زنجبیل

زنجبیل و فشار خون! یک روش ساده و جدید برای درمان سریع

folderخون
commentsبدون دیدگاه

زنجبیل گیاهی چندساله که دارای قسمت‌های زیرزمینی (ریزوم‌های غده‌ای) است و همین ریزوم‌های زیر خاک مورد استفاده دارویی، آشپزی و… قرار می‌گیرد.

شناخت زنجبیل

 • زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش با نام علمی Zingiber officinale بدست می‌آید.
 • زنجبیل گیاه بومی هندوستان است که امروزه در شمال آفریقا، جنوب آسیا و آفریقای شمالی کشت می‌شود و با توجه به محل کشت در رنگ‌های زرد، سفید و قرمز وجود دارد.
 • جنس زنجبیل سرده‌ای از تیره زنجبیلیان علفی ایستاده چندساله با حدود ۷۰ گونه بومی آسیای جنوب شرقی است با ساقه باریک و نی‌مانند و برگ‌های سرنیزه‌ای سـبز براق که از زمین‌ساقه‌ای غده‌ای می‌رویند.
 • گل‌های آنها سبز مایل به زرد با لبه‌ای ارغوانی و لکه‌های کرم‌رنـگ و گل‌آذین مخروطی و کوچک و سنبله‌ای متراکم است که در تابستان از زمین ساقه بیرون می‌زند.

حتما بخوانید: طبع گیاه سنبل الطیب چیست؟ چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

موادموثر زنجبیل در کاهش فشارخون

 • زنجبیل شامل چربی های ولاتیل و ترکیبات فنولی مانند جینجرول و شوگاول است.
 • جینجرول فعالترین ریز مغذی موجود در زنجبیل است که در بهبود بیماری هایی مانند آرتریت و توده های سرطانی موثر است.
 • شوگاول هم ماده است که خاصیت ضد سرفه ای دارد و برطرف کننده التهاب است.
 • در واقع جینجرول و شوگاول هر دو تاثیر زیادی در کاهش فشار خون دارند.

تحقیقات انجام شده درباره تاثیر زنجبیل بر فشار خون

1-طبق مطالعات دانشگاه لورین بر تاثیر زنجبیل بر فشارخون نشان از آن دارد که 2 ساعت پس از مصرف پودر زنجبیل، محققین کاهش محسوسی را در فشارخون دیدند.

2-همچنین بر طبق مطالعات دانشگاه ماین یکی از تحقیقات چاپ شده توسط دانشگاه ماین، زنجبیل را در لیست موادی که کمترین سدیم را دارند قرار داده است. به همین علت می توان زنجبیل را برای کاهش فشار خون مفید دانست.

حتما بخوانید: خواص و مضرات گریپ فروت برای لاغری، فشار خون، دیابت + بهترین زمان مصرف

مکانیسم عمل زنجبیل بر فشارخون

1-کاهش کلسترول

ترکیبات موثره زنجبیل باعث کاهش کلسترول خون و تری گلیسرید میشود که این نوع چربی سبب بیماری های قلبی عروقی می شود. کلسترول و تری گلیسرید بر روی دیواره ی رگ های خونی و سرخ رگ ها رسوب می کند. این رسوبات موجب انسداد رگ و در نهایت باعث افزایش فشار خون در رگ های خونی و سرخرگ ها می شود.

2-کاهش انعقاد خون

زنجبیل با جلوگیری از انعقاد خود در رگ ها باعث کاهش فشارخون میشود. در واقع انعقاد خون مانع از گردش خون درست در سیستم گردش میشود و مسیر جریان را کاهش میدهد. زنجبیل با تاثیر بر گردش خون میزان انعقاد و در نهایت فشار را کاهش میدهد.

عوارض زنجبیل

 • سوزش سر دل
 • حساسیت معده
 • سوزش دهان
 • ایجاد خارش و حساسبت پوستی
 • کاهش سطح گلوکز خون(در افراد دیابتی)

موانع مصرف زنجبیل

1-زنجبیل را معمولا برای لاغری و کاهش اشتها توصیه میکنند اکگر وزن شما پایین تر از حالت نرمال است بهتر است از این گیاه استفاده نکنید.

2-مبتلایان به هموفیلی(اختلال خونی)هستند بهتر است از زنجبیل استفاده نکنند.

۳ – اگرچه مصرف زنجبیل در چند هفته نخست بارداری به بهبود تهوع صبحگاهی و کاهش ضعف در مادر کمک می‌کند اما برای سه ماهه آخر حاملگی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که می‌تواند موجب زایمان زودرس و پیش از موعد شود.

