خانه > کبد، کلیه، معده، تناسلی > 4 تا از بهترین قرص های دفع سنگ کلیه با کمترین عوارض
سنگ کلیه

4 تا از بهترین قرص های دفع سنگ کلیه با کمترین عوارض

در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی، شما را با بهترین داروهای موجود در بازار برای دفع سنگ کلیه که کمترین عوارض ممکن و بیشترین تاثیر را دارند آشنا می کنیم.

لینک های بسیار مفید

درمان سنگ کلیه

اکثر سنگها سرانجام از کلیه به داخل مثانه منتقل می شوند و در نهایت از طریق مجرای ادرار دفع می شوند. اغلب درمان ها برای کنترل درد هنگام عبور سنگ می باشد. مصرف مایعات زیاد به عبور سنگ های کلیه کمک می کند، حتی با مصرف مایعات نیز، اکثر افراد برای کنترل درد شان نیاز به نوع خاصی از داروها دارند.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای کلیه مضر هستند؟ (تحقیقات جدید)

1-دارو برای کاهش درد

در حالی که داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد التهاب از جمله ایبوپروفن (Advil، Motrin) را می توان استفاده کرد، اما بسیاری از افراد برای کنترل درد نیاز به داروهای قوی تر دارند. آنجا که تهوع و استفراغ می تواند باعث زیاد شدن درد سنگ کلیه شود، ممکن است دارو برای درد به صورت داخل وریدی تجویز شود این داروها عبارتند از:

 • ایبوپروفن
 • کتورولاک (Toradol)
 • ترامادول یا داروهای مخدر

2- داروها برای درمان

نوع دیگری از داروها برای عبور سریع سنگ از کلیه وجود دارد. مسدود کننده های مجرای کلسیم و مسدود کننده های آلفا دو دسته از داروهایی هستند که باعث تسریع حرکت سنگ از کلیه می شوند با آرام کردن اسپاسم مثانه. داروهایی که به طور موفقیت آمیز برای درمان سنگهای کلیه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 • نیفدیپین
 • تامسولوزین

سنگ هایی که به این داروها پاسخ نمی دهند باید جراحی شوند. شایع ترین روش جراحی، یورتروسکوپی با لیت تریپسی لیزر است. این روش شامل استفاده از محدوده کوچک برای رسیدن به سنگ و لیزر برای شکستن سنگ و یک سبد کوچک برای از بین بردن تکه های سنگ است.

حتما بخوانید: علایم سنگ کلیه، علل، جدیدترین روشهای درمان و زمان مراجعه به پزشک

3-داروهایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شوند

داروهای زیر ممکن است شانس ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهند:

 • ضد انعقادها: در بعضی افراد، داروهایی مانند افدرین و گایافنزین ممکن است منجر به تشکیل سنگ هایی شوند که با ادارا دفع شوند.
 • ادرارآورها: تریمترن برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود که باعث تشکیل سنگ های تریمترن می گردد. دیورتیک هایی که ادرار را افزایش می دهند، سبب افزایش غلظت کلسیم می شوند و به همین دلیل در کلیه ی معدودی افراد سنگ تشکیل می شود.
 • مهار کننده های پروتئاز: ایندیناویر سولفات، مهار کننده پروتئاز برای افزایش تعداد سلول های CD4 + و کاهش تیتر HIV-RNA بیماران مبتلا به HIV و AIDS مورد استفاده قرار می گیرد، به طور چشمگیر خطر ابتلا به سنگ های ساخته شده از ایندیناویر را افزایش می دهد.
 • ضد انعقاد: داروهای فلبامات، توپیرامات و زونیساماید افزایش خطر ابتلا به سنگ.
 • استروئیدها: استفاده از کورتیکواستروئید به صورت درازمدت می تواند جذب کلسیم را از طریق روده افزایش دهد، منجر به هیپرکلسیوری و افزایش خطر ابتلا به سنگ های حاوی کلسیم می شود.
 • شیمی درمانی: شیمی درمانی سرطان منجر به تجزیه سلول می شود و می تواند سنگ اسید اوریک ایجاد کند.
 • عوامل Uricosuric: داروهای موجود در این دسته از جمله کلشیسین و پروبنسید باعث ایجاد هیپرکلسیوری می شوند و در نتیجه خطر ابتلا به اسید اوریک و همچنین سنگ های کلسیم را افزایش می دهد.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین روشهای گیاهی تقویت و پاکسازی کلیه (جدیدترین تحقیقات)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست