واکسن گارداسیل0

واکسن گارداسیل، عوارض جانبی، لیست قیمت جدید و نکات مهم دیگر

HPV یک ویروس بسیار رایج است (اطلاعات کامل در اینجا) که در آمریکا از هر 4 نفر یک نفر به آن آلوده شده اند. این ویروس عفونی می تواند زمینه ساز بسیاری دیگر از بیماری های خطرناک دیگر باشد. بر اساس مقالات و تحقیقات جدید پزشکان در مجلات معتبر پزشکی اطلاعات جدیدی در مورد قرص واکسن گارداسیل ، هشدارها، لیست قیمت جدید و همه نکات مهم دیگر در این زمینه گرد آوری کرده ایم که در این مطلب در اختیارتان قرار می دهیم.

تمام پسران یا دختران 11 تا 12 ساله باید نسبت به این ویروس، واکسینه شوند. اگر در این سن واکسینه نشدند، مردان یا پسران تا سن 21 سالگی، زنان یا دختران تا سن 26 سالگی باید واکسینه شوند.

واکسن HPV (همان گارداسیل)

این واکسن برای پیش‍گیری از سرطان رحم که رایج‌ترین سرطان در زنان زیر 35 سال است استفاده می‌شود. همچنین این واکسن از ایجاد زگیل‌های تناسلی و چند سرطان نادر زیر پیشگیری می‌کند:

 1. سرطان مقعد
 2. سرطان تناسلی
 3. سرطان سر و گردن

در انگلستان دختران اولین واکسن HPV خود را در سن 12 تا 13 سالگی دریافت می‌کنند. واکسن دوم نیز 6 تا 12 ماه پس از واکسن اول، تزریق می‌شود.

حتما بخوانید: ویروس hpv، ارتباط با سرطان، درمانهای جدید و همه نکات مهم دیگر

HPV چیست؟

HPV نامی ‌است که به دسته‌ای از ویروس‌ها اطلاق می‌شود. HPV های خطرناکی وجود دارد که سبب ایجاد سرطان رحم، مقعد، تناسلی، سر و گردن می‌شود. رایج‌ترین سرطان حاصله از این ویروس‌ها، سرطان رحم است. عفونت HPV معمولاً بدون علامت است و اغلب اوقات، افراد متوجه آلوده ‌شدن خود به این ویروس نمی‌شوند.

نحوه کارکرد واکسن HPV

امروزه و در برنامه واکسیناسیون مراقبتی HPV، از واکسنی به نام واکسن گارداسیل استفاده می‌شود. گارداسیل از چهار نوع HPV پیش‌گیری و مراقبت می کند: نوع 6 و 11 و 16 و 18. بین اینها دو نوع 16 و 18 مسبب ایجاد سرطان رحم هستند. دو نوع 6 و 11 مسبب اصلی ایجاد زگیل‌های تناسلی هستند؛ بنابراین استفاده از واکسن گارداسیل از دختران در برابر سرطان رحم و زگیل تناسلی مراقبت می‌کند.

البته باید ذکر کنیم که این واکسن از دیگر عفونت‌هایی که از طریق رابطه منتقل می‌شود مثل سوزاک، جلوگیری نمی‌کند و به همین دلیل دختران حتی با استفاده از این واکسن نیز باید نکات ایمنی در هنگام رابطه را رعایت کنند.

همچنین بخوانید: هلیکوباکتر پیلوری، رژیم غذایی، روش جدید درمان، راه انتقال و نکات مهم

چه افرادی می‌توانند واکسن HPV دریافت کنند؟

word image 227

 • اولین واکسن HPV در دختران بین 12 تا 13 ساله استفاده می‌شود
 • دومین واکسن نیز 6 تا 12 ماه پس از اولین واکسن تزریق می‌شود
 • دخترانی که این واکسن را از دست می‌دهند باید به پزشک مراجعه و فورا این واکسن را دریافت کنند.
 • برای مراقبت کامل بسیار مهم است که هر دو آمپول تزریق شود.
 • دختران می‌توانند تا 25 سالگی این آمپول را دریافت کنند (در صورت عدم دریافت در دوران مدرسه).
 • دخترانی که پس از 15 سالگی قصد استفاده از این واکسن را دارند به‌جای 2 واکسن باید از 3 واکسن استفاده کنند.

دلیل استفاده از واکسن HPV در سن پایین

عفونت‌های HPV از طریق تماس پوستی قابل انتقال است و معمولاً این عفونت‌ها در دست‌ها، انگشت‌ها، دهان و ناحیه تناسلی وجود دارند. این یعنی هر نوع فعالیت جنسی حتی لمس‌کردن طرف متقابل می‌تواند باعث انتقال عفونت بشود. اگر دختران قبل از فعال‌شدن از نظر جنسی این واکسن را دریافت کنند، تأثیرگذاری این دارو بهتر خواهد بود. اغلب افرادی که این واکسن را دریافت نمی‌کنند در بازه‌ای از زندگی خود به این عفونت دچار می‌شوند. در اکثر موارد سیستم ایمنی بدن این ویروس را از بین برده و فرد آسیب نمی‌بیند؛ اما در برخی موارد، این عفونت برای سال‌ها در بدن باقی مانده و باعث آسیب دیدن بدن می‌شود.

مطلب مهم: سوزش ادرار بعد از نزدیکی، علت، روشهای درمان ساده و نکات مهم

واکسن HPV برای مردان و پسران

مردان و پسران دچار سرطان رحم نمی‌شوند، زیرا در بدن خود رحم ندارند؛ اما عفونت‌های نوع 16 و 18 می‌تواند باعث ایجاد سرطان‌هایی مثل مقعد، آلت، سر و گردن در مردان شود. به‌علاوه عفونت‌های نوع 6 و 11 دلیل اصلی زگیل‌های تناسلی هستند. واکسینه کردن دختران بصورت غیر مستقیم از پسران محافظت می‌کند زیرا از انتقال عفونت توسط دختر به پسر جلوگیری می‌کند.

از طرفی مردانی که همجنس‌گرا هستند از مزیت واکسیناسیون دختران بهره‌ای نمی‌برند. در انگلستان، پسران بین سن 12 تا 13 سالگی اولین واکسن خود را دریافت می‌کنند. همچنین مردان تا سن 45 سالگی قادر به دریافت این واکسن هستند.

نحوه تزریق واکسن HPV

این واکسن دو بار و در بالای بازو تزریق می‌شود. بین آنها 6 ماه (حداقل) باید فاصله باشد. دخترانی که اولین واکسن خود را در 15 سالگی دریافت می‌کنند، باید سه بار این واکسن را تزریق کنند. مردان همجنس‌گرا و زنان و مردان دوجنسه (ترنس) نیاز به 3 آمپول دارند. افرادی که باید 3 آمپول دریافت کنند:

 1. دومین آمپول حداقل یک‌ماه پس از اولین آمپول باید تزریق‌شود.
 2. سومین آمپول 12 ماه پس از دومین آمپول باید تزریق شود.

واکسن HPV برای چه مدتی از فرد مراقبت می‌کند؟

مطالعات نشان‌داده که واکسن HPV برای حداقل 10 سال از فرد محافظت می‌کند، البته انتظار می‌رود مدت زمان بیشتری از فرد محافظت کند.

عوارض جانبی

عوارض جانبی رایج

از هر 10 نفر که واکسن گارداسیل استفاده می‌کنند، 1 نفر تجربیات زیر را دارند:

 • خارش در محل تزریق آمپول
 • افزایش دمای بدن و احساس داغی
 • حالت تهوع
 • درد در بازو، دست، انگشت و پا

همچنین بخوانید: آیا سرطان رحم کشنده است؟ علائم، روش جدید درمان و نکات دیگر

عوارض کمیاب

از هر 10000 نفر 1 نفر حالت تنفس دشوار را تجربه می‌کنند.

واکنش‌های آلرژیک

هر چند بسیار نادر است، اما برخی افراد پس از تزریق واکسن دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند مثل:

 • احساس ضعف
 • مشکلات تنفسی
 • خس‌خس سینه
 • تند شدن ضربان قلب
 • سرگیجه و اضطراب
 • از دست‌دادن هوشیاری

معمولاً این واکنش‌های آلرژیک چند ساعت پس از تزریق واکسن برطرف می‌شود.

در حال حاضر قیمت هر بار واکسن hpv بین 2 تا 2 میلیون و پانصد هزار تومان است!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری تناسلیواکسن گارداسیلویروس hpv

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up