تستوسترون

سطوح تستوسترون، علائم تستوسترون کم و درمان جایگزینی تستوسترون

اکثر آقایان می خواهند تا سن پیری زندگی کنند. اما این امر می تواند با پرداخت قیمت همراه باشد. ممکن است مجبور شوند با مردانگی و انرژی و توانمندی فاصله بگیرند و مردانگی ممکن است به یک افسانه تبدیل شود.

اما اگر روشی ساده برای حفظ قدرت و انرژی در دهه 20 وجود داشته باشد، چه می شود؟ خوب، حدس می زنم بیش تر افراد حداقل به این موضوع فکر می کنند.

آیا تستوسترون مسئله مهمی است؟ همه می دانیم که تستوسترون عاملی است که باعث ایجاد مردانگی، صدای زمخت و عضلات بزرگ در مردان می شود. اما آیا این موارد همه چیز در مورد تستوسترون است، یا اینطور نیست؟

و آیا این درست نیست که میزان تستوسترون در مردان تقریبا 1 درصد در سال کاهش می یابد و از دهه 40 شروع می شود؟

آیا، تستوسترون کم با افزایش وزن، کمبود انرژی، از دست دادن عضلات و کاهش توانایی جنسی همراه نیست؟ در واقع بله.

بنابراین، آیا جایگزینی تستوسترون می تواند کمک کند تا سالخوردگی خود را حفظ کنید؟ احتمالا اگر امکان داشته باشد، خوب است.

رژیم غذایی هادزا: بهبود هضم و تقویت سلامت کلی بدن با روش آفریقایی

جالب توجه است، افزایش چشمگیری در استفاده از تستوسترون درمانی در مردان سالم میانسال و پیر وجود داشته است. افزایش تجویز تستوسترون در درجه اول برای کمبود تستوسترون وابسته به سن است که گاهی اوقات آندروپوز یا هیپوگنادیسم مربوط به سن نامیده می شود.

به عبارت دیگر، از درمان تستوسترون برای تصحیح کاهش طبیعی در سطح تستوسترون که با افزایش سن اتفاق می افتد استفاده می شود. متأسفانه، شواهد و مزایای استفاده از چنین درمانی تا حدودی محدود است.

اخیرا، وضعیت T پایین در میان افراد پیر به عنوان یک پدیده که به راحتی درمان می شود برجسته شده است. تبلیغات مستقیم در تشویق استفاده از تستوسترون درمانی برای علائمی مانند کاهش انرژی و کمبود میل جنسی مقصر بوده است. در حالیکه ثابت نشده است که همیشه با کاهش سطح تستوسترون ایجاد می شود.

علاوه بر این، اگرچه داده ها تا حدودی متناقض هستند، اما برخی مطالعات افزایش خطر قلبی عروقی مرتبط با درمان جایگزینی تستوسترون را پیشنهاد کرده اند.

با این حال، اگرچه عدم توافق کلی در بین متخصصان وجود دارد، اما درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است در موارد منتخب توجیه شود. از این رو، مهم است که پزشکان و بیماران درک کنند که چه زمانی جایگزینی تستوسترون مناسب است و چه موقع نیست.

سطح تستوسترون، تستوسترون آزاد و هورمون جنسی گلوبولین (SHBG)

تستوسترون هورمونی است که توسط بیضه های مردان و در مقادیر کمی توسط تخمدان ها در زنان ترشح می شود. این عامل چندین کارکرد مهم زیست شناختی به ویژه در مردان دارد.

تستوسترون به عنوان آندروژن تعریف می شود. آندرو به معنای نر در یونان باستان است و به عنوان آندروژن، تستوسترون وظیفه ایجاد خصوصیات معمولی مردی مانند صدای زمخت، توده عضلانی بزرگ و رشد مو روی صورت و بدن را بر عهده دارد.

بیش تر تستوسترون موجود در خون به دو پروتئین متصل است: آلبومین و هورمون جنسی که با گلوبولین (SHBG) باند می دهد.

تستوسترونی که به پروتئین ها متصل نشده است، تستوسترون آزاد نامیده می شود. تستوسترون آزاد و تستوسترون محدود شده با آلبومین نیز به عنوان تستوسترون زیستی در دسترس گفته می شود.

دامنه طبیعی تستوسترون سرم در مردان حدود 270 – 1070 نانوگرم در دسی لیتر یا 9 – 38 نانومول در لیتر است. میزان طبیعی در مردان بالغ تقریبا 300 – 800 نانوگرم در دسی لیتر یا 10 – 27 نانومول در لیتر است.

در سطح تستوسترون خصوصا در مردان جوان تنوع روزانه وجود دارد (بالاترین مقدار در صبح تقریبا 8 و در عصر کم ترین مقدار 8) توصيه مي شود و كل تستوسترون سرم بايد هنگام صبح بين 8 تا 10 اندازه گيري شود.

هیپوگنادیسم

Hypogonadism اصطلاحی است که به کاهش هر دو عملکرد مهم بیضه اشاره دارد. تولید اسپرم و تولید تستوسترون.

هیپوگنادیسم ممکن است ناشی از ناهنجاری خود بیضه ها (هیپوگنادیسم اولیه) یا اختلال در هیپوفیز یا هیپوتالاموس (هیپوگنادیسم ثانویه) باشد.

هیپوگنادیسم ممکن است مادرزادی باشد یا ممکن است قبل از بلوغ یا در بزرگسالی شروع شود. علائم هیپوگنادیسم بستگی به سن رشد آن دارد. به عنوان مثال، هیپوگنادیسم که در طول رشد جنین رخ می دهد، ممکن است از تشکیل دستگاه تناسلی مرد سالم جلوگیری کند.

ایجاد هیپوگنادیسم در مردان بالغ ممکن است باعث اختلال در نعوظ، از بین رفتن میل جنسی، ناباروری، کاهش حجم عضلات، کاهش رشد موهای صورت و بدن، ایجاد بافت سینه (ژنیکوماستی)، از دست دادن توده استخوان (پوکی استخوان) و تغییرات عاطفی شود. این علائم با پایین بودن سطح تستوسترون در خون منعکس می شود.

از درمان جایگزینی تستوسترون برای معالجه هیپوگنادیسم ناشی از عدم موفقیت بیضه ها در تولید تستوسترون استفاده می شود. چنین درمانی ممکن است باعث افزایش رفاه، میل جنسی و عملکرد نعوظ، بازگرداندن قدرت عضلات و کاهش افت استخوان شود.

یافته های آزمایشگاهی در هیپوگنادیسم

مردان مبتلا به هیپوگنادیسم سطح تستوسترون سرم و تستوسترون آزاد کمی دارند.

دو گنادوتروپین، هورمون لوتئین کننده (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول(FSH) ، توسط هیپوفیز تولید می شوند. اگر تولید تستوسترون توسط بیضه کاهش یابد، محور طبیعی هیپوتالاموس – هیپوفیز – بیضه با افزایش تولید LH و FSH واکنش نشان خواهد داد.

سطح سرمی LH و FSH در هیپوگنادیسم اولیه بالاتر از حد طبیعی است. اما، در هیپوگنادیسم ثانویه، سطح سرمی LH و FSH نرمال یا پایین خواهد بود.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\2.gif

هیپوگنادیسم وابسته به سن

مطالعات متعدد غلظت تستوسترون سرم در حال كاهش با افزايش سن را نشان مي دهد. کاهش سطح تستوسترون آزاد حتی بیش تر مشهود است. غلظت SHBG با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد. از آنجا که SHBG تمایل زیادی دارد به تستوسترون متصل شود، با افزایش سن، تستوسترون آزاد یا بیولوژیکی فعال تری وجود خواهد داشت.

با غلظت گنادوتروپین سرم با افزایش سن، FSH بیش تر از LH افزایش می یابد، اما معمولا این افزایش کم تر از حد انتظار است. از این رو پیشنهاد شده است که افت سطح تستوسترون با افزایش سن به دلیل کمبود اولیه و ثانویه است.

اصطلاح هیپوگنادیسم وابسته به سن برای توصیف وضعیت بالینی مرتبط با کاهش سطح تستوسترون در مردان میانسال و پیر استفاده شده است. این بیماری که به آن هیپوگنادیسم دیررس نیز گفته می شود، معمولا در صورتی تشخیص داده می‌ شود که هیچ دلیل قابل تشخیصی غیر از سن بالا، غلظت تستوسترون سرم زیر حد طبیعی و علائم و نشانه هایی که ممکن است ناشی از تستوسترون کم باشد یا نباشد، ملاحظه نشود.

پيشنهاد شده است كه علائم زير ممكن است با هيپوگناديسم مرتبط با سن همراه باشد:

 • کاهش قدرت عضلات
 • کاهش تراکم مواد معدنی استخوان
 • کاهش عملکرد جنسی
 • تغییرات خلقی و علائم افسردگی
 • کم خونی
 • چاقی مرکزی
 • مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک

هیچ کس شک نمی کند که این علائم ممکن است در مردان با کمبود فشار خون به دلیل بیماری هیپوفیز یا بیضه وجود داشته باشد. با این وجود، این که آیا همین علائم ممکن است با سطح تستوسترون پایین اتفاق بیفتد بدون دلیل مشخص به جز سن، اغلب مورد بحث بوده است.

مطالعه روی پیری مردان در اروپا (EMAS) نشان داد که ترکیبی از تستوسترون سرم کم (11 nmol / L یا <317 ng / dl) و سه علامت جنسی (در 2.1 درصد از مردان)، در افراد 40-79 ساله با سطح هموگلوبین پایین تر، تراکم پایین مواد معدنی استخوان، توده عضلانی پایین و عملکرد بدنی کم تر همراه بود. هیپوگنادیسم شدیدتر با مقاومت به انسولین همراه بود.

بنابراین ، به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سطح پایین تستوسترون در مردان میانسال و پیر ممکن است با علائم بی شماری همراه باشد.

سوال نهایی باقی مانده این است که آیا درمان جایگزینی تستوسترون باعث بهبود این علائم می شود یا خیر. اگر چنین است، چه زمانی و چگونه باید تستوسترون تجویز شود؟

درمان جایگزینی تستوسترون برای کم کاری وابسته به سن

در سال 2002، مؤسسه پزشکی کمیته ملی آکادمی علوم به این نتیجه رسید که هیچ اثر مفیدی در مصرف تستوسترون در مردان مسن به خوبی برقرار نشده است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 2015 به همین نتیجه رسید و تولید کنندگان محصولات تستوسترون را راهنمایی کرد تا در برچسب های خود اعلام کنند که این محصولات به دلایل شناخته شده فقط برای مردان با تستوسترون پایین تأیید می شوند.

با این حال، سایر گروه های خبره پیشنهاد می کنند که ممکن است جایی برای جایگزینی تستوسترون برای بیماران منتخب مبتلا به هیپوگنادیسم مرتبط با سن وجود داشته باشد. روش زیر توسط بسیاری از کارشناسان توصیه می شود.

اگر غلظت پایین تستوسترون سرم بیش از یک بار مستند شده باشد، ممکن است جایگزینی تستوسترون در حضور علائم بالینی (کاهش میل جنسی، انرژی کم، خستگی و افسردگی، پوکی استخوان یا کم خونی) توصیه شود.

اگر غلظت کل تستوسترون سرم به طور مداوم کم تر از 200 نانوگرم در دسی لیتر (6.9 نانومول در لیتر) در حضور علائم بالینی باشد، می توان از درمان جایگزینی تستوسترون استفاده کرد.

غلظت تستوسترون سرم در حین درمان در این مردان باید از مردان جوان کم تر و در محدوده 300-400 نانوگرم در دسی لیتر (13 / 10-4 نانومول در لیتر) باشد.

قبل از شروع درمان، ضروری است که سایر علل کمبود هیپوگونادیسم مانند بیماری بیضه یا هیپوفیز را از این بیماری مستثنی کرد.

نتایج حاصل از آزمایشات تستوسترون نشان می دهد که درمان جایگزینی تستوسترون برای کمبود وابسته به سن در مردان 65 ساله و بالاتر تأثیرات مفیدی بر عملکرد جنسی، علائم افسردگی، خلق و خو و احتمالا عملکرد بدنی دارد.

خطرات بالقوه درمان جایگزینی تستوسترون

مردان مسن ممکن است مستعد ابتلا به بیماری های وابسته به تستوسترون باشند. به عبارت دیگر، وجود تستوسترون ممکن است بیماری را تشدید کند.

سرطان پروستات نمونه ای از بیماری وابسته به پروستات است. این به خوبی نشان می دهد که آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین که سطح تستوسترون پایین تری دارند برای معالجه سرطان پروستات استفاده می شوند.

آزمایشات کوتاه مدت نشان ندادند که درمان جایگزینی تستوسترون خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. با این حال، آزمایشات گسترده تری با مدت زمان طولانی تر لازم است تا تأثیر آن بر خطر سرطان پروستات را رد کند.

