام خود بریزید.(نشاسته ذرت نیز گزینه خوبی است)
 • بعد از حمام از حوله استفاده نکنید .
 • از لباس های آزاد استفاده کنید و برای شستن آن ها از شوینده های قوی و معطر استفاده نکنید.
 • درصورتی که نمیتوانید خود را کنترل کنید تا پوست را نخارانید از دستکش های نخی استفاده کنید.
 • دمای خانه را طوری تنظیم کنید که عرق نکنید.

درمان جای جوش آبله مرغان

1-روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب است که موجب آبرسانی، کلاژن سازی و دارای خاصیت روشن کنندگی است. این روغن با تحریک ساخت کلاژن موجب بازسازی پوست میشود. جای ضایعه های پوستی آبله مرغان یکی از زخم های آزاردهندست که میتوان با استفاده از این روغن تا حدود آن را ترمیم کرد.

2-آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا برای پوست ثابت شده است. با استفاده 2 مرتبه در روز از این ژل معجزه گر میتوان جای زخم ها را بهبود بخشید.

3-لیمو

لیمو دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و در بازسازی و ترمیم پوست و درمان جای آبله مرغان بسیار موثر است، زیرا با انجام لایه‌برداری از پوست، روشن کردن رنگ پوست و تحریک کلاژن سازی در آن، بافت پوست را بسیار بهبود می‌بخشد.

4-روغن اسطوخدوس

این روغن در جوانسازی اسکارهای پوستی بسیار موثر است فقط کافیست روزی 2 مرتبه از این روغن در محل اسکار بمالید و پوست را ماساژ دهید.

حتما بخوانید: 9 غذای عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تصاویر

word image 24 word image 25 word image 26 word image 27 word image 28


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkآبله مرغان

مطالب مشابه

36 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام دختر من ۱سال و ۸ماهشه امروز روز ۱۱ ابله مرغون هس همه ضایعات زخم شده و اکثر آن ریخته ولی تاول کف دست و کنار انگشتش ۸روزه تغییری نکرده به صورت همون تاول هس آیا هنوز واگیری دارد؟

  پاسخ
  • سلام باتشکر از سایت خوبتون
   من ۲۳سالمه دو روز پیش متوجه شدم ک ابله مرغان دارم و بثورات روب پوستم کم کم دارن عفونی میشن چیکار باید بکنم ؟

   پاسخ
   • سلام تا میتونید چیزهای خنک بخورید مانند شربت خاکشیروماست و بستنی و خیار و عرق کاسنی بدنتون هم سدر و ماست و باهم قاطی کنید بمالید روی جوش ها و ازپماد کالامین دی برای خارش و قرص هیدروکسی زین برای خارش استفاده کنید شربت دیفن هیدرامین کامپاند هم هر ۸ ساعت قرقره کنید.

    پاسخ
  • سلام ببخشید من الان تقریبا ۵ روزه که آبله مرغان گرفتم و چند تا سوال دارم.
   جوش ها با گذشت زمان خودش می افتن؟
   بعد از این که افتادن ردشون چجورین ؟
   پماد کالامین ۸ درصد برای چیه چون برخی از فامیلامون که اونام آبله گرفتن شروع کردن به استفاده از این پماد و جوشاشون داره می افته ولی من خودم مطمعن نیستم که درست باشه
   لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ
   • سلام من لکه هایی با پوسته صورتی رو همه جای بدنم داره پخش میشه احساس میکنم ابلست لطفا راهی دارید برای جلو گیری از شیوع بیماری

    پاسخ
   • برای خارش استفاده میشه

    پاسخ
 • سلام ۱۰ روز از زمان ابله مرغان بنده می‌گذرد ولی کف دستم تاول تغییری نکرده هنوز قابل سرایت هست؟

  پاسخ
  • سعید حیدری
   3 می 2023 5:14 ق.ظ

   سلام آبله مرغان از حدود 2 روز قبل از دیده شدن راش های پوستی سرایت می کند و تا حدود 2 روز بعد از علائم شدید پوستی قابل سرایت است (ینی حدود 6 روز بعد از اوج شدت بیماری) البته مواردی هم بوده که تا کاهش راش ها بیماری سرایت کرده.

   پاسخ
   • سلام من ۶ روزه از ابله مرغونم گذشته سرشون سفید شده بعضی هاش طبیعیه و چه زمانی کاملا خوب میشه ؟

    پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من ۳۲ ساله هستم آبله مرغون گرفتم ۵ روزه وپوستم مستعد کلوئید هم هست چکار کنم این دانه ها تبدیل به کلوئید نشه آیا راه حلی داره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من خانمی 33 ساله هستم تمام علائم ابله مرغان را دارم ولی تعداد دانه ها بسیار کم هستند مثلا روی دست یا پا دوتا جوش یا صورت نهایتا 10 جوش هست با توجه به تعدادی که در مقاله ذکر شده بود ممکن هست ابله مرغان نباشد؟

  پاسخ
  • آذر مکاره چی
   29 آگوست 2023 9:40 ق.ظ

   سلام پسر من ۲۰ ساله هست و تازه از کربلا برگشته ، تموم بدنش جوش زده از روی لب و صورت و بدن و خیلی عرق کرده شب که تموم جا خیس شده دوبار لباسشو عوض کردم و دوش گرفته انگار یه کم هم خارش داشته ولی شیشه ای و تحولی نیست خودش گفت از گرمای زیاد و گرمی خوردنه ولی امروز کلا بی اشتها شده و فقط خنکی مثل ماست ، لیمو و خاکشیر خورده لطفا راهنمایی کنید .

   پاسخ
 • سلام من ۶ روز ابله مرغان گرفتم و جوش ها سیاه شدن و بعضی هاش موقع خواب کندم می خواستم بدونم جاش می مونه

  پاسخ
 • سلام دخترم۲۵ سال داره ابله مرغون گرفته چه دارو وتغذیه داشته باشه واطرافیان برای جلوگیری ازسرایت ایا بایددارومصرف کنند؟

  پاسخ
 • سلام من ۳۷ سالمه الان سه روز ابله مرغون گرفتم یه تاولم ترکید به جای آب ازش چرک در اومد به نظرتون طبیعیه

  پاسخ
 • سلام من امروز ۲۰ امین روزی هست که آیله مرغان گرفته ام و خوب شده ولی جوش های بزرگ آبله مرغان به صورتی هست که دورش قرمز شده و وسطش انگار ی سوراخ هست، یا هنوزم سرایت داره و به کسی انتقالی میده؟

  پاسخ
  • سلامبا تشکر از سایتخوبتون
   برای عفونی شدندانه های آبله‌مرغان باید چیکار کنیم؟

   پاسخ
 • سلام من ۱۴ سالمه الان گرفتم اول تبه شدید داشتم بعد دونه های قرمز زدم رفتم دکتر پماد کالامین داد زدم بر طرف شد ولی توی سرم زده در گوشم و در نایژکم و روده باید چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام پسر من 18سالش آبله مرغان شدید گرفته الان شش رو ز ولی الان شروع کرده دانه‌های سرسفید چکار باید کنم

  پاسخ
  • سلام برای جوش های سر سفیدش کاری کردین یا خودش خوب شد ؟
   برای منم همینطوری شده بعد از ۶ روز

   پاسخ
 • پرنده ی خشمگین
  19 ژوئن 2023 5:19 ق.ظ

  سلام امروز پاشدم دیدم آبله مرغان گرفتم پر از جوش شده تنم از دوست پسر گاوم گرفتم‌‌‌‌.‌‌‌.‌‌.چند روز دیگه خوب میشم؟ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
 • سلام الان5روزه که آبله مرغان گرفتم و الان تاول هام پراز مایع ی سفید رنگ شدن بعضیاشون، بعضی هاهم سرشون سیاه شده و بعضیا هم آب داخلشون داره خالی میشه. الان سوال من اینه که آیا امکان داره که تاول هاییم که ماده ی سفید توشه عفونت کرده باشن؟

  پاسخ
 • درود.
  ببخشید این سوزش و خارش تا چند روز هست؟

  پاسخ
 • سلام پسرم امروز ۴روزه ابله مرغون گرفته ۹سالشه ،پاها ودستهاش وروی شکمش کبود یعنی بنفش رنگ علتش چی؟ایا خطرناکه

  پاسخ
 • سلام من پشت سرم و در گردنم و روی ریه ک میشه گردن ی جوش در گردنم جلو و کلی جوش در گردنم در پشت سر و در موهایم زده ترخدا بگوید ابله مرغان است یا چیزی دیگری؟؟؟

  پاسخ
 • چکارش داری
  19 مارس 2024 5:18 ق.ظ

  سلام مدت زمان رهایی از بیماری چند روز است؟

  پاسخ
 • سلام، من ۵ روز هست که آبله گرفتم.
  یکی از تاول ها که سرش یه کم سیاه شده بود، نمیدونم چه جوری ولی کنده شده، یه گودی ایجاد شده که اطرافش هم سفیده (انگار که مایع تاول باشه).
  الان جای این تاول می مونه؟
  برای بهبودش چیکار میشه کرد؟
  میشه مراحل جوش ها و تاول های آبله، اینکه پر مایع میشن، تخلیه میشن، پوسته پوسته میشن، بذارید تا دقیق متوجه شیم وقتی میگید خودش می افته، تو چه حالت جاش می مونه و تو چه حالت خودبخود ترمیم میشه؟

  پاسخ
 • پری رویین تن
  24 آوریل 2024 12:17 ب.ظ

  سلام من الان چهار روزه آبله گرفتم روز اول از قرمزی و دانه های کوچیک وخارش و سوزش شروع شد و بعد شدن تاول های آب دار و الآنم دقیقا شبیه جوش های سر سفید شدن چند روزه میرن این جوش های سر سفید ؟؟من حتی تو دهنم گوشام هم زدم

  پاسخ
 • سلام من ۵روزه آبله مرغان گرفتم امروزجوش هام سرسفیدشدن احساس میکنم چرک کرده این سفیدشدن طبیعیه؟مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر. من 7 روزی میشه که آبله گرفتم. الان تمام جوش ها از حالت تاول در اومدن و بعضی هاش خوب شدن و بعضی هاش سرشون زخم شده… اونایی که زخم شدن چه پمادی بزنم که جاشون نمونه؟ بجز کالامین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up