خانه > پوست، مو، زیبایی > یک روش کاملا موثر و جدید برای خلاص شدن از شر شپش سر (روش خانگی قطعی)
درمان شپش سر

یک روش کاملا موثر و جدید برای خلاص شدن از شر شپش سر (روش خانگی قطعی)

روش های مختلفی در سرتاسر اینترنت برای درمان شپش موی سر می بینید که بسیاری از آنها نظر شخصی نویسنده هستند و مبنای علمی ندارند. در این مطلب ما به نقل از مجله پزشکی معتبر healthline جدیدترین روش خانگی و قطعی درمان سریع را به شما معرفی می کنیم.

توضیحات کلی

تعدادی روش خانگی برای مقابله قطعی با شپش سر وجود دارد. اول اینکه درست است که آنها ممکن است زیادتر شوند اما بیماری خا صی با خود حمل نمیکنند و داشتن شپش به این معنا نیست که فرد یا فرزاندانش تمیز نیستند. دوم اینکه زمانهایی وجود دارد که تمام چیزی که شما نیاز دارید، یک شانه ی ضد شپش است تا شپش را از سر فرزندتان خارج کنید. اگر کسی به شما بگوید که یکی از دوستان فرزندتان شپش سر دارد، نیازی به ترس و وحشت نیست. اگر سریعتر متوجه این قضیه شوید خوب است و میتوانید به سادگی موهای فرزندتان را هرروز صبح و بعداز ظهر به مدت 3 هفته شانه بزنید. سوم اینکه میتوانید شانه زدن را با روشهای درمان خانگی به سادگی ترکیب کنید. این روشها معمولا از روش خفه کردن شپش های سر استفاده میکنند. استفاده از روشهای خانگی احتمالا به استفاده از گذاشتن ترکیبات شیمیایی قوی ترجیح داده میشوند.

حتما بخوانید: روغن اسطوخدوس چیست؟ چه خواصی برای بدن، پوست و مو دارد؟

خفه کردن شپش سر

در اینجا روشهای طبیعی برای خفه کردن شپش های سر به شما معرفی می کنیم. اگر از دستورالعملهای گفته شده استفاده کنید، نتایج خوبی خواهد داشت. توجه به این نکته مهم است که شانه کردن کاراصلی را انجام میدهد و این روشهای درمانی فقط موجب بی حسی شپش ها شده و موجب میگردند که آسانتر و راحتتر به دام شانه بیفتند و خارج شوند.

 1. موها را با روغن زیتون یا بادام آغشته کنید. برخی افراد پیشنهاد میکنند که بجای چرب کردن موها، شانه را چرب کنید. اگر نیاز است مقدار روغن را زیادتر کنید. میتوانید هر دو روش را امتحان کنید تا ببینید کدام یک مناسب شما است.
 2. موها را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید وشانه بزنید با استفاده از کلیپس مو آنها را جدا کنید. اینکار را زیر نور زیاد انجام دهید تا ببینید که چه کاری انجام میدهید. در این بین شانه را با آب داغ آبکشی کنید.
 3. وقتی کاملا موهای فرزندتان را شانه زدید، با شامپوی معمولی او موها را بشورید و آبکشی کنید و تکرار کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که همه ی حوله ها و شامپوهایی که استفاده میکنید کاملا تمیز هستند. برای اینکار میتوانید از محلول 10 درصد سفیدکننده یا 2 درصد لیزول استفاده کنید و سپس بخوبی آبکشی کنید. یا بجای اینکار میتوانید شانه را بمدت 30 دقیقه در سرکه بخیسانید یا بمدت 10 دقیقه در آب بجوشانید.
 5. این رویه را هرروز بمدت 1 هفته دنبال کنید. سپس بمدت 2 هفته با شانه هر شب چک کنید تا مطمئن شوید شپش ها از بین رفته اند یا خیر. (برای چرب کردن موها وازلین و مایونز توصیه نمیشود چون شستن آنها بسیار مشکل است)

درمان شپش ها با روغن های ضروری

تعدادی از روغنهای گیاهی بهمراه شانه کردن، بنظر میرسد که برای از بین بردن شپش سر موثر هستند. قبل از استفاده از این روغنها باید مقدار کمی از آن را پشت دست کودک بگذارید. این بسیار نادر است اما بعضی کودکان واکنشهای آلرژیکی به این روغنها (معمولا روغن درخت چای) نشان میدهند. اگر کودک به یکی از آنها حساسیت نشان داد، از موارد دیگر استفاده کنید. روغنهایی که در این مورد اثربخشی نشان داده اند عبارتند از:

 • روغن درخت چای
 • روغن اسطوخدوس
 • روغن چریش
 • روغن میخک
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن برگ دارچین
 • روغن آویشن
 • روغن نعنا
 • روغن جوز هندی

50 گرم روغن زیتون را با 15-20 قطره از یکی از روغنهای ضروری مخلوط کنید. با استفاده از کمی پنبه روی سر بمالید. بگذارید در طول شب حداقل 12 ساعت روی پوست سر و مو بماند. موها را شانه بزنید، آبکشی کنید و تکرار کنید.

یک راه جایگزین این است که 15 تا 20 قطره روغن ضروری را با 100 گرم الکل مخلوط کنید. این ترکیب را در یک بطری اسپری بریزید و به موها بزنید و بمدت 12 ساعت بگذارید روی مو بماند. وقتی شپش ها از بین رفته اند، اسپری الکل میتواند یک درمان پیشگیرانه باشد.

حتما بخوانید: 20 روش کاملا موثر وجدید برای خلاص شدن از شر شپش سر در کودکان+ فیلم آموزشی

به یاد داشته باشید که شانه کردن مو برای خارج کردن شپش از سر بسیار ضروری است. این روش های قطعی درمان شپش هستند و از این بابت خیالتان راحت باشد. باز هم هرگونه سوال یا نظری در این باره دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

لینک های بسیار مفید در زمینه درمان شپش

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست