خانه > سایر مقالات > آیا افزایش قد بعد از بلوغ ممکن است؟ (نتایج جدیدترین تحقیقات دنیا)
افزایش قد در بزرگسالان

آیا افزایش قد بعد از بلوغ ممکن است؟ (نتایج جدیدترین تحقیقات دنیا)

خیلی ها از قدشان ناراضی اند و آرزو می کنند که ای کاش کمی بلندتر بودند. اما آیا می شود کاری برای این مساله کرد؟ اگر گاهی اوقات به خودتان می گویید که شاید روشی برای افزایش قد وجود داشته باشد باید بگوییم فقط شما نیستید که به این موضوع فکر می کنید. خیلی از افراد تصور می کنند با داشتن یک رژیم غذایی خوب و انجام برخی تمرینات ویژه حتی در بزرگسالی هم می شود رشد قد را افزایش داد. حالا اگر مشتاقید بدانید که این مساله درست است یا نه این مطلب را با دقت بخوانید.

چه عواملی روی بلندی و کوتاهی قد اثر می گذارند؟

قبل از اینکه درباره افزایش قد بعد از بلوغ صحبت کنیم باید بدانیم چه عواملی روی طول قد هر فرد تاثیر می گذارد. جواب این سوال ساده است: ژنتیک.

ولی این همه ماجرا نیست. بررسی روند رشد قدی دوقلوها یکی از راه هاییست که از طریق آن محققان می توانسته اند میزان تاثیر ژنتیک روی قد افراد را بررسی کنند چون تقریبا در تمام موارد دو قلوها هم قد هستند. در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده روی دو قلوها مشخص شده است که ژنتیک حدود 60% تا 80% باعث ایجاد تفاوت های قدی در افراد مختلف می شود و حدود 20% تا 40% قضیه به عوامل محیطی مثل تغذیه بستگی دارد. بنابراین می توان گفت نوع تغذیه و سبک زندگی خود فرد نیز در افزایش رشد قدی اش موثر است.

در یکی از مطالعات بزرگ محققان که به بررسی رشد قدی حدود 18.6 میلیون نفر در طول قرن های متمادی پرداخته است مشخص شد که میانگین قدی افراد مختلف در سال 1996 نسبت به صد سال گذشته آن یعنی سال 1896 افزایش یافته است. این مساله نشان می دهد که بهبود وضعیت تغذیه ای افراد اثر مستقیمی روی رشد قدی شان دارد.

خلاصه: محققان معتقدند که حدود 60% تا 80% اختلاف قدی افراد مختلف ناشی از ژنتیک و عوامل موروثی است وچیزی حدود 20% تا 40% آن هم به نوع تعذیه فرد و سبک زندگی او بر می گردد. علاوه بر این نشان داده شده است که میانگین قد افراد نسبت به قرن گذشته افزایش پیدا کرده است.

بعد از 18 سالگی قد فرد افزایش پیدا نمی کند

اکثر افراد حتی با داشتن رژیم غذایی سالم هم بعد از 18 تا 20 سالگی دیگر قد نمی کشند و بلندتر نمی شوند. نمودار زیر نشان دهنده رشد قدی از زمان تولد تا 20 سالگی است. همانطور که مشاهده می کنید بین 18 تا 20 سالگی رشد قدی به صفر می رسد. دلیل توقف رشد قد بعد از بلوغ به استخوان های بدن شما و مخصوصا صفحات رشدتان مربوط است. صفحات رشد یا صفحات اپی فیز (epiphyseal plates) غضروف هایی هستند که در انتهای استخوان ها قرار دارند و رشد طولی استخوان ها توسط آنها انجام می شود. تا زمانی که این صفحات فعال یا در اصطلاح باز هستند استخوان ها رشد می کنند و بلند می شوند. اما وقتی به بلوغ می رسید تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ باعث می شود کم کم این صفحات بسته شوند و رشد استخوان ها هم متوقف شود.

حتما بخوانید: 6 تا از بهترین گیاهان و مکمل های طبیعی برای افزایش میل جنسی مردان تا ده برابر

معمولا صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می شوند. بعد از این زمان استخوان ها دیگر تغییری نمی کنند اما ممکن است در طول روز به شکل جزئی کمی کوتاه و بلند شوند و علت آن هم تغییرات مربوط به فشردگی دیسک های ستون فقرات بدن است. در واقع فعالیت های روزانه روی غضروف مایع نخاعی تاثیر می گذارد و بعضی مواقع باعث می شوند قد شما حدود 1.5 سانتیمتر کوتاهتر شود.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که ممکن است بعد از بلوغ هم ارتفاع دیسک های ستون فقرات افزایش پیدا کند اما این موضوع تاثیری روی ارتفاع کلی بدن ندارد.

