درد شانه چپ

درد شانه چپ چه علتی دارد؟ و روشهای درمان سریع

درد شانه چپ چیز نگران کننده ای است. مردم عموما آن را به سکته قلبی نسبت می دهند، اما بعید است مشکل قلبی وجود داشته باشد مگر این که درد شانه با تنگی نفس، احساس سفتی در قفسه سینه، سرگیجه ، تهوع یا خستگی همراه شود. در عوض، درد قسمت های بالایی بازوی چپ ممکن است به دلیل مشکل در استخوان‌ ها، ماهیچه ‌ها، رباط ‌ها یا تاندون ‌های شانه باشد. حتی ممکن است مشکل از خود مفصل شانه نباشد، و از درد گردن یا گرفتگی عصب ها ناشی شده باشد. اما چگونه باید تفاوت بین این‌ ها را تشخیص داد؟

در این مطلب به بررسی شایع ترین علل درد شانه چپ خواهیم پرداخت، علائم و نشانه های رایج هر یک از مشکلات و چگونگی تشخیص اینکه آیا خطرناک هستند یا خیر را توضیح خواهیم داد و سپس به تشریح جزئیات بیشتر مانند گزینه های درمانی مختلف برای هرکدام از مشکلات می پردازیم.

چه چیز هایی باعث درد شانه چپ می شود؟

درد شانه چپ می تواند برای همه پیش بیاید و علل مختلفی هم دارد. درد ممکن است مستقیماً از خود مفصل شانه ناشی شده یا به علت مشکلات اندام های مجاور ایجاد شده باشد.

شایع ترین علل درد قسمت‌ های بالایی بازوی چپ به پنج دسته زیر تقسیم می شوند:

 • بیماری ها: حمله قلبی ، سکته مغزی ، پانکراتیت
 • آسیب دیدگی بافت های نرم: پارگی ماهیچه های گرداننده شانه، تاندونیت، بورسیت، پارگی لابروم، نقاط ماشه ای
 • مشکلات مفصل شانه: سندرم گیرافتادگی شانه ، شانه یخ زده
 • مشکلات استخوانی: شکستگی، دررفتگی، آرتروز
 • مشکلات ستون فقرات/ عصب‌ها: بیرون زدن دیسک، گیر افتادن عصب، نوریت بازویی

افراد چپ دست به دلیل استفاده مکرر از بازوی چپ ممکن است دچار درد در این ناحیه شوند.

اکنون اجازه دهید هر یک از علت های درد شانه چپ را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. به خاطر داشته باشید که هر گونه بروز درد در ناحیه بازو باید توسط پزشک شما ارزیابی شود تا از تشخیص دقیق اطمینان حاصل گردد.

بیماری ها

چند بیماری وجود دارد که ممکن است با درد شانه چپ همراه باشد. این بیماری ها شایع ترین علل درد دست چپ نیستند، اما می توانند بسیار جدی باشند بنابراین ابتدا آن ها را بررسی می کنیم.

1-حمله قلبی

Left arm pain accompanied by dizziness, shortness of breath and a crushing sensation in your chest can be a sign of a heart attack

علائم ظاهری رایج: سفت شدن، فشار در قفسه سینه و شانه سمت چپ، سرگیجه، تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سوزن سوزن شدن

توضیح کلی: حمله قلبی معمولاً به دلیل تجمع پلاک در رگ ها ایجاد می شود که جریان خون را در قسمتی از ماهیچه قلب کاهش می دهد. درد معمولاً از قفسه سینه شروع شده و سپس به شانه / بازو (بیشتر در سمت چپ) و فک گسترش می یابد.

اگر درد دست چپ شما با علائم دیگری مانند سفت شدن قفسه سینه، سرگیجه، تعریق ، تنگی نفس و حالت تهوع همراه است، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. اما اگر درد شانه چپ تان با علائم دیگری همراه نیست و فقط وقتی از دست تان استفاده می کنید درد می گیرد یا درد آن فقط چند ثانیه طول می کشد، بعید است که با مشکلات قلبی مرتبط باشد. درباره علائم حمله قلبی بیشتر بخوانید

