یائسگی

زنان یائسه ارضا میشوند؟ راهنمای کامل رابطه جنسی زوجین در یائسگی

یائسگی زمانی است که زنان تغییرات هورمونی قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند که منجر به علائمی نظیر سرخ شدن شدید، نوسانات روحی و مشکلات جنسی می‌شود. در حالی که این نشانه‌ها طبیعی هستند، آن‌ها می‌توانند موجب نگرانی قابل‌توجهی برای زنان یائسه و همسران آن‌ها شوند و می‌توانند زندگی جنسی این زوج را مختل کنند. دقت کنید که که زنان یائسه هم ارضا می شوند ولی زمان رسیدن به ارگاسم شان از زنان معمولی بیشتر وقت می برد. زنان یائسه حتی ممکن است باردار شوند!

نکات مهم

 • داشتن یک شریک حمایتی و فهیم باعث می‌شود که زنان با یائسگی و نشانه‌های آن مقابله کنند
 • از طرف دیگر، نارضایتی از همسر می‌تواند علائم روانی و جنسی یائسگی را تشدید کند

بسیاری از مردان ممکن است آگاهی کمی از یائسگی داشته باشند و ممکن است مطمئن نباشند که چگونه به تغییراتی که شریک آن‌ها تجربه می‌کند واکنش نشان دهند و یا نمی‌دانند که درمان‌ها برای تسکین علائم یائسگی در دسترس است. به علاوه، آنها ممکن است نقش خود را نسبت به اینکه چگونه ممکن است به کاهش علائم شریک خود کمک کنند، در نظر نگیرند.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

شواهد قابل‌توجهی وجود دارد که زوج‌ها می‌توانند به داشتن یک زندگی جنسی عالی بعد از یائسگی ادامه دهند. با این حال، مهم است که تاکید کنیم عوامل بسیاری وجود دارند که بر احتمال ابتلا به علائم یائسگی، از جمله مشکلات جنسی تاثیر می‌گذارند. رابطه یک زن با همسرش تاثیر قابل‌توجهی بر علائم یائسگی وی، به ویژه علائم جنسی دارد.

چرا مردان باید درگیر شوند؟

علائم جنسی به طور معمول برای زنان مشکل است زیرا باعث عدم هماهنگی بین نیازهای جنسی همسر و خود او می‌شوند. به عنوان مثال، زنی که پس از یائسگی، طول می‌کشد تا به ارگاسم برسد، ممکن است ناراحت شود که شریک زندگی او همانند سنین جوانی سریع به ارگاسم می‌رسد. مشکلات جنسی یائسگی یک مشکل مشترک است که به طور موثر با درگیر شدن هر دو شریک درمان می‌شود. زمانی می‌توان به بهبود شرایط کمک کرد که همسران زنان یائسه در مورد علت بروز علائم جنسی یائسگی و آنچه که ممکن است آن‌ها را تشدید کند، آموزش ببینند. شرکای آموزش دیده در وضعیت بهتری برای کمک به زنان یائسه هستند و بعد از یائسگی، زندگی جنسی خوبی دارند.

راهنمایی شوهر برای داشتن رابطه جنسی عالی بعد از یائسگی

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در آن به داشتن رابطه جنسی عالی بعد از یائسگی کمک کنید. از آنجا که عوامل بیولوژیکی و روانی به طور غیر مستقیم بر روابط جنسی زوج تاثیر می‌گذارند، شما نباید تنها به عوامل جنسی فکر کنید وقتی که یاد می‌گیرید چطور رابطه جنسی را با شریک یائسه خود بهبود دهید، اما همچنین باید در نظر بگیرید که عوامل بیولوژیکی و روانی چگونه بر عملکرد جنسی تاثیر می‌گذارند.

word image 234

حتما بخوانید: ژل لوبریکانت چیست؟ عوارض آن و 6 روش استفاده جالب که باید بدانید!

عوامل بیولوژیکی

1-سالم باشید و تشویقش کنید که سالم باشد

سلامت جسمی بر کارکرد جنسی تاثیر می‌گذارد و سالم ماندن در داشتن زندگی جنسی عالی بعد از یائسگی نقش مهمی دارد. سعی کنید:

 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید؛
 • مرتب ورزش کنید؛
 • از نیکوتین، الکل و دیگر مواد مضر پرهیز کنید؛ و
 • استراحت کافی داشته باشید.

حفظ یک سبک زندگی سالم می‌تواند به شریک زندگی دلگرمی بدهد، زیرا می‌توانید وعده‌های غذایی سالم را با هم تمرین کنید یا برنامه‌ریزی کنید.

2- او را تشویق کنید که علائم یائسگی را درمان کند

زنان ممکن است در دوره یائسگی نیازهای سلامتی خاصی داشته باشند و مهم است که همسرشان از این نیازها آگاهی داشته باشند و از او حمایت کنند. به طور خاص، ممکن است زن نیاز به درمان جایگزینی هورمون و یا نوع دیگری از درمان داشته باشد، به خصوص برای تسکین داغ کردن که خواب و حالت روحی را مختل می‌کند. مردان می‌توانند با آگاهی از درمان‌های مختلف در دسترس و با ارزیابی مزایا و معایب روش‌های مختلف، به همسرشان کمک کنند.

3- پیشنهاد همراهی برای مراجعه به پزشک

همچنین مردان می‌توانند با همراهی همسرشان برای مراجعه به پزشک، او را حمایت کنند. یک متخصص بهداشت بهترین منبع توصیه در مورد یائسگی است و همچنین می‌تواند توصیه‌هایی در مورد طیف وسیعی از درمان ارائه دهد که ممکن است در تسکین علائم یائسگی، از جمله اختلال عملکرد جنسی موثر باشد. بهتر است زنان یائسه با شریک خود به پزشک مراجعه کنند، زیرا به پزشک کمک می‌کند تا چگونگی تاثیر این رابطه بر علائم او را ارزیابی کند و او را قادر می‌سازد تا نقش فعالی در فرآیند درمان ایفا کند.

عوامل روانی

1- آموزش در مورد یائسگی

آموزش در مورد تغییرات فیزیکی که در یائسگی رخ می‌دهد و نشانه‌هایی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند در ایجاد اطمینان که همه چیز طبیعی است، کمک کنند. همچنین می‌تواند کمک کند که یک شریک فهیم‌تر باشید و حمایت خود را بهتر بیان کنید. علائم جنسی یائسگی معمولاً شامل موارد زیر هستند:

 • خشکی واژن
 • کاهش میل جنسی
 • درد در طول رابطه
 • کاهش حساسیت پوستی و تحریک جنسی

سعی کنید یائسگی را به عنوان یک گذار تدریجی در نظر بگیرید – مهم است درک کنید که این اتفاق یک شبه رخ نخواهد داد. زنان ممکن است علائم را قبل از تغییرات چرخه قاعدگی خود تجربه کنند و علائم آن به طور معمول برای چند سال باقی بماند. انتظار نداشته باشید که قاعدگی به سرعت تمام شود؛ آماده باشید که برای مسافت‌های طولانی از شریک خود پشتیبانی کنید.

2- علائم یائسگی را یک مشکل دو نفره در نظر بگیرید

مردان عوارض یائسگی را تجربه نمی‌کنند و ممکن است به آسانی شریک یائسه را سرزنش کنند، به عنوان مثال، بر این باورند که زن باید خلق و خوی تند خود را کنترل کند یا راهی پیدا کند تا نزدیکی برایش دردناک نباشد. مردان به جای سرزنش شریک خود، سعی کنند به یائسگی و علائم آن به عنوان یک مرحله از زندگی که زوجین تجربه می‌کنند فکر کنند و با هم با مشکل روبرو شوند. به جای تمرکز بر تغییراتی که زن می‌تواند انجام دهد، در مورد کاری که می‌توانید برای کمک به شریک زندگی خود انجام دهید، فکر کنید.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

3- او را تشویق کنید که حرف بزند و گوش کند

صحبت کردن یک استراتژی مهم برای تسکین علائم روان‌شناختی است که به نوبه خود بر تمایلات جنسی و تحریک زنان تاثیر می‌گذارد. هرگز دقیقاً نمی‌دانید که یک زن چه احساسی دارد، اما صحبت کردن با او می‌تواند کمک کند تا درک کنید که او چگونه احساس می‌کند. صحبت کردن منجر به ارتباط با او در مورد تجربه یائسگی می‌شود. وانمود نکنید که می‌دانید چه چیزی بر او می‌گذرد؛ به جای آن، بر گوش دادن و همدل بودن تمرکز کنید.

word image 235

ممکن است در مورد علائم یائسگی با پرسیدن سوال درخواست کنید که آیا چیزی هست که برای کمک بتوانید انجام دهید. اگر متوجه تغییراتی مانند وضعیت‌های بد و یا اضطراب شدید، آن‌ها را با روش مشخصی مطرح کنید، مثلاً ” من متوجه‌ شده‌ام که کمی مضطرب به نظر می‌رسی. همه چیز خوب است؟” چنین سوالی راهی برای صحبت در مورد علائم او باز می‌کند. همچنین راهی برای نشان دادن حمایت از او و توجه به نحوه عمل او است و اینکه مراقبش هستید.

4- درباره درمان اختلالات جنسی صحبت کنید

برای بهبود رابطه جنسی، مهم است که برای صحبت کردن با شریک خود در مورد چگونگی احساس جنسی و اینکه چطور احساسات جنسی در سنین بالا در حال تغییر است، راه‌هایی پیدا کنید. زنانی که تمایل به کاهش رابطه جنسی دارند ممکن است نگران باشند که همسرانشان، آنها را دوست ندارند و یا به دنبال زنان دیگر بروند. زنانی که افزایش میل جنسی را تجربه می‌کنند (که کاملاً طبیعی است، اگرچه کم‌تر از کاهش میل جنسی متداول است) ممکن است احساس سردرگمی کنند زیرا اندام پیر معمولاً جذاب به نظر نمی‌رسند.

به یاد داشته باشید که احساسات جنسی نیز با سن تغییر می‌کند و مهم است که این تغییرات را به شریک خود توضیح دهید. همچنین می‌توانید بحث در مورد درمان را شروع کنید که بتواند علائم یائسگی را تسکین دهد. درمان جایگزین هورمونی در تسکین علائم جنسی در اغلب زنان موثر است و درمان‌های موجود برای اختلالات جنسی مردانه از جمله اختلال نعوظ نیز وجود دارد.

5- افزایش اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس زنان در رابطه با تمایلات جنسی و عزت‌نفس پایین با اختلال جنسی در ارتباط است؛ بنابراین می‌توانید با ترویج عزت‌نفس خوب در دوره یائسگی، زندگی جنسی خود را بهتر کنید. می‌توانید شریک زندگی خود را تشویق کرده و به کمک کنید:

 • روی خوب تمرکز کنید، نه بد.
 • کارهایی را که او در طول زندگی خود انجام داده‌است را شناسایی کنید و اگر احساس می‌کند که سطح پایین است، بر روی کارهای باارزش که انجام داده، تمرکز کنید.
 • انتظارات غیر واقعی برای مثال در مورد شکل بدن و یا فرآیند سالمندی را به چالش بکشید.
 • اهداف واقع گرایانه تعیین کنید.
 • به گروه جالب ملحق شوید و یا کار داوطلبانه انجام دهید.

عوامل جنسی

1-زندگی جنسی خود را تغییر دهید

پس از این که زن و مرد پیر می‌شوند احساسات جنسی تغییر می‌کنند، بنابراین انواع سکس نیز با توجه با احساس بهتری که ایجاد می‌کند باید تغییر کنند. به طور معمول، زمان بیشتری طول می‌کشد تا مردان و زنان تحریک ‌شوند و هنگام برانگیختگی مشکلات بیشتری دارند. ممکن است این بدان معنی باشد که باید زمان بیشتری را صرف پیشنوازی قبل از سکس بکنید. اگر مشکلی مانند اختلال نعوظ وجود دارد، یافتن تکنیک‌های جنسی نافذ مهم خواهد بود.

2- ببینید چگونه عملکرد جنسی بر تجربه جنسی همسرتان تاثیر می‌گذارد

مشکلات جنسی شامل هایپوگنادیسم (اختلال تستسترون) و اختلال نعوذ در بین مردان بزرگسال بیشتر متداول هستند. عملکرد جنسی مرد تاثیر قابل توجهی بر عملکرد جنسی همسرش دارد، در حدود یک سوم زوجین، مشکلات با عملکرد جنسی مردان مسئول اختلال جنسی زنان یائسه هستند.

مردان باید عملکرد جنسی خود را در نظر بگیرند و این که چگونه مشکلات مربوط به اختلال نعوذ و یا زودانزالی ممکن است با مشکلات جنسی همسرشان در دوره یائسگی سهیم باشد. چون مردان به طور معمول به سکس تحریک می‌شوند، تغییرات گرایش جنسی آنها می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر روی تعداد رابطه جنسی داشته باشد. اگر مردان احساس جنسی کمتری داشته باشد و کمتر آغاز کننده سکس باشند، تعداد دفعات سکس کاهش خواهد یافت مگر اینکه همسر او شروع کننده رابطه جنسی باشد. اگر مشکلات جنسی و یا تغییرات جنسی را تجربه می‌کنید، در مورد آن‌ها با پزشک صحبت کنید.

احساس عدم پذیرش یا ترس از ایجاد درد در شریک جنسی ممکن است مانع شروع رابطه جنسی شود، حتی اگر اینطور احساس کنید. در این موارد، مهم است که با شریک خود صحبت کنید.

3- داشتن رابطه جنسی

در زنانی که به طور معمول کاهش خاصیت کشسانی واژینال را تجربه می‌کنند، تحریک جنسی، کشش واژینال را بهتر کرده و ممکن است عملکرد جنسی بهتر را در زنان یائسه نتیجه دهد. شریک خود را تشویق کنید که رابطه جنسی داشته باشد. اگر زن ‌نخواهد با همسرش سکس داشته باشد، ممکن است خودارضایی کند، اما ناراحت نباشید. تحریک نفس نیز به بهبود خاصیت کشسانی واژینال کمک می‌کند، بنابراین خودارضایی ممکن است در نهایت زندگی جنسی را بهبود بخشد!

4- درباره نزدیکی فکر کنید

مغز یک اندام جنسی مهم است و فکر کردن به سکس، تمایل جنسی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین برای زوجین مهم است که درباره سکس فکر کنید.

حتما بخوانید: افسردگی در افراد مسن، بهترین روشهای درمان و نکات مهم

5- اختصاص زمان ویژه برای صمیمیت

فرض نکنید رابطه جنسی رخ خواهد داد. زنان یائسه و همسرانشان معمولا مشغول کار، ادامه دادن به تعهدات فرزندپروری، مسئولیت‌های جدید از قبیل مراقبت از والدین سالمند هستند. وقتی که همه چیز تمام شد زوجین ممکن است متوجه شوند که هر دو برای سکس بیش از حد خسته هستند.

برای غلبه بر این مشکل، سعی کنید زمان ویژه‌ای را برای کنار هم بودن و نزدیک بودن اختصاص دهید. این ممکن است شامل رابطه جنسی باشد اگر در موقعیت آن قرار دارید. با این حال، یک شام ویژه، پیاده‌روی در شب مهتابی در پارک، پیک‌نیک و یا ماساژ رمانتیک ممکن است مناسب‌تر باشد، به خصوص اگر علائم جنسی زن شدید باشد و به سادگی احساسی نسبت به سکس نداشته باشد. صرف وقت برای صمیمیت، حتی زمانی که رابطه جنسی را شامل نمی‌شود، راهی است که می‌توانید به همسرتان نشان دهید که دوست دارید با رابطه و یا بدون رابطه، نزدیک او باشید.

6- توقف مقایسه

زندگی جنسی زوجین متفاوت است و در دوران یائسگی هم زندگی جنسی زوجین متفاوت است. همچنین رابطه جنسی در مقایسه با دوران قبل از یائسگی متفاوت است. زندگی جنسی خود را با زندگی جنسی زوج‌های دیگر مقایسه نکنید. هر زوج احساس متفاوتی دارند و آنچه که برای یک زوج مناسب است لزوماً برای دیگری مناسب نیست. بر روی چیزی که می‌خواهید تمرکز کنید و ارزیابی کنید که آیا زندگی جنسی در این شرایط رضایت‌بخش است یا خیر.

7- کمک به جلوگیری از بارداری در دوران قبل از یائسگی

در دوره قبل از یائسگی، یعنی دوره‌ای که چرخه‌های قاعدگی زنان نامنظم است اما هنوز رخ می‌دهد – هنوز هم خطر بارداری وجود دارد. بسیاری از زوج‌ها نمی‌خواهند در این دوره از زندگی باردار شوند و بارداری در زنان یائسه، خطر بزرگی از عوارض مانند تولد ناقص را به همراه دارد؛ بنابراین اجتناب از بارداری بسیار مهم است.

با جلوگیری از بارداری می‌توانید در کمک به همسرتان نقش بازی کنید، به عنوان مثال با یادآوری این که او هنوز می‌تواند باردار باشد، با رغبت از کاندوم استفاده کند، یا گستره‌ای از گزینه‌های پیش‌گیری را بررسی کند که ممکن است در دوره پیش از یائسگی مناسب باشد.

8- از عفونت‌های مقاربتی مطلع باشید

هر چند که دیگر نیازی نیست زنان در دوره یائسگی در مورد بارداری نگران باشند، خطر عفونت‌های مقاربتی جنسی هنوز وجود دارند. چون واژن پس از یائسگی نسبت به پیش از یائسگی بیشتر مستعد زخم است، خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی نیز در دوره یائسگی ممکن است افزایش یابد.

باید در پیش‌گیری از عفونت‌های مقاربتی نقش فعالی داشته باشید – این می‌تواند به خصوص اگر در رابطه غیررسمی با یک زن یائسه هستید، مهم باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
بیماری های یائسگیزناشویی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • محمود گرامیان
  13 می 2023 9:53 ب.ظ

  همسری دارم که سه سال است یائسه شده ولی بسیار زیاد و حتی به تعداد پانزده بار در هر وعده به خود ارضایی ادامه میدهد
  موضوع مشکل جدی در سن اوست که ۵۷ساله است واین تعداد خود ارضایی را نمیتوانم درک کنم از همه مهمتر اینکه او تازه همسر من شده و ابراز میکند که عاشق ارتباط جنسی است ولی من با تمام ملاحظاتی که میکنم و حتی دفعاتی که او اظهار میدارد که دوست دارد را رعایت میکنم در رفتار های او کمی دروغگویی و پرخاشجوی میبینم لطفاً به من کمک کنید که آیا این اخلاق او ممکن است در ارتباط زندگی من و او تأثیر منفی بگذارد منظورم تعداد دفعات او نیست او با اینکه تجربه بیست هفت سال زندگی مشترک داشته و یک پسر بزرگ دارد احساس میکنم نسبت به سکس دارای یک تمایل سیری ناپذیر است و علت پرخاشگری وایراد هابی که میگیرد مرا نگران‌کرده‌که‌به دلیل کاری که دارد و ارتباط او با همکاران مرد او به راحتی این عمل را انجام میدهد که مرا برنجاند و با افراد دیگری تجربه های بیشتری را داشته باشد او بسیار سلطه جو و کاملاً پرخاشگر است
  ترس من از این است که علت جدایی او از همسرش دلایل دروغی باشد که فقط مرا راضی کند ومن را با تمام رفتار آزار میدهد
  نکته بعد رفتار او در حضور خانواده‌اش است که با اینکه ما زن و شوهر هستیم از یک جا خوابیدن با من حتی ده روز ادامه پیدا کند خود داری میکند و من متوجه رفتارهایی شده ام که او عادت به مبالغه و دروغ در تعاریف خاصی از خودش دارد که همه این ها مرا گیج کرده است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up