گوش درد

آیا آلرژی باعث گوش درد می شود؟ با این علائم بفهمید!

معمولا پیش می آید که با استشمام عطر مورد علاقه تان بدن تان شروع به نشان دادن واکنش آلرژیک کرده و در گوش‌های تان احساس گرفتگی می‌کنید. همه این ها شما را به این فکر می ‌اندازد که آیا آلرژی می ‌تواند باعث عفونت گوش هم شود یا خیر؟

عفونت گوش به ندرت به عنوان اولین عارضه جانبی آلرژی در نظر گرفته می شود، اما حقیقت این است که آلرژی می تواند باعث عفونت گوش شود. این یعنی بیمارانی که با آلرژی های فصلی دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر از افراد غیر حساس در معرض خطر ابتلا به عفونت گوش هستند.

ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که آلرژی و عفونت گوش چطور می توانند به هم مرتبط باشند و چه گزینه های درمانی در دسترس است.

آلرژی چه طور باعث عفونت و درد گوش می شود؟

هنگامی که بدن به چیزی حساسیت دارد، یکی از راه های ” محافظت ” از شما در برابر تهدید بالقوه آلرژن، تولید مخاط اضافی به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از ورود ذرات آلرژن به بقیه بدن شما است. ضمنا ، زمانی که آلرژن با بافت های سینوس شما تماس پیدا می کند، آن بافت ها می توانند بزرگ و ملتهب شوند.

همه این واکنش ها یعنی التهاب، ترشح مخاط اضافی و مشکلات مربوط به تخلیه مزمن سینوس ، می توانند منجر به عفونت گوش شوند. هنگامی که مخاط اضافی قادر به خروج از بدن نباشد، بسیاری از بیماران دچار مشکلات تخلیه مزمن، از جمله تجمع مایع و چرک در گوش میانی می شوند.

اگر فک هم همزمان درد دارد: درد فک و گوش: 11 دلیل رایج و روش درمان موثر

غشای اطراف شیپور استاش هم مثل بافت های سینوس شما می تواند ملتهب شود . هنگامی که این اتفاق می افتد، تجمع مایع و فشار حاصل در گوش میانی منجر به عفونت دردناک در این ناحیه می شود.

علائم آلرژی گوش

عفونت گوش یکی از مهم ترین دلایل مراجعه کودکان به پزشک اطفال است. استخوان ‌های اطراف گوش میانی و فضای پر از هوا در پشت پرده گوش کودکان بسیار ظریف ‌تر از بزرگ سالان است که همین هم آن ها را مستعد ابتلا به عفونت ‌ها و سایر مشکلات می ‌کند.

این علائم نشان می دهد که کودک شما ممکن است عفونت گوش داشته باشد:

  • کشیدن گوش یا لاله گوش
  • ناراحتی هنگام دراز کشیدن ( زیرا سینوس ها در هنگام شب بد تر می شوند )
  • گوش درد و سر درد
  • تخلیه مایع از گوش
  • مشکلات مربوط به تعادل
  • مشکل شنوایی
  • تب

اگر کودک شما مستعد عفونت گوش باشد، ممکن است پزشک برای او لوله های گوش تجویز کند و یا آدنوئید هایش را خارج کند.

آیا آلرژی می تواند باعث عفونت گوش در بزرگ سالان شود؟

اگر چه عفونت‌ های گوش مرتبط با آلرژی ( که به اوتیت مدیا هم شناخته می ‌شود ) در بزرگ سالان کم تر از کودکان شایع است، اما هم چنان ممکن است رخ دهد.

آیا آلرژی می تواند باعث تخلیه مایع داخل گوش شود؟

بله، تخلیه مایع یا چرک ممکن است در طول دوران عفونت گوش رخ دهد . اگر مایع، بیش از حد معمول از گوش تان خارج شد، ممکن است نشانه پارگی پرده گوش باشد.

چطور می توانم تشخیص بدهم که گوشم عفونت دارد یا چیز دیگری است؟

اگر در تشخیص تفاوت های علائم عفونت گوش مرتبط با آلرژی و علائم عفونت گوش سینوزیتی مشکل دارید، تنها نیستید . در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا آلرژی غذایی می تواند باعث ایجاد مایع در گوش شود؟

بله. با این که باید تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع انجام شود، اما فعلا ثابت شده آلرژی غذایی باعث ایجاد مایع در گوش و در نتیجه عفونت این اندام می شود.

درمان آلرژی گوش

حالا که می دانید آلرژی می تواند باعث عفونت گوش شود، احتمالا سوال بعدی تان این است که آیا باید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنم؟

صد در صد ! یک متخصص گوش و حلق و بینی می تواند به شما کمک کند تا از عفونت های گوش مرتبط با آلرژی خلاص شوید. این درمان ممکن است با تجویز مصرف آنتی بیوتیک دوره ای یا روشی پیشگیرانه تر مثل تخلیه درست سینوس ها ( سینوپلاستی با بالون ) همراه باشد. مثلا این آنتی بیوتیک های رایج


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان آلرژیعفونت گوش

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up