خانه » قرص، شربت، کپسول » چرا قبل از مصرف آنتی بیوتیکها باید با پزشک مشورت کنیم؟
آنتی بیوتیک

چرا قبل از مصرف آنتی بیوتیکها باید با پزشک مشورت کنیم؟

آیا باید بدون هیچ سوالی آنتی بیوتیکهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنیم؟ احتمالا نه! حدود یک سوم کل آنتی بیوتیک های تجویزی از نظر پزشکی غیر ضروری تلقی می شوند. بسیاری افراد نیز از واکنش های خفیف تا شدید رنج می برند. در این مطلب گفتگویی در این زمینه با دکتر دیو واکر(مدیر داروسازی در مشاوره پزشکی MedShadow و برترین مراقب بهداشتی و داروسازی در سالهای 2012 ، 2013 و 2014) انجام شده است. با ما همراه باشید.

عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک ها

دیو واکر: اگرچه بیشتر افراد از مصرف آنتی بیوتیکها عوارض جانبی خاصی مشاهده نمیکنند ، اما برخی مطالعات نشان داده اند تا 20٪ از بیماران متوجه برخی عوارض جانبی خواهند شد. شدت این عوارض جانبی بسیار متفاوت است. این عوارض می تواند از ناراحتی خفیف معده ، تهوع ، گرفتگی شکم ، خارش ، بثورات یا تب خفیف تا استفراغ یا اسهال آبکی متفاوت باشد. عوارض شدیدتر ممکن است شامل کهیر ، ورم لبها ، صورت ، زبان یا گلو، مشکل در تنفس؛ حساسیت به نور؛ عفونت های مخمر دهان یا واژن و حتی تغییر رنگ دندانها در کودکان یا نوجوانان باشد. چند آنتی بیوتیک می تواند باعث اثر بر سیستم عصبی مرکزی از جمله سرگیجه ، سردرد یا بی خوابی شود. عوارض شدیدتر آن ممکن است شامل آسیب به بافت عضله ، تاندون ها و مفاصل باشد.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

مشکل تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها چیست؟

دیو واکر: مرکز کنترل بیماریها (CDC) تخمین می زند که تا یک سوم آنتی بیوتیک های تجویز شده غیرضروری هستند. این تقریباً در 47 میلیون بیمار موجب عوارض جانبی یا واکنش های آلرژیک می شود. تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها باعث می شود ارگانیسم های باکتریایی در برابر آنها مقاوم شوند. با افزایش این مقاومت ، می بینیم که دوزهای بالاتر یا آنتی بیوتیک های قوی دیگری برای درمان عفونت هایی که قبلاً با آنتی بیوتیک های ضعیفتر و کم هزینه تر درمان میشدند ، استفاده می شود.

چرا پزشکان اغلب آنتی بیوتیک های غیر ضروری تجویز می کنند؟

دیو واکر: دلایل زیادی برای تجویز آنتی بیوتیکهای غیر ضروری وجود دارد. بسیاری از بیماران فقط انتظار دارند که پزشک برای آنها آنتی بیوتیک تجویز کند و از عدم دریافت آن ناراضی هستند. بعضی اوقات در مورد تشخیص بیماری عدم اطمینان وجود دارد. گاهی اوقات یک پزشک به جای اینکه منتظر جواب آزمایشات باشد برای صرفه جویی در وقت ، یک آنتی بیوتیک تجویز می کند.

چه زمانی مشخص است که آنتی بیوتیک ها واقعاً ضروری هستند؟

دیو واکر: آزمایشگاههای تشخیصی بهترین روش برای تعیین نیاز به آنتی بیوتیک است. وجود عفونت گلو نشانگر واضح نیاز به آنتی بیوتیک است. وجود باکتری در ادرار که توسط آزمایش مشخص می شود هم یکی دیگر از شاخص های خوب است.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی که باید در منزل داشته باشید!

پس از تجویز آنتی بیوتیک، باید در چه مواردی با پزشک صحبت کنید؟

دیو واکر: اگر واقعاً آنتی بیوتیک مورد نیاز است ، باید از پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی سوال کنید. مثلا اینکه آیا عفونت شما یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است که به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد. در صورت عدم مصرف آنتی بیوتیک ، در مورد خطر عدم دریافت آن و همچنین عوارض جانبی یا واکنشهای دارویی نامطلوب با پزشک صحبت کنید.

ویدیوی زیر را حتما ببینید

 

دانلود ویدیو

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست