درد بیضه

درد بیضه سمت راست: 6 دلیل و کارهایی که باید انجام داد

دردناکی بیضه سمت راست، هم در سنین بلوغ و هم درسنین بزرگسالی برای مردان اتفاق می افتد. درد در این حالت، انواع مختلفی دارد که شامل درد کم، درد کششی و درد غیرقابل تحمل می شود. حتی اگر علت درد مشکلات جدی هم برای فرد ایجاد نکند اما تاثیر روحی روانی منفی بر او می گذراند و باعث احساس ترس و وحشت همراه با احساس ضعف، عرق کردن و حالت تهوع خواهند شد.

دلایل درد بیضه سمت راست

دلایل درد در بیضه سمت راست می توانند موارد زیر باشند:

 • اورکیت ( orchid): در این بیماری، در بیضه ها یک فرآیند التهابی رخ می دهد که به عنوان یک قاعده، عارضه بیماری هایی مانند پاروتیت، آنفولانزا و سوزاک است. آسیب به بیضه ها، کاهش عملکرد های محافظتی بدن و هیپوترمی طولانی مدت نیز می تواند بر ایجاد التهاب تأثیر بگذارد. مرحله حاد بیماری از دو تا چهار هفته طول می کشد. در ارکیت مزمن نیز علائم بیش از یک ماه ادامه خواهد داشت.
 • اپیدیدیمیت – التهاب اپیدیدیم (Epididymitis – inflammation of the epididymis): علل این بیماری شامل نفوذ عفونت از مجاری ادراری و همچنین بیماری هایی مانند اورتریت، پروستاتیت، پاروتیت و سل است.
 • ضربه به بیضه: بیضه ها ممکن است هنگام زمین خوردن، برخورد با چیزی و همچنین هنگام دوچرخه سواری آسیب ببینند. این درد با تورم کیسه بیضه و تغییر رنگ آن به آبی مایل به قرمز همراه است. اگر آسیب شدید نباشد، هماتوم معمولاً پس از دو تا سه هفته از بین می رود. اما در آسیب دیدگی های جدی و شدید، بیضه ممکن است به داخل کانال اینگوینال، زیر پوست شکم و غیره حرکت کند.
 • کجی و پیچ خوردگی بیضه (Tilt the testicles): چنین آسیب دیدگی ای، اگر به فاصله 6 ساعت تحت درمان قرار نگیرید، منجر به اختلال در خون رسانی به بیضه و کاهش اندازه آن می شود. پیچ خوردگی بیضه نسبتاً نادر است و در صورتی ایجاد می شود که بافت های مجاور، ضعیف و به کیسه بیضه چسبیده باشند.
 • فتق اینگوینال یا کشاله ران (inguinal hernia) نیز می تواند باعث ایجاد درد در بیضه سمت راست شود.
 • واریکوسل (Varicocele) – تورم رگ در طناب اسپرماتیک : لازم به ذکر است که این بیماری به ندرت سمت راست را درگیر می کند، اما احتمالش وجود دارد. توضیحات کامل درباره واریکوسل
 • هیدروسل (Hydrocele) – ورم بیضه: حجم زیادی از مایع سروز زیر غشای بیضه جمع می شود و باعث ورم آن خواهد شد. وقتی آن را لمس می کنید حس یک فنر فشرده شده را دارد. اگر خیلی قطور شده باشد، هنگام مقاربت یا دفع ادرار باعث ایجاد ناراحتی می گردد.
 • اسپرماتوسل ( Spermatocele) – تشکیل کیست در کیسه بیضه: کیسه منی با بیضه و زائده آن ارتباط دارد. تشکیل کیست با اندازه بزرگ می تواند هنگام راه رفتن و هنگام حرکت و همچنین هنگام تماس جنسی به دلیل مخلوط شدن با مایع منی آزار دهنده باشد. اگر کیست به سرعت رشد کند، ممکن است احساس فشار در کیسه بیضه و همچنین احساس ناراحتی هنگام نشستن ایجاد شود.

علائم درد در بیضه سمت راست

 • احساس ناراحتی هنگام لمس یکی یا هر دو بیضه
 • بزرگی بیضه
 • تغییر شکل و ساختار بیضه
 • درد در کیسه بیضه
 • تهوع یا استفراغ
 • واکنش حرارتی بدن
 • ایجاد برآمدگی روی بیضه

درد همراه با احساس کشیدگی یا درد کششی بیضه راست

درد همراه با احساس کشیدگی علامت بسیار جدی ای است و مراجعه به پزشک در این حالت ضروری است. به ویژه که در این حالت، علائمی مانند تب ، حالت تهوع و افزایش درد هنگام لمس بیضه ها وجود دارد.

درد کششی در بیضه سمت راست ممکن است با علائم فتق ناحیه اینگوینال، پیچ خوردگی بیضه و همچنین بیماری هایی مانند پروستاتیت، ارکیت، اپیدیدیمیت ، اورهاپلاسموز تشابه داشته باشد. برای تشخیص علائم، یک معاینه کامل ضروری است. اغلب، درد در بیضه سمت راست به علت صدمات جزئی و مکرر مانند آسیب هنگام دوچرخه سواری یا ورزش های دیگر و یا به علت پرهیز طولانی مدت از رابطه جنسی ایجاد می شود.

دردناکی بیضه راست

دردناکی بیضه سمت راست کاملاً شبیه دردهای کششی است و در بیشتر موارد عوامل مشابهی آن ها را تحریک می کند. اغلب ناراحتی و درد، ناشی از آسیب به کیسه بیضه است که می تواند منجر به تورم بیضه هم، شود. دلیل دردناکی بیضه ممکن است اپیدیدیمیت همراه با افزایش التهاب در اپیدیدیم باشد.

اغلب چنین اختلالی تحت تأثیر عفونت های باکتریایی رخ می دهد. پیچ خوردگی بیضه ها می تواند باعث دردناک شدن آن ها بشود. علل دقیق این پدیده همچنان به طور کامل بررسی نشده است . احساس درد می تواند با التهاب بیضه ها نیز ایجاد شود.

لیدوکائین چیست؟ عوارض، طرز مصرف، آمیزش جنسی و نکات مهم

ابتلا به پروستاتیت مزمن، و همچنین پرهیز طولانی مدت از رابطه جنسی هم می تواند باعث دردناکی بیضه ها شود.

درد شدید بیضه راست

درد شدید در بیضه سمت راست ممکن است به علت اختلالی مثل پیچ خوردن بیضه رخ دهد. در این مورد، دریافت مراقبت های اورژانسی توسط پزشک ضروری است، زیرا ممکن است اختلالات گردش خون که در اثر پیچ خوردگی ایجاد می شود، عملکرد بیضه را دچار مشکل کند. .

درد شدید در بیضه سمت راست مشخصه بیماری هایی مانند اپیدیدیمیت است . علائم همزمان ممکن است مشکلات ادراری و افزایش دمای بدن باشد. لازم به ذکر است درد شدیدی که به علت التهاب در بیضه ها ایجاد می شود، ممکن است گسترش یافته و به کشاله ران، ناحیه کمر و باسن و به سطح داخلی ران ها کشیده شود.

word image 74

درد بسیار شدید بیضه راست

درد بسیار شدید در بیضه سمت راست می تواند به علت آسیب به کیسه بیضه، پیچ خوردگی بیضه، بیماری های عفونی و التهابیِ اندام های دستگاه تناسلی، ایجاد شود. هنگام ضربه خوردن به میان پاها، درد بیضه سمت راست می تواند آنقدر شدید باشد که منجر به شوک و از دست دادن هوشیاری شود. بیمار در این مورد نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد. بیماری های التهابی که باعث درد شدید در بیضه سمت راست می شود ؛ نیاز به درمان سریع و فوری توسط متخصصان مجرب دارند.

