stress hormones affects weight loss

چگونه هورمون ها روی کاهش وزن تاثیر می گذارند + نحوه تنظیم مجدد آن ها

هورمون ‌ها وظایف زیادی را در بدن ما از ایمنی تا رفتارها کنترل می‌کنند. نحوه فکر کردن، عمل، انگیزه و حتی نحوه کار کردن فرآیندهای داخلی بدن همگی به هورمون ‌ها ارتباط پیدا می کنند. بله، آن ها بر کنترل لاغری نیز تاثیر دارند. اگر در کاهش وزن مشکل دارید، ممکن است نیاز باشد برای رد مشکل هورمونی با پزشک مشورت کنید. البته نگران نباشید – امکان تنظیم مجدد بدن و تنظیم مجدد آن هورمون های سرسخت وجود دارد.

هورمون ها چه تاثیری در بدن ما دارند؟

هورمون‌ ها واحدهای کوچک کنترلی بدن هستند. آن ها ارتباطات مهمی را به هر منطقه از بدن ارسال می کنند. بعلاوه احساسات ما را کنترل می کنند، می گویند چه موقع رشد خواهیم کرد، یا در صورت لزوم سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم و به پیشرفت سیستم های بدن کمک کنیم. آن ها حتی اطلاعات را بین سیستم ها هماهنگ می کنند تا مطمئن شوند که همه چیز به درستی کار می کند.

اما همه سلول ‌های بدن تحت ‌تاثیر هورمون ها قرار نمی‌گیرند. طبق گزارشPBS ، هورمون ها فقط با سلول هایی که گیرنده هایی برای آن ها وجود دارد تعامل دارند.

این ارتباط مانند یک نوع آهنربا است. اگر آن ها را به روشی درست کنار هم قرار دهید، یکدیگر را جذب می کنند. اگر سعی کنید موقعیت یکی را تغییر دهید، آن ها از یکدیگر دور می شوند.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

چه عواملی باعث عدم تعادل هورمون می شود؟

اخلال گرهای غدد درون ریز مواد شیمیایی هستند که می توانند بر چرخه طبیعی هورمون ها تأثیر بگذارند. این عوامل مزاحم می توانند وانمود کنند که گیرنده هورمون هستند یا مسیر هورمون را به طور کلی مسدود کنند.

نتایج بدست آمده از ضعف سیستم های بدن و عدم تعادل هورمون ها است. عدم تعادل هورمون همچنین می تواند ناشی از یک شیوه زندگی ناسالم، مانند رژیم غذایی ضعیف یا عدم فعالیت باشد. البته تغییرات طبیعی بدن که با پیری اتفاق می افتد مانند یائسگی نیز می تواند مقصر باشد.

چگونه هورمون ها بر کاهش وزن تأثیر می گذارند

  • بدیهی است که هورمون ها کنترل زیادی روی بدن ما دارند. متأسفانه، آن ها همچنین این قدرت را دارند که مانع کاهش وزن شوند.
  • هورمون ها همه چیزهایی را که منجر به کاهش وزن می شود کنترل می کنند: مثلا میزان عضله ای که بدست می آورید، میزان احساس انرژی و متابولیسم را کنترل می کنند.
  • اگر وزن خود را از دست نمی‌دهید، ممکن است یک عدم تعادل هورمونی داشته باشید که بر یک یا چند فرآیند بدن تاثیر می‌گذارد.
  • مثلا انسولین مصرف کنید. این هورمون یکی از مهم ترین عوامل برای نگه داشتن سوخت و ساز بدن است.
  • اگر بدن شما عدم تعادل انسولین دارد، که برای مبتلایان به دیابت اتفاق می افتد، می تواند انرژی خود را از دست بدهد، افزایش وزن داشته باشد و در تجزیه مواد غذایی و افزایش قند خون مشکل داشته باشد.
  • ممکن است متوجه شوید که وقتی دچار استرس می شوید، کاهش وزن کم تری دارید. چرا؟
  • استرس می تواند هورمون های کاهش وزن مؤثر را مهار کند و باعث شود هورمون های نه چندان سالم شروع به کار کنند.
  • هورمون ها حتی می توانند باعث ایجاد عادت میان وعده های ناسالم و کمبود انرژی شوند که شما را از کار کردن باز می دارد.

سایر توازن های هورمونی، که می توانند عوامل مختلفی ایجاد کنند، ممکن است مقصر باشند. مطالعه Rutgers نشان داد وقتی هورمون های خاصی در موش های آزمایشگاهی موجب افسردگی می شوند، آن ها غذاهای پرچرب و مقادیر بیش تر از حد معمول می خورند.

هورمون های افزایش وزن

برخی از هورمون ها به دلیل توانایی آن ها در مشارکت برای افزایش وزن در هنگام فعال بودن بیش از حد، به عنوان هورمون افزایش وزن نامیده می شوند. در اینجا چند هورمون مهم افزایش وزن وجود دارد که باید در مورد آن ها بدانید:

1- T3 معکوس

Mark Hyman توضیح می دهد که T3 معکوس اغلب هورمونی است که باعث می شود هورمون تیروئید به درستی کار نکند و منجر به کم کاری تیروئید می شود. کم کاری تیروئید یکی از دلایل اصلی افزایش وزن به ویژه در خانم ها است.

T3 معکوس می تواند زمانی فعال شود که هورمون طبیعیT4 ، تحت تأثیر استرس مزمن، رژیم های غذایی ناسالم، الکل یا سوء مصرف مواد مخدر یا سایر تغییرات مهم در بدن قرار بگیرد.

2- کورتیزول

cortisol that causes belly fat and is a hormone that affects weight loss

کورتیزول که باعث چربی و چاقی شکمی می شود هورمونی است که بر کاهش وزن تأثیر می گذارد این هورمون دیگری است که بخاطر مقادیر زیاد استرس یا چالش های سلامت روانی بسیار فعال می شود.

کورتیزول مسئول افزایش اشتها، کاهش انرژی و حتی از دست دادن توده عضلانی است. کاهش وزن از افزایش سطح کورتیزول به طرز چشمگیری رنج می برد.

3- استروژن

بله خانم ها مقدار زیادی استروژن طبیعی دارند که آن ها را زن می کند. متأسفانه استروژن نیز یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است. بنابراین استروژن باعث می شود چربی های بیش تری در اطراف شکم تجمع یابد، و این باعث کاهش وزن می شود. همچنین ممکن است توده عضلانی را از دست داده و باعث چاقی در اطراف ناحیه مفصل ران شود.

چگونگی تعادل هورمون ها برای ارتقاء کاهش وزن

برای مقابله با هورمون های غیرعادی و کاهش وزن خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

می‌توانید بدن خود را دوباره بازیابی و تنظیم کنید تا سطوح سالم هورمون را به دست آورید، و همیشه نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

تنظیم مجدد بدن به معنای دستیابی به سطوح سالم هورمون های افزایش وزن با خنثی کردن آن ها با هورمون های کاهش وزن است. در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است:

1- کاهش استرس

stress hormones affects weight loss

ابتدا باید راه هایی برای استراحت پیدا کنید. استرس یکی از دلایل عدم تعادل هورمونی است و ممکن است به تاثیر آن بر روی کاهش وزن خود پی نبرده باشید تا اینکه چندین کیلو سنگین‌تر شوید.

در طول روز برای خود زمان اختصاص دهید، خواه یک پیاده روی سریع 10 دقیقه ای در وقت صرف ناهار و یا یک حمام طولانی بعد از کار باشد. شما یک عامل مهم در موفقیت در کاهش وزن خودتان هستید.

حتما بخوانید: بهترین روشهای کاهش استرس و رساندن آن به صفر

2- خوب خوابیدن

مطالعه ‌ای که در ژورنال پزشکی کاربردی منتشر شد نشان داد که فقدان خواب مزمن منجر به افزایش تولید انسولین و عوامل دیگری می ‌شود که متابولیسم را مختل می‌کنند.

به میزان مصرف کافئین در طول روز و به خصوص نزدیک به ساعت خواب دقت کنید. حداقل دو یا سه ساعت قبل از زمان بستن چشم ها قهوه، نوشابه، چای و شکلات را قطع کنید، زیرا همگی دارای کافئین هستند.

حتما بخوانید: کارهایی ساده که شما را به خواب عمیق فرو می برند!

3- سم زدایی از کربوهیدرات ها، به طور موقت

eliminate carbs to minimize calories

رژیم غذایی حتی در صورت خوردن غذاهای سالم می تواند مقصر اصلی در عدم توانایی برای کاهش وزن باشد.

به عنوان مثال میوه باعث افزایش تولید لپتین می شود. لپتین قرار است هنگام سیر شدن به مغز سیگنال دهد، اما افزایش مقادیر هورمون باعث کاهش کارآیی آن می شود و این امر می تواند باعث پرخوری شود.

کربوهیدرات های زیاد، بخصوص تصفیه شده و فرآوری شده (غذاهای بسته بندی شده، نان، شکر و غیره) روی این سیستم در مدت زمان طولانی می تواند باعث شود که نسبت به انسولین مقاوم شوید.

بنابراین به جای حساس بودن، مقاوم به انسولین هستید و بدن دیگر نمی تواند مواد مغذی را به طور موثری پردازش کند. غذای خوب و غذای بد … بدن دیگر نمی تواند واقعا تفاوت را متوجه شود.

برای رفع این مشکل، باید برای مدت زمانی سم زدایی کامل از کربوهیدرات ها را انجام دهید تا هورمون ها مجددا تنظیم شوند و دوباره حساس به انسولین شوید و بتوانید به درستی مواد غذایی را پردازش کرده و دوباره وزن خود را کاهش دهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
لاغریهورمون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up