کیوی

حساسیت کیوی: علائم و درمانهای موثر

آلرژی به میوه کیوی یکی از اتفاقات رایج است و باعث ایجاد واکنش های شدید می‌ شود و معمولاً این موضوع در بچه ها بیشتر وجود دارد. میوه کیوی بومی کشور چین است که در سال ۱۹۰۴ گیاه نر و ماده کیوی را به نیوزلند بردند. میوه هایی که در خارج از چین به عنوان کیوی کشت می ‌شد، از سه گیاه مختلف بود که بعداً میوه کیوی به عنوان میوه بومی چین شناخته شد. کیوی را از لحاظ تجاری و بازرگانی هم در نیوزلند در سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ پرورش دادند؛ اما تا سال ۱۹۶۰ به کشور های بزرگی مثل آمریکا صادر نمی شد تا این که در نهایت به یک میوه رایج تبدیل شد اما میوه ای که در بعضی از افراد باعث ایجاد حساسیت شده بود.

علائم حساسیت به کیوی

مطالعه ای در مورد حساسیت به کیوی در دانشگاه‌ های مختلف انجام شد و تیم تحقیقات تقریبا روی ۴۰۰ نفر  آن ها مطالعه را انجام داده بودند که علائم حساسیت به کیوی را از خودشان نشان داده بودند‌.

علائمی که گزارش شده بود در افراد مختلف متفاوت بود اما بیشتر واکنش ها و حساسیت ها شامل سوزش دهان، زبان و ورم لب ها بود و محدود به ناحیه دهان می‌ شد. علائم شدید تر شامل تاول های پوستی، آبی شدن لب ها و در بعضی افراد فروپاشی درونی و غش کردن بود.

دلایل حساسیت فصلی و 4 روش درمان طبیعی (رژیم غذایی دارو دمنوش)

این مطالعه علائم شدیدتر را در افراد بالای ۱۵ سال نیز بررسی کرد و متوجه شد که این اتفاق برای آن ها بیشتر رخ می دهد. همچنین به این نتیجه رسیدند افرادی که از واکنش های شدید در دفعه اول بعد از خوردن کیوی رنج برده بودند ؛ احتمالاً در دفعات بعدی واکنش‌ های بدتری خواهند داشت اما کسانی که واکنش‌ های خفیف داشته اند، در دفعات بعدی هم واکنش هایشان خفیف خواهد بود.

تقریبا سه چهارم این افراد ۵ سال یا زیر ۵ سال هم بودند که مورد مطالعه قرار گرفتند و تعدادی از آن ها هم نسبت به مصرف کیوی واکنش نداشتند.

درمان حساسیت کیوی

افرادی که مشکوک به آلرژی به کیوی هستند، باید تحت عملکرد پزشک و آزمایشات قرار بگیرند. متاسفانه آزمایش خون و آزمایش های پوستی نمی‌ توانستند تست های مناسبی برای حساسیت به کیوی باشن د و روش قابل اطمینانی نبودند . آن ها برای این که تشخیص درست داشته باشند، مقدار کمی از آب کیوی را روی پوست آزمایش می‌ کردند و احتمال می دادند که این روش موثرتر از روش آزمایش خون یا خوردن کیوی باشد.

اگر پوست فرد واکنش خیلی شدیدی می داد، به او آدرنالین تزریق می‌ کردند که به آن اپی نفرین هم گفته می شود.

اگر شما به کیوی مانند هر ماده خوراکی دیگر واکنش نشان می دهید و همزمان به آسم مبتلا هستید ، باید آسم و آلرژی را تحت کنترل بگیرید. واکنش شدید به یک ماده غذایی باعث می‌ شود که آسم شما شدید تر باشد و مدیریت آن سخت باشد.

آلرژی به دیگر غذاها و مواد

بعضی از افراد که به کیوی حساسیت دارند، ممکن است به چیز های دیگر مانند لاتکس، آووکادو، موز ، سیب یا میوه‌ی به حساسیت نشان دهند و حتی در محیط باز و نسبت به گرد و خاک واکنش‌ های شدیدی از آن ها سر بزند‌. زیرا معمولاً پروتئین های بدن شان در آلرژی مشابه یدیگر فعالیت می‌ کنند و این ممکن است در مورد طیف مختلفی از مواد غذایی باشد اما آلرژی به کیوی با آلرژی به بادام زمینی، شیر و تخم مرغ متفاوت است.

از کجا بفهمیم به چه چیزی حساسیت داریم؟

نکته مهم

افرادی که به کیوی حساسیت دارند، باید دقت داشته باشند که از آبمیوه ها و اسموتی هایی که داخل آن ها کیوی استفاده شده ، مصرف نکنند و همچنین مواد تشکیل دهنده را چک کنند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
حساسیت غذاییکیوی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • علیزاده مقدم
    28 سپتامبر 2023 2:19 ق.ظ

    من یک بار با خوردن کیوی تا سرحد مرگ رفتم اگر خیلی زود � بیمارستان رسانده نمی‌شدم حتماً �‌مردم در خوردن کیوی دقت کنید موز و خربزه هم همینطور بادمجونم همینطور بادمجونم همینطور

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up