شایع ترین علت های درد بیضه مردان و درمان خانگی

در چنین شرایطی به چه کسی باید مراجعه کرد؟

 • متخصص اورولوژی
 • متخصص آندرولوژی

چگونه درد بیضه راست را تشخیص دهیم؟

روش های تشخیص درد در بیضه سمت راست ، لمس کردن کیسه بیضه، معاینه مقعدی، آزمایش خون و ادرار هستند. در صورت لزوم، ترشحات غده پروستات آزمایش می شوند، یک آنالیز تشخیصیِ میکروسکوپی بر روی مجرای ادرار انجام می شود و یک واکنش زنجیره ای چند بعدی مورد مطالعه قرار می گیرد . هنگام تشخیص درد در بیضه سمت راست، آنالیز مایع منی و مدفوع تجویز می شود. یک روش ضروری برای تشخیص درد در بیضه سمت راست سونوگرافی است. در اکثر موارد، با استفاده از سونوگرافی می توان علل درد مزمن در بیضه سمت راست را مشخص کرد. در صورت مشکوک شدن به کیست، دیافانوسکوپی انجام می شود –تابش پرتوی نوری که درون بافت ها را نشان می دهد.

اگر بیضه راست آسیب ببیند؛ چه می شود؟

درمان درد بیضه راست در ارکیت حاد معمولاً محافظه کارانه است. برای بیمار استراحت در رختخواب تجویز می شود. بیضه نباید در حالت افتاده قرار بگیرد و باید بالا نگه داشته شود، برای این کار می توان از کیسه های مخصوصی استفاده کرد، در فاصله دو تا سه روز درمان موضعی با سرما امکان پذیر است. در صورت وجود باکتری ها و لکوسیت ها در ادرار، دارو های ضد عفونی کننده (Furagin ، Biseptol ) و ضد باکتریایی برای بیمار تجویز می‌ شود. اگر علت بیماری مشخص نیست، از آنتی بیوتیک های گروه سفالوسپورین ها، آمینوگلیکوزید ها استفاده کنید. چهار تا پنج روز پس از کاهش دما و کاهش علائم حاد، می توان از کمپرس های گرم کننده، انجام الکتروفورز و انجام روش های UHF استفاده کرد.

با انجام این روش ها روند التهابی کاهش می یابد، شدت سندرم درد کم می شود و بهبودی سریع تر اتفاق می افتد. اما در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی باشد. اگر بیماری مزمن شده باشد، برای درمان عمدتا از روش های فیزیوتراپی استفاده می شود، تابش اشعه ماوراء بنفش و تکنیک هایی با استفاده از پارافین انجام می ‌شود. اگر بیماری مجددا تشدید شود، نیاز به جراحی خواهد بود.

عمل فتق بیضه-علایم، تاثیر بر ناباروری مردان و نکات بسیار مهم

ارکیت حاد اگر به موقع و مناسب درمان شود، نتیجه عموما مطلوب خواهد بود. التهاب مزمن، به ویژه اگر همراه با از شکل افتادگی هر دو بیضه باشد، بر باروری فرد اثر منفی خواهد گذاشت.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرد بیضه

مطالب مشابه

6 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام
  وقت بخیر
  جمال هستم ۳۴ سال سن دارم
  حدود چهار یا پنج روز هست که درد در ناحیه بیضه سمت راست دارم .
  موقعی که راه میروم اصلا درد ندارم یا سر پا وایستاده ام

  اما موقعی که نشسته ام بیضیه سمت راست و پهلوی سمت راستم درد میگیرد که برای رهای از درد مجبور میشم دراز بکشم

  بیضم ورم نداره ،تغییر رنگ نداده ،بالا و پایین هم نیست

  ممنون میشم راهنماییم کنید.تشکر

  پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  کمال هستم ۵۹ سال سن دارم
  حدود پنج الی شش ماه هست که درد در ناحیه بیضه سمت راست بصورت متناوب دارم .
  موقعی که راه میروم اصلا درد ندارم یا سر پا وایستاده ام

  اما موقعی که نشسته ام بیضیه سمت راست و پهلوی سمت راستم درد میگیرد که برای رهای از درد مجبور میشم دراز بکشم

  بیضم ورم نداره ،تغییر رنگ نداده ،بالا و پایین هم نیست
  سپاسگزارم

  پاسخ
 • سلام خوب هستید
  من سه چهار روز میشه که بیضه سمت راستم درد میکنه همزمان با شروع سرماخوردگیم شروع شد بعد تورم زیادی هم ندارع

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up