خلاصه: صفحات رشد استخوان ها در اکثر افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی بسته می شوند و فشرده شدن دیسک های ستون فقرات در طول روز فقط باعث ایجاد تغییرات جزئی در قد فرد می شود.

هیچ ورزش یا تمرین کششی نمی تواند شما را بلندتر کند

تصور رایجی که بین افراد مختلف وجود دارد این است که انجام برخی تمرین های کششی باعث بلندتر شدن قد می شود اما این مساله بیشتر شبیه یک افسانه است تا واقعیت! خیلی ها ادعا می کنند که ورزش هایی مثل بارفیکس زدن، کوهنوردی، استفاده از میزهای چرخشی و شنا کردن می توانند قد را افزایش بدهند اما متاسفانه مدرکی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. درست است که فعالیت های روزمره باعث تغییرات جزیی در قد افراد می شوند اما این تغییرات همیشگی نیستند و نمی توان به آنها اتکا کرد. در حقیقت بعضی از ورزش ها با کاهش فشردگی دیسک ها به طور موقت باعث افزایش قد می شوند اما این تغییر در قد خیلی زود از بین می رود و طول قد شما به دوباره به حالت قبل بر می گردد.

خلاصه: تمرین ها و تکنیک های ورزشی مختلفی که برای افزایش قد پیشنهاد می شوند پشتوانه علمی ندارند. انجام این تمرینات ممکن است قد شما را به طور موقت بلندتر کنند اما این تغییرات دائمی نیستند.

ورزش هایی مثل وزنه برداری روی قد تاثیری نمی گذارند

خیلی ها نگران این موضوعند که مبادا ورزشی مثل وزنه برداری روی قدشان اثر منفی بگذارد. به خصوص درباره کودکان و نوجوانانی که وزنه برداری می کنند همیشه این نگرانی وجود دارد که آیا بلند کردن وزنه و انجام این ورزش به طور حرفه ای باعث بسته شدن صفحات رشدشان می شود یا نه؟

در این مورد باید بگوییم با وجود اینکه صفحات رشد استخوانی کودکان ضعیف تر از افراد بالغ است و سریعتر آسیب می بینند اما اکثر تحقیقات نشان می دهند که اگر وزنه برداری تحت نظارت و به شکل درست انجام شود در هر سنی می تواند ورزش مفید و بی خطری باشد. علاوه بر این ثابت شده است که وزنه زدن قبل از بلوغ باعث کوتاه قدی نمی شود و بسیاری از پزشکان و متخصصان نیز عقیده دارند لزومی ندارد کودکان و نوجوانان از وزنه برداری منع شوند.

افزایش قددر یکی از تحقیقات انجام شده از 500 کارشناس متخصص مسائل ورزشی سوال شد که آیا وزنه برداری قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانها برای فرد مضر است یا نه؟ حدود 85% کارشناسان معتقد بودند که ورزنه برداری روی کوتاه شدن قد افراد تاثیری نمی گذارد و فقط 10% آنها اظهار داشتند بهتر است قبل از بلوغ این ورزش انجام نشود.

خلاصه: اگر ورزش وزنه برداری با نظارت دقیق و به شکل صحیح انجام بگیرد برای تمام سنین بی خطر و مفید است و باعث کوتاهی قد نمی شود. اما باید بدانید که صدمات جدی به دیسک های کمر می توانند روی کوتاه شدن قد شما تاثیرگذار باشند.

داشتن سبک زندگی سالم قبل از 18 سالگی

درست است که نمی توان برای بلندتر شدن قد بعد از بلوغ کاری کرد اما خوشبختانه داشتن سبک زندگی سالم و درست در کودکی و نوجوانی روی افزایش قد موثر است. به طور کلی در این دوران باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از همه ویتامینها و مواد معدنی لازم بهره مند شوید. با اینکه اکثر بچه ها به اندازه کافی و یا حتی بیشتر از حد لازم غذا می خورند اما در اغلب موارد تغذیه بی کیفیتی دارند و از مواد غذایی کم ارزشی استفاده می کنند و به همین دلیل اکثرا با کمبود کلسیم و ویتامین D که نقش بسیار مهمی در رشد استخوان ها دارند مواجهند. کلسیم روند تولید هورمون ها در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث رشد بیشتر استخوان ها می شود. ویتامین D هم به حفظ سلامتی استخوان های بدن کمک می کند. راجب ویتامین دی بیشتر بخوانید!

حتما بخوانید: 5 تا از بهترین دمنوش ها برای افزایش هوش و حافظه کدامند؟ (جدیدترین تحقیقات)

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با کمبود مواد مغذی و افزایش رشد استخوانها در کودکی و نوجوانی مصرف میوه ها وسبزیجات تازه است. از طرف دیگر با وجود اینکه از نظر خیلی ها پروتئین بالا می تواند باعث آسیب دیدن استخوانها شود اما باید بدانید که دریافت مقدار کافی پروتئین برای رشد استخوان ها و افزایش قد ضروری است. علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که مصرف زیاد پروتئین ضرری برای استخوان ها ندارد و در واقع برای تراکم استخوان های ستون فقرات مفید هم هست.

