خوردن حشرات

فواید خوردن حشرات و 3 حقیقت جالب در مورد آن

صنایع غذایی و بهداشت، حشرات را بعنوان یک غذای ایدآل در آینده میداند. اما آیا واقعاً حشرات به اندازه یک استیک کم چرب سالم هستند؟ در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه ما باشید تا به حقایقی در مورد خوردن حشرات پی ببرید.

حقایق جالب

برای بسیاری از افراد در آمریکای شمالی یا اروپا ، خوردن حشرات جذاب و خوشمزه بنظر میرسد. این چیزی است که ممکن است بسیاری از افراد در هنگام تعطیلات خارج از کشور یا بعنوان یک غذای جدید امتحان کنند.

هنجارهای فرهنگی که به قرن ها پیش برمی گردد ، مانع از آن می شود که حشرات را به عنوان یک گزینه غذایی در نظر بگیریم. درست است که هنجارهای فرهنگی ما را از خوردن حشرات باز می دارد ، اما هنجارها به مرور زمان تغییر می کنند. حدود 2 بیلیون نفر در سراسر جهان بطور منظم از حشرات تغذیه می کنند و این جزئی از سبک زندگی آنها بشمار می آید.

همانطور که گفتیم این هنجارهای فرهنگی می توانند تغییر کنند. این واقعیت را در نظر بگیرید که بسیاری از افراد عاشق خوردن خرچنگ یا شاه خرچنگ هستند. برخی از این افراد حتی خرچنگ را غذاهای مورد علاقه خود می دانند. ممکن است آنها از این امر آگاه نباشند که بندپایان از نژاد حیوانات بی مهره ازجمله جیرجیرک ، کاترپیلار و حتی رتیل ها هستند.

38 تا از مقوی ترین و سالم ترین غذاها و نوشیدنیهای دنیا (طبق تحقیقات جدید)

در دهه 1850 در ایالات متحده ، خرچنگ به خدمتکاران و زندانیان داده می شد. حتی وجود پوسته خرچنگ در خانه نشانه فقر قلمداد می شد. تا صد سال بعد ، در طول جنگ جهانی دوم و با گسترش راه آهن در آمریکا ، خرچنگ به عنوان یک ماده غذایی محبوبیت پیدا کرد. سرآشپزها فهمیدند که خرچنگ وقتی که زنده پخته شود طعم بهتری خواهد داشت و بنابراین مخالف کشتن آن و سپس پخت آن بودند. قیمت خرچنگ ها در بازار افزایش یافت ، و خرچنگ خیلی زود تبدیل به یک غذای لذیذ شد و تنها در رستوران های برتر یافت می شد. سوشی تجربه مشابهی را پشت سر گذاشت و در دهه 1970 اختراع وارد کالیفرنیا شد. بسیاری از آمریکایی ها از این غذا استقبال کردند و امروزه طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

خوردن خرچنگ و سوشی در طول سالهای بسیار زیادی احمقانه بنظر میرسید اما امروزه جزء غذاهای پرطرفدار در جهان بشمار می آیند. پس همین تغییر فرهنگی می تواند در مورد حشرات نیز اتفاق بیفتد.

صنعت نوظهور

word image 79

شرایط بازار برای انقلاب غذایی حشرات مناسب است و برخی کارآفرینان تمام تلاش خود را می کنند تا از این مزیت استفاده کنند.

محصولات و آردهای ساخته شده از حشرات ، در حال باز کردن راه خود در جوامع بهداشت و تناسب اندام هستند. این ایده در رژیم پالئو یا رژیم غارنشینی نیز جایگاه ویژه ای دارد. طرفداران این رژیم معتقدند که حشرات نقش مهمی در تغذیه و توسعه ی اجداد ما داشته اند.

در آمریکای شمالی و اروپا ، بازار مواد غذایی حشرات هنوز کوچک ، اما رو به رشد است. کارآفرینانی مانند Tim Ferriss و Mark Sissonدر شرکت هایی مانند Exo سرمایه گذاری کرده اند تا بتوانند حشرات را بعنوان یک غذای مفید و خوشمزه به کشورشان معرفی کنند . مزارع تجاری حشرات برای تهیه آرد و پودرهای ساخته شده از حشرات نیز در حال بهره برداری هستند.

علائم کم آبی بدن، آب بیش از حد و روش متعادل کردن آن برای حداکثر کارایی

همچنین فعالیتهای تجاری در سراسر ایالات متحده و کانادا وجود دارد تا آردها ، پودرها و سایر محصولات ساخته شده از حشرات را تأمین کند. دو مورد قابل توجه از آنها عبارتند از Aspire Food Group (آستین ، تگزاس) و Entomo Farms (انتاریو ، کانادا).

کارآفرینان زرنگ و دانا می دانند که چگونه مردم را به خوردن حشرات تشویق کنند. آنها معمولا روی ساختن آرد ، پودر یا گرانولهای ساخته شده از حشرات تمرکز میکنند تا بافت و ظاهر حشرات توسط مصرف کنندگان دیده نشود. چون اکثر افراد بدلیل ظاهر بد حشرات از خوردن آن امتناع می کنند. به این ترتیب میتوان از مزایای خوردن حشرات نیز بهره مند شد.

سرآشپزهای معروف نیز به حشرات علاقه زیادی نشان داده اند و در حال تهیه غذاهای منحصر به فرد از حشرات هستند. رستوران دانمارکی Noma ، که اغلب به عنوان بهترین رستوران جهان شناخته می شود ، در حال ساخت غذاهای لذیذ از حشرات و همچنین سس سویای جیرجیرک است. دولت هم در این زمینه آنها را پشتیبانی می کند.

فواید خوردن حشرات

در حال حاضر خوردن حشرات طرفدارانی به خود اختصاص داده است. جذابیت آنها در درجه اول از سه عامل ناشی می شود.

1- خوراک جامد

word image 80

دانش ما در مورد تغذیه و چگونگی تأثیر آن بر سلامتی هر روز افزایش می یابد. جالب است بدانید که حشرات منبع غافلگیر کننده مواد مغذی اصلی می باشند.

سازمان ملل متحد بیش از 1900 گونه حشره خوراکی شناسایی کرده است. هرکدام از این حشرات مشخصات غذایی متفاوتی دارند ، اما تقریبا همه ی آنها دارای پروتئین بالا و ویتامین و مواد معدنی می باشند. برخی از گونه ها ، مانند پروانه موم خوار و کرم های غذایی نیز منبع خوبی از چربی های سالم هستند.

16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

بیشتر افراد روی جیرجیرک ها تمرکز می کنند زیرا محصولات ساخته شده از آن، امروزه در کشورهای غربی یافت می شوند. مزه ی آن نسبت به دیگر حشرات خوش طعم تر است و برای تولید کنندگان هم اقتصادی می باشد.

فقط 100 گرم جیرجیرک حاوی موارد زیر است:

  • 12.9 گرم پروتئین
  • 5.5 گرم چربی
  • 5.1 گرم کربوهیدرات
  • 76 میلی گرم کلسیم (13 درصد از ارزش روزانه)
  • 10 میلی گرم آهن (20 درصد از ارزش روزانه)

خب همانطور که ملاحظه می کنید خوردن حشرات آنقدرها هم بد نیست! جیرجیرک منبع عالی پروتئین ، کلسیم و آهن است.

این مواد مغذی جامد باعث شده است تا تولید کنندگان آرد ، پودر پروتئین ، گرانول و سایر تنقلات ساخته شده از جیرجیرک را به بازار عرضه کنند. این می تواند جایگزین مناسبی برای پروتئین سویا و آب پنیر باشد که هر دو مسایل مربوط به خود را دارند. از آنجا که هم سویا و هم آب پنیر اشکال پروتئین ایزوله هستند ، تولیدکنندگان به طور معمول شیرین کننده ها و سایر مواد مصنوعی را برای عطر و طعم اضافه می کنند. این در مورد پودر جیرجیرک اتفاق نمی افتد ، زیرا نیازی به مواد افزودنی ندارند.

آرد جیرجیرک همچنین یک گزینه جالب (و بدون گلوتن) برای پخت و پز است. دستور العمل های آنلاین برای درست کردن هر چیزی از پنکیک و کلوچه گرفته تا کیک و پیتزا وجود دارد.

2- پایداری محیط زیست

یکی از مهمترین نکته ی مثبت فروش حشرات ، پایداری آنها است. از آنجا که هر ساله حدود 70 میلیون نفر به جمعیت کره زمین اضافه می شود ، پیش بینی می شود تا سال 2050 جمعیت زمین به بیش از 9 میلیارد نفر برسد. فشار برای تولید مواد غذایی کافی برای همه این افراد بسیار زیاد خواهد بود. حشرات با بازرگانی تجاری می توانند منبع پروتئین مقرون به صرفه و مناسب را برای این جمعیت انبوه فراهم کنند.

ماهی ها و مواد خوردنی اقیانوس ها و دریاها در حال حاضر بیش از حد صید شده اند و بخش اعظمی از زمین های موجود زمین به پرورش دام اختصاص داده شده است. پرورش دامها به فضای زیادی نیاز دارد و با افزایش چشمگیر جمعیت جهان باعث شده است که قیمت گوشت گاو بین سال های 2006 و 2016 ، 53 درصد افزایش یابد و احتمالاً این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت. اقیانوس ها بیش از حد صید شده اند و انتشار گازهای گلخانه ای بر تغییرات جوی تاثیر داشته است. اما مصرف حشرات پایدار و همیشگی است!

سیستم ایمنی بدن خود را با این 9 غذا تقویت کنید (بهمراه دستور پخت)

انتشار گازهای دامی مانند متان و آمونیاک مشکل دیگری را به این مشکلات اضافه می کند. تحقیقات نشان داده است که اثر متان بر تغییرات آب و هوا در طی یک دوره 100 ساله ، 25 برابر دی اکسید کربن می باشد.

فواید دیگر مصرف حشرات بعنوان غذا عبارت ند از:

  • نیاز به فضای کمتر. تصور کنید که چقدر جیرجیرک را می توان بر روی یک قطعه زمینی که به اندازه یک مزرعه گاو است ، جمع کنید! کارآفرینان هنوز در مراحل اولیه فراهم کردن شرایط مناسب دما ، خوراک و شرایط محیطی دیگر برای پرورش متراکم ترین جمعیت هستند و نتایج تا کنون بسیار امیدوار کننده بوده است. کشاورزان همچنین می توانند از کشاورزی عمودی برای حداکثر بهره وری خود استفاده کنند.
  • نیاز به آب و خوراک کمتر. برای تولید 150 گرم گوشت گاو حدود 3،300 لیتر آب نیاز است ، اما برای تولید همان مقدار پروتئین ملخ عملا مقدار زیادی لازم نیست. برای تولید یک کیلوگرم پروتئین حشرات فقط دو کیلوگرم خوراک لازم است ، اما هشت کیلوگرم خوراک برای تولید همان مقدار گوشت گاو مورد نیاز است.
  • انتشار کمتر گازها. حشرات برخلاف سایر دامها مقدار بسیار کمی گازهای گلخانه ای را ساطع می کنند. یک مطالعه نشان داد که یک کیلو خوک بین هشت تا 12 برابر آمونیاک بیشتری به ازای هر کیلوگرم جیرجیرک ایجاد می کنند. آنها حتی می توانند ضایعات ارگانیک بخورند ، که برای محیط زیست مفید است.
  • تولید و تولید مثل سریعتر. جیرجیرک ها برای رسیدن به بلوغ فقط به 6 تا 8 هفته زمان نیاز دارند و پس از آن آماده ی مصرف هستند. یک جیرجیرک زن در طول عمر کوتاه خود ، قادر است حدود 1500 تخم بگذارد! این بدان معناست که نسبت به سایر انواع دامها ، کشاورزان در همان فضا و همان زمان قادر به تولید غذای بسیار بیشتری هستند.

3-مصرف حشرات ، دوستدار رژیم پالئو است.

word image 81

قبل از انقلاب کشاورزی ، ایده داشتن چنین پروتئین در دسترس و گسترده ای غیرقابل تصور بود. شکارهای موفقیت آمیز چندان دور از هم نبود. در این میان ، نیاکان ما و غارنشینان با هر آنچه می توانستند خود را سیر می کردند: میوه ، سبزیجات ، گوشت و البته حشرات.

حشرات نقش بزرگی را برای اطمینان از دریافت پروتئین کافی ایفا می کردند. با بررسی رژیمهای غذایی غارنشینان شکارچی که در مجله Evolutionary Anthropology منتشر شده است ، مشخص شد که بی مهرگان تا 20 درصد از کل کالری دریافتی برخی از فرهنگ های سنتی را تشکیل می داد.

آیا حشرات می توانند جزئی از رژیم پالئو باشند؟ البته! حشرات با غذاهای سالم و ارگانیک تغذیه می شوند و می توانند یک منبع غذایی سالم بشمار آیند. از هم اکنون ، دیگر لازم نیست نگران آنتی بیوتیک ها یا هورمون های رشدی که در کارخانه های دامداری استفاده می شوند ، باشیم.

در نهایت چگونه می توان نتیجه گیری کرد؟

حشرات می توانند یک منبع غذایی سالم و مقوی و در عین حال گسترده برای بشریت بشمار آیند ، اما یک مانع بزرگ وجود دارد که شرکت های حشره ساز با آن دست به گریبانند: آنها سعی می کنند مسئله را به عنوان مقایسه سر به سر با سایر محصولات حیوانی تنظیم کنند.

منظور ما این است در حالی که جیرجیرک از نظر غذایی قابل مقایسه با گوشت گاو است ، اما این یک جایگزینی ساده بشمار نمی آید. بسیاری از افراد برگر گوشت گاو را با همبرگر جیرجیرک تعویض نمی کنند. ایده ی خوردن حشرات باید طوری مطرح شود که ابتدا در فرهنگ مردم جای بگیرد. با گذشت زمان بسیاری از هنجارهای جوامع تغییر می کند و خوردن حشرات نیز می تواند یکی از این تغییرات باشد.

به همین دلیل برخی از مقایسه ها می توانند کمی گمراه کننده به نظر برسند. ما فقط قصد نداریم حشرات را بطور کامل جایگزین گوشت و ماهی کنیم. نه باید هر دو نوع پروتئین که دارای مجموعه ای از پروفایل های غذایی منحصر به فرد هستند ، همزمان و در کنار هم مصرف شوند. هدف تولید کنندگان اضافه کردن حشرات به رژیم غذایی انسان هاست نه جایگزینی کامل آن با گوشت و ماهی!

کمبود ویتامین ب ، عوارض، آزمایش آن و درمان با منابع غنی غذایی (تحقیقات جدید)

شرکت هایی که در حال پرورش حشرات هستند ، ابتدا بر نحوه ی مصرف آنها تاکید می کنند. آنها از مردم می خواهند حشرات را به عنوان یك مكمل سالم در غذاها و دستورهای پخت استفاده کنند. تبلیغ این محصولات به جذب بیشتر افراد کمک می کند و در نهایت ، خرید سس مورچه یا سس سویای جیرجیرک توسط مردم ، دور از ذهن بنظر نمی رسد.

حرف آخر…

حشرات می توانند یک منبع غذایی عالی برای جمعیت رو به رشد جهان بشمار بیایند. این ماده ی غذایی را می توان در کنار مواد غذایی دیگر مانند گوشت و ماهی استفاده کرد. علاوه بر آن پرورش آن آسان است و به فضا ، آب و خوراک بسیار کمی نیاز دارد. حشرات مواد مغذی زیادی از جمله پروتئین دارند که میتوان آن را با گوشت گاو مقایسه کرد.

در کشورهای غربی تولیدکنندگان بزرگی وجود دارد که حشرات را بصورت آرد ، گرانول و … بفروش می رسانند و از مردم می خواهند از محصولات آنها بعنوان افزودنی جهت مغذی کردن غذاهایشان استفاده کنند.

تغییر فرهنگ مردم می تواند کمی زمانبر باشد اما امیدواری هایی در این راستا وجود دارد که دور از ذهن نیست.

ویدیویی بسیار جالب

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
حشراترژیم غذایی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up