مواد غذایی مضر برای پوست

11 خوراکی که برای پوست مضر هستند (و جایگزین ها)

آکنه و دیگر بیماری های پوستی میتواند موجب ازبین رفتن اعتمادبنفس شود و این موجب ناراحتی میشود. اگرچه علتهای زمینه ای بیماری های پوستی برای هر فردی متفاوت است اما یک علت مشترک بین همه وجود دارد که آن رژیم غذایی است!

رابطه بین پوست و تغذیه

پوست سالم به معنی بدن سالم است چون این نشاندهنده ی سلامت اندام های داخلی بدن بخصوص کبد و سیستم گوارشی است. آکنه و مشکلات پوستی مانند خشکی پوست، اگزما، پسوریازیس و پوستهای چرب نشانه ای از مشکل کبدی است که نتیجه ی وجود سموم در رژیم غذایی و محیط است.

رژیم غذایی از آنجایی برای پوست مهم است که هرغذایی که میخورید میتواند بطور بالقوه به پوستتان آسیب بزند یا برای آن مفید باشد. میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدانها هستند که به تولید کلاژن کمک میکنند و موجب سم زدایی بهتر از کبد میشود، بنابراین به سلامتی و زیبایی پوست کمک میکنند.

از طرف دیگر مصرف زیاد شکر موجب از بین رفتن کلاژن میشود و درنتیجه در طولانی مدت موجب بروز آثار پیری در پوست میشود. شکر تصفیه شده همچنین به روده هم آسیب میزند که میتواند موجب مشکلات گوارشی شود. باتوجه به موارد گفته شده به بررسی غذاها و علتهایی میپردازیم که میتواند به پوست آسیب بزند، همچنین به شما خواهیم گفت که چه موادی را جایگزین آن کنید.

حتما بخوانید: جدیدترین و ساده ترین روش چاقی صورت با روغن زیتون در کمترین زمان ممکن

11 غذایی که برای پوست مضر هستند (بهمراه غذاهای جایگزین):

1-شکر و شیرین کننده های مصنوعی

word image 154

 • دلیل 1: کربوهیدراتهای تصفیه شده باکتری های سالم روده را از بین میبرد.
 • دلیل دوم: کربوهیدراتهای تصفیه شده تولید چربی پوست را زیاد میکنند (و منافذ پوست را میبندد)
 • دلیل سوم: کربوهیدراتهای تصفیه شده موجب پیری پوست میشوند.

جایگزین:

شیرین کننده های طبیعی مانند عسل خام، خرما، انجیر، توت خشک و… تاثیرکمتری برروی سطح قندخون دارند و وقتی به مقدار کم خورده شوند، موجب ایجاد جوش و آسیب های پوستی نمیشود. افرادیکه از بیماری های پوستی مزمن مانند اگزما یا پسوریازیس رنج میبرند، بهتر است از شیرین کننده های طبیعی استفاده کنند.

2- لبنیات

word image 155

 • دلیل اول: لبنیات موجب التهاب میشود.
 • دلیل دوم: هورمونهای رشد و آنتی بیوتیکها در محصولات لبنی معمول یافت میشوند.
 • دلیل سوم: لبنیات یک حساسیت زای غذایی رایج است.

جایگزین:

میتوانید محصولات لبنی را با شیرنارگیل، شیربادام و… جایگزین کنید. این جایگزینها فاقد هورمون، آنتی بیوتیک و لاکتوز هستند و برروی کبد و هضم اثر منفی کمتری دارد.

3- سویا

word image 156

 • دلیل اول: سویا به عنوان یک غذای حساسیت زا شناخته میشود. چون امروزه نزدیک 90 درصد از محصولات سویا بصورت ژنتیکی مهندسی میشوند
 • دلیل دوم: سویا حاوی فیتواستروژن است که وقتی در بدن جذب میشود، میتواند از هورمون استروژن تقلید کند. فیتواستروژنها هم میتونند موجب از بین رفتن تعادل هورمونی در بدن شوند و موجب تولید استروژن بیش ازحد شوند. همانطور که در بالا گفته شد، استروژن موجب آکنه کیستی هورمونی میشود.

جایگزین:

میتوانید بجای شیر سویا از شیر آجیل استفاده کنید. همچنین میتوانید از لوبیا یا مواد غذایی ارگانیک در رژیم غذاییتان استفاده کنید. در اینجا توضیح دادیم که اصلا سویا برای سلامتی مضر است یا مفید؟

4- فست فود

word image 157

 • دلیل اول: فست فودها در روغنهای گیاهی تصفیه شده کاملا سرخ میشوند. این روغنهای گیاهی بنظر سالم میرسند اما موجب بدتر شدن بیماری های پوستی میشوند.
 • دلیل دوم: مقادیر زیاد امگا 6 در فست فودها، غذاهای فرآوری شده و غذاهای سرخ شده یافت میشوند که این برای پوست یک فاجعه است.

جایگزین:

بطور کلی از غذاهای سرخ شده اجتناب کنید و پروتئینهای سالم مانند مغزها، دانه ها، میوه ها و سبزیجات را جایگزین آن کنید.

5- گندم

word image 158

 • دلیل اول: گندم امروزی مشکوک به داشتن گلوتن و اسیدفیتیک بالاتری است که این هضم را مشکلتر میکند و موجب بالا رفتن حساسیت به گندم و گلوتن میشود.

