سکته مغزی

4 نشانه در بدن شما که خبر از سکته مغزی می دهند

درک علائم سکته مغزی ممکن است روزی زندگی شما یا زندگی عزیزانتان را نجات دهد. آیا سکته یک بیماری یا یک رویداد یا یک وضعیت بدن است؟ آیا برگشت پذیر است یا خیر؟ در صورت وقوع سکته مغزی ، چه چیزی برای جلوگیری از آن یا محدود کردن آسیب مغزی میتوان انجام شود؟ با این مقاله، ما سعی خواهیم کرد به تمام این سوالات پاسخ دهیم.

آمار و ارقام

 • خطر سکته با پیری افزایش می یابد. متأسفانه، هر سال بیش از 800،000 آمریکایی قربانی این بیماری می شوند.
 • زنان بیشتر از مردان در معرض سکته مغزی هستند و افراد مسن بیشتر از جوانان.
 • تقریبا هر 40 ثانیه یک سکته در ایالات متحده اتفاق می افتد، در حالی که هر چهار دقیقه یک نفر از یک سکته مغزی می میرد.
 • علاوه بر این، سکته به عنوان پنجمین علت مرگ در ایالات متحده پس از دیگر بیماری های مهم مانند بیماری قلبی و تنفسی، سرطان و حوادث ذکر شده است.

F.A.S.T: مخفف کلمه ای که باید برای علائم سکته مغزی به خاطر بسپارید

قبل از ورود به علائم کمتر شناخته شده سکته مغزی ، مهم است که F.A.S.T. را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید ، چون این مهمترین علائم سکته مغزی را مشخص می کند.

F – Face (صورت): اگر دچار سكته مغزی شده اید ، صورت شما ممكن است از یك طرف افتادگی یا بی حسی داشته باشد. یک آزمایش خوب: سعی کنید لبخند بزنید و در آینه بررسی کنید تا ببینید که آیا یک طرف صورت از کار افتاده است یا خیر.

A – Arm (بازو): اغلب ، یک بازو ضعیف یا افتاده خواهد بود. سعی کنید هر دو بازو را به طور همزمان بلند کنید و ببینید که آیا یکی از آنها به سمت پایین حرکت می کند یا خیر.

S – Speech (گفتار): ممکن است صدا گرفته و نامفهوم به نظر برسد ، و دیگران نتوانند حرفهای شما را بفهمند. برخی نیز ممکن است در درک آنچه دیگران می گویند دچار مشکل شوند یا دچار سردرگمی ناگهانی شوند.

Time- T (زمان): زمان درمان سكته مغزي بسيار مهم است ، بنابراين اگر شما يا شخصي در اطرافتان مشکوک به سکته ی مغزی بود، فوراً با اوراژانس تماس بگيريد. زمان را بررسی کنید تا بدانید که اولین علائم کی ظاهر شده اند.

وقتی دچار سکته مغزی هستید چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که جریان خون مغز کاهش یا قطع شود، سکته مغزی اتفاق می افتد. کمبود اکسیژن و مواد مغذی به بافت مغزی آسیب می رساند. سلول های مغز در عرض چند دقیقه می میرند و یک مشکل پزشکی را ایجاد میکنند. برخی علائم بالینی در بیمار می تواند تشخیص را به سکته مغزی هدایت کند. اقدامات سریع بسیار مهم هستند.

خبر خوب این است که درمان سریع سکته می تواند آسیب مغزی را کاهش دهد و از عوارض بعدی ان جلوگیری کند.

حتما بخوانید: علت سردی دست و پا، درمانهای خانگی ثابت شده و نکات مهم دیگر

علائم سکته مغزی که از نشانه های بدن مشخص است

 • مشکل ناگهانی در ارتباطات کلامی و درک – این بیماران هنگام صحبت کردن، کلمات را خوب ادا نمیکنند همچنین در فهمیدن جملات، نوعی گیجی را تجربه می کنند.
 • بی حوصلگی یا فلج بخشی از بدن – ایجاد ناگهانی هر گونه بی حسی، ضعف یا فلج معمولا در یک طرف چهره، یا در یک دست یا پا، ویژگی های مشترک سکته مغزی در سالمندان است. یک تست ساده می تواند مفید باشد. اگر یک دست بعد از بالا بردن دو دست خود بر روی سرتان شروع به سقوط کند، ممکن است دچار سکته مغزی شده باشید. یکی دیگر از نشانه ها افتادن یک طرف دهان خود است هنگامی که سعی می کنید لبخند بزنید.
 • دید مبهم یا سیاه و سفید – مشکلات دیدن از طریق یک یا هر دو چشم، هشدار دهنده است.
 • راه رفتن دشوار – سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و هماهنگی می تواند از نشانه های سکته مغزی باشد
 • سردرد ناگهانی شدید – سردرد همراه با استفراغ شدید، سرگیجه یا تغییر هوشیاری ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد.

اگر هرکدام از علائم و نشانه های ذکر شده را در یک شخص مشاهده کردید، حتی اگر آنها نوسان داشته یا ناپدید شوند، این را عادی نپندارید.

علائم سکته مغزی اورژانسی

 • آیا وقتی فرد لبخند می زند یک طرف چهره یا دهان می افتد؟ (صورت)
 • آیا یک بازوی قادر به بالارفتن است و یا وقتی دو دست را بالا میبرد به سمت پایین می افتد (بازوها)
 • هنگامی که خواسته می شود یک عبارت ساده را تکرار کند، آیا ان کلمات دشوار یا عجیب است؟ (گفتار)

اگر هر یک از این علائم را تشخیص دادید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

هنگام وجود این علائم سکته مغزی در بزرگسالان سالخورده، آنها را رها نکنید. در حین انتظاربرای کمک اضطراری، فرد را کنترل کنید. اگر همراه با کسی هستید که فکر میکنید دچار سکته مغزی شده ست، زمان مهم است. هرچه مدت سکته طولانی تر باشد پتانسیل بالاتری برای آسیب مغزی و معلولیت وجود دارد.

علل و انواع سکته مغزی

قطع جریان خون در مغز می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. این که آیا یک رگ خونی یا سرخرگ مسدود شده است، عواقب آن می تواند موجب آسیب جدی به مغز شود. در مقایسه، در برخی افراد ممکن است تنها یک وقفه موقت جریان خون به مغز ایجاد سکته کند اما آسیب های دائمی ایجاد نمی کند. سه نوع سکته مغزی وجود دارد که بر اساس علت طبقه بندی می شوند:

word image 168

1-سکته مغزی ایسکمیک (تصلب شریان): این اتفاق زمانی می افتد که یک شریان مغز شما تنگ شده یا توسط آمبولی (لخته خون) مسدود می شود و منجر به کاهش شدید جریان خون می شود. سکته های ایسکمیک حدود 80 درصد از سکته های مغزی را تشکیل می دهند.

2- سکته هموراژیک: این نوع سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز شما پاره میشود یا نشت می کند. خونریزی در مغز می تواند با عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله فشار خون بالا، داروهای ضد انعقاد، شکل غیر طبیعی عروق خونی و …

با توجه به محل پارگی رگ، سکته مغزی ممکن است به علت خونریزی اینترا سربرال یا ساب اراکنوئید باشد. متأسفانه پس از خونریزی، رگ های خونی مغزی ممکن است محدود شوند، جریان خون محدود می شود و موجب آسیب بیشتر مغز می شود.

3- حمله ایسکمیک گذرا (TIA): سکته مغزی TIA یک وضعیت کوتاه مدت است که علائم مشابه با قبلی ها دارد. کاهش تامین خون بخشی از سیستم عصبی شما باعث این نوع سکته می شود؛ خوشبختانه، چند دقیقه طول می کشد؛ مانند سکته مغزی ایسکمیک، زمانی که یک لخته جریان خون را به بخشی از مغز قطع کند TIA اتفاق می افتد. همچنین به عنوان یک مینی سکته شناخته میشود، سکته مغزی TIA سبب آسیب دائمی بافت نمی شود، به این معنی که علائم مربوط به TIA موقت هستند.

حتما بخوانید: سکته در زنان، علائم، هشدارها، پیشگیری و همه نکات مهم که باید بدانید!

گاهی اوقات ممکن است یک سکته مغزی از TIA براساس علائم قابل تشخیص نباشد، چرا که علائم tia در سالمندان بسیار شبیه به سکته مغزی است. مهم است که دانیم که حتی اگر نشانه ها کمتر از یک ساعت طول بکشد، خطر آسیب دائمی مغز دائمی وجود دارد. این واقعیت باعث می شود TIA به عنوان نوعی سکته مغزی دیگر، مرگبار باشد. مراقبت های سریع پزشکی برای جلوگیری از آسیب دیدن مغز ضروری است.

سکته مغزی نیز می تواند به لحاظ آناتومیک تقسیم شود به نیمکره راست، نیمکره چپ، مغز استخوان. هر یک از آنها در درمان و علایم بالینی بیمار متفاوت است.

تشخیص سکته مغزی توسط پزشک

اولویت تشخیص بیماری با نیروهای اورژانس است. سپس پزشکان سکته مغزی را تشخیص میدهند، علت و منطقه اسیب مغزی را قبل از تعیین مناسب ترین درمان مشخص میکنند. ابتدا لازم است که دیگر علل احتمالی مانند تومور مغزی یا واکنشهای ناخواسته دارویی را رد کنیم. اگر پزشک شما مشکوک به سکته مغزی باشد، باید آزمایشات زیر انجام شود:

 • تشکیل پرونده
 • معاینه فیزیکی همراه با اندازه گیری فشار خون
 • آزمایش خون
 • (CT) اسکن
 • تصویربرداری مغناطیسی (MRI)
 • سونوگرافی کاروتید
 • آنژیوگرافی مغزی
 • اکوکاردیوگرام

درمان مناسب می تواند بسته به انواع مختلف سکته مغزی در سالمندان متفاوت باشد. برخی از داروهای موجود باید با احتیاط استفاده شوند.

درمان اضطراری برای یک سکته مغزی ایسکمیک شامل سریع بازگرداندن جریان خون به مغز است که می تواند با تزریق داخل وریدی یک فعال کننده پلاسمینوژن بافت یا روش های باز کردن مستقیم داخل رگ باشد. در صورت سکته مغزی TIA، پزشک ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد ترومبوز و ضد انعقاد برای جلوگیری از سکته مغزی دیگری در آینده توصیه کند.

اثرات بعدی سکته مغزی در سالمندان

عوارض سکته مغزی می تواند معلولیت های موقت یا دائمی باشد، بسته به اینکه کدام قسمت مغز فاقد جریان خون است و قسمت تحت تاثیر آن کدام است. آن عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اختلال در کنترل عضلات، معمولا در یک طرف بدن
 • مشکلات صحبت کردن، خوردن غذا
 • از دست دادن حافظه و یا مشکلات در تفکر، قضاوت، استدلال و درک مفاهیم
 • ناتوانی در کنترل احساسات و یا بهبود افسردگی
 • درد در بخشی از بدن تحت تاثیر سکته مغزی
 • تغییر رفتار و توانایی مراقبت از خود

حتما بخوانید: سکته مغزی، دلایل، نشانه ها، نکات مهم برای بهبود و هر چیزی که باید بدانید

چگونه از سکته مغزی جلوگیری کنیم؟

 • فشار خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کنید
 • از لحاظ جسمی هر روز فعالیت کنید
 • استرس را مدیریت کنید
 • حفظ وزن سالم
 • مصرف سدیم و الکل را محدود کنید
 • میزان کلسترول و چربی اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش دهید
 • ترک مصرف دخانیات
 • دیابت را کنترل کنید
 • درمان آپنه انسداد خواب
 • اجتناب از مواد مخدر غیر قانونی
 • غذای سالم و متعادل بخورید

مدت زمان ماندن پس از سکته مغزی در بیمارستان

اقامت در بیمارستان پس از سکته مغزی ممکن است چند روز تا چند ماه بسته به شدت سکته مغزی باشد. بیماران معمولا بعد از اینکه با خیال راحت از روی صندلی چرخدار برمی خیزند میتوانند معمولا از خانه بیرون روند وبه کار های خود برسند. علاوه بر این، پشتیبانی در خانه نیز ضروری است. برخی بیماران جعبه کمک های اولیه را بهمراه دارند.

آیا سکته مغزی شما را بلافاصله می کشد؟

همه سکته های مغزی کشنده نیستند. سکته مغزی خفیف و متوسط ​​معمولا کشنده نیست؛ به عبارت دیگر، شما احتمالا در هفته ها یا ماه های اول پس از سکته مغزی خفیف نمی میرید. با این حال، ممکن است عوارضی مانند آمبولی ریه ای ایجاد کند که می تواند شما را بکشد یا یک مشکل بلعیدن که می تواند باعث مرگ شما شود. این احتمال برای مینی سکته در بزرگسالان نیز وجود دارد.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

در مقابل، سکته مغزی شدید در چند روز یا چند هفته اول به علت تورم مغز، منجر به کم کاری دستگاه تنفسی می شود. گاهی اوقات فشار داخل جمجمه افزایش می یابد و جراحی مغز به منظور کاهش فشار انجام می شود.

در سکته های هموراژیک ناشی از پارگی رگ خطر مرگ تا 50٪ است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسکته مغزی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up