چربی پوست سر

چربی پوست سر، تاثیر آن و 14 روش طبیعی درمان

چربی بیش از اندازه پوست سر ممکن است طبیعی یا گاها ناشی از ضایعات پوستی باشد. اولا چربی طبیعی پوست سر (سبوم) چیز خوبی است. بدون آن پوست تان شبیه چرم و مو های تان شبیه چوب خشک می شدند. اما مقدار بیش از اندازه هر چیزی حتی چیز های خوب، بد است و البته مهم است این نکته را به خاطر داشته باشید؛ مقدار چربی که پوست تان تولید می کند در طول زمان تغییر کرده و عموما با افزایش سن کاهش خواهد یافت.

در ادامه چندین روش برای مقابله با پوست سر چرب را شرح می دهیم:

روغن(چربی) چیست؟ و چرا اهمیت دارد؟

غده های میکروسکوپی چربی، روغن موم مانندی به نام سبوم را ترشح می کنند. سبوم یک مرطوب کننده طبیعی است که پوست و مو های ما را نرم و هیدراته می کند. تعداد زیادی از این غده ها در صورت و پوست سر موجود هستند اما در کف دست ها و پاها وجود ندارند.

همه سبوم انباشته شده در غده ها، روی پوست و روی ساقه مو می نشیند. سبوم همچنین در تنظیم دما هم نقش مهمی ایفا می کند. در موقعیت های خیلی گرم، خشک شدن و بی آبی پوست را به تاخیر می اندازد و در موقعیت های سرد، به حالت سفت تری درمی اید و پوششی روی پوست ایجاد می کند که در برابر آب و باران از پوست محافظت خواهد کرد.

سبوم یک مرطوب کننده طبیعی است که پوست و مو را نرم و مقاوم در برابر آب می کند

غده های چربی به عنوان محافظ پوست در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی هم عمل می کنند. آن ها نوعی اسید ترشح می کنند که به شکل یک غشاء نازک درمی آید و روی پوست قرار می گیرد و به عنوان یک مانع در برابر میکروب ها عمل می کند. لیپید های چربی همچنین به کامل کردن ذخیره ویتامین E کمک کرده، آنتی اکسیدانی که عوارض جانبی همه این فعالیت های شیمیایی را کنترل می کند.

وقتی غده های چربی، روغن بیش از اندازه تولید می کنند، باعث چرب شدن پوست و مو ها می شوند. حالتی که در اصطلاح پزشکی به آن سبوریا گفته می شود و ممکن است منجر به ایجاد ضایعات پوستی شود. از طرفی هم اگر غده ها چربی کافی تولید نکنند، دچار خشکی پوست و مو خواهید شد.

مراحل تولید سبوم چیست؟

تولید سبوم از طریق هورمون ها به ویژه آندروژن هایی مانند تستوسترون و استروژن، کنترل می شود. به نظر می رسد که تستوسترون باعث تحریک ترشح سبوم و آستروژن مانع آن می شود. در دوران بلوغ، غده های چربی بزرگ‌تر شده، هورمون ها فعال تر می شوند و درنتیجه سبوم بیشتری تولید می شود. بدن پسر ها می تواند نزدیک به 5 برابر دختر ها سبوم تولید کنند. تولید سبوم از 20 سالگی شروع به کاهش می کند و به تدریج با افزایش سن کم و کم تر می شود.

همچنین بعضی از بیماری ها می توانند بر تولید سبوم تاثیر بگذارند. بیماری های مرتبط با غده هیپوفیز و غده های آدرنال (فوق کلیه) یا دستگاه تولید‌ مثل، می توانند باعث کاهش یا افزایش تولید سبوم شوند. گرسنگی، تولید سبوم را کاهش و بیماری های پارکینسون آن را افزایش می دهند. نوسان ها همچنین می توانند به علت حاملگی، بلوغ، یائسگی و استرس به وجود بیایند.

word image 45

بعضی از دارو ها مانند دارو های ضد بارداری خوراکی، آنتی آندروژن ها و مشتقات ویتامین A، به کاهش تولید سبوم شهرت دارند. دارو های مکمل تستوسترون و پروژسترون به افزایش تولید سبوم شهرت دارند . کمبود ویتامین B هم می تواند تاثیرگزار باشد.

بعضی از مشکلات پوستی مانند جوش، کیست های چربی، هایپرپلازیا و آدنوم های چرب عموما به علت فعالیت بیش از اندازه غدد چربی و تولید روغن اضافه، ایجاد می شوند.

مو ها و روغن سبوم

دلیل این که افرادی با مو های کم یا نازک؛ بیشتر از چرب بودن مو هایشان شکایت می کنند ساده است:

حجم مو های آن ها به اندازه کافی زیاد نیست تا همه سبوم تولید شده را جذب خود کند. مو های صاف معمولا چرب تر از مو های فر به نظر می رسند زیرا سبوم خیلی راحت و بدون هیچ مانعی از ریشه مو به سمت ساقه آن حرکت می کند. این مشکل در افراد با مو های نازک و صاف دو برابر می شود. افراد با مو های فر از این شکایت می کنند که چرا ریشه مو هایشان چرب و انتهای آن خشک است و خب دلیل این مسئله این است که روغن در پوست سر تولید می شود و در حرکتش به سمت ساقه مو ها، با پیچ و تاب و موانع رو به می شود بنابراین دیر تر به ان خواهد رسید.

چگونه از شر مو های چرب خلاص شویم؟ باید ها و نباید ها

اگر به هر دلیلی با مو های بسیار چرب دست و پنجه نرم می کنید، در ادامه 12 راه حل ساده برای مدیریت آن آماده است:

1-با آب سرد حمام کنید

با آب سرد حمام کنید زیرا آب گرم غده های چربی را تحریک کرده و باعث تولید بیشتر سبوم می شود. ضمنا هرچه بالغ تر می شوید این کار برای پوست تان هم مفیدتر خواهد بود. سعی کنید مو هایتان را با آب سرد بشویید تا کوتیکول های مو بسته شوند و از فعالیت بیش از حد غده های چربی جلوگیری شود. از یک ماساژ دهنده سر هم استفاده کنید تا روغن روی پوست را به طور مساوی همه جای مو پخش کند.

2-هر روز شامپو نزنید

هر روز شامپو زدن در واقع می تواند وضعیت چربی مو هایتان را بدتر کند. این کار چربی های پوست سر را از بین می برد و در نتیجه غده های چربی به سرعت در صدد جبران برمی آیند. این یک چرخه است که هیچ وقت نمی توانید با شامپو زدن از آن خارج شوید!

شما می توانید با مو هایتان کاری کنید که کمتر چرب شوند. چگونه؟ به تدریج، مدت بین شستن مو ها را افزایش دهید تا به پوست سرتان زمان دهید تا سیستم تولید سبوم اش را دوباره تنظیم کند. سعی کنید بیش از 2 الی 3 بار در هفته مو هایتان را نشویید. اگر با شستن سر احساس بهتری پیدا می کنید، می توانید بعضی روز ها مو را فقط با آب بشویید و شامپو نزنید.

word image 46

اگر ذاتا مستعد داشتن مو های چرب هستید، از شامپو های پودری طبیعی استفاده کنید تا بتوانید فاصله بین شست و شو ها را افزایش دهید. آن هایی را انتخاب کنید که پودر های سبک و ریزی دارند و می توانید بدون این که دیده شوند آن را روی مو پخش کنید. از پودر هایی که حجم و بافت دارند و باعث می شوند مو هایتان کثیف تر به نظر برسند، دوری کنید. اگر ریشه مو های تان خیلی چرب می شود، بلافاصله بعد از این که مو را شستشو داده و مرتب کردید، شامپو پودری را روی آن بزنید.

علت، علائم و انواع قارچ پوست سر و 3 روش درمان خانگی

اما بهترین کاری که می توان کرد این است که کلا شامپو را کنار بگذارید. می توانید مو را خیلی آرام تر و بهتر بشویید بدون این که از هیچ ماده شوینده ای استفاده کنید. به طور مثال شامپو نیوواش New Wash (deep )) که از آب سیب، سرکه و روغن آرگان تشکیل شده است، مقدار ترشحات غده های چربی را کنترل می کند. اگر به دنبال تمیزی واقعی پوست سرتان هستید، از برس های ماساژ دهنده سر نیز استفاده کنید.

و در مورد شامپو های ضدشوره، آن ها آخرین گزینه هستند به دلیل این که خیلی ناملایم و خشن بوده و ضمنا بوی بسیار بدی هم می دهند!

3-موها را خوب بشویید

ممکن است که مو های تان را بشویید اما پوست سرتان همچنان چرب بماند. بعضی افراد بیشتر روی خود مو تمرکز می کنند و شستن ریشه های آن را فراموش می کنند. بهتر است برعکس این روش عمل کنید:

با نوک انگشت هایتان یا یک برس، به آرامی ماده تمیزکننده را روی مو های تان بمالید و ماساژ دهید. دقت کنید از ناخن هایتان استفاده نکنید و فشار بیش از اندازه وارد نکنید زیرا این کار باعث تحریک پوست سر می شود. روی پوست سر، جایی که چربی ها هستند تمرکز کنید نه بر ساقه مو ها. همین طور که ریشه ها را می شویید بقیه مو هم درگیر شده و تمیز می شود.

4-موهایتان را خوب آبکشی کنید

سعی کنید یک یا دو دقیقه اضافه تر زیر دوش بمانید و مطمئن شوید که همه چیز را از مو هایتان شسته و پاک کرده اید. این مسئله تفاوت زیادی در حالت و شکل مو ها ایجاد می کند.

5-نرم کننده مناسب انتخاب کنید

ممکن است که نرم کننده ها باعث شوند مو های تان خیلی زودتر چرب به نظر برسد. بنابراین نرم کننده را روی ساقه مو و قسمت هایی که بیشتر نیاز است، مصرف کنید زیرا چربی طبیعی مو به قسمت هایی که به پوست سر نزدیک هستند می رسد و آن قسمت ها به نرم کننده احتیاج ندارند. فراموش نکنید که حتما خوب آبکشی کنید و نرم کننده را کاملا پاک کنید.

6-هوشمندانه برس بکشید

استفاده از برس کمک می کند تا چربی از ریشه مو به بقیه قسمت ها برسد، بنابراین اگر مو های خشکی دارید؛ استفاده از برس برایتان خوب است. اما اگر مو هایتان چرب است، فقط در مواقع لزوم برس کنید و برای اجتناب از ساییده شدن پوست سرتان، از برس های درست شده با موی گراز استفاده کنید.

7-وسایل رسیدگی به مو های تان را تمیز کنید

همیشه از برس ها، شانه ها، بابلیس و اتو موی تمیز استفاده کنید. مطمئن شوید اضافات نرم کننده، وسایل آرایشی یا سبوم روی آنها نمانده باشد. هر هفته وسایلتان را با یک شوینده ملایم تمیز کنید و حتما برس موی گزارتان را خشک کنید تا آسیب نبیند. اتو مو را را هم مرتبا با پنبه آغشته به الکل پاک کنید.

8-مو های تان را دم اسبی نبندید

بستن مو ها یک کار خیلی طبیعی است. اما اگر دقت کنید می تواند باعث چرب تر به نظر رسیدن مو شود زیرا وقتی آن ها را می بندیم چربی سر از قسمت بسته شده مو عبور نمی کند و به همه جای مو ها نمی رسد و در نتیجه همه چربی، جذب مو های کف سر می شود.

9-زیاد به مو ها دست نزنید

هر چه بیشتر مو ها را لمس کنید چرب تر می شوند. دست زدن به مو باعث می شود تا چربی پوست از نوک انگشتان به مو برسد و آن را چرب کند. کنار زدن مو از صورت، خاراندن سر یا نوازش کردن مو ها، همه باعث می شوند که چرب تر به نظر برسد. بنابراین دست به مو های تان نزنید!!

وقتی مو ها را می شویید، برس می کشید، مدل می دهید یا می خارانید خیلی مهم است که با ملایمت بسیار زیاد این کار را انجام دهید. ساییده شدن پوست سر علامت هایی برای غده های چربی هستند تا روغن بیشتری تولید کنند.

10-روبالشی هایتان را تمیز نگه دارید

روبالشی تان را مرتب عوض کنید. چربی باقی مانده روی آن ها می تواند دوباره به مو برگردد و آن را چرب کند. ضمن این که اگر مستعد جوش هستید مالیده شدن صورت تان روی بالش کثیف ممکن است که جوش ها را تحریک کند.

11-از لوازم آرایشی که سیلیکون دارند؛ استفاده نکنید

در بسیاری از شامپو ها، نرم کننده ها، کرم ها و حالت دهنده ها برای این که به مو درخشندگی و حالت بدهند، از سیلیکون استفاده می کنند. این سیلیکون ها روی مو جمع شده و باعث می شوند که چرب تر به نظر برسد یا روی فولیکول های مو جمع شوند و رشد مو را کم کنند.

از حالت دهنده هایی استفاده کنید که بین مو و پوست سر فاصله ایجاد می کنند و اجازه نمی دهند که مو ها با مرکز تولید روغن در ارتباط باشد. دقت کنید حالت دهنده را به صورت، گردن و به طور کلی پوست تان نزنید، مخصوصا اگر به تازگی از مرطوب کننده استفاده کرده اید.

شایع ترین بیماریهای پوست سر موثر در ریزش مو +درمان خانگی

همچنین می توانید مو هایتان را به عقب ببرید و حالت گوجه ببندید. این مدل مو باعث می شود کمتر به مو های تان دست بزنید و چربی مو هم این مدل را زیبا تر نشان می دهد.

12-کمتر از کلاه استفاده کنید.

ممکن است برای پوشاندن چربی مو از کلاه، روسری یا بندانا استفاده کنید. اما اینها خودشان باعث پخش شدن چربی می شوند. به جای استفاده از کلاه یک آبکشی سریع انجام دهید.

5 دستور خانگی موثر

در ادامه چندین ماده که برای رفع چربی پوست سر مفید هستند را معرفی خواهیم کرد:

1-سرکه سیب

بعد از شست و شوی کامل، شستن مو ها با سرکه سیب، کمک می کند تا همه مواد اضافی از مو پاک شوند و PH مو تنظیم شود. عده ای معتقدند این ماده خواص ضد التهابی دارد و برای تنظیم PH مناسب است، که هردو این مسائل تولید چربی پوست را کاهش می دهند و از تحریک شدن بیماری های پوستی جلوگیری می کنند. با این حال اگر مبتلا به اگزما هستید، ممکن است که سرکه سیب آن ها را تحریک کند.

2-روغن درخت چای

یک مطالعه ثابت کرده است که روغن درخت چای، برای درمان شوره سر، درمان پوست سر چرب و کاهش التهاب های پوست سر مفید است. این روغن را با روغن هایی مثل روغن نارگیل و زیتون رقیق کنید و چند قطره از آن را به قسمت های مورد نظر بمالید.

3-روغن فندق

روغن فندق احساس خارش را کاهش می دهد، روزنه های تولید روغن را می بندد و آسیب های ناشی از شوره را کاهش می دهد. PH را تنظیم می کند و برای مشکلات دیگر پوست سر هم مفید است. به علاوه به اندازه کافی هم ملایم است و می توان از آن برای پوست های حساس استفاده کرد.

4-چای سبز

ثابت شده است که عصاره چای سبز باعث کاهش تولید سبوم می شود و اگر آن را به صورت موضعی استفاده کنیم؛ برای تغذیه پوست مفید است. این موارد چای سبز را به یکی از بهترین درمان های پوستی تبدیل می کند.

5-عسل

استفاده از ماسک عسل روی پوست سر باعث نرمی آن شده و به علت ویژگی های آنتی باکتریال و ضدقارچی، برای جلوگیری و درمان شوره سر مفید است. یک مطالعه نشان داد که یک ترکیب تشکیل شده از 90 درصد عسل خالص و 10 درصد آب، بیماری های التهابی مانند: خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تولید بیش از اندازه سبوم را درمان خواهد کرد.

حتما بخوانید: آیا چربی سر باعث ریزش مو می شود؟ 2 شامپوی خارجی موثر

در نهایت

به یاد داشته باشید که چربی سر نتیجه یک سیستم بسیار هوشمندانه در بدنتان است که فوایدش خیلی بیشتر از مضرات آن است و کلید کنترل آن هم ایجاد تعادل است.

ضمنا اگر حدس می زنید که مشکلات زمینه ای پوستی ای دارید که باعث این مسئله شده اند حتما با پزشکتان مشورت کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkپوست چرب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up