2-سکته مغزی یا CVA

علائم ظاهری رایج: ضعف، اختلال بینایی، لکنت زبان، سرگیجه، بی حسی

توضیح کلی: سکته مغزی در اثر قطع جریان خون به مغز ایجاد می شود . این اتفاق در 80 درصد موارد به دلیل لخته شدن خون، (معروف به سکته مغزی انسدادی(ischaemic)) و در 20 درصد موارد به دلیل خونریزی،(معروف به سکته مغزی خونریزی دهنده) پیش می آید. با این که درد علامت رایجی نیست، اما ممکن است رخ دهد، بنابراین اگر درد دست چپ تان با علائم سکته مغزی همراه بود، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

NHS (سرویس سلامت ملی انگلستان) توصیه می کند که در صورت مشکوک بودن به سکته مغزی، علائم زیر را چک کنید:

 • صورت: آیا به یک طرف افتاده است؟
 • بازو ها: آیا می توانید آن ها را بالا ببرید؟
 • گفتار: آیا نا مشخص است؟

در صورت بروز هر یک از این علائم هر چه سریع تر با اورژانش تماس بگیرید. درباره 4 نشانه در حال وقوع سکته مغزی

3-پانکراتیت/ التهاب لوزالمعده (Pancreatitis)

علائم ظاهری رایج: درد وسط یا قسمت بالا سمت چپ شکم که ممکن است به شانه، معمولاً در سمت چپ، گسترش یابد. به طور معمول بعد از غذا ایجاد می شود و با حالت تهوع و سرگیجه همراه است.

توضیح کلی: التهاب پانکراس (لوزالمعده) می تواند باعث ایجاد درد در شانه چپ شود . پانکراتیت ممکن است در اثر سنگ کیسه صفرا، مصرف زیاد و طولانی مدت الکل، برخی بیماری های دیگر و دارو ها ایجاد شود. درد معمولاً پس از خوردن غذا ایجاد می شود و به تدریج شدید تر و مکرر می شود.

تعدادی بیماری دیگر هم وجود دارد که ممکن است باعث درد شانه چپ شود ، مثل سرطان. اما در این بیماری عموما علائم مهم تر و قابل توجه تری هم وجود دارند. درباره پانکراتیت بیشتر بخوانید

آسیب دیدگی بافت های نرم

آسیب به هر یک از بافت های نرم داخل یا اطراف مفصل شانه می تواند باعث دردناکی آن شود. آسیب ممکن است به ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها یا بافت های نرمی که مفصل را پوشانده اند، وارد شود.

شایع ترین آسیب دیدگی های بافت های نرم که باعث درد دست چپ می شوند؛ عبارتند از:

1-آسیب دیدگی ماهیچه های گرداننده شانه (rotator cuffs)

Shoulder pain often develops due to a tear in one of the rotator cuff muscles

علائم ظاهری رایج: شروع ناگهانی یا تدریجی دردی مبهم در عمق شانه و احساس ضعف. سخت تر شدن فعالیت هایی که در آن ها لازم است بازو، بالای سر یا پشت کمر قرار بگیرد.

توضیح کلی: پارگی ماهیچه های گرداننده شانه، یکی از علل شایع درد شانه چپ است. ماهیچه های گرداننده شانه، گروهی تشکیل شده از چهار ماهیچه هستند که مفصل شانه را احاطه کرده و حرکت و ثبات آن را کنترل می کنند. پارگی می تواند به تدریج و به علت ساییدگی، در سنین 40 سالگی ، یا به طور ناگهانی و به دلیل صدمه و جراحت ( معمولاً در جوانان ) ایجاد شود. شدت علائم بستگی به میزان پارگی دارد.

2-کشیدگی تاندون های شانه

علائم ظاهری رایج: شروع تدریجی درد زیر شانه و درد شدید بالای بازو هنگام حرکت دادن شانه یا بازو ، به ویژه هنگامی که دست بالای سر قرار می گیرد. غالبا خواب را هم تحت تاثیر قرار می دهد .

توضیح کلی: التهاب، کشیدگی یا پارگی تاندون های عضلانی می تواند منجر به درد شانه چپ شود. محل درد بستگی به این دارد که کدام یک از ماهیچه ها تحت تأثیر قرار بگیرند که عموما ماهیچه بالاخاری یا سوپرا‌اسپیناتوس (supraspinatus) و ماهیچه دوسر بازویی (long head of biceps) آسیب می بینند. درد در حالت استراحت به حداقل رسیده و با حرکت دادن بازو بیشتر می شود و ممکن است باعث احساس ضعف هم شود. این نوع درد ( درد قسمت فوقانی بازو به علت التهاب تاندون ) معمولاً به دلیل بالا بردن مکرر دست ایجاد خواهد شد .

3- بورسیت شانه ( اماس کیسه های مفصلی)

Inflammation of one of the shoulder bursa can lead to pain and restricted movement

علائم ظاهری رایج: درد کم در شانه، بدتر شدن درد با حرکت دادن بازو ، درد در قسمت فوقانی بازو

توضیح کلی: بورساها ( کیسه زیرسرشانه ای) کیسه های کوچک پر از مایعی هستند که بین استخوان ها و بافت های نرم قرار می‌گیرند تا حرکت روان و بدون اصطکاک مفاصل را امکان پذیر کنند. التهاب این کیسه ها که ناشی از آسیب یا حرکات مکرر است، منجر به درد شانه می شود.

درد شانه چپ ناشی از بورسیت اغلب با مشکلات دیگری مانند سندرم گیرافتادگی شانه(impingement syndrome) همراه است.

4- پارگی لابروم

Labrum Tears: Find out how damage to the shoulder cartilage can cause left arm pain

علائم ظاهری رایج: بی ثباتی و درد منتشر شده همراه با احساس گرفتگی یا قفل شدن گاه به گاه. درد شانه چپ ناشی از پارگی لابروم معمولاً پس از آسیب دیدگی ایجاد می شود اما می تواند به تدریج در اثر ساییدگی هم ایجاد شود.

توضیح کلی: لابروم یک لایه‌ی غضروفی خاص است که پشت مفصل شانه قرار می گیرد و کمک می کند تا شانه ثبات بیشتری داشته باشد. در صورت پاره شدن لابروم به غیر از درد، عموما بی ثباتی شانه هم ایجاد می شود. لابروم می تواند بر اثر ضربه به شانه مثلا هنگام زمین خوردن، بالا بردن مکرر دست یا بلند کردن اجسام سنگین آسیب ببیند.

پارگی در قسمت پایینی لابروم به عنوان ضایعه Bankart شناخته می شود و پارگی در قسمت بالا پارگی SLAP نامیده می شود. درد ناشی از پارگی لابروم اغلب یک درد نامشخص در اطراف شانه و بالای بازوی چپ است و در یک نقطه خاص متمرکز نیست.

5- نقاط ماشه ای ( تریگر پوینت‌ها – trigger points)

علائم ظاهری رایج: دردی مبهم، شدید و عمیق که ممکن است موضعی باشد یا خیر. ممکن است یک غده قابل لمس کوچک ( به اندازه یک نخود) هم وجود داشته باشد.

توضیح کلی: نقاط ماشه ای برآمدگی های سفت و کوچکی هستند که در قسمت های ماهیچه ای بدن وجود دارند که به آن ها “گره” هم گفته می شود. آن ها اغلب به لمس، بیش از حد حساس هستند و می توانند باعث ایجاد درد در اطراف شانه و پایین بازو شوند. این نقاط معمولاً با ماساژ، طب سوزنی، تزریق و یا حرکات کششی درمان می شوند .

مشکلات مفصل شانه

برخی از مشکلات داخلی شانه می توانند منجر به درد بازوی چپ شوند :

1-شانه یخ زده

Inflammation of the joint capsule can lead to a frozen shoulder

علائم ظاهری رایج: درد در سه مرحله اتفاق می افتد: مرحله اول: افزایش درد شانه بدون سفت شدن شانه مرحله دوم: افزایش سفتی و کاهش درد . مرحله سوم: برطرف شدن تدریجی سفتی

توضیح کلی: بیماری شانه یخ زده به دلیل ضخیم و سفت شدن کپسول مفصلی می تواند باعث درد شانه چپ شود. در اکثر موارد علائم بدون هیچ علت مشخصی به تدریج بروز می کند، اما بعضی از افراد بعد از آسیب‌دیدگی یا جراحت دچار حالت شانه یخ زده می شوند. بهبودی کامل این وضعیت بین 18 ماه تا 2 سال طول می کشد و معمولا فقط یکی از شانه ها را درگیر می کند.

2- سندرم گیرافتادگی شانه (impingement Syndrome)

Shoulder impingement syndrome typically causes a painful arc with movement

علائم ظاهری رایج: درد هنگام بالا و پایین کردن شانه، همراه با ضعف و اختلال در خواب

توضیح کلی: گیرافتادگی شانه یکی از علل شایع درد دست چپ است و یک اصطلاح کلی برای هر چیزی است که باعث کاهش فضای درون مفصل شانه و گیر افتادن بافت های نرم در آن می شود. این حالت ممکن است به دلیل وجود زائده های استخوانی و یا التهاب بافت های نرم درون مفصل، ایجاد شود.

حتما بخوانید: 5 تا از بهترین دمنوش ها برای درمان سردرد و میگرن

زمانی که بازو همراستای شانه قرار می گیرد ، فضای درون مفصل به حداقل می رسد، بنابراین علائم در آن ناحیه بدتر می شوند ، هنگامی که بازو در کنار بدن یا کاملا به سمت بالا قرار بگیرد، همان طور که در تصویر نشان داده شده است، درد به حداقل می رسد. همچنین غالبا خواب هم مختل می شود زیرا خوابیدن روی پهلوی آسیب دیده بسیار دردناک است.

مشکلات استخوانی

درد شانه چپ می تواند به دلیل مشکل در استخوان های مفصل شانه باشد. مشکلات احتمالی استخوان که می‌تواند باعث درد در قسمت بالای بازو شود ؛ عبارتند از:

1- شکستگی شانه

Fractured left clavicle

علائم ظاهری رایج: شروع ناگهانی درد در قسمت بالای بازو به دنبال یک آسیب دیدگی

توضیح کلی: شکستن یکی از استخوان های شانه ( استخوان بازو ، استخوان کتف یا ترقوه ). درد بازوی چپ ناشی از شکستگی معمولاً با آسیب ‌‌دیدگی خاصی مانند افتادن و با علائم ناگهانی همراه است. درد معمولاً فقط در محل شکستگی است و ممکن است تغییر ظاهری واضحی هم در قسمت شانه وجود داشته باشد. اگر احتمال می دهید که درد دست چپ شما به دلیل شکستگی استخوان است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

2- دررفتگی شانه

علائم ظاهری رایج : شروع ناگهانی درد و تغییر شکل شانه چپ در پی آسیب دیدگی

توضیح کلی: مفصل شانه با ماهیچه ها و رباط ها محکم به هم چسبیده است اما کاسه مفصل، کم عمق است و به همین دلیل احتمال دررفتگی وجود دارد. با این حال نیروی زیادی باید به مفصل وارد شود تا اصطلاحا دربرود. این طور نیست که خیلی راحت از جایش بیرون بیفتد، مگر این که مفصل از قبل مشکلی داشته باشد و از ثبات کافی برخوردار نباشد.

اگر شانه تان دررفته باشد، یک تغییر شکل مشخص و معمولاً درد شدید در دست چپ ایجاد می شود. اگر فکر می کنید که شانه تان دررفته، سعی نکنید خودتان آن را جا بندازید ( آن را در جای خود قرار دهید )، این کار حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا آسیب به شانه و ساختارهای اطراف آن به حداقل برسد.

3-آرتروز شانه

علائم ظاهری رایج: شروع تدریجی درد در شانه چپ ، اغلب همراه با سفتی و ساییدگی

توضیح کلی: ساییدگی (آرتروز) یا التهاب (آرتریت روماتوئید) مفصل شانه می تواند باعث درد شانه چپ شود. علاوه بر درد در قسمت فوقانی بازو، ممکن است سفتی و احساس ساییدگی یا تق تق کردن شانه نیز افزایش یابد. درد آرتروز فقط یک شانه را درگیر می کند، در حالی که آرتریت روماتوئید معمولاً هر دو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مشکلات ستون فقرات / عصب ها

آسیب یا تحریک اعصابی که به شانه و بازو می روند، می تواند باعث درد شانه چپ شود. ممکن است مشکلی در گردن یا جایی در طول مسیر عصب وجود داشته باشد که عصب را فشرده یا تحریک کند و منجر به درد و/ یا دگرگونی حسی شود.

1-مشکلات گردن

تعدادی از مشکلات گردن هستند که می توانند باعث درد قسمت فوقانی بازوی چپ شوند، مانند بیرون زدن دیسک، آرتریت گردن یا گرفتگی عصب.

علائم ظاهری رایج: دگرگونی حسی مانند سوزن سوزن شدن/ بی حسی، ضعف و درد شانه چپ که ممکن است از بازو به آرنج، مچ دست و دست برسد. علائم ممکن است در هر دو بازو ایجاد شوند.

توضیح کلی: اعصاب، سیگنال هایی را در مورد حرکات و احساسات، از مغز و نخاع به ماهیچه ها و بالعکس، منتقل می کنند. هرگونه تحریک این عصب ها، مانند تحت فشاربودن یا التهاب می‌تواند بر انتقال سیگنال یا بیش از حد حساس شدن عصب تأثیر بگذارد.

علت پوکی استخوان چیست؟ 4 داروی برتر درمان

درد عصب ممکن است در محل ایجاد مشکل احساس شود، به عنوان مثال در صورت وجود آرتروز یا لغزش دیسک، درد، در گردن حس می شود، اما در بسیاری از موارد علائم ممکن است در بازو بروز پیدا کنند. درد شانه چپ که به سمت پایین بازو حرکت می کند، با یا بدون گردن درد، معمولا حداقل تا حدی با مشکلات عصب ها مرتبط است. بسته به محل تحریک عصب، علائم ممکن است در یک یا هر دو بازو بروز کنند.

2-نوریت بازویی ( التهاب اعصاب محیطی بازویی )

The brachial plexus is found at the shoulder

علائم ظاهری رایج: درد ناگهانی، شدید و مداوم شانه که اغلب در شب شروع می شود و ممکن است در تمام بازو پخش شود. پس از چند روز ممکن است احساس ضعف ایجاد شود.

توضح کلی: یک مشکل در سیستم ایمنی بدن به فیبر های عصبی شبکه بازویی (مجموعه ای از اعصاب در انتهای گردن) حمله می کند. علائم به سرعت ظاهر می شوند و به تدریج بدتر خواهند شد. تشخیص نوریت بازویی بسیار مشکل است و یکی از علل کم تر شایع درد شانه چپ است .

تشخیص درد شانه چپ

این خلاصه مطلب به شما کمک می کند تا سریعا تشخیص دهید علت درد شانه چپ تان چیست:

 • دردناک بودن: معمولاً نشان دهنده مشکل استخوان یا بافت های نرم است، اغلب به یک “دندان درد آزار دهنده” تشبیه می شود. مانند بورسیت شانه ، سندرم گیرافتادگی شانه
 • درد بعد از فعالیت: معمولاً نشان دهنده یک مشکل عضلانی است. مانند پارگی ماهیچه های گرداننده شانه
 • درد تند و تیز شدید/ مثل چاقو خوردن: روی هم قرار گرفتن یا فشار آمدن به اندام هایی مانند رباط ‌ها یا تاندون ‌ها، به عنوان مثال تاندونیت ماهیچه دو سر بازویی، تاندونیت سوپرااسپیناتوس، پارگی SLAP، ضایعه Bankart و سندرم گیرافتادگی شانه
 • سفتی شانه: محدود شدن حرکات شانه به علت سفتی و نه درد. نشان دهنده شانه یخ زده
 • درد همراه با سوزش و /یا دگرگونی حسی: معمولاً نشان دهنده مشکل در عصب ‌ها است. مانند درد عصبی یا نوریت بازویی
 • تغییر شکل آشکار: به احتمال زیاد به دلیل شکستگی استخوان به عنوان مثال شکستگی استخوان ترقوه یا شکستگی شانه تغییر شکلی اتفاق خواهد افتاد.
 • درد مداوم: درد 24 ساعته و همیشگی که برطرف نمی شود. ممکن است نشان دهنده حمله قلبی، شکستگی شانه یا نوریت بازویی باشد.
 • احساس ناخوشی: ممکن است نشان دهنده یک بیماری اساسی باشد، مثل حمله قلبی ، سکته مغزی، پانکراتیت

درد گردن و شانه سمت چپ: علت اصلی و 5 درمان موثر خانگی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرد شانه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up