توده سینه

توده هیپواکو در سینه چیست؟ پاسخ به 7 سوال مهم کاربران

سوال اول: من 26 ساله هستم و اخیرا یک توده در سینه چپم پیدا کردم. یک ماموگرافی و یک سونوگرافی انجام داده ام. نتایج اولتراسوند شامل عبارت احتمالا ساختار هیپواکو خوش خیم در سینه سمت راست و چپ مربوط به ناهنجاری های قابل لمس است، بود. من از دکترم پرسیدم این چه معنایی دارد و او گفت نگران نباش و در ماه دسامبر یک ماموگرافی دیگر برای تأیید ثبات انجام بده. هیپواکو چیست و آیا واقعا نباید بیش از حد نگران آن باشم؟

با این نکته شروع می کنیم که رویکرد دکتر شما محتاطانه است. در حالی که نباید به طور کامل آن را نادیده بگیرید، اما به اندازه کافی وقت برای ناپدید شدن، یا کوچک شدن، قبل از هر درمانی دارد. زنان جوان (قبل از یائسگی) اغلب دارای برجستگی و توده هایی گذرا هستند که با دوره های طبیعی قاعدگی بوجود می آیند.

word image 192
هیپو اکو یک اصطلاح خاص مربوط به روش اولتراسوند است. به این معنی که امواج صوتی از طریق بافت مورد نظر خوب حرکت نمی کنند. برای هر دو سرطان و مشکلات خوش خیم مانند فیبروادنوم، گزارش اولتراسوند ممکن است این عبارت را شامل شود. با این حال، سرطان ها معمولا مرز ناهموار یا نامنظم دارند، در حالی که فیبرآدنوم های خوش خیم مرزهای صاف دارند. بنابراین رادیولوژیست خوب می تواند به راحتی بین این دو تمایز قائل شود. هرچند ممکن است گزارش شما ترسناک به نظر برسد، اما احتمالا به نفع شما است.

سوال دوم: همسر من سرطان سینه مرحله چهار در استخوان ها، کبد و ریه ها دارد. او در حال مصرف Abraxane (پاکلیتاکسل) است و نشانگرهای تومور آن پایین رفته، اما اندازه تومورهای کبد و ریه اش کاهش نیافته است. آیا می توانید توضیح دهید که چرا اینگونه است؟ او خیلی می ترسد و درمان بصورت هفته ای و نامحدود ادامه دارد. من فکر می کنم اگر بیش تر در مورد سرطان بدانم، می توانم به او کمک کنم. از هر گونه کمک شما سپاسگزارم. من می خواهم امید را به او برگردانم، آیا امکان پذیر است؟

حتما بخوانید: علایم سرطان سینه، تشخیص، روشهای درمان، مراحل، طول عمر و نکات دیگر

برای توضیح بهبود در نشانگرهای بیوشیمیایی سرطان در صورت عدم بهبود در ریه ها و کبد هنگام درمان با Abraxane، چندین توضیح وجود دارد. ممکن است که آزمایشات تصویر برداری نشان دهنده زخم تومور باشد که این تومورها دوام زیادی ندارند. احتمال دیگر این است که تومورهای استخوان تنها درکسانی هستند که نشانگر بیوشیمیایی را با آزمایشات تشخیص داده اند و به Abraxane حساسیت بیش تری دارند.

متناوبا ممکن است که تومورهای ریه و کبد به آن پاسخ ندهند. اغلب این مورد وجود دارد که سلول ‌های سرطانی سینه در استخوان ‌ها نسبت به آن ‌هایی که در ریه‌ ها و یا کبد رشد می‌کنند، رفتار متفاوتی دارند. این احتمال وجود دارد که Abraxane برای تومور او کار نکند و او باید به دنبال درمان متفاوتی باشد. Abraxane دارویی جدید و امیدوار کننده است اما ممکن است روش‌ های درمانی قدیمی دیگری وجود داشته باشد که هنوز قابلیت دستیابی به یک واکنش مطلوب را دارند.

سوال سوم: من توده ‌ای بزرگ و سفت به اندازه یک تخم ‌مرغ در سینه چپم دارم. و تقریبا مطمئن هستم که سرطان دارم اما به پزشک مراجعه نکرده ام چون بیمه درمانی ندارم. چقدر طول می‌کشد تا سرطان انسان را بکشد و چقدر بد خواهد شد؟ در حال حاضر درد و آسیبی ندارد.

رفاه مالی شما نباید عاملی برای ارزیابی این باشد که آیا سرطان دارید یا خیر. به انجمن های خیریه سرطان سینه در منطقه خود زنگ بزنید تا برای ارزیابی فوری پرونده، به شما کمک کنند. همچنین می‌توانید با انجمن سرطان آمریکا یا شبکه سرطان سینه به صورت تلفنی، تماس بگیرید. هر دو سازمان بصورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته در دسترس هستند.

حتما بخوانید: علت درد نوک سینه زنان، هشدارها، درمانها و همه نکات مهم

سرطان سینه لزوما به سرعت فرد را نمی کشد، اما انتقال آن از حالت علاج پذیر به حالت غیر قابل درمان در یک زمان نسبتا کوتاه رخ می دهد. هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، احتمال بیش تری دارد که یک مدت طولانی پس از تشخیص، بتوان زنده ماند.

سوال چهارم: من اخیرا ششمین توده را جراحی کرده ام. در سال 2000 سرطان سینه داشتم. به تازگی به من گفته شده که سلول‌ های پیش آگاهی در لوب و مجرای سینه راستم دارم. تا کنون زیاد جراحی کرده‌ام. لطفا با جزئیات در این مورد به من توضیح بدهید. آیا دوباره سرطان دارم؟

دقیقا نمی دانم منظورت از ششمین توده چیست، اما فکر می‌کنم که همه این ها در سینه شما بوده است. حتی پس از انجام لامپکتومی اگر سرطان در سینه باقی مانده باشد، همچنان در معرض ابتلا به سرطان قرار دارید. بنابراین اغلب به انجام ماموگرافی و روش‌های دیگر برای شناسایی نواحی که ممکن است دچار سرطان شوند، می پردازیم.

در این مرحله ممکن است با توجه به تعداد جراحی که داشته ‌اید، نیاز به ماستکتومی داشته باشید. در بعضی مواقع، نتیجه زیبایی سینه چنان ناچیز خواهد بود که تا حدودی منطقی به نظر می ‌رسد. در این شرایط، حذف سینه ممکن است از نظر فیزیکی و احساسی آسان ‌تر باشد به طوری که دیگر مجبور به ادامه ترس از ظهور سرطان جدید نیستید.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

سوال پنجم: من تقریبا 33 ساله هستم و رادیولوژیست متوجه یک فیبروآدنوم یا گره لنفاوی درون سینه من توسط سونوگرافی شد. من نمی دونم چکاری باید انجام دهم. او گفت می توانم صبر کنم و ببینم که آیا تغییر می کند یا نه. برای بررسی بیش تر به چه کسی باید مراجعه کنم؟ من 10 سال استرس مزمن و ترس از سرطان سینه را تحمل کردم. من با این فیبروآدنوم، در معرض خطر بزرگ تری هستم؟
اگر یک سابقه خانوادگی قوی یا تاریخچه شخصی از سرطان سینه وجود داشته باشد، محتاط بودن قابل درک است. با این حال، تمایز بین سرطان سینه و فیبروآدنوم (تومور خوش خیم که معمولا بدون درد است) با آزمون های معمول رادیوگرافی روشن است. فیبروآدنوم ها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند. منتها اگر می خواهید شخص دیگری را ببیند، رادیولوژیست دیگری با تخصص سرطان سینه، بهترین گزینه است.

سوال ششم: من یک برجستگی در سینه پیدا کرده ام که نوک سینه قرار دارد. با فشردن آن، احساس می کنم درد دارد. اگر سرطان سینه باشد، آیا درد احساس می شود؟ من 33 ساله هستم، و در سال 2005، هیسترکتومی داشتم، که جزئی بود. از آن زمان به بعد موهای زائد زیادی در بدن من رشد کرد که یک زن نباید داشته باشد. اما به من می گویند که هورمون نیاز ندارم. آیا این توده به چک کردن نیاز دارد؟

word image 193
برای ارزیابی یک برجستگی مزمن در سینه، اغلب سونوگرافی و ماموگرافی انجام می شود، به ویژه اگر پزشک پس از بررسی هر گونه نگرانی را حس کند. سرطان می ‌تواند با تعدادی از علائم مانند بیماری ‌هایی که شما دارید، ظاهر شود، اما معمولا در زنان جوان علل این نشانه ‌ها نیز می ‌تواند بی ‌خطر باشد.
من فکر نمی کنم که هیسترکتومی جزئی شما (به معنی جزئی، یعنی تنها رحم برداشته شده است) هیچ تاثیری بر توده فعلی سینه و یا حتی رشد غیر طبیعی مو داشته باشد. اگر هنوز تخمدان دارید، هیچ نقش استانداردی برای استفاده از هورمون در مورد شما وجود ندارد.

سوال هفتم: چرا از ترموگرام، مکررا مانند ماموگرام صحبت نمی شود؟ آن‌ ها ابزار فوق ‌العاده ‌ای برای تشخیص اختلالات سینه هستند که می ‌تواند منجر به غربالگری بیش تر شود. بعلاوه ارزان‌ تر نیز می باشند. من اگر ترموگرام نداشتم، هرگز نمی‌ فهمیدم که در هر دو سینه، سرطان دارم. آن ‌ها یک ابزار فوق ‌العاده، به ویژه برای زنان زیر ۴۰ سال هستند که اغلب ماموگرافی را رد می‌کنند.

ترموگرافی ناهنجاری ‌هایی را براساس افزایش تولید گرما و تشخیص سلول‌های سرطانی در مقایسه با بافت ‌های طبیعی تشخیص می ‌دهد. مطالعات انجام شده در دهه 1960 و 1970 نشان داد که این تکنیک در مقایسه با ماموگرام های معمولی از لحاظ تشخیص سرطان های خاص و حتی مهم تر است. با این حال، استفاده از فن آوری جدید ترموگرافی در تشخیص سرطان سینه، کمی تازگی دارد. مطالعات در حال انجام است، و جالب خواهد بود ببینید که ترموگرافی به جعبه ابزار رادیولوژی برای سرطان سینه به عنوان یک روش استاندارد اضافه می شود. منتها هنوز خیلی زود است که گفته شود.

به نظر می ‌رسد که فکر می کنید به خاطر هزینه بالا، از این روش استفاده نمی شود. من تخمین می‌زنم که احتمالا ترموگرافی به طور قابل ‌توجهی گرا ن‌تر از ماموگرافی است. بعلاوه تایید می‌کنم که هیچ روش پزشکی ارزان نیست!

یک نکته نهایی برای روشن شدن: در جامعه پزشکی برای سرطان سینه در زنان زیر 40 سال غربالگری نداریم زیرا آزمایشاتی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد موارد زیادتری به نسبت سرطان واقعی نشان می دهند. به همین دلیل است که شرکت های بیمه این آزمایشات را پوشش نمی دهد. و به احتمال زیاد، ضرر بیوپسی های غیر ضروری بیش تر از آسیب ابتلا به سرطان سینه است. با این حال، برای زنان بالای 40 سال، شواهد واضح است و آزمایش های غربالگری مثل ماموگرام واقعا کمک می کند.
زنان در سن 40 سالگی ممکن است تحت شرایط خاصی اگر سابقه خانوادگی قوی وجود داشته باشد یا جهش ژنتیکی شناخته شده ای که موجب سرطان سینه شود (با پوشش کامل بیمه) مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر این، شرکت های بیمه، ماموگرام را برای اهداف تشخیصی پوشش خواهند داد.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

سوال هشتم: من یک زن 40 ساله هستم که قرار بود اولین ماموگرافی را انجام دهم. منتها با دستورالعمل های جدیدی که اتخاذ شده، گیج شده ام. اگر مادر من سرطان سینه داشته باشد، آیا هنوز باید تا 50 سالگی صبر کنم؟

لطفا غربالگری را شروع کنید زیرا به اندازه کافی تاریخ خانوادگی قانع کننده ای برای شروع دارید. دستورالعمل های جدید غربالگری سرطان سینه نشان می دهد که 50 سالگی بهترین زمان برای شروع است. آن ها این توصیه را در تعدادی از آزمایشات بالینی ارزیابی می کنند که مزایا و خطرات ماموگرافی را ارزیابی می کنند. با این حال، آن ها تصریح می کنند که طرح غربالگری یک زن باید به تنهایی پس از بحث با ارائه‌ دهنده مراقبت ‌های اولیه مشخص شود.
اگر چه این دستورالعمل‌ های جدید باعث ایجاد اندکی هیاهو شده ‌است، اما واقعا در تمرینات بالینی روزمره معنادار نیستند. برای مثال، در حال حاضر، بسیاری از مراکز در ایالات ‌متحده از ماموگرافی دیجیتال استفاده می‌کنند، که ممکن است نشان ‌دهنده بهبود ماموگرافی به نسبت روش قدیمی باشد. هم چنین، این دستورالعمل ها در حال حاضر مشابه کشورهایی است که در آن خطر سرطان سینه شبیه به حالت خطرناک در ایالات ‌متحده است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درد سینهسرطان سینه

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • سلام من یه توده هیپو داخل سینم هست، چند روز پیش بینی مو عمل کردم و بعدش این توده بزرگتر شد و کمی هم درد گرفت. اول درد نداشت الان درد گرفته،قرص انعقاد خون هم خوردم تو این مدت

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up