قرص خواب

بهترین زمان خوردن قرص خواب +4 نکته مهم

مصرف قرص های خواب آور نسخه ای (و حتی برخی از قرص های خواب آور بدون نسخه) و همچنین برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است در صورت بارداری، شیردهی یا در افراد مسن خطرناک باشد. مصرف قرص خواب ممکن است احتمال آسیب دیدگی در افراد مسن را افزایش دهد. برای افراد مسن تر، پزشک ممکن است دوز کمتری از دارو را برای کاهش خطرات احتمالی تجویز کند.

بهترین زمان خوردن قرص خواب معمولا بین بیست دقیقه تا 1 ساعت قبل از خواب می باشد مگر اینکه دستورالعمل روی جلد دارو متفاوت باشد.

برخی از بیماری ها – به عنوان مثال ، مشکلات کلیوی، فشار خون پایین، مشکلات ریتم قلب (آریتمی قلب) یا سابقه تشنج – ممکن است گزینه های شما را محدود کنند. همچنین، داروهایی که بصورت بدون نسخه به فروش می رسند و داروهای خواب آور بدون نسخه ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند. مصرف برخی قرص های خواب آور می تواند منجر به وابستگی به مواد مخدر شود، بنابراین پیروی از توصیه های پزشک در این خصوص بسیار ضروری است.

نکات مصرف قرص خواب

اگر تمام تلاش های شما برای تجربه یک خواب شبانه خوب و کامل بی نتیجه مانده است، قرص های خواب نسخه ای ممکن است آخرین گزینه ممکن باشند. در اینجا به چند توصیه در مورد نحوه استفاده ایمن از آنها اشاره خواهیم کرد.

  • چکاپ پزشکی انجام دهید. قبل از مصرف قرص های خواب آور، برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید. غالباً پزشک شما می تواند دلایل بی خوابی شما را پیدا كند. اگر بیش از چند هفته است که از قرص های خواب استفاده می کنید، در مورد برنامه مصرف آنها با پزشک خود صحبت کنید.
  • راهنمای دارو را مطالعه کنید. راهنمای داروی مصرفی خود را بخوانید تا با چگونگی و زمان مصرف آن و مهمترین عوارض جانبی احتمالی اش آشنا شوید. اگر سوالی دارید، از داروساز یا پزشک خود بپرسید.
  • هرگز قرص خواب خود را قبل از رفتن به رختخواب مصرف نکنید. قرص های خواب آور باعث می شوند شما نسبت به آنچه انجام می دهید هوشیاری کمتری داشته باشید بنابراین احتمال بروز موقعیتهای خطرناک وجود دارد. قرص خواب خود را پس از اتمام تمام فعالیت های شبانه و قبل از برنامه ریزی برای خواب، مصرف کنید.
  • از قرص های خواب آور زمانی استفاده کنید که بتوانید یک شب کامل را بخوابید. از قرص خواب زمانی استفاده کنید که می دانید حداقل هفت تا هشت ساعت می خوابید. انواع خاصی از قرص خواب وجود دارد که با هدف بیدار شدن از خواب در وسط شب تولید می شوند، بنابراین در مواقعی که می خواهید کمتر از هفت یا هشت ساعت بخوابید از آنها استفاده کنید.
  • مراقب عوارض جانبی باشید. اگر در طول روز احساس خواب آلودگی یا سرگیجه دارید یا عوارض جانبی قابل توجهی دیگری را تجربه می کنید، در مورد تغییر دوز یا تغییر نوع قرص های خود با پزشکتان صحبت کنید. از قرص خواب جدید خود شب قبل از یک روز مهم و شلوغ استفاده نکنید زیرا نمی دانید چه اثراتی بر بدن شما خواهد داشت.
  • ازمصرف الکل خودداری کنید. هرگز الکل و قرص های خواب را با هم مصرف نکنید. الکل اثرات آرام بخش قرص ها را تشدید می کند. حتی مقدار کمی الکل همراه با قرص های خواب می تواند احساس سرگیجه، گیجی یا ضعف ایجاد کند. ترکیب الکل با قرصهای خواب خاص می تواند منجر به مشکلات تنفسی حاد شود.
  • قرص های خواب را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. برخی از قرص های خواب فقط برای استفاده کوتاه مدت مناسب هستند. برای مشاوره حتما با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین، دوز بالاتری از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. اگر دوز اولیه اثر لازم را در شما ایجاد نکرده است، بدون مشورت با پزشک خود قرص های بیشتری مصرف نکنید.
  • مصرف قرص های خواب را با احتیاط کنار بگذارید. وقتی آماده قطع مصرف قرص های خواب هستید، دستورالعمل پزشک یا داروساز یا دستورالعمل های موجود در برچسب دارو را دنبال کنید. مصرف برخی از داروها باید به تدریج متوقف شوند. همچنین، توجه داشته باشید که ممکن است بعد از قطع مصرف قرص های خواب، دچار بی خوابی کوتاه مدت برگشتی شوید.

اگر همچنان از اختلالات خواب رنج می برید، از پزشک خود کمک بخواهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اختلالات خوابمعرفی قرص

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up