خانه > خواص گیاهان دارویی > گل ختمی: انواع، خواص و مضرات علمی ثابت شده و همه نکات مهم دیگر
گل ختمی

گل ختمی: انواع، خواص و مضرات علمی ثابت شده و همه نکات مهم دیگر

گل ختمی یا Alcea rosea نوعی گل از خانواده Malwaceae است. همچنین دارای نام های عامیانه مانند Garden Mallow، Garden Hollyhock و Hollyhock Common می باشد. این گیاه دوساله یا چند ساله از آسیا و اروپا نشأت گرفته است. این گل در طول تابستان شکوفه می ‌دهد. طیف وسیعی از رنگ‌ های ارغوانی، قرمز، سفید، صورتی، زرد و بنفش دارد. علاوه بر این، می‌ تواند تا ۲ متر ارتفاع رشد کند.

گل ختمی نه تنها برای مصارف باغبانی بلکه دارای مزایای سلامتی بسیاری نیز می باشد. برای مثال، به تسکین اسهال، سرفه، سرما خوردگی و معده درد کمک می کند. بنابراین، اگر می‌خواهید در مورد فواید سلامتی گل ختمی بیش تر بدانید، نگاهی به لیست زیر بیندازید.

1- درمان تب

تب نشانه ای است که نشان می دهد بدن در مقابل حضور باکتری ها یا ویروس هایی که به سیستم ایمنی بدن حمله کرده اند، دفاع می کند. گل ختمی می تواند برای درمان تب بکار رود و این امر به خاطر خواص آنتی ژنیک آن می باشد.
گل ختمی به رفع گرفتگی بینی و درمان علائم سرماخوردگی که منجر به درمان طبیعی تب می‌ شود، کمک خواهد کرد. این منفعت از زمان ‌های باستان مورد استفاده قرار گرفته ‌است. برای این امر، می ‌توانید یک فنجان چای برای تسکین تب مصرف کنید.

2- درمان زخم ها

بسیاری از گونه های گیاهی برای درمان زخم و کبودی مفید هستند. بعلاوه دارای اثرات ضد التهابی هستند که باعث کاهش درد زخم یا کبودی می شوند. گل ختمی نیز این ویژگی را دارا است و باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود و قادر است درد را کاهش دهد. برای بهبود زخم ها می توانید برگ گل ختمی را بجوشانید و آن را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

3- درمان نیش مار

گل ختمی می تواند به بهبود جای نیش مار کمک کند. بعلاوه نشان داده شده که ختمی برای درمان نیش حشرات بکار می رود. همچنین قادر است احساس ناراحتی ناشی از سوختگی را کاهش دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که، از برگ های خرد شده گل ختمی روی منطقه آسیب دیده استفاده کنید.

4- درمان گلو درد

استفاده از گل ختمی یک درمان طبیعی و همچنین یک راه عالی است. از گل، دانه و ریشه آن برای درست کردن چای بهره می گیرند. همچنین می توان از قند یا عسل برای شیرین کردن چای استفاده کرد. چای گل ختمی می تواند به درمان برخی بیماری ها کمک کند. به عنوان مثال، برای درمان گلو درد خوب است. به نظر می رسد که چای گل ختمی با درمان سرفه خشک و جلوگیری از تحریک گلو به کاهش گلو درد کمک می کند.

5- درمان سرماخوردگی

به غیر از توانایی گل ختمی برای درمان گلو درد، می تواند برای درمان تب و سرماخوردگی نیز مفید باشد. می توانید از دانه ها، ریشه ها و گل های آن، چای درست کنید. پس از آن، می توانید برای کاهش تب و سرما که مربوط به اثرات التهاب در بدن است، از چای استفاده کنید.
این چای به افزایش گردش خون در بدن و بهبود سم زدایی کمک خواهد کرد. بنابراین، بدن در نتیجه این درمان طبیعی هیدراته می شود. در واقع، این چای گیاهی قادر است بدن را آسوده و آرام کند.

6- رفع مشکلات تنفسی

گل ختمی می تواند به کاهش مشکلات تنفسی کمک کند. بنابراین می توانید از چای آن برای درمان مشکلات تنفسی مانند آسم و تراکم بینی استفاده کنید. در واقع، به سادگی می توانید ریشه ختمی را آسیاب کرده و از آن برای تهیه چای استفاده کنید. بنابراین ختمی برای تسکین گلو درد و درمان بیماری ها ارزشمند است. از این رو، چون طیف وسیعی از مزایای بهداشتی را ارائه می دهد، پس می توانید از این گیاه به عنوان درمان های خانگی طبیعی، با اطمینان استفاده کنید.

7- ترویج سلامت گوارش

گل ختمی دارای اثرات ضد التهابی است که از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند. همچنین دارای خواص آرامبخش است که نقش مهمی در ارتقاء سلامت گوارشی ایفا می کند. خواص ضد التهابی و تسکین دهنده آن از روده و کولون در برابر آسیب ناشی از التهاب محافظت می کند.
در نتیجه از گل ختمی برای درمان مشکلات دستگاه گوارش مانند زخم، درد شکم، گاستریت، اسهال، و روده تحریک پذیر استفاده می شود. علاوه بر این، عصاره ریشه ختمی می تواند به دلیل وجود املاح نشاسته ای، اشتها را افزایش دهد. چه مزایای عالی، درست است.

8- بهبود گردش خون

یکی از مزایای سلامتی گل ختمی این است که گردش خون در بدن را بهبود می بخشد. شناخته شده است که عصاره گل های آن نیز می تواند گردش خون را ترقی دهد. بنابراین توصیه می شود روزانه برای به دست آوردن بهترین نتیجه 5 میلی لیتر از عصاره گل های آن استفاده کنید.

9- درمان خونریزی لثه

مزایای سلامتی بعدی که توسط گل ختمی ارائه شده است، درمان خونریزی لثه است. شناخته شده است که ختمی می تواند به عنوان دهانشویه مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین به علت وجود خواص ضد التهابی به درمان درد ناشی از خونریزی لثه و سوزش کمک می کند.
دهانشویه می تواند از ریشه ساخته شود. علاوه بر این، گل های آن نیز می توانند به عنوان مواد آرامبخش، دیورتیک، و نرم کننده عمل کنند. بنابراین، برای داشتن دهان سالم و خوشبو، می توانید از گل ختمی استفاده کنید.


10- افزایش سلامت زنان

به عنوان یک حقیقت، عصاره ساخته شده از ریشه و گل های ختمی به مقابله با بسیاری از بیماری ها کمک می کند. بنابراین از آن می توان برای کاهش مشکلات کلیه و تحریکات رحم در زنان استفاده کرد. همچنین به صورت طبیعی به درمان عفونت واژن کمک می کند.
می توانید گل و ریشه را آسیاب کنید و آن ها را بصورت چای با عسل میل کنید. بنابراین، با مزایای ارائه شده، قطعا سلامت زنان ارتقا پیدا خواهد کرد.

11- مناسب برای زنان باردار

شناخته شده است که گل ختمی برای افزایش تولید شیر در زنان مفید است. به همین دلیل می توانید ریشه ها و برگ ها را بجوشانید تا این مزیت را به دست آورید. علاوه بر این، ختمی می تواند از سقط جنین جلوگیری کند. بنابراین می تواند طیف وسیعی از منافع بهداشتی را فراهم کند. پس از همین حالا شروع به مصرف آن کنید.

استفاده از گل ختمی برای زیبایی

در زیر مزایای سلامتی گل ختمی برای زیبایی ارائه شده است:

12- ارتقاء سلامت پوست

یکی از مزایای زیبایی که توسط گل ختمی ارائه می شود، کمک به ارتقاء سلامت پوست است. گل ختمی پوست را نرم و درخشان می کند. همچنین با مرطوب کردن پوست، از خشکی آن جلوگیری می کند. بنابراین می توانید از ختمی با اضافه کردن مواد طبیعی دیگر مانند روغن زیتون، ماست و عسل برای رسیدن به زیبایی و پوست سالم، به عنوان ماسک بهره ببرید.

13- بهبود سلامت مو

گل ختمی در کنار ارائه مزایای بهداشتی، در ارتقاء سلامتی مو خوب عمل می کند. در این مورد می توان از آن به عنوان نرم کننده گیاهی استفاده کرد. در نتیجه، با استفاده منظم از ختمی، موهایی درخشان و صاف بدست خواهید آورد. در حقیقت، از شر موهای خشک خلاص خواهید شد.

14- رنگ مو طبیعی

از گل ختمی می توانید به عنوان یک رنگ موی طبیعی استفاده کنید. بنابراین قادر خواهید بود که موهای خود را خیلی عالی در خانه رنگ کنید. فقط باید مراحل ساده زیر را دنبال کنید. ابتدا باید گل های آبی را به آب اضافه کنید و آن ها را بجوشانید. پس از آن اجازه دهید حدود 10 دقیقه به آرامی بجوشد و سپس آن را از صافی رد کنید. استفاده از آن به عنوان رنگ موی طبیعی رضایت بخش است بعلاوه در کنار رنگ کردن باعث صاف شدن موها نیز می شود.

مزایای بیشتر از نظر طب سنتی

  • درمان تب
  • کاهش تورم
  • تسکین درد
  • تحریک اشتها
  • بهترین درمان برای سلامت زنان

توصیه هایی برای مصرف

  1. برای مصرف گل ختمی می توانید چندین راه مانند اضافه کردن گلبرگ و جوانه گل به سالاد خود انجام دهید. این امر بسیار عالی خواهد بود زیرا مواد غذایی سالمی به کاسه سالاد اضافه خواهید کرد.
  2. همچنین می توانید از گلبرگ ها برای ایجاد طراوت استفاده کنید. یا می توانید گل ها را آسیاب کنید و آن ها را به عنوان چای استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که برای شیرین کردن چای، به آن عسل اضافه کنید!
  3. این گیاه به خورش و سوپ نیز اضافه می شود. علاوه بر این، از گلبرگ های آن می توان برای دادن رنگ به محصولات قنادی کمک گرفت، در حالی که میوه های آن به نوشیدنی های غیر الکلی، مربا، ژله ها و سوسیس رنگ می دهند.
  4. در آخر باید متذکر شد، که ختمی نوعی گیاه است که خواص آن در برابر حرارت بالا و تماس مستقیم با الکل می تواند تغییر کند. بنابراین، برای تهیه گل ختمی، باید مراقب باشید.

به طور خلاصه، ختمی تنها یک گل زیبا در باغ نیست، بلکه بیش تر از آن است. این گیاه می تواند موجب طیف گسترده ای از منافع بهداشتی مانند ارتقاء گردش خون و بهبود سریع تر زخم شود. بنابراین با شروع به مصرف ختمی می توانید با اطمینان خاطر، بهترین نتایج سلامتی را بدست آورید.

ویدیوی زیر را حتما ببینید

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست