درمان کوتاهی قد

سوماتروپین (سوما)- عوارض، بهترین مارک، زمان مصرف و نکات بدنسازی

دلیل شما برای استفاده از این دارو چیست؟ کوتاهی قد و نارسایی رشد، کمبود هورمون رشد، اختلالات روده ای (سندرم روده کوچک) یا کاهش وزن یا مشکلات مرتبط با HIV. نقش اصلی آن در تحریک رشد بدن، تحریک کبد و سایر بافت ها برای ترشح IGF-1 است. این باعث تمایز و تکثیر مایوبلاست ها می شود. همچنین باعث جذب اسید آمینه و سنتز پروتئین در عضلات و سایر بافتها می شود. این متن، نتایج تحقیقات جدید پزشکان را در مورد داروی سوماتروپین (سوما)- عوارض، بهترین مارک، زمان مصرف و سایر نکات بدنسازی ارائه می دهد.

نکته مهم: منظور از سوماتروپین همان هورمون رشد انسانی یا HGH می باشد.

هورمون رشد انسانی چیست؟

 • هورمونها تقریبا در همه فعالیتهای مهم بدن نقش دارند.
 • غده های متعددی در بدن وجود دارد که هورمون تولید میکند و غده ی هیپوفیز یکی از مهمترین آنها میباشد.
 • غده هیپوفیز نه تنها فعالیت غده های دیگر را کنترل میکند بلکه مهمترین هورمون بدن یعنی هورمون رشد را هم تولید میکند.
 • غده هیپوفیز در مغز نزدیک هیپوتالاموس قرار گرفته است. این غده هورمونها را در پاسخ به یک مجموعه پیامهای پیچیده از هیپوتالاموس تولید میکند.
 • هورمون رشد انسانی (HGH) بر روی بسیاری از بافتهای سراسر بدن اعمال میشود.
 • این هورمون رشد استخوانها و غضروفهای کودکان و نوجوانان را تحریک میکند.
 • از دیگر عملکردهای آن میتوان به تقویت تولید پروتئین، کمک به مصرف چربی ها، بالا بردن سطح انسولین و بالا بردن سطح قند خون اشاره کرد.

همچنین بخوانید: این 15 حرکت کششی به عنوان بهترین راههای افزایش قد در بزرگسالان

اولین استفاده موفقیت آمیز از هورمون رشد انسانی در سال 1958 انجام شد. در آن زمان هورمون رشد از غده ی هیپوفیز استخراج شد. هورمون استخراج شده در درمانهای مختلف موفقیت آمیز بود اما در سال 1985 از سوی سازمان غذادارو بعلت عدم رعایت موازین بهداشتی ممنوع شد.

مدت کوتاهی پس از آن هورمون رشد مصنوعی معرفی شد. این هورمون مانند HGH خالص و طبیعی نبود اما تفاوت آنها تنها 1 مولکول بود. یکسال بعد HGH خالص تولید شد که 191 بقایای آمینواسید داشت. این هورمون رشد سوماتروپین نامیده شد.

سوماتروپین و استفاده در پزشکی

HGH مصنوعی میتواند برای بسیاری از مشکلات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. سوماتروپین برای کمک به کودکانی که از اختلال رشد رنج میبرند استفاده میشود، همچنین برای بزگسالانی که نقص هورمون رشد دارند هم مفید است. هورمون رشدانسانی معمولا برای افراد مبتلا به اچ آی وی(ایدز) تجویز میشود تا به حفاظت از عضلاتشان کمک کند. علاوه بر آن برای درمان بیماریهای دیگر هم استفاده میشود.

هورمون رشد انسانی در ورزش

سوماتروپین یک هورمون پپتید است که موجب تحریک رشد در بافت سلولی میشود. GH (هورمون رشد) موجب تولید و بازسازی سلولی در سطح بدن میشود. هورمون رشد در قسمتهای زیادی از بدن اثر میگذارد و میتواند منجر به بهبودی کل بدن شود. با اینحال ورزشکاران بندرت از این هورمون به تنهایی استفاده میکنند و معمولا آنرا بهمراه استروئید آنابولیک آندروژن مصرف میکنند.

سوماتروپین و استروئید آنابولیک آندروژن به طرز باورنکردنی با هم کار میکنند. برای مثال بدنسازان حال حاضر حدود 40 کیلوگرم سنگینتر از بدنسازان سالهای قبل هستند. بیش از 35 سال گذشته، هیچ چیز در استروئیدها تغییر نکرده است و میتوانیم فرض کنیم که علت این بهبودی بخاطر استفاده از هورمون رشد انسانی و انسولین بوده است.

همچنین بخوانید: کره بادام زمینی، خواص، مضرات، استفاده برای چاقی، بدنسازی و بهترین مارک

تاثیر دیگر هورمون رشد، اثر بر متابولیسم است. این اثر در ورزشکاران اهمیت بسیاری زیادی دارد. HGH به شما اجازه میدهد در طول دوره های کم کاری چربی کمتری بسوزاند و مهمتر از آن در زمانهای دیگر چربی بیشتری سوزانده شود. همچنین سوماتروپین با هورمون بسیار مهم دیگر یعنی انسولین تعامل دارد. انسولین مانند فاکتور رشد 1 (IGF-1)، از مهمترین هورمونهای موثر بر سلولهای بدن است. افزایش سطح هورمون رشد موجب افزایش سطح IGF-1 در بدن میشود.

اثرات کلی هورمون رشد انسانی عبارتند از:

 • بهبودی سریعتر
 • کاهش چربی بدن
 • بهبود سطح کلسترول
 • ارتقای میزان متابولیسم
 • افزایش قدرت و عملکرد
 • داشتن پوست سالمتر
 • افزایش قدرت استخوانها
 • بالاتر رفتن سطح انرژی
 • داشتن خواب عمیقتر
 • افزایش رشد بافتها
 • بهبود سیستم ایمنی

موارد ذکر شده، مهمترین اثرات سوماتروپین است. این هورمون مزایای دیگری هم دارد.

ورزشکاران حرفه ای معمولا از هورمون رشد انسانی استفاده میکنند. این همچنین در بدنسازی، فوتبال، بسکتبال، هاکی، ورزشهای رزمی و … هم استفاده میشود. بهترین نتایج سوماتروپین زمانی خواهد بود که درطولانی مدت استفاده شود اما قیمت آن نسبتا بالاست و همه ی ورزشکاران آماتور نمیتوانند آنرا پرداخت کنند.

دوز مورد نیاز سوماتروپین

word image 72

تزریق سوماتروپین میتواند بصورت زیرجلدی یا داخل عضلانی صورت بگیرد. قابلیت دسترسی بیولوژیک و نیمه عمر آن بسته به تزریقات متفاوت است. هردو روش مزایای خاص خود را دارد اما نتایج کار مشابه است. ساده ترین و بهترین روش تزریق زیر جلدی است.

مطلب مشابه: 9 تا از بهترین و جدیدترین روش های طبیعی-گیاهی افزایش قد مردان و زنان

در اهداف پزشکی دوز سوماتروپین از 1 تا 3 IUs (واحد بین المللی) برای مردان و 1 تا 2 IUs در روز برای زنان متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است دوز تجویزی بالاتر یا پایینتر بیاید که غیر معمول میباشد.

برای افزایش عملکرد دارو، دوز از 2-5IUs در روز برای مردها و 1-3 IUsبرای زنان متغیر است. این دوز برای بهبودی و چربی سوزی سریع استفاده میشود و بیشتر برای بازیکنان فوتبال، هاکی، بسکتبال، بدنسازان و ورزشکاران رزمی استفاده میشود.

بدنسازان حرفه ای میتوانند میزان 7-20 IUs در روز برای مرداها و 5-12 IUs بسته به فصل و عوامل دیگر مصرف کنند. دوز بالاتر از 9 IUs خطرعوارض جانبی را افزایش میدهد. بدنسازان پیشرفته معمولا HGH را بهمراه استروئید آنابولیک آندروژن و انسولین مصرف میکنند.

زمان استفاده از این هورمون باید طولانی مدت باشد. طول مدت مصرف سوماتروپین حداقل 12 هفته و برای دستیابی به نتایج بهتر باید 6 ماه یا بیشتر باشد. برای بهره مندی از خواص ضدپیری آن، طول مصرف هورمون درصورت تقبل هزینه ها تا پایان عمر است.

عوارض جانبی هورمون رشد انسانی

مصرف به اندازه هورمون رشد خطرجدی بدنبال ندارد. این هورمون نسبت به بسیاری از استروئیدهای آنابولیک آندروژن و هورمونهای دیگر ایمن تر است. عوارض جانبی ناشی از این هورمون بندرت وجود دارد و تنها در مصرف زیاد دیده میشود. ممکن است در ابتدای مصرف این هورمون عوارض جانبی خفیفی دیده شود که پس از عادت بدن به آن از بین خواهند رفت.

 • شایعترین عارضه ی جانبی سوماتروپین احتباس آب است. این معمولاً پس از مدتی از بین خواهد رفت
 • سردرد، هیپوگلیسمی و درد مفاصل هم ممکن است دیده شود اما با استفاده ی مناسب و به اندازه از بین خواهند رفت
 • دیگر عوارض جانبی این هورمون سندروم تونل کارپال (مچ درد) است که در اثر احتباس آب بسیار زیاد ایجاد میشود
 • دیگر عوارض جانبی نادر عبارتند از: تهوع، بیحسی پوست، خواب آلودگی و عفونت تنفسی
 • بزرگ شدن دست و پا از دیگر عوارض جانبی ناشی از سوء مصرف سوماتروپین است. بسیاری از مردها این عارضه را بعنوان یک مورد مثبت درنظر میگیرند اما برای زنان اینطور نیست
 • بدترین عارضه جانبی سوماتروپین بزرگ شدن اندامهای داخلی است که تنها راه برای متوقف کردن آن قطع مصرف این هورمون میباشد.
 • بعضی تحقیقات مدعی شده اند که سوماتروپین خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد.
 • حتما بخوانید:

  7 تا از بهترین دمنوش ها برای تقویت و رشد پیاز مو (جدیدترین تحقیقات)

روش خرید سوماتروپین

بدست آوردن سوماتروپین باکیفیت در ایران کار دشورای است. باتوجه به قیمت بالای آن، نسخه های تقلبی این هورمون زیاد است؛ بنابراین حتی دستیابی به اصل آن با نسخه هم کار دشواری است.

از هرمارک موجود در بازار استفاده نکنید چون نسخه های چینی بسیار زیادی از سوماتروپین موجود است که کیفیت آن از مارکهای اروپایی و آمریکایی بسیار پایینتر است. توصیه می کنیم سوماتروپین را فقط به صورت حضوری و از داروخانه های معتبر تهیه کنید! به مارک خیلی توجه نکنید به جای آن به کشورهای سازنده اهمیت دهید (کشورهای غربی کیفیت مطلوبی دارند)

قیمت نسخه های اصلی ده عددی آن در ایران بین 3 تا 7 میلیون تومان است.

روش تقویت هورمون بصورت طبیعی

1-تغذیه قبل و بعد از ورزش

غذاهایی که قبل، بعد و در طول ورزش و تمرین میخورید تفاوت بسیار زیادی ایجاد میکنند.

برای مثال خوردن کربوهیدرات قبل و در طی ورزش موجب کاهش ترشح کورتیزول میشود. دلیل آن هم ساده است: وقتی که گلوکز خون ذخیره میشود، کورتیزول آزاد نمیشود و بنابراین بافتهای عضلانی از بین نخواهد رفت.

دانستن این نکته مهم است که بدانید ورزش موجب افزایش سطح تستوسترون هم میشود. هنگامیکه تمرین متوقف میشود، تستوسترون کاهش و کورتیزون افزایش میابد. برای کاهش این اثر باید در زمان ورزش، پروتئین مصرف کنید تا تعادل تستوسترون و کورتیزون در خون ایجاد شود. در اینجا روشهایی برای برقراری این تعادل وجود دارد:

 • 20 گرم پروتئین قابل هضم را 45 دقیقه قبل از ورزش مصرف کنید. حدود 600 میلی لیتر سرشیر را با کمی شکرمیل کنید.
 • 30 دقیقه پس از تمرین، 20 گرم پروتئین را با 40 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. دوباره میتوانید از ترکیب سرشیر و شکر استفاده کنید.
 • برای ورزشهای سنگین، نسبت کربوهیدرات به پروتئین 3:1 و 4:1 است.

2- ترکیبی از مواد مغذی

رژیم غذایی با چربی و پروتئین متعادل میتواند به تولید تستوسترون کمک کند.

حتما بخوانید: تستوسترون در بدنسازی، زمان تزریق، انواع، عوارض، قیمت و همه نکات مهم

3- مصرف پروتئین

بعضی از بدنسازان رژیم های غذایی حاوی 40 درصد پروتئین را تأیید می کنند. نه تنها شواهد کمی برای حمایت از این استراتژی وجود دارد، بلکه ممکن است در بلند مدت موجب آسیب شود، همچنین افزایش خطر ابتلا به آسیب کلیه و پروتئینوری (پروتئین بیش از حد در ادرار) وجود خواهد داشت.

4- استراتژی ورزش

تمرین با شدت بالا باعث افزایش سطح تستوسترون، GH و IGF-1 می شود، اما همچنین باعث کاهش کورتیزول می شود. در حالی که رژیم غذایی می تواند میزان کورتیزول را تا حدودی تحت تأثیر قرار دهد، نحوه ی ورزش هم میتواند کمک کننده باشد.

تمرینات با شدت بالا و شدید با استراحت کم منجر به افزایش بیشتر تستوسترون، GH و کورتیزول می شود، در حالی که تمرینات کم حجم و شدید با استراحت بیشتر، کمترین میزان آن را تولید می کنند.

5- نکات دیگر

 • تمرین هوازی، مانند دویدن یا تمرین بی هوازی، باید در روزهای جداگانه از تمرین بدنسازی انجام شود. انجام هر دو در یک روز باعث التهاب و اثرات جانبی کورتیزول می شود.
 • تمرینات شبانه به تمرینات صبحگاهی ترجیح داده می شوند زیرا سطح کورتیزول در ساعات اولیه روز به اوج می رسد.
 • مصرف الکل باعث افزایش تولید کورتیزول می شود و در طول تمرین و ورزشهای سنگین باید اجتناب شود.
 • بهبود خواب، از جمله حفظ یک برنامه منظم خواب، باعث افزایش تولید GH می شود و بعد از بیدار شدن می تواند به خوبی حفظ شود. در مقابل، خواب نامنظم باعث کاهش میزان هورمون رشد می شود.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
افزایش قدبدنسازیسوماتروپین

مطالب مشابه

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • حمید صحرابانی
  12 دسامبر 2019 11:34 ق.ظ

  سلام.مواد اولیه ی سوماتروپین از کجا باید تهیه شود؟

  پاسخ
 • امین بهاروندی
  18 آوریل 2020 9:52 ب.ظ

  خیلی خوب توضیح دادین من میخام که سوما مصرف کنم میخاستم ببینم اون بسته ۱۰ تایی که گفتین بین ۳ تا ۷ م هستش اگر در حالت نرمال مصرف کنم چه مدت زمانی طول میکشه که کامل مصرف بشن و به چه شیوه ای مصرف بشن

  پاسخ
 • ببخشید از کجا باید خریداری کرد سفارش انلاین دارین
  خیلی وقته ک از لاغریم ناراحتم بدن سازیم رفتم ولی بدنم زود عضله از دست میده فایده نداره رشد بدنم فعال نیس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up