جایگزین:

میتوانید گندم را با دانه هایی مانندجلبان (گندم شهرکردی) کاموت، برنج قهوه ای، دانه آمارانت، گندم سیاه و… جایگزین کنید. این مواد حاوی موادمعدنی و ویتامینهای بیشتری نسبت به گندم هستند مانند ویتامین B که به مرطوب ماندن پوستتان کمک میکند.

6- گلوتن

word image 159

 • دلیل اول: گلوتن موجب تولید میزان زیادی زنولین در بدن میشود که با گذشت زمان موجب نفوذ پذیری روده میشود و این موجب میشود که ذرات غذای هضم نشده وارد جریان خون شوند. از آنجاییکه این ذرات وارد جریان خون میشوند؛ بدن پاسخ ایمنی میدهد چون این ذرات به خون تعلق ندارند. پاسخ ایمنی موجب التهاب سیستمیک میشود که بیماری های التهاب پوستی مانند آکنه را بدتر میکند.

جایگزین:

آرد نارگیل یا آرد بادام دو گزینه ی با گلوتن کم هستند که جایگزین سالمی برای آرد گندم هستند. از جایگزینهای دیگر میتوان به برنج قهوه ای، کینوآ، دانه آمارانت، ارزن و جو اصلاح شده ی بدون گلوتن اشاره کرد.

حتما بخوانید: 12 تا از بهترین دمنوش ها برای روشن کردن و سلامت پوست (تحقیقات جدید)

7- الکل

word image 160

 • دلیل اول: الکل برای پوست خیلی بد است. الکل حاوی مقادیر بالایی قند است که سطح قندخون را بالا میبرد و با از بین بردن کلاژن موجب پیری میشود
 • دلیل دوم: همچنین موجب دهیدراته شدن میشود که مانع از حفظ رطوبت پوست میشود و موجب سیاهی زیرچشم میگردد.

جایگزین:

میتوانید از نوشیدنی های خنک مانند آب نارگیل یا آب میوه های طبیعی استفاده کنید که درطولانی مدت برای پوست هم خوب هستند.

8- گوشتهای فرآوری شده

word image 161

 • دلیل اول: گوشتهای فرآوری شده حاوی مقدار بسیار زیاد نمک هستند که موجب تورم و پف کردگی صورت میشوند
 • دلیل دوم: همچنین مطالعات نشان میدهند که نیترات سدیم که بعنوان نگهدارنده به بسیاری از غذاهای فراوری شده اضافه میشود میتواند موجب از بین رفتن کلاژن و الاستین پوست شود و نشانه های پیری زودرس ایجاد کند.

جایگزین:

گوشتهای فرآوری شده را با گوشتهای طبیعی که فاقد سدیم و نیترات سدیم هستند جایگزین کنید. گوشتهای طبیعی مقادیر امگا 3 بالاتری هم دارند و عاری از هورمونها و آنتی بیوتیکها میباشند.

9- غذاهای تند

word image 162

 • دلیل اول: غذاهای تند موجب ایجاد آکنه میشوند. آکنه و دیگر بیماریهای التهابی پوست نشانه ی گرمای بیش از حد بدن میباشند، بنابراین باید از خوردن غذاهای تند که خواص گرمایی دارند اجتناب شود.

جایگزین:

درست است که هیچ چیز جای غذاها و سس های تند را نمیگیرد اما میتوانید بجای آن، از گیاهان برای عطر و طعم دادن به غذاها استفاده کنید.

10- کافئین

word image 163

 • دلیل اول: ارتباط مشخصی بین استرس و جوشهای پوستی وجود دارید. مصرف منظم کافئین موجب بالا رفتن سطح کورتیزول میشود که این میتواند با ایجاد التهاب بر پوست اثر بگذارد.

جایگزین:

میتوانید کافئین را با دمنوشهای گیاهی مفید که موجب سم زدایی از بدن هم میشوند جایگزین کنید.

11- آجیل

word image 164

 • دلیل اول: آجیل سرشار از چربی های سالم است اما بعضی از آنها بطور طبیعی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 6 دارند. همانطور که قبلا گفتیم اسیدهای چرب امگا 6 یک ماده ی مغذی التهاب آور است که موجب آکنه و دیگر بیماری های پوستی میشود. آجیلهای حاوی مقدار زیاد امگا 6 شامل گردو، بادام زمینی، آجیل برزیلی و… است.

جایگزین:

ما نمیگوییم این غذاها را بطور کلی از رژیم غذاییتان حذف کنید. درحقیقت بهتر است بیشتر از حذف غذاهای فرآوری شده و سرخ شده از رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی امگا 6 هستند شروع کنید. بهتر است از آجیلها و دانه هایی که مقادیر زیادی امگا 3 دارند مانند بادام هندی، دانه ی چیا و فندق استفاده کنید.

حتما بخوانید: مواد مغذی و بسیار مفید برای زیبایی و سلامت پوست (جدیدترین تحقیقات)

غذاهایی که پوست شما را درخشان و تازه می کنند

لیست غذاهای مضر برای پوست ممکن است کمی عجیب بنظر برسد اما خوشبختانه به شما کمک میکنند که به بهتر شدن پوستتان کمک کنید. با فهمیدن اینکه چه غذاهایی برای پوست مضرند، میتوانید پوستی زیبا برای خود به ارمغان بیاورید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkزیبایی پوست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up