ویتامین e

9 خواص ویتامین e برای پوست و مو و طرز استفاده از روغن آن

ویتامینE فواید زیادی برای بدن دارد. یکی از این فواید، محافظت از پوست در برابر پیری، التهاب و آفتاب است. می توانید با مصرف ویتامین E یکپارچگی و زیبایی چهره خود را منحصر بفرد کنید. این مطلب را بخوانید تا یاد بگیرند که چگونه خواص تقویت کننده پوست و موی ویتامین E به بهبود سلامت و رشد آنها کمک می کند. همچنین با طرز استفاده از روغن و همه نکات مهم در مورد این ویتامین، بیشتر آشنا میشوید. این مطلب بر اساس نتایج جدیدترین تحقیقات متخصصان در مجلات معتبر پزشکی سراسر دنیا تهیه شده است.

منابع سرشار از ویتامین ای

همچنین بخوانید: درمان شقاق با کپسول ویتامین ای و سایر ویتامین های مفید (تحقیقات جدید)

9 فایده ویتامین E برای مو و پوست

ویتامین E آنتی اکسیدانی قوی و قابل حل در چربی است که می تواند جوانی و زیبایی را به ارمغان بیاورد. این ویتامین شامل ترکیبات 8 ماده دارای توکوترینول و توکوفرولها است. ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی بدن، گردش مناسب خون، تنظیم قند خون، سلامت قلب، جلوگیری از سکته مغزی و محفاظت در برابر انواع سرطان ها مفید است.

word image 4

تاثیر این ویتامین در مو و پوست شناخته شده است. میتوان بسیاری از محصولات آرایشی را یافت که در آنها ویتامین E به عنوان ماده اصلی بکار رفته است. با تهیه ویتامین E خالص و یا کپسول آن می توان درمان زیبایی را در خانه انجام داد. این درمان را تا رسیدن به نتیجه دلخواه باید ادامه داد. در اینجا 10 مزایای ویتامین E برای پوست و مو که از نظر علمی ثابت شده است، گفته می شود:

1- رشد مو را زیاد می کند

ویتامین E دارای آنتی اکسیدانی است که به درمان موی آسیب دیده کمک می کند و مو را سلامت می کند. هم چنین ویتامین E ریشه و ساقه مو را حالت داده و باعث سلامت و شفافیت مو می شود و از خاکستری شدن مو جلوگیری می کند.

روش استفاده

1-دو کپسول ویتامین E را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و یا روغن نارگیل مخلوط کنید. این مخلوط را به سر خود بزنید و با انگشتان حرکات دورانی بدهید.30 دقیقه صبر کنید سپس موهای خود را به شکل معمول بشویید. این روش درمانی را هفته ای 2 تا 3 بار تکرار کنید.

2- می توان سر را با شیر نارگیل که سرشار ویتامین E است ماساژ داد و برای مدت 30 دقیقه صبر کرد و سپس سر را با آب گرم شستشو داد. اینکار را چندین بار در طول هفته انجام دهید.

3- می توان ویتامین E را در رژیم غذایی گنجاند تا موی سر تغذیه گردد.

حتماً بخوانید: کمبود ویتامین ب ، عوارض، آزمایش آن و درمان با منابع غنی غذایی (تحقیقات جدید)

2- جای زخم را از بین می برد

یکی دیگر از فواید زیبایی ویتامین E اینست که به بهبود جای زخم کمک می کند. این ویتامین به دلیل خواص آنتی اکسیدان باعث بهبود پوست آسیب دیده شده و بدین ترتیب زخم ها بهبود می دهد. علاوه بر این، ویژگی مرطوب کنندگی این نوع ویتامین به رطوبت پوست کمک کرده و به بافت های آسیب دیده کمک می کند.

روش استفاده

1- مقداری از روغن کپسول ویتامین E را در ناحیه مورد نظر پوست قرار دهید.

2- برای مدت 5 تا 10 دقیقه این ناحیه را ماساژ دهید.

3- برای مدت 30 دقیقه اجازه بدهید این ماده روی پوست بماند و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

4- اینکار را دو بار انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

3- چین و چروک را رفع می کند

می توان از ویتامین E برای مقابله با چین و چروکها، دانه های پوستی و علائم پیری بهره برد. ویتامین E آسیب های ناشی از آفتاب و رادیکال های آزاد را رفع می کند. هم چنین تولید کولاژن را افزایش می دهد تا خاصیت کشسانی پوست افزایش یافته و علائم افزایش سن مانند چین و چروک را رفع می کند.

روش استفاده

روغن ویتامین E را در ناحیه مورد نظر پوست و پیش از رفتن به رختخواب بمالید. بگذارید تمام طول شب این روغن بر روی پوست بماند. صبح روز بعد، با آب گرم موضع را بشویید. حتی می توانید ناحیه مزبور را 2 یا 3 بار در روز با روغن زیتون گرم ماساژ دهید. خوردن غذاهایی که از ویتامین E غنی هستند یکی دیگر از راههای مؤثر در مقابله با علائم افزایش سن است.

4- تیرگی پوست را رفع می کند

می توان از ویتامین E برای درمان تیرگی پوست استفاده کرد. ویتامین E به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی آسیبی که توسط اشعه ماورا بنفش خورشید ایجاد می شود را رفع میکند.

روش استفاده

1-محتوای 1 تا 2 کپسول ویتامین E را با 1 قاشق چایخوری از روغن کرچک ترکیب کنید. این مخلوط را به ناحیه مزبور پوست بمالید و تمام شب آن را به حال خود بگذارید. این درمان را روزانه بمدت یکماه انجام دهید.

2- می توان از ویتامین E برای ماساژ دادن ناحیه مزبور پوست برای مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده کرد. اینکار باید دو بار در روز و به مدت چندین هفته انجام شود تا تیرگی پوست رفع شود.

مطلب مهم: کمبود ویتامین دی، علائم، عوارض، منابع غذایی و نکات مهم (فوق تخصص)

5- زبری دست را رفع می کند

ویتامین E مرطوب کننده ای عالی برای رفع زبری دست هاست. این ویتامین به حفظ رطوبت دستها کمک می کند. بعلاوه، این ویتامین پوست دست را از چروکیدگی حفظ می کند که موجب می شود دستها جوانتر بنظر بیایند. مقداری روغن ویتامین E را با بادی لوشن مخلوط کرده و آن را به دستهای خود بمالید تا رطوبشان برای مدت طولانی تری حفظ گردد.

روش استفاده

می توان 2 کپسول ویتامین E، آب لیموی تازه و مقداری عسل را در وان حمام قرار داد و داخل وان را از آب گرم پر کرد. دست ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه در این وان خیس کنید. سپس دستها را خشک کرده و مقداری مرطوب کننده استعمال نمایید. این درمان را به مدت چند بار در هفته تکرار کنید. می توان دست زبر را روزانه با مقداری روغن زیتون گرم برای مدت 10 تا 15 دقیقه و پیش از رفتن به تختخواب ماساژ داد تا دستها نرم شوند.

6- ترک پوست را رفع می کند

این ویتامین ترک پوست مانند ترکهای ناشی از حاملگی و یا کاهش ناگهانی وزن را از بین میبرد. این ویتامین بدلیل ویژگی آنتی اکسیدانی خود می تواند از فیبرهای کولاژن محافظت کند که به خاصیت کشسانی پوست کمک کرده و آثار کشیدگی پوست را از بین می برد.

روش استفاده

مایع 4 تا 5 کپسول ویتامین E را با مقدار متناسبی از لیمو مخلوط کنید. این محلول را به آرامی بر روی جاهایی که پوست ترک دارد برای مدت 5 تا 10 دقیقه نگه دارید. اجازه دهید این محلول برای مدت 30 دقیقه در این محل بماند و سپس آنها با آب بشویید. اینکار را بصورت روزانه و برای چندین ماه انجام دهید تا این ترکها از بین بروند. می توان نواحی آسیب دیده را روزانه بین 2 تا 3 بار با روغن نارگیل و یا روغن زیتون گرم ماساژ داد.

7- لبهای خشکیده و ترک خورده را درمان می کند

برای درمان این مشکل استفاده از ویتامین E مفید است. ویتامین E مانند مرطوب کننده لب عمل می کند و لبها را نرم می کند. هم چنین استفاده از این ویتامین تیرگی لب را رفع کرده و حالت طبیعی را به آن بر می گرداند.

روش استفاده

کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و مایع آن را استخراج کنید. آن را بطور مرتب بر روی لب های ترک خورده اعمال کنید تا مرطوب گردیده و از خشکی آن جلوگیری شود. هم چنین، می توان مقداری ویتامین E را به یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و آن را روزانه 2 تا 3 بار به روی لبهای خود بمالید.

8- ویتامین E برای تقویت ناخن مفید است

برای داشتن ناخن های سالم و بلند از ویتامین E استفاده نمایید. ویژگی مرطوب کنندگی آن به ناخن ها کمک می کنند رطوبت خود را حفظ نموده و سلامت باشند. علاوه بر این یک راه حل مؤثر برای شکستن ناخن و کوتیکولهای خشک است.

روش استفاده:

1-یک یا دو کپسول ویتامین E را با مقداری آب گرم مخلوط کرده و انگشتان در را حدود 10 دقیقه در آن قرار دهید. این درمان را 3 یا 4 بار در هفته انجام دهید.

2- می توان از ویتامین E مستقیماً بر روی ناخن ها استفاده کرده و بمدت 5 دقیقه پیش از خواب ناخن ها را ماساژ داد.

9- برای درمان درماتیت از ویتامین E استفاده کنید

برای درمان درماتیتیت می توان از ویتامین E استفاده کرد. درماتیتیت نوعی تورم پوست است. ویتامین E می تواند علائم درماتیتیت مانند تورم، خارش، احساس سوختگی و قرمزی پوست را رفع کند. ویژگی های آنتی اکسیدانی این ویتامین درمان سریع پوست را به همراه می آورد.

روش استفاده:

مقداری ویتامین E را به ناحیه مزبور پوست بمالید. تمام طول شب به همان حال بگذارید و صبح روز بعد با آب گرم پوست را بشویید. این درمان را روزانه برای چندین هفته انجام دهید. همینطور می توان از غذاهای حاوی ویتامین E مانند زیتون، شیر نارگیل، دانه های آفتابگردان، روغن جوانه گندم و کره بادام زمینی برای کمک به درمان بدن استفاده کرد.

همچنین بخوانید: قرص نیاسین (ویتامین ب 3)- عوارض، تاثیر بر افسردگی و نکات مهم

10- ویتامین E نوک مو را نرم می کند

اگر نوک موهایتان بدلیل استفاده از رنگ مو و فر کردن دوشاخه شده است از ویتامین E برای درمان آن استفاده نمایید. این ویتامین آسیب مو را رفع می کند. این ویتامین موها را نرم کرده و این آسیب را رفع می کند.

روش استفاده:

برای این منظور مقداری مناسب از ویتامین E، روغن زیتون و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را به نوک مو بمالید. بگذارید تا چندین ساعت این مخلوط روی موها بماند و سپس موها را با شامپوی ملایم بشویید. این درمان را 3 بار در هفته انجام دهید و اثرات آن را مشاهده کنید. می توان ماسک مویی با استفاده از آووکادو که منبع غنی از ویتامین E است تهیه کرد. برای این منظور باید یک آووکادو را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و یا روغن نارگیل مخلوط کنید. این ماسک مو را به موها اغشته کنید. بگذارید 30 دقیقه این مخلوط روی موها بماند و سپس موها را با شامپوی ملایم بشویید. این ماسک مو را هفته ای یکبار استفاده کنید.

نکات تکمیلی

  • ویتامین E قابل حل شدن در چربی است پس می توانید مکمل های آن را در کنار غذاهای چرب مصرف کرد تا به جذب آن در بدن کمک شود.
  • این ویتامین در مجاورت هوا، گرما و نور خاصیت خود را از دست می دهد و بهتر است در جای تاریک و خنک نگهداری شود.
  • افرادی که از داروهای ضد انعقادی استفاده می کنند نباید بدون مشورت پزشک ویتامین E مصرف کنند.
  • پیش از مصرف ویتامین E بهتر است تست حساسیت انجام دهید.
  • افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند باید در مصرف این ویتامین دقت به عمل آورند.

کلیپ زیر راجب طرز مصرف ویتامین ای

 

دانلود ویدیو 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تقویت موزیبایی پوستویتامین ایویتامین ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up