مصرف آنتی بیوتیک

5 باید و نباید مهم موقع مصرف آنتی بیوتیک ها

پزشکان آنتی بیوتیک ها را برای کمک به سیستم ایمنی بدن در غلبه بر عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی یا برونشیت تجویز می کنند. اما اگر در روز سوم مصرف آنتی بیوتیک حالتان خیلی بهتر شود چه می کنید؟ آیا واقعاً لازم است کل داروهای تجویزی را تا انتها مصرف کنید یا می توانید پس از احساس بهبودی بطور کلی آنها را کنار بگذارید؟ قبل از اینکه مصرف را کنار بگذارید، ابتدا بایدها و نبایدهای مصرف آنتی بیوتیک ها بخوانید و آنها را در نظر بگیرید.

عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک ها

دیو واکر: اگرچه بیشتر افراد از مصرف آنتی بیوتیکها عوارض جانبی خاصی مشاهده نمیکنند ، اما برخی مطالعات نشان داده اند تا 20٪ از بیماران متوجه برخی عوارض جانبی خواهند شد. شدت این عوارض جانبی بسیار متفاوت است. این عوارض می تواند از ناراحتی خفیف معده ، تهوع ، گرفتگی شکم ، خارش ، بثورات یا تب خفیف تا استفراغ یا اسهال آبکی متفاوت باشد. عوارض شدیدتر ممکن است شامل کهیر ، ورم لبها ، صورت ، زبان یا گلو، مشکل در تنفس؛ حساسیت به نور؛ عفونت های مخمر دهان یا واژن و حتی تغییر رنگ دندانها در کودکان یا نوجوانان باشد. چند آنتی بیوتیک می تواند باعث اثر بر سیستم عصبی مرکزی از جمله سرگیجه ، سردرد یا بی خوابی شود. عوارض شدیدتر آن ممکن است شامل آسیب به بافت عضله ، تاندون ها و مفاصل باشد.

باید: دوره کامل درمان با آنتی بیوتیک ها را طی کنید

پزشک پس از تجویز مصرف آنتی بیوتیک برای بیمار، دوره ی درمان و تعداد دفعات مصرف دارو در روز را نیز مشخص خواهد کرد. دنبال کردن دستورات پزشک و طی کردن کل دوره ی درمان اهمیت زیادی دارد. حتی اگر پس از چند روز احساس بهبودی کامل می کنید هم نباید مصرف دارو را خودسرانه متوقف کنید. آنتی بیوتیک ها به آرامی باکتری های عامل بیماری را خنثی می کنند و اگر همه داروهای خود را مصرف نکنید، برخی از باکتری ها می توانند زنده بمانند و در برابر آنتی بیوتیک مقاومت نشان دهند و این درمان بیماری را در آینده دشوارتر میکند.

نباید: الکل بنوشید

نوشیدن الکل هنگام مصرف داروها می تواند اثر آنها را کاهش داده و خطر عوارض جانبی از جمله حالت تهوع و آسیب کبدی را افزایش دهد. به علاوه، الکل می تواند در میزان خواب فرد اختلال ایجاد کند و این می تواند روند بهبودی را کند نماید. با پزشک خود درمورد اینکه چه مدت پس از مصرف آنتی بیوتیک باید از نوشیدن الکل اجتناب کنید، صحبت نمایید. در بعضی موارد تا 72 ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک، نباید الکل بنوشید.

باید: هر روز داروهای خود را در ساعات معین مصرف کنید

آنتی بیوتیک های خود را هر روز در یک ساعت مشخص و با فواصل زمانی تعیین شده توسط پزشک، مصرف نمایید. برنامه ریزی کنید که آنها را قبل یا بعد از صرف غذا مصرف کنید (حتی اگر پزشک اجازه دهد، می توانید دارو را همراه غذا مصرف کنید). اگر یک دوز را فراموش کردید، دوز بعدی را دو برابر نکنید. داروی فراموش شده را به محض به یاد آوردن مصرف کنید و دوزهای دیگر را در فواصل زمانی معین و توصیه شده از سر بگیرید تا زمانی که دوره ی درمان تکمیل شود.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی که باید در منزل داشته باشید!

نباید: آنتی بیوتیک ها را با آب میوه یا لبنیات مصرف کنید

دستورالعمل های مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها اغلب توصیه می كنند كه هر دوز آنتی بیوتیک را تنها با آب مصرف كنید. پزشکان ممكن است در مورد مصرف داروها بهمراه لبنیات و آب میوه ها به شما هشدار دهند. این مواد می توانند با آنتی بیوتیک ها تداخل برقرار کنند و بر نحوه جذب دارو در بدن تأثیر بگذارند. از مصرف آنتی بیوتیک ها با آب گریپ فروت و مرکبات احتیاط کنید و قبل از مصرف هر نوع لبنیات حداقل سه ساعت پس از مصرف دارو منتظر بمانید. برای جلوگیری از تداخلات مضر، هنگام مصرف سایر داروها یا مکمل ها بهمراه آنتی بیوتیک ها، از پزشک خود سوال کنید.

باید: از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

آنتی بیوتیک ها موجب افزایش حساسیت به نور آفتاب می شوند. اگر در حال درمان با آنتی بیوتیک هستید، وقت گذرانی را در فضای باز محدود کنید، به ویژه هنگامی که خورشید مستقیماً بالای سرتان قرار دارد و نور آن قوی است. وقتی بیرون می روید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید تا از آفتاب سوختگی و آسیب به پوست جلوگیری شود.

نباید: نگرانی های خود را از پزشکتان مخفی کنید

آیا نگران هستید که آنتی بیوتیک ها معده شما را ناراحت کنند یا عوارض جانبی دیگری ایجاد نمایند؟ با دکتر خود در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید. هر دارویی احتمال بروز عوارض جانبی را دارد. بیشتر داروها ازجمله آنتی بیوتیک ها عوارضی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تب و عفونت های قارچی را دارند. اگر هر یک از این عوارض مذکور را تجربه کردید، پزشک را در جریان بگذارید. هنگام مشاهده ی علائم شدیدتر مانند آنافیلاکسی، با اورژانس تماس بگیرید و سریعاً به دنبال درمان پزشکی باشید.

جالب: چرا قبل از مصرف آنتی بیوتیکها باید با پزشک مشورت کنیم؟

منبع 1 منبع 2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkآنتی بیوتیک

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up