مترونیدازول

قرص مترونیدازول برای کبد چرب+ برای جوش صورت

قبل از استفاده از هر دارویی باید خطرات مصرف نسبت به فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشکتان با هم می گیرید. پزشک برای شما فواید مصرف دارو و عوارض جانبی احتمالی را توضیح می دهد.

در موارد زیر مترونیدازول باید با احتیاط و سنجیدن تمام جوانب مصرف شود:

1- آلرژی

اگر نسبت به مترونیدازول یا داروی خاص دیگری حساسیت یا آلرژی دارید باید پزشکتان را در جریان قرار بدهید. علاوه بر این، هر نوع حساسیت دیگر مثل حساسیت به غذا، رنگ، مواد نگهدارنده یا حیوانات نیز باید به پزشک اطلاع داده شود. اگر قرار است داروی بدون نسخه ای بخرید، حتما قبل از مصرف برچسب و ترکیبات دارو را به دقت بخوانید.

2- کودکان

تحقیقات کافی و مناسبی درباره ارتباط سن با اثر مصرف ژل موضعی مترونیدازول در کودکان انجام نشده است و نمی توان با قاطعیت گفت که مصرف این دارو برای کودکان کاملا بی خطر و موثر است.

3- سالمندان

تحقیقاتی که تا امروز در خصوص تاثیر مصرف مترونیدازول موضعی در سالمندان انجام شده مشکل خاصی که فواید ژل موضعی این دارو را در این گروه سنی کم کند نشان نداده است. با این حال باید در نظر داشت که بیماران مسن نسبت به افراد جوانتر نسبت به اثرات این دارو حساس تر هستند.

بخش1: مترونیدازول برای درمان کبد چرب

یکی از عوارض تغذیه وریدی کامل (TPN) ابتلا به کبد چرب است. افرادی که نمی توانند غذای مورد نیاز بدنشان را به صورت طبیعی از رژیم غذایی دریافت کنند به جای تغذیه روده ای از TPN یا همان تغذیه وریدی استفاده می کنند تا کالری و مواد مغذی ضروری را به بدنشان برسانند. یکی از عوارض این مدل تغذیه بروز اختلالات کبدی به دلیل رشد بیش از حد باکتریهای بی هوازی روده است. (منبع)

در یکی از تحقیقات انجام شده، اثر داروی مترونیدازول (metronidazole) روی اختلال عملکرد کبد در موشهای آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. این موشها به مدت 5 روز تحت تغذیه وریدی کامل با اسیدهای آمینه و گلوکز یا اسیدهای آمینه با گلوکز و چربی قرار گرفتند. پس از این مدت، همه گروههای مورد آزمایش دچار افزایش وزن خفیف، تعادل نیتروژن مثبت، افزایش وزن کبد، افزایش نسبت وزن کبد به وزن بدن و افزایش میزان آنزیمهای کبدی شدند. (منبع)

قرص مترونیدازول برای بوی بد دهان+ اسم 4 قرص رفع بوی بد دهان

تجویز روزانه 15 میلی گرم بر کیلوگرم مترونیدازول برای گروه شاهد میزان چربی کبد را به طور چشمگیری از 077.0 میلی گرم به 053.0 میلی گرم کاهش داد. این مساله نشاندهنده تاثیر مثبت مصرف مترونیدازول در کاهش چربی کبد ناشی از رشد بیش از حد باکتریهای روده در طول تغذیه وریدی کامل موشهای آزمایشگاهی است و می توان از نتایج این تحقیق برای درمان کبد چرب با داروی مترونیدازول در افرادی که از TPN استفاده می کنند نیز بهره برد.

word image 21542 2

بخش 2: مترونیدازول برای درمان جوش و آکنه

مترونیدازول نام دارویی در دسته آنتی بیوتیکها است که از آن برای مقابله با عفونت های باکتریایی استفاده می شود. ژل موضعی مترونیدازول برای ضایعات التهابی (جوش و برجستگی های قرمز پوستی) ناشی از روزاسه به کار می رود. روزاسه نوعی بیماری پوستی است که باعث قرمزی و جوش زدن پوست بینی، گونه ها، چانه و پیشانی می شود. مترونیدازول فقط با نسخه پزشک قابل عرضه است و شکل موضعی آن به سه صورت ژل، کرم و لوسیون موجود می باشد. (منبع)

نتیجه مصرف ژل موضعی مترونیدازول در درمان جوش

در یکی از تحقیقات انجام شده روی 70 بیمار شامل 26 مرد و 44 زن با میانگین سنی 22 تا 28 سال، اثربخشی ژل مترونیدازول روی درمان آکنه و ضایعات التهابی و غیر التهابی مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت مشخص شد گروهی که تحت درمان با مترونیدازول قرار گرفته بودند با کاهش چربی و جوشهای پوستی مواجه شدند؛ در حالیکه گروه دریافت کننده دارونما تغییری نکردند.

قرص مترونیدازول چیست؟ طریقه مصرف، عوارض و نکات مهم دیگر

22 بیمار از گروه تحت درمان با مترونیدازول دچار عارضه جانبی سوزش خفیف پوست و 16 بیمار دیگر دچار خشکی خفیف پوست شدند. با این حال هیچ کدام از این عوارض منجر به قطع درمان نشد و همه شرکت کنندگان این تحقیق را به پایان رساندند. در آخرین ارزیابی 88 درصد از بیماران اظهار داشتند از نتیجه درمان با مترونیدازول رضایت دارند. (منبع)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
درمان جوش صورتکبد چربمترونیدازول

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up