چاقی و خواب

آیا خواب زیاد باعث چاقی می شود؟ تا چند ساعت خوب است؟ 

همه شما می دانید که کم خوابیدن مضرات زیادی برای تان دارد و حتی می تواند عاملی برای افزایش چربی بدن، کاهش توده عضلانی و ناتوانی در کنترل اشتها باشد اما آیا باید میزان خواب را بیش از حد کنیم؟

قطعاً راه حل موجود این نیست که بیش از حد بخوابید. خواب بیش از حد شاید در وهله اول ایده خوبی برای مبارزه با افزایش چربی باشد که به دلیل کم خوابی ایجاد شده است اما خواب بیشتر از ۹ ساعت در شب های متعدد و پشت سر هم می تواند چرخه خواب را به هم بریزد و باعث افزایش سایز دور کمر تان شود. در این مقاله دقیقا می فهمید که چرا این اتفاق می‌ افتد.

افرادی که خیلی زیاد می خوابند، در چرخه بیولوژیکی ۲۴ ساعته بدن شان اختلال ایجاد می شود و ریتم شبانه روزی بدن دچار مشکل خواهد شد . به همین دلیل ممکن است عوارض جانبی را در بدن خود احساس کنند که شامل موارد زیر است:

 • نوسانات قند خون
 • ناتعادلی وزن
 • وزن بالای بدن
 • افسردگی
 • افزایش التهاب
 • افزایش درد
 • ناباروری
 • خطر بالای چاقی
 • خطر بالای دیابت
 • خطر بیماری قلبی
 • خطر سکته
 • افزایش خطر
 • تمام علت های مرگ و میر

نتایج حاصل از پر خوابی مستقیماً ممکن است روی میزان چربی بدن افراد موثر باشد. می‌ خواهیم در این مقاله نگاهی به آن ها بیاندازیم:

نوسانات قند خون. مربوط به توانایی بدن برای فرآیند های مربوط به قند و شکر است که گاهی اوقات مشکلاتی را در آن ایجاد می‌ کند و بدن مقاوم به انسولین می‌ شود و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را ایجاد می کند.

افزایش وزن. اطلاعات موجود در این مورد نشان می‌دهد که ارتباطی بین افزایش وزن و خواب زیاد وجود دارد. افرادی که شب ها بیش از ۹ ساعت می خوابند، معمولاً اضافه وزن بیشتری نسبت به افرادی دارند که میزان خواب آن ها معمولی است و احتمالاً سطح چربی بدن شان بیشتر است . این افراد ۲۱ درصد احتمال چاقی بیشتری دارند اما سوال این جاست که آیا خواب زیاد باعث بیداری مشکلات می شود یا این مشکلات خودشان عامل ایجاد پر خوابی هستند؟

التهابات. بعضی از بیماری‌ های حاد در بدن مانند دیابت ، بیماری قلبی، آلزایمر و یا خواب بیش از حد یا کم تر از حد اتفاق می افتد. التهاب از طریق سطح سیتوکین ها اندازه گیری می شود. افزایش سطح این ماده در افرادی که کم تر از ۵ ساعت می خوابند و کسانی که بیشتر از ۹ ساعت می خوابند، اتفاق می افتد که عاملی برای ایجاد التهاب در بدن خواهد بود.

چند روش موثر کاهش وزن بدون دردسر

word image 3

چه چیزی باعث پر خوابی می‌ شود؟

گاهی اوقات خواب بیش از حد می تواند نشان دهنده افسردگی باشد اما ممکن است به دلیل مصرف دارو هم اتفاق بیفتد. ابتلا به آپنه انسدادی خواب می تواند این مشکل را ایجاد کند؛ وضعیتی است که باعث می شود تنفس فرد در طول شب قطع شود. در نتیجه این افراد به استراحت بیشتری نیاز دارند ، زیرا خواب شبانه شان دچار اختلال می شود. همچنین عادت به پر خوابی هم می‌ تواند یکی از وضعیت هایی باشد که فرد به دلایل مختلف مثل اضطراب ، بی ‌قراری، کمبود انرژی، کمبود اشتها و کاهش سطح حافظه به آن دچار می شود.

به طور کل عادات سالم برای خوابیدن به شکل زیر است:

1-اگر دارو یا مکمل مصرف می کنید که باعث پر خوابی و خواب آلودگی در شما می شود، سعی کنید از پزشک بخواهید تا جایی که می تواند دارو را برای تان تغییر دهد یا دوز آن را بکاهد.

2-هر از گاهی به بیرون از منزل بروید . صبح هنگام در معرض نور طبیعی قرار بگیرید و قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی را هنگام شب کاهش دهید.

3-ساعت یا گوشی خود را در دور ترین حد ممکن قرار دهید و اجازه دهید که نور آفتاب به اتاق تان بتابد تا هم با نور طبیعی بیدار شوید، هم برای خاموش کردن آن مجبور باشید از جای تان برخیزید.

چرا خوابم زیاد شده؟ چگونه خواب خود را کم کنیم؟ (برای مردان)

4-یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید و به آن پایبند بمانید. حتی در آخر هفته هم این برنامه را رعایت کنید. خواب بیش از حد در شب های تعطیل، توانایی شما را برای کیفیت خواب بالاتر کاهش می دهد و چرخه را به هم می زند.

5-شب ها تقریباً ۷ الی ۹ ساعت بخوابید. از چرت های میان روز خودداری کنید، مخصوصا اگر این چرت اواخر یا اوایل عصر باشد، زیرا خوابیدن هنگام شب را سخت‌ تر می‌ کند و باعث می‌ شود که صبح روز بعد دیر تر از خواب بیدار شوید. همچنین کافئین زیادی مصرف نکنید و در معرض نور آبی موبایل قرار نگیرید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بی خوابیکاهش وزن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up