پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی، علت و 4 روش درمان (طبیعی-پزشکی)

پولیپ های بینی توده های غیرسرطانی و نرم هستند که در مخاط بینی و یا سینوس ها رشد میکنند. این توده ها ناشی از التهاب مزمن، آسم و یا حساسیت های فصلی باشد. زمانی که این پولیپ ها در سایز کوچک باشند مشکلی ایجاد نمیکنند اما با رشد آن تنفس به خصوص در خواب سخت تر خواهد شد. این ضایعه ها با داروها ممکن است کوچک و یا به طور کامل از بین بروند، اما پولیپ های بزرگ با جراحی قابل درمان هستند. در این مقاله به طور جامع به عارضه پولیپ بینی خواهیم پرداخت، روش های درمان آن و جراحی های آن را شرح خواهیم داد.

علائم پولیپ بینی

مسدود شدن بینی خارش در اطراف چشم
عطسه کردن عفونت‌ها
ابریزش بینی درد در دندان‌های بالایی شما
درد صورت تغییرات آوایی
مشکل در بویایی احساس فشار روی پیشانی و صورت
از دست دادن حس طعم و مزه خرناس

عوارض پولپ بینی

 • آپنه انسدادی خواب
 • عفونت‌های سینوسی
 • التهاب مزمن بینی

ریسک فاکتورهای پولیپ بینی

word image 17

تشخیص پولیپ بینی

1- اندوسکوپی بینی یک لوله باریک با ذره بین یا دوربین کوچک است و پزشک را قادر می سازد تا معاینه مفصلی را در داخل بینی و سینوس ها انجام دهد.

2- در تصویر برداری اندازه و مکان پلیپ را در قسمت های عمیق تر سینوس مشخص میشود و میزان التهاب مشخص میشود.

3- تست های آلرژی برای تعیین اینکه آلرژی به التهاب مزمن کمک می کند یا خیر، تست های پوستی را پیشنهاد کند.با یک تست خارش پوست، قطرات ریز عوامل مسبب آلرژی (آلرژن) در پوست دست و یا پشتتان ریخته می شود و می گذارند 15 دقیقه بماند.

4- اگر یک کودک مبتلا به پلیلپ بینی دارید، ممکن است تست درمان فیبروز کیستی را تجویز کند، یک بیماری ارثی که بر غدد خلطی، اشکی، عرق، بزاق و گوارش تاثیر می گذارند. یک تست تشخیصی استاندارد برای فیبروز کیستی، یک تست عرق غیر تهاجمی است که مشخص می کند آیا عرق کودک سرد است یا خیر.

روش های درمان پولیپ بینی

روش اول: جراحی

1- پولیپکتومی بینی

 • پولیپکتومی بینی یا عمل جراحی برداشتن پولیپ بینی در مواردی که پولیپ بینی کوچک و دردسترس باشد و از طریق سوراخ بینی قابل دستیابی باشد، انجام می گیرد.
 • جراح حفره بینی را با یک اسپوکولوم بینی باز نگه می دارد و با یک فورسپس یا حلقه فلزی پولیپ را خارج می کند.
 • همچنین جراح ممکن است از یک وسیله ساکشن یا یک دستگاه برش میکروسکوپی برای خروج پولیپ استفاده کند.
 • جراح برای کنترل خونریزی حین عمل از پک های فشاری داخل بینی یا دستگاه کوتر الکتریکی استفاده می کند.

2- جراحی سینوس به روش آندوسکوپی

 • عمل جراحی سینوس به روش آندوسکوپی یک عمل کمتر تهاجمی برای برداشتن و خارج کردن پولیپ های سقف بینی یا حفره های سینوس می باشد
 • عمل جراحی سینوس به روش آندوسکوپی با بی هوشی عمومی و به کمک یک وسیله آندوسکوپی انجام می گیرد.
 • آندوسکوپ یک وسیله کوچک با یک دوربین ریز می باشد. این دوربین به یک وسیله لوله ای باریک وصل می شود. این وسیله آندوسکوپی به جراح یک دید بهتری از پولیپ و محیط اطرافش می دهد. آندوسکوپ از طریق سوراخ های بینی به سمت حفره سینوس هدایت می شود.
 • جراح پولیپ بینی را با یک وسیله کوچک خارج می کند و آندوسکوپ این عمل را هدایت می کند.

روش دوم: دارو درمانی

1- اسپری استروئید

برای درمان، پزشک ابتدا قطره یا اسپری بینی (حاوی داروی استروئیدی کورتیکواستروئید) را توصیه می‌کند. این دارو التهاب بینی را کاهش می‌دهد و پولیپ را کوچک می‌کند. مومتازون (Mometasone) یکی از این اسپری‌ها است که عوارض کمتری نسبت به بقیه اسپری‌های استروئیدی دارد.

2- قرص‌های استروئیدی

اگر پولیپ بزرگ و مشکلات ناشی از آن باعث ناراحتی فرد شده باشد، پزشک برای مدت کوتاهی قرص استروئید تجویز می‌کند. پردنیزولون (Prednisolone) یکی از انواع این قرص‌ها است.

16 کار برای سالم ماندن در تمام طول عمر

روش سوم: درمان خانگی

1- چند بار در روز مقداری روغن درخت چای را به دهانه ی حفره های بینی بمالید. این روش درمانی می تواند شما را از شر علائم پولیپ بینی خلاص کند.

2- 2 قاشق سرکه سیب را به 1 لیوان آب اضافه کرده و هر روز سه مرتبه بنوشید.

3- استنشاق محلول آب جوشیده ولرم و نمک دریا؛ استنشاق محلول آب جوشیده ولرم با جوش شیرین؛ میتواند از انسداد بین جلوگیری کند.

4- 3 تا 5 قطره اسانس بابونه را در کمی آب بریزید تا محلول رقیقی به دست بیاید. بعد یک تکه پنبه را در محلول بزنید و آن را داخل بینی بگذارید.

5- 3 تا 5 قطره اسانس یا روغن اکالیپتوس را در در کمی آب بریزید تا محلول رقیقی بدست بیاید. بعد یک تکه پنبه تمیز را به محلول آغشته کنید و آن را بینی تان قرار بدهید.

6- 3 تا 5 قطره اسانس نعناع و کمی آب محلول رقیقی تهیه کنید و بعد با پنبه آن را در بینی­تان قرار بدهید. می توانید روغن یا اسانس نعناع را به دستگاه بخورتان هم اضافه کنید یا آن را موقع بخور دادن در آب داغ بریزید.

نتی پات

روش چهارم: نتی پات

نتی پات (تصویر بالا) در واقع یک وسیله شست و شوی بینی است که میتواند التهابات مزمن بینی و سینوس ها را درمان کند و از بروز پولیپ پیشگیری میکند. این وسیله موجب شستشوی کامل مخاط بینی و سینوس میشود.

روش استفاده

 • دو لیوان آب جوشیده و یک قاشق نمک را باهم مخلوط کرده و درون نتی پات بریزید.
 • سر خود را اندکی به عقب چرخانده و دهانه نتی پات را در داخل یکی از سوراخ های بینی خود به نحوی که امکان خروج محلول وجود نداشته باشد، قرار دهید.
 • سپس به آرامی، سر خود را چرخانده و اجازه دهید تا محلول وارد بینی شود، در طی این فرآیند دقت نمایید تا از دهان خود نفس بکشید.
 • این عمل را به مدت چند ثانیه انجام داده و سپس قطع نمایید، به سرعت متوجه خروج محلول از سوراخ های بینی خود می شوید و سپس سوراخ های بینی تان را با استفاده از پارچه، تمیز نمایید، این کار را برای سوراخ دیگر بینی خود تکرار کنید.
 • پس از اتمام فرآیند، محلول اضافی موجود در سوراخ های بینی خود را خارج نمایید، فقط هنگام انجام این عمل، دقت نمایید.

پیشگیری از ایجاد پولیپ های بینی

 • بیماری های زمینه ای مانند آلرژی و آسم را مدیریت کنید.
 • از تنفس مواد و آلاینده های هوا مثل آلرژن ها، دود سیگار، بخار مواد شیمایی، گرد و غبار و ذرات معلق در هوا خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت دستها یکی از بهترین راه ها برای محافظت از بدن در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی است و مانع از التهاب و انسداد بینی و سینوس ها می شود.
 • استفاده از دستگاه های مرطوب کننده هوا در خانه باعث می شود مجاری تنفسیتان رطوبت بگیرند و جریان مخاط به راحتی از سینوس ها عبور کند و امکان بروز التهاب کمتر خواهد شد.
 • برای شستشوی بینی از اسپری های آب و نمک مخصوص بینی استفاده کنید.

نتیجه

طبق جدیدترین تحقیقات صورت گرفته ميزان بهبودي در بيماراني که تحت درمان دارويي همراه با درمان جراحي قرار گرفته بودند بهتر و بيشتر از بيماراني بود که تحت درمان دارويي تنها قرار گرفته بودند. در صورتی که تنفس در خواب برای شما سخت شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

پولیپ چیست و در چه قسمتهایی از بدن ایجاد میشود؟


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkپولیپ بینی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up