درد نوک سینه

علت درد نوک سینه زنان، هشدارها، درمانها و همه نکات مهم

ممکن است بیشتر خانم ها در ناحیه نوک پستان دچار درد شدید شوند. این درد ممکن است به دلایل مختلفی ازجمله عدم تعادل در هورمون ها ، بیماریهای پوستی ، بارداری ، خارش ، حساسیت یا عفونت ، شیردهی و موارد دیگر وجود داشته باشد. احتمال ابتلا به سرطان پستان بسیار نادر است ، اما اگر هر دو نوک پستان درد داشته باشند ، احتمال سرطان پستان کم است زیرا این شرایط معمولاً یک پستان را درگیر می کند.

چه عواملی باعث درد پستان می شود؟

نوک سینه قسمت های کاملاً حساس بدن هستند که به راحتی تحریک می شوند. دلایل درد نوک سینه عبارتنداز:

1- اصطکاک

نوک سینه ها به دلیل اصطکاک هنگام دویدن یا انجام فعالیت های ورزشی می توانند دردناک شوند. اگر سینه ها در طی فعالیتهایی مرتبا با لباس تماس و برخورد کنند ، دردناک میشوند. این مورد به عنوان “شکاف نوک پستان” هم شناخته میشود. نوک سینه ها هنگامی که زنان بدون سوتین مناسب ورزشی کار کنند ، زخم می شوند.

علائم معمول مشکلات نوک پستان شامل درد ، سوزش ، خونریزی و خشکی است. زنانی که در مسافت های طولانی میدوند ، اغلب مستعد ابتلا به درد نوک پستان هستند. نکات زیر می تواند به جلوگیری از اصطکاک که اغلب به درد نوک پستان منجر می شود کمک کند:

 • هنگام انجام فعالیتهای سخت ، یک سوتین ورزشی مناسب بپوشید.
 • در صورت آسیب دیدن پوست در نزدیکی ناحیه نوک پستان ، از کرمهای نرم کننده بر روی قسمت آسیب دیده استفاده کنید.
 • از لباس زیر ضدآب و نرم استفاده کنید.
 • هنگام انجام ورزش های آبی یا شنا از کرمهای ضد جوش استفاده کنید.

اگر این مسئله همچنان ادامه داشته باشد ، توصیه می شود که سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

2- عدم تعادل یا تغییرات هورمونی

در طی چرخه قاعدگی ، درد یا ناراحتی در نوک سینه ها بسیار شایع است. این اغلب با تغییر سطح استروژن و پروژسترون در بدن همراه است. قبل از قاعدگی ، برخی از خانم ها ممکن است درد یا حساسیت در نوک سینه ها و پستان خود تجربه کنند. در این موارد چیزی برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر طولانی و یا تشدید شد ، با پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است آزمایش های هورمونی را انجام دهد تا علت اصلی وضعیت را مشخص کند.

حتما بخوانید: بهترین غذاهایی که خانم ها برای سالم ماندن در تمام طول عمر باید مصرف کنند

3- واکنشهای آلرژیک

نوک سینه ها یکی از مناطق حساس بدن به حساب می آیند زیرا تقریباً در برابر هر نوع تغییر محیط واکنش نشان می دهند. نوک سینه ها حساس به برخی محرک ها ازجمله لوسیون ها ، هوای گرم یا سرد ، پشم ، شوینده ها ، صابون یا ژل ها هستند. علایم آسیب دیدن نوک پستان به دلیل حساسیت شامل قرمزی نوک سینه ، پوسته پوسته شدن و خارش است. بهترین درمانهای آلرژی در اینجا!

4- بیماری پاژه پستان

در موارد بسیار نادر ، درد در نوک سینه ها ممکن است یکی از علائم بیماری پاژه باشد که 1 درصد از کل سرطان پستان در زنان را شامل میشود. همچنین گفته می شود که این بیماری با بیماری زمینه ای سرطان پستان مرتبط است. با این حال ، علت دقیق این بیماری نادر هنوز مشخص نیست. علائم اولیه این بیماری شامل پوسته پوسته شدن و قرمزی نوک پستان است.

5- فعالیت جنسی

در طول فعالیتهای جنسی ، مالش شدید نوک سینه می تواند منجر به درد شود. در چنین مواردی ، درد بیشتر موقتی است و به محض بهبودی نوک سینه ها ، از بین می رود. برای تسکین درد نوک پستان می توان از کرم ها ، مرطوب کننده ها یا ژل های ضد عفونی کننده استفاده کرد.

6- بارداری

درد سینه ها و نوک سینه ها معمولاً در بین زنان باردار طبیعی است. بافت سینه به دلیل تغییرات هورمونی در بدن کاملاً حساس است. با ترشح هورمون های حاملگی بدن ، حجم خون نیز افزایش می یابد ، در نتیجه باعث می شود سینه ها بزرگتر و سنگین تر شوند.

ممکن است در طی هفته 6 تا 8 بارداری یا در طول سه ماهه اول درد پستان و نوک پستان شروع شود. آئرولا یا دایره رنگی اطراف نوک سینه ها بزرگتر و تاریک تر از حد معمول می شوند. در چنین مواردی ، بهتر است برای به حداقل رساندن درد و فشار، از لباس زیر مناسب و اندازه استفاده شود. علائم بارداری در اینجا توضیح داده شدند!

7- خشک شدن یا ترک خوردن نوک سینه ها

هنگامی که رطوبت کمتری در ناحیه نوک پستان وجود داشته باشد ، می توانند خشک و ترک خورده شوند. خشکی در اثر اصطکاک نوک سینه و اثرات شیردهی نیز می تواند منجر به دردناک شدن نوک پستان شود. برای تسکین این شرایط ، می توانید:

 • از مرطوب کننده ها در ناحیه ی نوک پستان استفاده کنید
 • تکنیک تغذیه کودک را تغییر دهید (اگر این مسئله به شیردهی مربوط است)
 • از خشک شدن بیش از حد خودداری کنید

8- مشکلات مربوط به شیردهی

حدود 80 درصد از زنانی که در طی چند روز اول پس از زایمان شیر می دهند ، دچار درد و سوزش نوک سینه ها میشوند. به همین دلیل ، تعداد کمی از مادران تمایل به شیردهی دارند زیرا درد پستان اغلب تشدید می شود و غلبه بر آن دشوار است. هنگام بروز این مشکلات ، یک مشاور تغذیه می تواند به شما کمک کند.

اگر سینه های شما دردناک شده است میتوانید انگشتتان را به آرامی کنار دهان کودک بکشید تا او سینه را رها کند. در صورتی که در مدت دو هفته درد نوک پستان از بین نرود ، ممکن است متوجه ترشح غیر معمول نوک پستان شوید. در چنین مواردی مهم است که فوراً با پزشک مشورت کنید.

9- دندان درآوردن کودک

هنگامی که دندان درآوردن کودک شروع شد ، او ممکن است نحوه غذا خوردن را تغییر دهد و منجر به گازگرفتگی ناخواسته پستان میشود. گاز گرفتن نوک سینه ها گاهی می تواند منجر به خونریزی شود.

10- برفک نوک سینه

هنگامی که نوک پستان شما آسیب می بیند ، یک میکروارگانیسم فرصت طلب به نام کاندیدا ممکن است باعث عفونت شود که منجر به برآمدگی نوک پستان می شود. این عفونت کاندیدیازیس نامیده می شود که نوعی عفونت قارچی است.

علائم برفک ممکن است بعد از چند هفته شیردهی کودک بروز کند. برخی علائم مرتبط با برفک پستان عبارتند از:

 • درد نوک سینه ها
 • نوک سینه های ترک خورده یا پوسته پوسته شده
 • سوزنی شدن نوک پستان
 • احساس سوزش که بیشتر در یک یا هر دو پستان ایجاد می شود
 • درد شدیدی که ممکن است تا یک ساعت پس از شیردهی ادامه داشته باشد
 • راجب این بیماری بیشتر بخوانید!

11- ورم پستان(ماستیت)

این شرایطی است که مجاری پستان به دلیل تخلیه ضعیف شیر هنگام شیر دادن به نوزاد دچار التهاب می شود. گفته می شود این شرایط خیلی سریع رخ میدهد. علائم این بیماری شامل درد در ناحیه پستان ، متورم شدن پستان ، به وجود آمدن ناحیه ی قرمز رنگ و گوه ای شکل و حساس به دست زدن در پستان ، احساس سوزش در شیردهی ، تب و لرز و خستگی است. راجب این بیماری بیشتر بخوانید!

حتما بخوانید: سرطان پستان، علائم و بهترین روشهای پیشگیری و درمان

12- آبسه سینه

این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک مجموعه دردناک از چرک در پستان شکل گیرد. این شرایط می تواند در زنان شیرده اثر بگذارد. همچنین به دلیل سوراخ شدن نوک پستان نیز ایجاد میشود. این مسئله هنگامی ایجاد می شود که باکتری ها وارد بافت پستان گردند یا مجاری شیر مسدود شوند. این امر منجر به درد در نوک سینه ها یا پستان خواهد شد. راجب این موضوع بیشتر بخوانید!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
بیماری های زناندرد سینهسرطان سینه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up