برای اینکه بتوانید پروتئین بیشتری به بدنتان برسانید هر بار حداقل 20 گرم پروتئین مصرف کنید. برخی از مواد غذایی حاوی پروتئین عبارتند از: تخم مرغ، مرغ، گوشت بدون چربی، لبینات، سویا و حبوبات.

این نکته را هم باید بدانید که با وجود اهمیت ویژه تعذیه در دوران کودکی و نوجوانی و تاثیر آن روی افزایش قد، از نظر جنسیتی تفاوت هایی در این زمینه وجود دارد. تحقیقات نشان داده اند که عوامل محیطی مثل تغذیه روی قد زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد که دلیل آن هم می تواند تفاوت دسترسی به غذا یا مراقبت های پزشکی بین زنان و مردان و همینطور بالاتر بودن میزان ابتلا به پوکی استخوان در زنان باشد.

مسائل دیگری هم مثل عدم مصرف دخانیات می تواند روی روند رشد قدی فرد تاثیر مثبت بگذارد اما در هرحال هیچ کدام از این عوامل به اندازه ژنتیک روی اندازه قد افراد تاثیر گذار نیست.

خلاصه: داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی در دوران کودکی می تواند به افزایش قد کودکان کمک کند.

برخی از بیماری ها باعث افزایش قد می شوند

اگر چه طول قد اکثر افراد بعد از 18 تا 20 سالگی ثابت می ماند اما استثنائاتی هم در این مورد وجود دارد. اول اینکه ممکن است صفحات استخوانی فرد دیرتر از معمول بسته شوند و در این صورت رشد قدی او همچنان ادامه پیدا می کند. و دوم اینکه ممکن است برخی افراد به بیماری غول پیکری مبتلا باشند که در آن هورمون رشد بیش از حد ترشح و باعث رشد غیر طبیعی شخص می شود. با این حال رشد این افراد فقط در قد صورت می گیرد و معمولا در 22 سالگی صفحات رشدشان بسته می شود.

علاوه بر این اختلال دیگری به نام هموکروماتوز (hemochromatosis) که باعث جذب بیش از حد آهن در روده می شود نیز می تواند طول قد فرد را افزایش بدهد. به طور کلی همه این اختلالات و بیماری ها تا زمانی که صفحات رشد شخص باز باشند روی اندازه قد او تاثیر می گذارند.

خلاصه: برخی از بیماری ها و اختلالات خاص می توانند حتی بعد از 18 سالگی باعث افزایش قد فرد شوند. اما این مساله تا زمانی ادامه پیدا می کند که صفحات رشد هنوز باز باشند.

برای بلندتر شدن قد چه کار کنیم؟

اگر بالغید و از کوتاه بودن قدتان ناراضی هستید می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

  • بدنتان را صاف نگه دارید: آویزان شدن یا قرار گرفتن در حالت بدنی نامناسب شما را کوتاه تر نشان می دهد.
  • کفش های پاشنه بلند بپوشید: سعی کنید از کفش هایی که چند سانتیمتر پاشنه دارند استفاده کنید تا بلندتر به نظر برسید.
  • روی عضلاتتان کار کنید تا قوی بنظر برسید: ورزش کردن و وزنه زدن باعث افزایش حجم عضلات می شود. عضلات حجیم شما را زیباتر نشان می دهند و اعتماد به نفستان را بالا می برند.

برخی از افراد نیز برای افزایش قدشان از روش های پزشکی خاصی استفاده می کنند که در آنها طول استخوان های پا بلندتر می شود. اما به خاطر ماهیت تهاجمی و گران قیمت بودنشان انجام این عمل ها در برخی کشورها ممنوع شده است.

یکی دیگر از روش های پزشکی افزایش قد استفاده از هورمون رشد (GH) است. اما باید گفت که این روش فقط برای کودکانی که به اندازه کافی رشد نکرده اند موثر است و روی افراد بالغ و بزرگسالان تاثیری ندارد.

در نهایت اینکه به شما توصیه می کنیم به جای پیدا کردن راهی برای بلند کردن قدتان به دنبال راهی برای قبول خودتان و قد فعلی تان باشید.

خلاصه: با استفاده از برخی تکنیک های ساده و آسان می توانید خودتان را قد بلندتر نشان بدهید و به عمل های مختلف جراحی هم نیازی پیدا نکنید.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین و جدیدترین روش های طبیعی-گیاهی افزایش قد مردان و زنان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست