سوزش ادرار

6 علت سوزش ادرار بعد از نزدیکی و 5 داروی موثر

ادرار کردن بعد از برقراری رابطه ی جنسی ضروری است. تحقیقات جدید نشان میدهد که ادرار کردن قبل از نزدیکی نه تنها ضروری نیست بلکه موجب ورود باکتریها به مثانه و متعاقبا عفونت مجاری ادراری میگردد.

اگر تا بحال هیچ سوزش ادرار پس از برقراری رابطه ی جنسی را تجربه نکرده اید، باید بدانید که انسان خوش شانسی هستید! چون بسیاری از زنان بااین مشکل مواجه هستند. اگرچه بسیاری از زنان بلافاصله پس از نزدیکی احساس سوزش میکنند اما برخی دیگر تا چند روز پس از آن درد و سوزش ندارند. تنها راه برای فهمیدن علت چنین وضعیتی این است که به پزشک مراجعه کنید.

علت های سوزش ادرار بعد از نزدیکی

1-اورتریت یا التهاب پیش راه

اورتریت نباید با عفونت مجاری ادراری اشتباه گرفته شود. اورتریت التهاب مثانه است در زمانیکه باکتریها وارد آن میشوند. گاهی اوقات باکتریها با عفونت منتقله از راه جنسی مربوط هستند و گاهی اوقات خیر. اگر این وضعیت درمان نشود موجب سوزش ادرار پس از نزدیکی میگردد. سوزش ممکن است چند روز پس از نزدیکی اتفاق بیفتد. اورتریت معمولا با آنتی بیوتیکها قابل درمان است و به خودی خود از بین نمیرود.

2-عفونت مجاری ادراری (UTI)

همانطور که میدانید، عفونت مجاری ادراری در زنان شایع است. در این وضعیت اطراف کلیه ها کمی حساس شده و سوزش ادرار وجود خواهد داشت. یکی از علایم دیگر این وضعیت تکرر ادرار است. داروهای غیرتجویزی برای از بین بردن سوزش ادرار وجود دارد اما لازم است برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیکها معمولترین روش درمانی عفونت مجاری ادراری هستند. راجب عفونت مجاری ادراری بیشتر بخوانید

3-عفونت یا بیماری منتقله از راه جنسی

این بیماری موجب مشکل در ادرار کردن میشود و گاهی اوقات چند روز طول میکشد تا علایم خود را نشان دهد. برخی STD هایی که موجب میشوند چندروز تا چند هفته پس از نزدیکی سوزش داشته باشید عبارتنداز:

در صورت مشاهده ی سوزش یا درد و ترشحات غیرمعمول به پزشک مراجعه کنید.

4-عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی میتواند موجب خشکی واژن و دیده شدن لکه هایی از خون در جریان ادرار شود. اگر از قبل به تغییرات هورمونی دچار بوده اید یا به تازگی بچه دار شده اید، تغییرات هورمونی میتواند یک علت برای سوزش ادرار پس از نزدیکی باشد. چند راه ساده برای تنظیم هورمون در بدن

حتما بخوانید: 14 روش درمان گیاهی-طبیعی عفونت ادراری طبق تحقیقات جدید روز

5-وجود خون در ادرار ناشی از کلیه ها

گاهی اوقات با تشخیص عفونت مجاری ادراری، بنظر میرسد همه چیز تحت کنترل است اما ممکن است یک خطر پنهان در کلیه ها وجود داشته باشد! علت سوزش ادرار در عفونت کلیه بدین دلیل است که خون وارد ادرار میشود. برای اطمینان از عدم وجود مشکل در کلیه ها به پزشک مراجعه کنید. سم زدایی کلیه با چند روش ساده

6-خشکی واژن درطول رابطه ی جنسی

بسته به زمان نزدیکی، محل آن، استرس و شرایط دیگر خشکی واژن میتواند وجود داشته باشد. ممکن است ترشحات طبیعی واژن برای جلوگیری از آسیب و خراشیدگی های کوچک کافی نباشد و موجب سوزش ادرار پس از نزدیکی یا چندروز بعداز آن شود. اگر یک یا چند روز پس از برقراری رابطه ی جنسی، سوزش ادرار از بین برود، خشکی واژن میتواند دلیل آن باشد. برای جلوگیری از این وضعیت میتوانید از لوبریکانت استفاده کنید.

اگر یائسته هستید یا به تازگی یائسته شده اید، با دیدن این علایم به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را مشخص کند.

درمان ها

درمان این موضوع بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد و به راحتی نباید از کنار آن گذشت زیرا ممکن است به عفونت ادرار منجر گردد و یا مثانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک با یک معاینه ساده می تواند با کمک آنتی بیوتیک شما را در یکی دو هفته درمان کند. آنتی بیوتیک هایی که معمولا استفاده می شود عبارتند از:

همچنین پیشنهاد می شود در هنگام نزدیکی از ژل های لوبریکانت استفاده کنید تا مانع خشکی در مواقع دخول شوید. برای اطلاعات بیشتر راجب ژل لوبریکانت کلیک کنید.

در ادامه بخوانید: 14 تا از بهترین و جدیدترین داروهای درمان عفونت یا سوزش ادراری


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های ادرارزناشوییسوزش ادرار

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up