خانه > سایر مقالات > درد گردن و دست چپ نشانه چیست؟ چه باید کرد؟
درد پشت گردن و دست

درد گردن و دست چپ نشانه چیست؟ چه باید کرد؟

در این مطلب رابطه احتمالی درد گردن و دست آورده شده است. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

درد گردن و دست دلایل و علل مختلفی دارد اما بطور کلی ممکن است به دلیل گیر افتادگی عصب (عصب تحت فشار) ایجاد شود. مهره ‌های گردنی شامل 7 مهره‌ ی اول (C1-C7) در ستون فقرات هستند که بلافاصله پس از جمجمه آغاز و در بالای مهره‌ های قفسه سینه ‌ای تمام می ‌شوند. این مهره ها محل قرار گیری اعصاب C5, C6, C7, C8 و T1می باشند که عملکرد دست را کنترل می کنند. آسیب به مهره های گردنی قطعاً می تواند بر عملکرد اعصاب این ناحیه تأثیر بگذارد و باعث بروز درد و علائم عصبی مرتبط شود. با این حال درد گردنی که به دست کشیده می شود می تواند عللی دیگری هم داشته باشد که ممکن است با هم مرتبط باشند یا از دو بیماری جداگانه منشا گرفته باشند. در این قسمت با علل مختلف این درد آشنا می شوید.

دلایل مختلف درد گردن و دست

درد گردن و دست می تواند منشآ عضلانی، عصبی و مکانیکی داشته باشد که عباتنداز:

فتق دیسک بین مهره ای: شایعترین علل تحریک اعصابی که باعث بروز درد گردن و دست می شوند، فتق (هرنی) دیسک بین مهره ای گردنی و مشکلات شبکه بازویی است.

گیر افتادگی عصب: در برخی موارد ریشه های عصبی که از بین مهره های گردنی خارج می شوند، توسط دیسک بین مهره ای که جابجا می گردند و به این ترتیب فشرده می شوند. این فشار موجب تحریک عصب و به دنبال آن احساس درد در گردن و دست می شود.

در موارد دیگری ممکن است برخی از اعصاب دست در ناحیه شبکه بازویی تحت فشار قرار بگیرند. شایعترین علت فشار به اعصاب شبکه بازویی، وجود دنده گردنی و یا فشار عضلات ناحیه گردن به این اعصاب است. فشار به اعصاب شبکه بازویی می تواند منجر به تحریک اعصاب دست شود و در نتیجه موجب احساس درد و ناراحتی در گردن، شانه و دست گردد.

با به هم پیوستن ریشه های عصب نخاعی، اعصاب محیطی شکل می گیرند. این اعصاب پیام های بین بدن و سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را رد و بدل می کند. فشرده سازی و گرفتگی اعصاب محیطی می تواند موجب بی حسی، خارش و ضعف در مناطق مختلف (بسته به عصب درگیر) شود. اعصاب فشرده شده، بندرت موجب ایجاد دردهای مزمن می شوند. این به این دلیل است که عصب فشرده می شود و به طور کلی توانایی انتقال سیگنال را از دست می دهد. در این حالت به جای درد، علایمی مانند بیحسی ضعف ایجاد می شود زیرا عصب قادر به ارسال پیام به مغز نیست.

سندرم تونل کوبیتال (گرفتگی عصب اولنار به هنگام عبور از نزدیکی برآمدگی استخوانی بر روی قسمت داخلی آرنج) و سندرم های خروجی قفسه ی سینه (درد ناشی از فشردگی یک یا چند رگ خونی بین استخوان ترقوه و دنده اول)، نمونه هایی از اختلالات عصبی محیطی هستند که می تواند منجر به درد شوند.

آرتروز: در برخی موارد بیماری هایی مانند آرتروز، صدمه و آسیب های مختلف به بافت های نرم، می تواند موجب درد دست شود که هیچ ارتباطی با درد گردن ندارد. آرتروز دست، یک بیماری تقریباً شایع در میانسالی است.

سندرم تونل کارپال: این سندروم (که در اثر فشرده شدن عصب مدین در مچ بوجود می آید) هم یکی از شایع ترین عللی ست که موجب درد مچ دست و دست می شود و باعث محدود شدن مهارت دست ها می گردد.

آسیب شلاقی گردن: این مورد نیز از دیگر عوامل درد گردن و دست است و منظور از آن، آسیب وارد شده به عضلات، تاندون‌ ها و رباط‌ های گردن بعلت حرکات ناگهانی می باشد. چنین مشکلی در موقعیت هایی مانند ضربه به سر، تکان دادن ناگهانی سر، سقوط و آسیب های ورزشی ایجاد می شود. آسیب به بافت گردن و شانه هم می تواند ناشی از آسیب به تاندون ها و رباط ها باشد که می تواند علایمی مانند آسیب و درد عضلات شانه و اسپاسم عضلات ایجاد کند. پارگی سریع و درد ناگهانی می تواند باعث ایجاد درد و ضعف در بازوها شود.

تنگی کانال نخاع گردن: این وضعیت می تواند موجب بی حسی یا ضعف در دست ها و احساس درد در گردن شود و زمانی رخ می دهد که فضای توخالی کانال نخاع باریک شود و بر نخاع فشار وارد کند.

ایسکمی: گاهی اوقات درد گردن و دست می تواند بعلت ایسکمی منطقه ای است. منظور از ایسکمی، کاهش خونرسانی به اندام ها یا ناحیه ای از بدن است که نتیجه ی آن کمبود اکسیژن و مواد مغذی به اندام ها و در نهایت آسیب به آنها می باشد. ایسکمی معمولاً بر روی اعصاب و بافت های عضلانی گردن تأثیر می گذارد. کمبود اکسیژن علائم شدیدی به وجود می آورد و ممکن است باعث بروز دردهای عصبی شود (حتی در مواقعی که عصب به هیچ وجه فشرده نشده باشد). ایسکمی ممکن است چندین ناحیه از بدن را به طور مستقل از یکدیگر مورد هدف قرار دهد. در این حالت اکسیژن بافت های عضلانی و یا عصبی در گردن کم شده و باعث درد موضعی می شوند. به این ترتیب علایمی مانند درد عضلات و اندام ها بروز پیدا می کند.

با این 8 غذا قلب خود را تقویت کنید

برخی از بیماری ها هم می توانند مناطق وسیعی از بدن از جمله گردن و دست را تحت تأثیر قرار دهند. بهترین راه برای تشخیص علت درد گردن و دست، مراجعه به پزشک است.

منبع1 منبع2

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست