بیخوابی

آیا بی خوابی کشنده است؟ چند روز آن باعث مرگ می شود؟

احتمالاً داستان راندی گاردنر را شنیده باشید . پسری که به مدت ۱۱ روز و ۲۴ دقیقه مداوم بیدار ماند که برابر با ۲۶۴ ساعت می شود. اگر چه این پسر به مشکلات روحی روانی، ذهنی و فیزیکی مبتلا شد و دهه های بعدی با بی خوابی شدید مواجه شد اما هم اکنون در هفتاد سالگی زندگی‌ اش به سر می‌ برد.

تجربه ۱۱ روز نخوابیدن این پسر را نکشت اما همه کسانی که با آشفتگی خواب مواجه هستند، احتمالاً احساسات منفی را در خودشان تجربه کنند.

علائم به هم ریختگی خواب ممکن است در مدت زمان طولانی پیشرفته تر شود. هر چقدر میزان کم خوابی بیشتر باشد، شما احساس بدتری خواهید داشت.

شما بعد از یک الی دو شب خواب کم و ضعیف، احساس بی قراری، آشفتگی، بی‌ انگیزگی و کلافگی می کنید. بعد از یک هفته به خاطر هیچ چیز گریه می کنید و به دیگران غر می زنید، به سر درد دچار می شوید و تمرکز خود را از دست می‌ دهید ، بیش از حد غذا می خورید یا اصلا اشتها ندارید و سریعاً اعصاب تان تحریک می شود.

کم خوابی و یا نخوابیدن بعد از یک هفته، باعث تجربه توهم، پارانوئی ، هذیان گویی و دیگر علائم ترسناک خواهد شد.

بدن چقدر می‌ تواند بدون خواب زنده بماند و کم خوابی تا چه حد خطرناک است و موجب مرگ می شود؟

آیا نخوابیدن می‌ تواند فرد را بکشد؟

آشفتگی در خواب شما را نمی کشد. طبق نظر متخصص خواب به نام آنی میلر ، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که کم‌ خوابی مستقیماً عامل مرگ افراد باشد.

بیماری های ارثی در موارد خیلی نادر ممکن است آشفتگی خواب را عاملی برای مرگ تبدیل کند.

بی خوابی ژنتیکی کشنده، معمولا از بی ‌خوابی خفیف شروع می‌ شود و به سرعت رشد می کند و باعث جنون و آلزایمر می شود و توانایی کامل فرد را برای بی خوابی می گیرد. علائم آن شامل سخت تر کنترل کردن بدن، ناتوانی در انجام عملکرد های معمولی مانند گوارش و تنظیم دمای بدن است.

word image 12

طبق گفته میلر، این بیماری روی مغز اثر گذار است و بیماران مبتلا به آن ممکن است به خاطر مشکلات نورونی و عصبی و در کنار کمبود خواب جان خود را از دست بدهند. البته این متخصص افراد را تشویق می‌ کند که از آشفتگی خواب نترسند و این گونه بیان می کند : به نظر من افرادی که نگران بی‌ خوابی هستند، ممکن است شرایط بی‌ خوابی شان بدتر شود.

شما به والدین نوزادان تازه متولد شده نگاه کنید. آن ها می توانند آشفتگی خواب را تا سطح بالایی تحمل کنند. انسان ها هم می توانند با آشفتگی خواب خودشان را وفق دهند و در انجام فعالیت های روزانه مشکلی نداشته باشند؛ دقیقاً اتفاقی که برای راندی گاردنر افتاد.

کمبود خواب چگونه باعث مرگ می شود؟

آشفتگی خواب باعث افزایش شانس تصادف مخصوصاً تصادف ماشین خواهد شد . آشفتگی در خواب خودش به تنهایی شما را نمی کشد، مگر یک بیماری ژنتیکی نادر داشته باشید.

همان طور که بالا تر هم اشاره کردیم، هیچ شواهد علمی مبنی بر این وجود ندارد که آشفتگی و بهم ریختگی خواب مستقیماً عامل مرگ افراد باشد اما ممکن است شرایط را برای آن ها فراهم کند که خطرناک است.

کمبود خواب ممکن است به دلیل نا تعادلی کلی بدن خطر مرد را افزایش دهد. خواب ناکافی مزمن می تواند عاملی برای مشکلات زیر باشد:

 • عملکرد نامتعادل سیستم ایمنی
 • افزایش وزن که باعث افزایش خطر بیماری‌ های قلبی ، عروقی و سکته ، برخی از سرطان ها ، دیابت نوع دو ، آپنه خواب و فشار خون است.
 • افزایش خطر افسردگی که احتمال خودکشی را بالا می برد.
 • روان پریشی که باعث آسیب رساندن به خود می شود.

آشفتگی خواب به صورت کامل یا ناقص تاثیر زیادی روی افزایش خطر تصادف، افتادن و یا آسیب دیدگی دارد. به عنوان مثال کار هایی که نیاز به تمرکز دارند، مانند راندن ماشین هنگام بی‌ خوابی به شدت پر خطر می‌ شود.

آیا خواب زیاد باعث چاقی می شود؟ تا چند ساعت خوب است؟ 

آشفتگی در خواب همچنین خطر مرگ و میر به دلیل بیماری زمینه‌ ای را افزایش می دهد. این افراد ممکن است در دوی ماراتن جان خود را از دست بدهند. همچنین کالبد شکافی ها نشان می دهد که علت اصلی احتمالات ترکیب چند عامل مانند خستگی، نارسایی قلبی، حمله قلبی و سکته باشد.

علائم آشفتگی شدید در خواب

آشفتگی شدید در خواب می تواند شما را از واقعیت زندگی دور کند.

کمبود خواب خود به تنهایی عامل مرگ نخواهد بود اما وضعیت شما را سخت و مزمن می کند . اگر بیش از ۴۸ ساعت بیدار بمانید، احتمالاً با علائم ذهنی و فیزیکی شدید مواجه خواهید شد که شامل موارد زیر است:

 • ضعف حافظه
 • ناتوانی در تمرکز برای انجام کار های معمولی
 • ضعف عضلانی و ماهیچه
 • رعشه در بدن
 • افزایش اضطراب
 • پارانوعی
 • هذیان گویی
 • توهم
 • تپش قلب
 • ناتوانی در تصمیم گیری
 • ناتوانی در نشان دادن واکنش
 • گره خوردگی زبان
 • مشکلات سیستم ایمنی

اگر نمی توانید بخوابید و علائم مشابه با گفته های بالا دارید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید، زیرا در غیر این صورت خطر تصادف برای شما بالا می رود. پس بهتر است که امنیت جانی خودتان را افزایش دهید .

تا چه حد بدون خواب می‌ توانیم دوام بیاوریم؟

هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد که انسان ها بدون خواب تا چقدر زنده می مانند. ظاهرا افراد می توانند بدون خواب یعنی بدون هیچ خوابی، مانند رانندگی گاردنر دوام بیاورند اما کاملا مشخص است که بیماری ها و مشکلات بعد از یک روز کامل نخوابیدن و بعد از دو شب افزایش پیدا می کند بنابراین بهتر است تا جایی که می توانید خواب خود را تنظیم کنید و از نخوابیدن جلوگیری کنید.

آیا شما به اندازه کافی می خوابید؟

خواب کافی یک مفهوم فردی برای افراد است اما قانون هشت ساعت برای همه ما صدق می‌کند. اگر به اندازه کافی نخوابید، خودتان متوجه می شوید که بدن تان مانند همیشه نیست. فرد سالم یعنی کسی که به قدر کافی  استراحت می‌ کند، معمولاً هوشیار است، اشتهای خوب دارد. انگیزه بالا و نظم را در زندگی روزمره احساس می‌ کند.

چه چیزی باعث بی خوابی شبانه می شود؟ (۸ دلیل رایج)

اگر مدام با بی قراری و کلافگی مواجه هستید، تمایل به غذا های ناسالم دارید یا اشتهای تان تغییر کرده یا با کمبود انگیزه، افسردگی، اضطراب، خستگی جسمی، ناتوانی در تمرکز مواجه هستید، یعنی باید بیشتر بخوابید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkاختلالات خواب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up