هماتوکریت بالا (افزایش تعداد گلبول های قرمز) شایع ترین اثر سوء درمان جایگزینی تستوسترون است. پیامدهای بالینی این پدیده نامشخص است. با این حال، خونریزی بالا با افزایش مرگ و میر کلی و مرگ و میر قلبی عروقی با مطالعات اپیدمیولوژیک همراه بوده است.

سوستانون در بدنسازی، عوارض، قیمت، بهترین مارک ها و همه نکات مهم

درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است کلسترول HDL را که ممکن است نامطلوب باشد کاهش دهد. در ماه مارس 2015، FDA یک اطلاعیه ایمنی صادر کرد که به تولید کنندگان محصولات تستوسترونی نیاز دارد که هشداری درباره احتمال افزایش حملات قلبی و سکته های مغزی مرتبط با استفاده از تستوسترون را بیان کنند.

با این حال، متا آنالیز اخیر هیچ نقش علتی بین درمان تستوسترون و حوادث جانبی قلبی عروقی را پشتیبانی نمی کند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این مسئله زمانی درست است که هیپوگنادیسم به درستی تشخیص داده شود، و درمان جایگزینی نیز به درستی انجام گیرد.

محصولات تستوسترون

 • چندین محصول تستوسترون برای درمان هیپوگنادیسم وابسته به سن و یا غیر آن در دسترس هستند.
 • محصولات خوراکی، اگرچه در دسترس است اما به دلیل عدم اثر بخشی و خطر عوارض جانبی مرتبط با کبد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.
 • از تزریق های طولانی مدت (Delatestryl , Depo – Testosterone) معمولا استفاده می شود. این موارد در بیش تر مردان هر یک یا دو هفته یکبار و یا هر سه هفته در چند مورد قابل استفاده است.
 • تزریق فعال طولانی مدت (Nebido ،Aveed) ممکن است هر 10-14 هفته انجام شود.
 • پچ های ترانس درمال ( Androderm،Andropatch) و ژل ( Testogel، Testim ،Androgel، Fortesta ،Axiron ،Tostran) نیز محبوب هستند اما باید روزانه تجویز شوند.

سخن پایانی

سطح تستوسترون سرم با افزایش سن کاهش می یابد. این امر ممکن است روی انرژی، عملکرد جنسی، خلق و خو، قدرت بدنی، توده عضلانی و تراکم مواد معدنی استخوان در برخی از افراد میانسال و پیر تأثیر منفی بگذارد.

جایگزینی تستوسترون در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین (کم تر از 200 نانوگرم در دسی لیتر یا 6.9 نانومول در لیتر) ممکن است عملکرد جنسی، خلق و خو، علائم افسردگی و احتمالا عملکرد بدنی را بهبود بخشد.

سایر دلایل کمبود هیپوگونادیسم مانند بیماری بیضه یا هیپوفیز باید قبل از شروع درمان حذف شوند. جایگزینی با تستوسترون ممکن است سرطان پروستات را بدتر کند. از این رو قبل از شروع درمان با تستوسترون غربالگری سرطان پروستات بسیار مهم است و بیماران باید در طول درمان از نظر علائم بیماری کنترل شوند.

تستوسترون در بدنسازی، زمان تزریق، انواع، عوارض، قیمت و همه نکات مهم

هماتوکریت بالا (افزایش تعداد گلبول های قرمز) شایع ترین عارضه جانبی مربوط به درمان جایگزینی تستوسترون است. اهمیت بالینی این عارضه نامعلوم است، اما خون ریزی بالا با افزایش مشکلات قلبی و عروقی و مرگ و میر کلی همراه است.

در سال 2015، FDA اعلامیه ایمنی را صادر کرد که به تولید کنندگان محصولات تستوسترون نیاز دارد تا هشداری درباره احتمال افزایش حملات قلبی و سکته های مغزی مرتبط با استفاده از تستوسترون را درج کنند. با این حال، متا آنالیز اخیر هیچگونه نقش علتی بین درمان تستوسترون و حوادث جانبی قلبی عروقی را پشتیبانی نمی کند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این مسئله بخصوص هنگامی که هیپوگونادیسم به درستی تشخیص داده شود و درمان جایگزینی نیز به درستی انجام گیرد، صحیح است.

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تستوسترونهورمون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up