باردار هستم یا خیر

دیر شدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است؟ علل تاخیر پریود

اگر قصد بارداری داشته باشید، پریود نشدن اتفاق هیجان انگیز و خبر خوبی برایتان خواهد بود؛ اما اگر باردار شدن در برنامه تان نباشد چه؟ برای کسانی که سیکل قاعدگی منظمی دارند دیر شدن عادت ماهانه می تواند نگران کننده و استرس زا باشد. عوامل زیادی باعث به تاخیر افتادن پریود می شوند که بارداری فقط یکی از آنهاست. حالا اگر برایتان این سوال پیش آمده که چرا پریودتان به تاخیر افتاده با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا بفهمید این تاخیر تا چند روز طبیعی است و چه دلایلی می تواند داشته باشد.

چرخه قاعدگی مجموعه تغییرات هورمونی در بدن یک خانم است که مسئولیت پریود ماهانه و سایر تغییرات تولید مثلی را بر عهده دارد. این چرخه در تخمدانها رخ می دهد و باعث آزاد سازی تخمک های زن در طول چرخه قاعدگی می شود. چرخه یا سیکل قاعدگی هر خانم با مرحله قاعدگی شروع می شود و در مرحله یائسگی به پایان می رسد. در طول مرحله قاعدگی هر ماه سلولهای پوششی رحم خانم فرو می ریزند که به آن قاعدگی، عادت ماهانه یا پریود گفته می شود.

حتما بخوانید: معرفی 7 گیاه قاعده آور قوی فوق العاده موثر

بارداری چند روز پریود را به تاخیر می اندازد؟

چرخه قاعدگی هر فردی با دیگری متفاوت است. علاوه بر این، مدت زمان این چرخه از یک فرد با فرد دیگر و همینطور از سیکلی به سیکل دیگر هم فرق می کند. اما به طور کلی می توان گفت که یک چرخه قاعدگی سالم بین 21 تا 35 روز (سه تا پنج هفته) متغیر است. این یعنی اگر به بیماری خاصی مبتلا نباشید وقتی پریود می شوید اکثر اوقات 21 تا 35 روز دیگر طول می کشد تا پریود بعدیتان از راه برسد.

تاخیر در عادت ماهانه وقتی اتفاق می افتد که هفت روز از زمان مورد انتظارتان برای پریود شدن بگذرد و هنوز اتفاقی نیفتاده باشد. معمولا در چنین مواردی خانمها سراغ تست های بارداری می روند تا به نتیجه دقیقی برسند.

از کجا بفهمیم دیر شدن عادت ماهانه به خاطر بارداری است یا چیز دیگر؟

دلایل مختلفی از استرس و اضطراب گرفته تا افزایش وزن و ابتلا به بیماریهای مزمن می توانند باعث تاخیر در پریود شما بشوند. دیر شدن عادت ماهانه اتفاق رایجیست که برای خیلی از خانمها می افتد و معمولا هم جای نگرانی ندارد؛ مگر اینکه این اتفاق به دفعات تکرار شود.

یکی از شایعترین دلایل پریود نشدن بارداری است. برای اطمینان از اینکه باردار هستید یا نه، یک روز بعد از تاریخی که انتظار داشتید پریود شوید اما نشدید تست بارداری بدهید تا دقیق ترین نتیجه با کمترین احتمال نتیجه کاذب را دریافت کنید.

word image 21427 2

حتما اینو بلد باشید: علائم بارداری بعد از 48 ساعت نزدیکی +نکات مهم

علل به تاخیر افتادن پریود

چرخه قاعدگی خانمها بسیار پیچیده است و چندین عامل مختلف از رژیم غذایی فرد گرفته تا ورزش، محیط اطراف و وضعیت روحی و عاطفی او می توانند روی این چرخه تاثیر بگذارند. بارزترین و رایجترین دلیل عقب افتادن پریود باردار بودن خانم است؛ اما این مساله همیشه صدق نمی کند. اگر پریودتان به تعویق افتاده و نتیجه آزمایش بارداری هم منفی بوده ممکن است دلیل تاخیر در عادت ماهانه شما یکی از موارد زیر باشد:

  • استرس زیاد: همه ما به خوبی می دانیم که استرس چقدر روی سلامت جسم و روح ما تاثیر منفی می گذارد. اگر خانمی تحت فشار و استرس زیادی قرار داشته باشد بدنش در حالت جنگ یا گریز باقی می ماند و همین مساله باعث توقف موقت تخمک گذاری می شود و این اتفاق هم به نوبه خودش پریود را به تاخیر می اندازد.
  • افزایش یا کاهش وزن: تغییرات شدید وزنی هم می توانند باعث نامنظم شدن زمان پریود شما بشوند. افزایش یا کاهش شدید چربی بدن تعادل هورمونی را بر هم می زند و باعث تاخیر در پریود یا قطع کامل آن می شود.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این اختلال که به خاطر عدم تعادل هورمون های تولید مثل رخ می دهد اغلب اوقات به نامنظم شدن تخمک گذاری منجر شده و باعث می شود که پریود شما:
  • سبک تر یا سنگین تر از حالت عادی باشد.
  • نامنظم شود.
  • به طور کامل قطع شود.
  • استفاده از روشهای ضد بارداری هورمونی: با اینکه بعضی از انواع خاص روشهای پیشگیری از بارداری باعث منظم شدن پریود می شوند؛ اما گاهی هم می توانند نتیجه معکوس داشته باشند به خصوص در ماههای اول استفاده از آنها و همینطور موقع قطع این داروها.

اولین علائم بارداری چه زمانی است؟

علائم بارداری بستگی به بدن هر شخصی متفاوت است. ممکن است شما هیچ علامتی نبینید و هیچ تغییری در بدن در وهله اول احساس نکنید. عقب افتادن پریود، تکرر ادرار، سوزش سینه، خستگی و حالت تهوع جزو علائم اولیه بارداری هستند. معمولا چند روز یا چند هفته بعد از این که تست بارداری شما مثبت می ‌شود، احتمالاً متوجه علائم بارداری خواهید شد.

در واقع علائم بارداری از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است و در یک بارداری با بارداری دیگر هم می ‌تواند متفاوت باشد. حتی ممکن است قبل از این که تاخیر در پریود اتفاق بیفتد، شما متوجه علامت بارداری شده باشید. در نهایت لازم به ذکر است که تقریباً یک هفته قبل از تاخیر در پریود، افراد متوجه علائم بارداری می شوند.

حتما بخوانید: چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است؟ (تا چند روز طبیعی است)

چه مدت بعد از پریود نشدن آزمایش بارداری مثبت می شود؟

در اکثر موارد می توان چند روز بعد از به تاخیر افتادن پریود با انجام تست بارداری به نتیجه دقیقی دست پیدا کرد. به عنوان مثال، اگر خانمی روز اول ماه منتظر پریود شدن بوده و این اتفاق نیفتاده، می تواند روز سوم و چهارم همان ماه آزمایش بارداری بدهد و به نتیجه دقیقی برسد. (منبع کمکی)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
پریودیعلایم بارداری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up