شربت

شربت آزیترومایسین ۲۰۰ برای چیست+ طریقه مصرف آزیترومایسین 200

شربت آزیترومایسین 200 برای درمان طیف گسترده‌ ای از عفونت های باکتریایی استفاده می ‌‌شود. این دارو یک آنتی‌ بیوتیک از نوع ماکرولید است که با توقف رشد باکتری ‌ها عمل می ‌کند.

این دارو برای عفونت‌ های ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا موثر نیست. استفاده غیر ضروری یا نادرست از هر آنتی بیوتیکی می ‌تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.

 • نام ژنریک یا عمومی دارو: شربت آزیترومایسین (Azithromycin)
 • نام تجاری: Zithromax

نحوه مصرف آزیترومایسین 200

قبل از شروع مصرف آزیترومایسین، بروشور اطلاعات بیمار را (در صورت وجود) بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا دارو سازتان بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید. شربت آزیترومایسین 200 معمولا یک بار در روز با یا بدون غذا استفاده می ‌شود. در صورت احساس ناراحتی در معده، بهتر است این دارو را همراه با غذا مصرف کنید. دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و واکنش شما به روند درمان تجویز می‌‌ شود. دوز این شربت برای کودکان هم بر اساس وزن است.

قبل از مصرف شربت آن را به خوبی تکان دهید. دوز را با استفاده از پیمانه یا قاشق مخصوص اندازه ‌گیری کنید. از قاشق غذاخوری استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. اگر کودک شما با یک دوز مصرف عرض 30 دقیقه استفراغ کرد، با پزشک تان تماس بگیرید تا ببیند آیا صلاح است دوباره از این دارو استفاده کند یا خیر.

12 فایده ی بینظیر کاکائو خالص (و راههای خوشمزه برای خوردن آن)

برای افزایش اثربخشی این آنتی ‌بیوتیک، آن را در بازه‌ های زمانی مساوی مصرف کنید. برای یادآوری بهتر زمان دارو آن را در ساعت ‌های مشخصی مصرف کنید.

حتی اگر علائم بعد از چند روز ناپدید شود، مصرف این دارو را تا تکمیل مقدار تجویز شده ادامه دهید. قطع زود هنگام دارو ممکن است به باکتری ‌ها اجازه دهد تا به رشدشان ادامه دهند که ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

آنتی ‌اسید های حاوی آلومینیوم یا منیزیم ممکن است جذب آزیترومایسین را در صورت مصرف هم زمان کاهش دهند. اگر آنتی ‌اسید حاوی آلومینیوم یا منیزیم مصرف می‌ک نید، حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف آزیترومایسین صبر کنید.

اگر وضعیت شما با ادامه مصرف، بدتر شد به پزشک تان اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، اسهال یا شل بودن مدفوع، حالت تهوع ، استفراغ یا درد شکم عوارضی است که ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این حالات ادامه داشت یا بدتر شد، فورا به پزشک یا دارو سازتان اطلاع دهید.

یادتان باشد که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است مزایایش بیشتر از عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می ‌کنند معمولا عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی مثل موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییرات شنوایی (مثل کاهش شنوایی ، ناشنوایی)
 • مشکلات چشمی (مثل افتادگی پلک، تاری دید)
 • مشکل در صحبت کردن یا بلع
 • ضعف عضلانی
 • علائم مشکلات کبدی (مثل تهوع یا استفراغی که متوقف نشود، خستگی غیر عادی، درد شدید معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، تیرو بودن رنگ تیره)

فواید خوردن حشرات و 3 حقیقت جالب در مورد آن

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی مثل موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • سرگیجه شدید
 • غش کردن

این دارو به دلیل وجود باکتری به نام C.difficile به ندرت ممکن است باعث ایجاد یک بیماری شدید در روده شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ‌ها تا ماه ‌ها بعد از توقف درمان رخ دهد. در صورت بروز موارد زیر فورا به پزشک تان اطلاع دهید:

 • اسهالی که متوقف نمی ‌شود.
 • درد یا گرفتگی شکم یا معده
 • وجود خون یا مخاط در مدفوع

اگر این علائم را دارید، از دارو های ضد اسهال استفاده نکنید زیرا ممکن است علائم را بدتر کنند.

استفاده از این دارو برای دوره‌ های طولانی یا مکرر ممکن است منجر به بروز برفک دهان یا عفونت قارچی جدید شود. در صورت مشاهده لکه‌ های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک تان تماس بگیرید.

بلد باشید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام زندگی باید انجام دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی مثل موارد زیر ، فورا از پزشک کمک بگیرید:

 • تبی که از بین نمی ‌رود.
 • تورم غدد لنفاوی
 • کهیر
 • خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان یا گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل در تنفس

واکنش آلرژیک به این دارو حتی در صورت قطع دارو ممکن است عود کند. اگر واکنش آلرژیک دارید، تا چند روز پس از آخرین مصرف، حواس تان به هر یک از علائم بالا باشد.

این لیست تمام عوارض جانبی احتمالی را پوشش نمی‌ دهد. بنابراین اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا دارو سازتان تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی

قبل از مصرف آزیترومایسین 200، اگر به این دارو یا سایر آنتی ‌‌‌بیوتیک ها (مثل ریترومایسین، کلاریترومایسین، تلیترومایسین) حساسیت دارید، به پزشک تان اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌ تواند باعث واکنش ‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با دارو سازتان صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، ، به ویژه موارد زیر پزشک یا داروسازتان را در جریان سابقه پزشکی ‌تان قرار دهید:

 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری عضلانی خاص مثل میاستنی گراویس

آزیترومایسین 200 ممکن است باعث به وجود آمدن شرایطی شود که بر ریتم تپش قلب تأثیر بگذارد و باعث طولانی شدن QT شود. طولانی شدن QT به ندرت می ‌تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم جدی یا کشنده و سایر علائم مثل سرگیجه شدید یا غش که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند ، شود.

هیچ وقت سرما نخورید: 9 راه پیشگیری قبل از فصل سرماخوردگی و آنفولانزا

خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف دارو های دیگری که ممکن است باعث طولانی شدن QT شوند، افزایش یابد. قبل از استفاده از آزیترومایسین، پزشک یا دارو سازتان را از تمام دارو هایی که مصرف می ‌کنید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر مطلع کنید:

 • مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی ، کُندی ضربان قلب، طولانی شدن QT در نوار قلب)
 • سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی (طولانی شدن QT در نتایج نوار قلب، ایست ناگهانی قلبی)

پایین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم در خون ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از دارو های خاص (مثل دیورتیک ها یا قرص های مدر) یا شرایطی مثل تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از آزیترومایسین با پزشک تان مشورت کنید.

آزیترومایسین ممکن است باعث شود واکسن ‌های باکتری‌ هایی زنده (مثل واکسن تیفوئید) به خوبی کار نکنند. قبل از انجام هر گونه واکسیناسیون به متخصص پزشک تان بگویید که از آزیترومایسین استفاده می‌ کنید.

عوارض داروی سرماخوردگی آزیترومایسین و روش مصرف درست

قبل از انجام جراحی، پزشک یا دندانپزشک تان را نسبت به تمام دارو ها از جمله دارو های تجویزی، بدون نسخه و محصولات گیاهی که مصرف می ‌کنید، مطلع کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT حساس ‌تر باشند.

نوزادان (به ویژه کم تر از 6 هفته) ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات معدوی باشند. اگر کودک تان بعد از خوردن شیر استفراغ یا کج‌ خلقی کرد، فورا به یک پزشک کودک مراجعه کنید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. خطرات و فواید آن را از پزشک تان بپرسید.

این دارو وارد شیر مادر می ‌شود. پس قبل از شیردهی با پزشک تان مشورت کنید.

تداخل دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو های شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را در پی داشته باشد. فهرستی از تمام دارو هایی که استفاده می ‌کنید را همراه تان داشته باشید و آن را به پزشک و دارو سازتان نشان دهید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع یا متوقف نکنید و دوزش را تغییر ندهید.

قرص آزیترومایسین ۲۵۰ برای چیست+ نحوه مصرف آزیترومایسین ۲۵۰

علاوه بر آزیترومایسین بسیاری از دارو ها مثل آمیودارون، کلروکین، دیسوپیرامید، دوفتیلید ، دروندارون، هیدروکسی کلروکین، ایبوتیلید، پیموزید، پروکائین آمید ، کینیدین، سوتالول و غیره ممکن است بر ریتم تپش قلب ( طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آزیترومایسینشربت

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up