خانه » بیماری های واگیردار » بیماری سیفلیس چیست؟ تشخیص، هشدارها، تصاویر و همه نکات مهم
بیماری سیفلیس

بیماری سیفلیس چیست؟ تشخیص، هشدارها، تصاویر و همه نکات مهم

یکی از بیماری های آمیزشی واگیردار که بر روی عملکرد مغز هم تأثیر می گذارد و منجر به روان پریشی فرد آلوده می گردد، بیماری سیفلیس است. گاهی اوقات این بیماری می تواند به وسیله بوسیدن طولانی مدت یا تماس نزدیک بدن به فرد دیگری منتقل شود. فرد آلوده اغلب از بیماری آگاه نیست و ناخودآگاه آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند. این مطلب را تا انتها بخوانید تا با بیماری سیفلیس، نحوه تشخیص آن آشنا شوید. همچنین هشدارهای مربوطه و همه نکات مهم در مورد این بیماری بهمراه تصاویر این بیماری در این صفحه آورده شده است.

سیفلیس چیست؟

سیفلیس یک بیماری منتقله ی جنسی است که اگر درمان نشود، عوارض جانبی خطرناکی بدنبال خواهد داشت. سفلیس مراحل مختلفی دارد (اولیه، ثانویه، نهفته و سوم). علایم و نشانه های هر مرحله با مرحله ی دیگر متفاوت است.

حتما بخوانید: 7 تا از بهترین و جدیدترین داروهای درمان عفونت یا سوزش ادراری

روش انتشار

سیفلیس میتواند از طریق تماس مستقیم با زخم آلوده به سیفلیس در طول رابطه ی جنسی واژن، معقد یا دهان منتقل شود. میتوانید زخمها را در ناحیه ی تناسلی (واژن یا آلت تناسلی)، معقد یا در لب و دهان ببینید. سفلیس میتواند از مادر به جنین منتقل شود.

علایم سیفلیس بطور کلی

 • سیفلیس اولیه با بروز زخمهایی در محل عفونت خود را نشان میدهد. این زخمها ممکن است در ناحیه ی تناسلی، معقد یا دهان و اطراف آن باشند. این زخم ها معمولا سفت، گرد و بدون درد هستند.
 • علایم سفلیس ثانویه شامل دانه های پوستی، ورم غددلنفاوی و تب است. این علایم معمولا خفیف هستند و آزاردهنده نمی باشند.
 • درطول مرحله ی نهفته، هیچ علامت یا علایمی وجود ندارد.
 • سفلیس سوم به مسایل مختلفی مرتبط است. پزشک این مرحله را از طریق آزمایشات مختلف تشخیص میدهد. مرحله سوم سفلیس (پیشرفته) میتواند بر قلب، مغز و دیگر ارگانهای بدن اثر بگذارد.

علایم و نشانه ها با توجه به مراحل آن

نشانه های سیفلیس به مرحله ی بیماری بستگی دارد:

مرحله ی اولیه:

درطول این مرحله ممکن است یک یا چند زخم در محل وارد شدن سیفلیس به بدن ایجاد شود. این زخم ها معمولا سفت، گرد و بدون درد هستند. از آنجاییکه دردی ندارند، فرد متوجه بیماری خود نمیشود. زخمها 3 تا 6 هفته میمانند و پس از این مدت بدون توجه به اینکه درمان انجام شده است یا خیر بهبود می یابند. حتی بعد از نابودی زخمها، درمان باید ادامه پیدا کند چون این از پیشرفت عفونت به مرحله ی ثانویه جلوگیری میکند.

زخمهای ثانویه ی سفلیس بر روی دستها

همچنین بخوانید: ایدز چیست؟ حقایق مهم و عکسهایی از کسانی که ایدز دارند!

مرحله ثانویه

سیفلیس ثانویه به شیوه‌های مختلفی ظاهر می‌شود و علایم آن غالباً پوست، غشاء مخاطی و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند. دراین مرحله دانه های پوستی در یک یا چند قسمت بدن ظاهر میشود. این دانه ها ممکن است چند هفته پس از بهبودی زخمهای مرحله ی اول ظاهر شوند. این دانه ها معمولا زمخت، قرمز یا قرمز قهوه ای هستند و بر کف دست یا پا ظاهر میشوند. این دانه ها بدون خارش و معمولا خفیف هستند. علایم دیگر شامل تب، ورم غدد لنفاوی، زخم گلو، ریزش موی نقطه ای، کاهش وزن، درد عضلانی و خستگی است. این علایم پس از مدتی از بین میروند و اگر درمان صورت نگیرد عفونت وارد مرحله ی نهفته و پس از آن مرحله ی سوم میشود.

مرحله نهفته

در این مرحله هیچگونه علایم مشخص و واضحی از سفلیس دیده نمیشود. اگر بیماری درمان نشود، سفلیس برای سالها بدون هیچ علامتی در بدن میماند.

مرحله سوم

در بیشتر موارد افراد مبتلا به سفلیس، این مرحله دیده نمیشود. با اینحال درصورت وقوع، میتواند اندامهای مختلفی را درگیر کند. این اندامها شامل قلب و عروق خونی، مغز و سیستم عصبی هستند. سفلیس سوم بسیار خطرناک است و ممکن است 10 تا 30 سال پس از شروع عفونت دیده شود. سفلیس سوم موجب آسیب به اندامهای داخلی و حتی مرگ میشود.

