درد بیضه

شایع ترین علت های درد بیضه مردان و درمان خانگی (نگاه فوق تخصص)

آیا بیضه های شما صدمه دیده است؟ درد بیضه ای یک بیماری نسبتا شایع است که می تواند منجر به نگرانی بیش از حد مردان در تمام سنین شود. ما تمام علل رایج را بررسی می کنیم تا نگرانی شما از بین برود.

چرا بیضه های من صدمه دیده است؟

همانند دیگر اعضای بدن، درد بیضه یک موضوع حیاتی است. احساسات مردانه و مردانگی به طور اجتناب ناپذیری به ارگانهای جنسی بیضوی شکلی وابسته است که در داخل پوسته بیضه در هر دو طرف آلت تناسلی قرار دارند و وظیفه آنها تولید اسپرم و تستوسترون میباشد که هر دو کلید رشد جنسی مردان است.

بنابراین احساس درد و یا آسیب پذیری در این ناحیه می تواند هم از نظر روحی و هم از لحاظ جسمی حاد باشد. با این حال، اگر علل احتمالی درد و علائم آن را بدانید، می توانید ذهن خود را آرام کنید.

آیا من سرطان بیضه دارم؟

بیایید اول این مسئله را حل کنیم. سرطان بیضه فقط یک درصد از کل سرطانها در مردان را شامل میشود. دکتر جف فاستر، متخصص سلامت مردان می گوید: “این مورد نادر است. در انگلستان هرساله حدود 2400 مرد مبتلا به سرطان بیضه تشخیص داده می شوند. یعنی اینکه از هر 100 سرطان تشخیص داده شده در مردان یک از آنها سرطان بیضه است.

اگرچه این بدان معنا نیست که مردان باید از چک کردن مستمر و دائم بیضه ها صرفه نظر کنند.

همچنین بخوانید: عمل فتق بیضه-علایم، تاثیر بر ناباروری مردان و نکات بسیار مهم

چگونگی بررسی بیضه ها

برای اطمینان از اینکه بیضه های شما سالم هستند، این آزمایش را ماهانه یکبار در خانه انجام دهید:

 • بیضه ها را پس از حمام آبگرم بررسی کنید، زیرا گرما پوست بیضه را شل میکند.
 • هر بار یک بیضه را با استفاده از هر دو دست بررسی کرده و آن را بین انگشت شست و دیگر انگشتان خود قرار دهید.
 • از یک سمت شروع کرده و بالا یا پایین بروید.
 • طبیعی است که یکی ار بیضه ها بزرگتر از دیگری باشد و یکی به طور معمول پایین تر است.
 • یک بطری با ساختار لاستیک مانند پشت هر بیضه وجود دارد که اسپرم را نگهداری کرده و حرکت میدهد که طبیعی است.
 • اگر احساس می کنید یک غده در اندازه نخود فرنگی یا چیزی شبیه یک سنگ ریزه دارید، باید با یک پزشک تماس بگیرید. اکثراً کیست هستند، اما بهتر است بررسی شود.

به دنبال چه چیزی باید باشیم؟

شایعترین علامت سرطان یک توده بدون درد در اندازه یک نخود (یا بزرگتر) در یکی از بیضه ها است. علائم دیگر عبارتند از ناراحتی یا احساس سنگین بودن در اسکروتوم(پوست بیضه) باشد.

اگر متوجه یک توده با مشخصات بالا شدید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. سرطان بیضه در صورتی که در اوایل تشخیص داده شود میتواند میزان بهبودی 99 درصد را داشته باشد.

دکتر راجر هندرسون می گوید: (معمولا هفته ای یکبار یک نفر به مطب من می آید و از درد بیضه شکایت میکند که اغلب از سرطان بیضه هراس دارند. با این حال، این درد به ندرت اتفاق می افتد. سرطان بیضه معمولا به صورت یک نارحتی بسیار خسته کننده اتفاق می افتد نه یک درد شدید)

حتماً بخوانید: جدیدترین و موثرترین روش درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

پیچش بیضه چیست؟

پیچش یک وضعیت بالقوه جدی است و زمانی رخ می دهد که لوله حمل اسپرم پیچ خورده باشد که جریان خون به بیضه ها محدود کرده و در مردان جوان بین 10 تا 20 سال بیشتر اتفاق می افتد.

دکتر هندرسون می گوید:(عفونت، تروما و کیست های کوچک اپیدیدیم از علل شایع درد بیضه است. علاوه بر این، پیچش بیضه نیز میتواند علت درد باشد، که اگرچه نادر است اما باعث دردی طاقت فرسا میشود.)

علل و نشانه های درد بیضه

موارد زیر ممکن است سبب درد بیضه شود:

 • اپیدیدیمیت: التهاب ناشی از عفونتهای جنسی مانند کلامیدیا است. راجب این بیماری بیشتر بخوانید!
 • ارکیت(تورم بیضه): قرار گرفتن در معرض عفونت باکتریایی یا ویروسی مانند ویروس امپرسیون ممکن است منجر به ارکیت شود که باعث می شود بیضه ها ملتهب شوند. این شرایط اغلب همراه با یکدیگر اتفاق می افتد، که با نام اپیدیدمو-ارکیت شناخته می شوند و هر سه باعث ایجاد درد در ناحیه بیضه شده که در هنگام تماس داغ،ورم کرده و نرم است.
 • اسپرماتوسل: مایعی که در بیضه ها قرار دارد می تواند باعث ایجاد درد یا ناراحتی شود، همانطور که یک واریکوسل میاوند باعث ایجاد درد شود، این اصطلاح به گروهی از سیاهرگ های بزرگ واقع در بیضه اتلاق میشود. پزشک از طریق یک معاینه معمولی میتواند فرق بین یک سیاهرگ متورم شده و یک عضو طبیعی را تشخیص دهد.
 • بادبیضه(هیدروسل): اس اپیدیدیم یا دستگاه جمع آوری اسپرم در پشت بیضه گاهی اوقات کیست هایی را ایجاد می کند که ممکن است بزرگ و دردناک باشند. علاوه بر ایجاد این احساس ناراحتی، درد ناخوشایندی که متاسفانه اغلب مردان می دانند (و هرگز فراموش نمی کنند)، یک آسیب مستقیم ممکن است باعث ایجاد کیسه هایی از یک مایع شفاف شود که در اطراف بیضه به وجود می ایند و به آن ها هیدروسل گویند. هیدروسل ها همچنین می توانند به صورت خود به خود ایجاد شوند.

سایر علل درد عبارتند از فتق کشاله ران، سنگ کلیه و یا بیضه . انواع مختلف درد می تواند نشان دهنده انواع مختلف بیماری باشد. اگر نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مهم:  لیدوکائین چیست؟ عوارض، طرز مصرف، آمیزش جنسی و نکات مهم

درمان درد بیضه

هنگامی که علت درد بیضه تشخیص داده شد، درمانها متنوع و موثر هستند:

 • پیچ خوردگی بیضه: این بیماری از طریق عمل جراحی قابل درمان است. ممکن است نیاز به عمل جراحی ترمیم فتق باشد تا عضلات ضعیف شده ای که باعث ایجاد فتق میشوند ترمیم شوند.
 • عفونت های باکتریایی: این عفونت ها به طور معمولا با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک درمان میشوند. گاهی اوقات داروهای کورتیکواستروئید تجویز می شود تا التهابات ناشی از ارکیت اوریون را به حداقل برساند.
 • کیست: کیست های کوچک ممکن است بدون دارو درمان شوند و کیست های بزرگتر ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند. به طور مشابه، هیدروسل ها اغلب خودشان از بین می رود، اما می توانند تخلیه شده و کیسه های باقی مانده برداشته شود.
 • آسیب مستقیم: لباس زیرمناسب،داروی مسکن و حمام گرم می تواند به کاهش خونریزی و تورم کمک کند.

درد های دیگر بدون دلیل واقعی

اگر چه درد بیضه چیزی نیست که نگران آن باشیم، اما گاهی اوقات بدون هیچ دلیل منطقی اتفاق می افتد.

دیورو می گوید:(فیبرهای عضلانی درون بند ناف وجود دارد که بیضه ها را نگه داشته اند و مانند کمر درد یا درد عضلانی گاهی اوقات مردان درد متناوبی در بیضه های خود دارند که خوش خیم بوده و خود به خود درمان میشود. با این حال، مردان ممکن است همیشه تفاوت بین یک درد خوش خیم و یک مشکل حاد را درک نکرده و از رفتان به دکتر اجتناب کنند. برای اینگونه مردان بسیار مهم است که بدانند مراجعه فوری به متخصص ارولوژی مهمتر از خویشتن داری است. همه مردان باید هر ماه خود را امتحان کنند بدون در نظر گرفتن اینکه درد دارند یا خیر، و هر گونه تغییر یا نگرانی باید به یک متخصص پزشکی گزارش شود.)

همچنین بخوانید: ساده ترین و موثرترین روش درمان زگیل تناسلی مردان با سیر (فوق تخصص)

زمان مراجعه به پزشک

برای تمام این مسائل، پاسخ به این سوال که “چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنم” به مدت زمان و شدت درد بستگی دارد. دکتر Brahmbhatt یادآور می شود دردهایی که به سرعت از بین می رود – به عنوان مثال، اگر بیضه های شما پیچ خورده اما به سرعت به حالت اولیه خود برگردد، دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر به جای یک ناراحتی ساده،یک درد طاقت فرسا برای بیش از 15 دقیقه دارید، او توصیه می کند که به یک متخصص ERمراجعه کنید.

وی می گوید:((اگر شما بیش از حد تعلل کنید، احتمال دارد به طور بالقوه بیضه هایتان را از دست بدهید. این امر بر روی باروری شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.)) دکتر Brahmbhatt یادآور می شود که درد می تواند یک علامت هشدار دهنده برای نشان دادن مشکلات در جاهای دیگر بدن مانند سنگ های کلیه، مشکلات مثانه یا آپاندیسیت باشد.

حتی اگر به جای درد شدید یک نارحتی دارید یا اینکه متوجه جمع آوری مایعات شده اید، آن را چک کنید. دکتر Brahmbhatt همچنین پیشنهاد می کند که ماهانه خود را چک کنید تا هر گونه تغییرات در سلامتی بیضه های خود را تشخیص دهید. و همچین بهتر آنها را بشناسید.

ویدیوی کوتاه دکتر ناطق (علت های درد بیضه)

 

دانلود ویدیو

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.