بارداری

علائم بارداری بعد از 48 ساعت نزدیکی +نکات مهم

زمان دقیق برای بارداری بستگی به سیکل قاعدگی و در واقع زمان تخمک گذاری دارد در این مقاله ابتدا به بررسی سیکل قاعدگی و روند تخمک گذاری و سپس علائم بارداری در هفته اول پس از نزدیکی میپردازیم.

سیکل قاعدگی

در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد. یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز ، غده هیپوفیز ، رحم و گردن رحم ، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن. تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود.

حتما بخوانید: معرفی 7 گیاه قاعده آور قوی که فوق العاده موثر هستند (کاملا طبیعی)

دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمونهای FSH و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

تخمگ گذاری

تخمک گذاری معمولا در حوالی چهاردهمین روز از چرخه ۲۸روزه قاعدگی رخ می‌دهد. البته تمام زنان چرخه قاعدگی ۲۸روزه ندارند و ممکن است روز تخمک گذاری برای‌شان دقیقا و قطعا در چهاردهمین روز از چرخه قاعدگی شکل نگیرد. منظور از چرخه ۲۸روزه، فاصله میان هر بار عادت ماهیانه است.

بیشتر زنان به فاصلۀ ۲۸ روز به ۲۸ روز، عادت ماهیانه (پریود)‌ را تجربه می‌کنند. به‌طور کلی، تخمک گذاری چهار روز قبل یا بعد از وسط ماهِ چرخه قاعدگی هر زن رخ می‌دهد.

فرایند رها شدن تخمک با ترشح هورمون محرکه فولیکولیFSH و معمولا بین روزهای ششم تا چهاردهم از چرخه قاعدگی شروع می‌شود. این هورمون به تخمک درون تخمدان برای رشد و رسیدن به بلوغ جهت آزاد شدن از تخمدان کمک می‌کند.

حتما بخوانید: سکته در زنان، علائم، هشدارها، پیشگیری و همه نکات مهم که باید بدانید!

زمانی که تخمک به بلوغ می‌رسد، بدن با افزایش هورمون لوتئینه باعث تحریک آن برای آزاد شدن تخمک می‌شود. تخمک گذاری، ۲۸ تا ۳۶ ساعت بعد از افزایش این هورمون به وقوع می‌پیوندد.

پنجره باروری چیست؟

شش روزی را که منتهی به تخمک گذاری می‌شود (روز تخمک گذاری هم در این شش روز در نظر گرفته می‌شود) پنجره باروری می‌نامند. در این دوران، احتمال باروری وجود دارد.

اسپرم می‌تواند چندین روز بعد از نزدیکی در لوله‌های فالوپ منتظر تخمک بماند تا در آمیزش با آن، باروری ایجاد کند. زمانی که تخمک به لوله‌های فالوپ وارد می‌شود، تا ۲۴ ساعت قابلیت باروری دارد و بعد از آن پنجره باروری بسته می‌شود.

بارداری

اسپرم ها بعد از عبور از واژن وارد حفره رحم می شوند. در حفره رحم آنها به سمت لوله های رحمی حرکت خواهند کرد. در این زمان بعد از تخمک گذاری، تخمک توسط شرابه های لوله های رحمی گرفته شده و به درون لوله وارد خواهد شد. در قسمت آمپول لوله رحمی تخمک با اسپرم ترکیب شده و لقاح انجام می شود.

در ادامه سلول تخم لقاح یافته به سمت حفره رحم راه می افتد. بعد از رسیدن آن به حفره رحم، در طی فرآیندی به نام لانه گزینی، درون اندومتر جای گرفته و پس از چند روز با عروق خونی اندومتر ارتباط خونی برقرار خواهد کرد.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از علائم واضح بارداری در روزها و هفته های اولیه از آمیزش جنسی

به این ترتیب ارتباط خونی مادر و جنین ایجاد می شود. با برقراری این ارتباط هورمون hCGβ که توسط جفت تولید می گردد، به درون خون مادر وارد خواهد شد.

تشخیص بارداری

بر اساس منابع علمی، مقادیر این هورمون hCGβ در روز 9 ام بعد از لقاح در خون مادر به حد قابل تشخیص توسط تست های بارداری می رسد. ورود این هورمون به بدن مادر اولین علامتی است که سبب بروز تغییرات و نشانه های بارداری همچون تهوع، درد و حساسیت پستان ها، سرگیجه و … می شود.

بنابراین قبل از این زمان که هنوز مادر با جنین ارتباط خونی برقرار نگرده است نمی توان انتظار دیدن چنین نشانه هایی را داشت.

علائم بارداری بعد از 48 ساعت

تنها علائم بارداري بعد از 48 ساعت نزديكي بررسی بسیار دقیق دمای پایه بدن است. اگر به دنبال پیدا کردن زمان دقیق تخمک گذاری خود، هر روز دمای پایه بدنتان را قبل از برخواستن از رخت خواب به روش رکتال اندازه گیری کرده و یادداشت کنید، متوجه خواهید شد که این دما در روز تخمک گذاری نیم تا یک درجه افزایش یافته و سپس به حالت اول بازمی گردد.

حتما بخوانید: 4 تا از بهترین و جدیدترین راههای جلوگیری از بارداری (بهترین زمان)

اگر این دما بعد از افزایش پیدا کردن، تا چندین روز کاهش نیافت، احتمالا بارداری رخ داده که این می تواند اولین علائم بارداري بعد از 48 ساعت نزديكي باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkعلایم بارداری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up