۴ –برای افرادی که داروی دیابت و فشار خون بالا مصرف می‌کنند استفاده از زنجبیل به شدت منع می‌شود. داروهایی چون “بتابلاکرها”، داروهای ضد انعقاد و انسولین وقتی با زنجبیل ترکیب می‌شوند می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

5-افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا ممکن است با خوردن این گیاه وضعیت بدتری پیدا کنند.

خواص دارچین برای فشارخون

 • دارچین حاوی چندین ماده منحصر به فرد مانند سینامالدئید و اتیل سینامات است که چندین عمل مختلف برای کاهش فشار خون دارند.
 • عصاره دارچین باعث بهبود خاصیت ارتجاعی رگهای خونی شده و اتساع رگهای خونی را از طریق مکانیسم های مربوط به اکسید نیتریک ، فعال سازی کانال های پتاسیم در عضلات صاف و با بهبود جریان کلسیم داخل و خارج از سلول ها ترویج می کند.
 • دارچین همچنین با اثر داروی خفیف ادرار آور باعث کاهش فشار خون می شود که باعث کاهش مقدار سدیم و مایع در گردش خون می شود.

طرز تهیه دمنوش زنجبیل و دارچین

روش اول:

نصف قاشق چای‌خوری دارچین با یک چهارم قاشق‌چارخوری زنجبیل را در یک قوری بریزید و یک لیوان آب جوش به آن اضاقه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. برای شیرین کردن این دمنوش می توان از عسل استفاده کرد. چرا که زنجبیل دارچین با عسل خواص بیشتری خواهند داشت.

روش دوم :

یک تیکه یا دو تیکه کوچک از زنجبیل تازه را با نصف قاشق چای خوری دارچین یا (نصف چوب دارچین) را در دو لیوان آب بیندازید و ۱۵ دقیقه آن ها را بجوشانید. جوشاندن دارچین و زنجبیل تازه باعث می شود خواص آن ها بیشتر آزاد شود.

از خواص این دمنوش عالی برای فشار خون میتوان به موارد زیر شاره کرد:

 • زنجبیل با افزایش گردش خون باعث پاک‌سازی سموم و چربی‌ها از جریان خون می‌شود.
 • زنجبیل و دارچین هر دو کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند.
 • دارچین و زنجبیل متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و کمک می کند بدن کالری بیشتری بسوزاند.
 • دارچین کلسترول را کاهش می دهد از لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری میکند و زنجبیل گردش خون را منظم می کند.

کاهش فشار خون در حضور زنجبیل چگونه انجام می گیرد؟

به طور خلاصه باید عرض کنم که زنجبیل به موادی مانند کلسترول و لیپوپروتئین کم چگال که رگ های منتهی به قلب و دیگر رگ ها را مسدود می کند، اجازه تجمع نمی دهد. لیپوپروتئین کم چگال و کلسترول ها در طول رگ ها تجمع پیدا می کنند و پلاک هایی را می سازند. این پلاک ها قطر رگ را کاهش می دهند و با کاهش قطر رگ ها فشار وارده بر آن زیاد می شود. در این شرایط پر فشاری خون می گویند.

برای اثبات این ادعا یک آزمایش انجام شد. در این آزمایش از 60 فرد استفاده شده است. ابتدا افراد را به سه گروه 20 نفره تقسیم کردند سپس به اندازه گیری پارامتر هایی از قبیل فشار سیستولیک، دیاستولیک و ریتم قلب اقدام شد. به دو گروه از آنها یک لیوان آب زنجبیل و به یک گروه فقط آب داده شد؛ پس از 2 ساعت مشاهده شد کسانی که از آب زنجبیل استفاده کرده بودند، همه پارامتر های اندازه گیری شده پس از نوشیدن آب زنجبیل همگی کاهش پیدا کرده اند.

حتما بخوانید: اثرات تمر هندی بر لاغری، فشار خون، کبد، پوست و مو +نحوه مصرف

در یک تحقیق بر روی حیوانات نیز نشان داده شده است که مصرف زنجبیل می تواند گردش خون را بهبود ببخشد و ماهیچه های اطراف رگ ها را ریلکس کند و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا کند. البته برای اثبات این ادعا به تحقیق بر روی انسان نیاز است.

چطور از زنجبیل استفاده کنیم تا کاهش فشار خون داشته باشیم؟

زنجبیل یک گیاه انعطاف پذیر است و به صورت ادویه در تهیه بسیاری از غذاها شرکت دارد. در تهیه غذاها، شیرینی ها، سوپ ها، بستنی ها، مربا ها و نوشیدنی ها از زنجبیل استفاده می شود. اگر مایل هستید از زنجبیل بیشتر استفاده کنید می توانید نوشیدنی های گرم و خنک آن را در زمستان و تابستان تهیه کنید. ترکیب آن با لیمو و عسل می تواند به بهتر شدن طعم آن بیانجامد.

لینک های بسیار مفید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
دارچیندرمان فشار خونزنجبیل

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up