ازدواج فامیلی

کدام ازدواج فامیلی خطرناک است؟ (همراه ویدیوی آموزشی)

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه ارتباط بین نرخ مرگ و میر نوزادان و ناهنجاریهای مادرزادی با ازدواج فامیلی، مشخص شده که ازدواج با خویشاوندان خطر تولد کودکان با نقایص مادرزادی را دو برابر می کند. محققان به این نتیجه رسیده اند که ازدواج فامیلی بیش از هر عامل دیگری در بروز ناهنجاریهای هنگام تولد موثر است. مطالعه ای که در کشور پاکستان انجام شد نشان داده که ازدواج با خویشاوندان خونی عامل تقریبا یک سوم از تمام نقایص مادرزادی کودکان به هنگام تولد است.

با اینکه به طور کلی خطر تولد نوزاد با نقایص مادرزادی – که معمولا شامل مشکلات قلبی یا سیستم عصبی می شود و گاهی اوقات کشنده هستند- کم است؛ اما این خطر در جمعیت پاکستان زمانی که والدین نوزاد خویشاوند خونی هم باشند از 3% به 6% افزایش پیدا می کند. همچنین محققان دریافته اند که این خطر در نوزادان زنان سفیدپوست بریتانیایی که بالای 34 سال سن دارند هم 2 برابر می شود.

هر سال حدود 90 مرگ بیش از انتظار در جمعیت پاکستانی ساکن در کشور انگلستان و ولز به دلیل نقایص مادرزادی نوزاد هنگام تولد، رخ می دهد. این مساله ارتباط مستقیمی با خویشاوند خونی بودن پدر و مادر نوزاد دارد.

در یکی از تحقیقات چند قومیتی انجام و منتشر شده در مجله Lancet، محققان مجموعه عواملی که می توانند در بروز نقایص مادرزادی نقش داشته باشند، از جمله کمبود غذا، چاقی و سیگار کشیدن در مادران را بررسی کردند.

در این تحقیق دو سوم از نوزادان متعلق به محرومترین خانواده های بریتانیا بودند؛ ولی با این حال ارتباطی بین وضعیت اجتماعی و اقتصادی آنها با نقایص مادرزادی شان پیدا نشد. از طرف دیگر، سیگار کشیدن مادر، مصرف الکل و چاقی نیز به عنوان عامل خطر در این جمعیت محسوب نشد. تحصیلات بالای مادران در تمام قومیتها به عنوان عامل محافظتی به حساب آمد.

 

پروفسور نیل اسمال (Neil Small) از دانشگاه برادفورد که سرپرستی این تحقیق را بر عهده داشت در این خصوص اظهار داشت: “این اولین مطالعه ای است که توانسته تمام علل ناهنجاری های مادرزادی را در جمعیتی که هم شامل والدین با ازدواج فامیلی می شد و هم غیر فامیلی، بررسی کند”. او اضافه کرد که: “اطلاعات واضح و قابل دسترس در مورد این خطرات کوچک اما قابل اجتناب باید به شکل وسیعی بین جوامع محلی منتشر شود و یادآوری خطرات ازدواج فامیلی به عنوان بخشی از مشاوره قبل از زایمان و در برنامه ریزی خدمات مراقبت های بهداشتی گنجانده شود”.

کاربردی: 38 تا از مقوی ترین و سالم ترین غذاها و نوشیدنیهای دنیا

با اینکه ایجاد تغییر در سنتهای فرهنگی جوامع دشوار است؛ اما اگر بیان شود که این تغییر در جهت نجات جان نوزادان است، جای امیدواری وجود دارد. آمارها نشان می دهد ازدواج فامیلی بین جمعیت پاکستانی ساکن در کشور نروژ در حال کاهش است. بخشی از این اتفاق به دلیل انطباق تدریجی با فرهنگ نروژی رخ داده؛ اما از سال 2009 که نتایج این تحقیق منتشر شد، کمپینی در جهت اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم از خطرات ازدواج فامیلی به راه افتاد. پروفسور نیل اسمال می گوید: “آرزوی ما این است که دیگر شاهد ازدواج فامیلی (به خاطر خطرات بالقوه اش) نباشیم، اما نمی توان انتظار داشت که خیلی سریع و زود به چنین تغییر بزرگی دست پیدا کنیم”.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkزناشویی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up