مطلب مهم: برای درمان سریع عفونت کلیه، چه بخوریم و چه نخوریم؟ (تحقیقات جدید)

سفلیس عصبی یا سفلیس چشمی

زمانی است که سفلیس درمان نشده، مغز و سیستم عصبی یا چشمها را درگیر کند. این میتواند در هرمرحله ای از سفلیس اتفاق بیفتد. علایم سفلیس عصبی عبارتند از:

 • سردرد شدید
 • مشکل در هماهنگی و حرکت عضلات
 • فلج (عدم توانایی در حرکت دادن قسمتهای مشخصی از بدن)
 • بی حسی
 • زوال عقل

علایم سیفلیس بینایی موجب تغییر در بینایی و حتی کوری میشود.

روش کاهش خطر ابتلا به سیفلیس

تنها راه پیشگیری از این بیماری عدم برقراری هرنوع رابطه ی جنسی مراقبت نشده میباشد. درصورت برقراری رابطه ی جنسی موارد زیر را رعایت کنید:

 • از برقراری رابطه ی جنسی مراقبت نشده با افرادیکه از نظر ابتلا به سیفلیس معاینه نشده اند اجتناب کنید.
 • درصورت برقراری رابطه از کاندوم استفاده کنید تا از تماس با زخمها جلوگیری شود. گاهی اوقات سیفلیس میتواند از طریق مناطقی که تحت پوشش کاندوم نیستند منتقل شود.

چه کسانی در معرض ابتلا قرار دارند؟

هر فردی که رابطه جنسی محافظت نشده دارد، در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد. از شریک جنسی تان بخواهید آزمایشات مربوطه را برای اطمینان بیشتر انجام دهد.

 • همه ی زنان باردار باید برای اطمینان از عدم ابتلا به سیفلیس آزمایش انجام دهند.
 • افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند، به ایدز مبتلا هستند و شریک جنسی آنها به سیفلیس مبتلا است، باید بطور مرتب آزمایش شوند.

من باردار هستم. آیا سیفلیس میتواند به کودکم منتقل شود؟

اگر باردار هستید و به سیفلیس مبتلا می باشید، عفونت به فرزندتان منتقل میشود. ابتلا به سیفلیس موجب کم وزنی نوزاد هنگام تولد میشود. این احتمال نارس بودن نوزاد یا مرده زایی را هم بالا میبرد. برای محافظت از کودک، در صورت مثبت بودن نتیجه ی آزمایش سیفلیس باید هرچه سریعتر نسبت به درمان اقدام کنید.

ممکن است نوزاد آلوده هیچ علامتی از خود نشان ندهد. اگر بیماری درمان نشود پس از چند هفته مشکلات جدی برای کودک ایجاد میشود. عدم درمان سیفلیس نوزادان موجب کاتاراکت (آب مروارید)، ناشنوایی، تشنج و حتی مرگ میشود.

همچنین بخوانید: درد/سوزش مثانه در مردان، علت، علائم عفونت، آنتی بیوتیک و نکات مهم

روش تشخیص توسط پزشک

در بیشتر مواقع از آزمایش خون برای تشخیص بیماری استفاده میشود. برخی از پزشکان از آزمایش ترشحات زخمها (مشاهده میکروسکوپی خونابه زخمها) برای تشخیص استفاده میکنند.

آیا سیفلیس قابل درمان است؟

خوشبختانه بله! سیفلیس بااستفاده از آنتی بیوتیکهای مناسب قابل درمان است. با این حال درمان نمیتواند تمام آسیبهای ناشی از بیماری را از بین ببرد.

روشهای طبیعی درمان سفلیس

اگر مایلید بجای استفاده ازداروها، از روشهای طبیعی برای درمان سیفلیس استفاده کنید، 3 گیاه زیر را در نظر بگیرید:

 • گون- این گیاه در دامنه های کوه های زاگرس وجود دارد و برای تسکین علایم سیفلیس مورد استفاده قرار میگیرد.
 • روغنهای ضروری- روغن درخت چای دارای خواص ضدباکتری است که به تسکین علایم کمک میکند. عصاره ی لیمو هم میتواند کمک کننده باشد.
 • چای رویبوس- نوشیدن این چای موجب کاهش درد و التهاب ناشی از سیفلیس میشود.

فراموش نکنید که قبل از استفاده هر روش یا گیاهان دارویی، با پزشک مشورت کنید. قبل از استفاده از گیاهان دارویی ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست امتحان شود تا از عدم وجود واکنشهای آلرژیک اطمینان حاصل کنید.

من قبلا درمان شده ام، آیا احتمال ابتلای مجدد به سیفلیس وجود دارد؟

سابقه ی ابتلا به سیفلیس، از ابتلای مجدد به این بیماری جلوگیری نمیکند. حتی باوجود موفقیت آمیز بودن درمان، احتمال بازگشت عفونت وجود دارد. تنها تستهای آزمایشگاهی قادر به تشخیص این بیماری هستند.

حتما بخوانید: ایدز چیست؟ حقایق مهم و عکسهایی از کسانی که ایدز دارند!

ابتلای شریک جنسی به سیفلیس مشخص نیست. به این دلیل که زخمهای سیفلیس میتوانند در واژن، معقد، زیر پوست آلت تناسلی یا دهان مخفی شده باشند.

پاسخ دکتر ضیایی برای درمان سیفیلیس

 

دانلود ویدیو

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست