عفونت واژن

درمان سریع عفونت واژن با 11 روش طبیعی و گیاهی در منزل

ترشحات واژن شرایطی نرمال برای خانم هاست. در واقع این ترشحات نشان دهنده سلامت ناحیه تناسلی زنان است. در شرایط طبیعی این ترشحات شفاف رو به شیری رنگ هستند و هیچ بویی ندارد. این ترشحات برای سلامت زنان لازم است، زیرا موجب حفظ رطوبت محیط واژن میشود. حال اگر مشخصات ظاهری این ترشحات تغییر کرد میتواند نشانه ای از عدم سلامت ناحیه واژن باشد. یکی از مشکلات این ناحیه عفونت واژن است.

انواع عفونت واژن

1-واژینیت قارچی

 • خارش
 • التهاب و تورم ناحیه تناسلی
 • سوزش ادرار
 • درد هنگام مقاربت

2-واژینیت باکتریایی

 • ترشحات سفید بدون بو یا بوی کپک، غلیظ و پنیری
 • خارش

3-واژینیت تریکومونایی

 • نظیر خارش
 • درد شکم
 • سوزش ادرار
 • قابل انتقال به شریک جنسی

بوی بد واژن و نحوه رفع آن با یک روش

درمان خانگی عفونت واژن

قبل از معرفی روش های خانگی درمان عفونت واژن لازم است تا به این موضوع اشاره کنیم که بهتر است زنان باردار، افرادی که دائما درگیر عفونت هستند و مبتلایان به عفونت های مقاربتی از این روش ها استفاده نکنند.

1-نصف استکان سرکه سیب و آب در یک لگن ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید. بعلاوه می‌توانید خود را با این محلول شست‌وشو دهید.

2-گل سرخ، بابونه، پنیرک و ختمی را به صورت مساوی با هم ترکیب کرده و یک مشت از آن را با چهار لیوان آب جوشانده و صاف کنید. این داروی آماده شده تنها در یک لگن بزرگ پر از آب گرم ریخته و روزی ۲۰ دقیقه داخل لگن بنشینید.

3-یک قاشق غذاخوری پونه کوهی، یک قاشق غذاخوری نعناع، رابه سه لیوان ابجوش به مدت ۳۰ دقیقه دم کرده و یک روز درمیان با مقداری عسل میل شود.

4-عسل را با آبجوش رقیق کنید. این محلول را در لگن ریخته و 20دقیقه در آن بنشینید.

5-یکی از روش های کاربردی درمان عفونت واژن دود دادن عنبرنسا است. کافیست هر روز 1 یا 2 عنبرنسا را دود دهید و روی آن بنشیند تا دود به طور کامل با واژن برخورد داشته باشد.

6-یکی از روش های موثر آغشته کردن تامپون به روغن پونه کوهی است و قراردادن آن در واژن است.

7-یکی از روش های استفاده از عسل برای درمان عفونت واژن استعال موضعی عسل است. کافیست مقداری عسل را روی واژن خود بمالید و پس از 30 دقیقه آن را بشویید.

8-یکی از روش های درمانی عفونت واژن، استفاده از ضمادسیر و روغن زیتون است. کافیست این ضماد را روی واژن بمالید و پس از 30 دقیقه آن را بشویید.

9-شما میتوانید برگ های تمیز رزماری را در آب بجوشانید، پس از خنک شدن این محلول برای شستشوی واژن خود استفاده کنید.

10-جوش شیرین را در مقداری آب حل کنید. سپس به مدت 20 دقیقه در این محلول بنشنید.

11-روغن درخت چای رقیق شده را درطول شب به تامپون آغشته کرده و در واژن قراردهید.

درمان دارویی

پیشگیری از عفونت واژن

 • رعایت بهداشت شخصی، پس از اجابت مزاج برای جلوگیری از آلودگی ناحیه واژن محدوده مقعد را خشک و تمیز کنید.
 • در زمان قاعدگی نوار بهداشتی را به طور منظم تعویض کنید.
 • پس از استفاده از توالت، ناحیه تناسلی را با دستمال کاغذی به آرامی خشک کنید.
 • از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • هنگام مقاربت از نرم‌کننده‌ها مانند ژل لوبریکانت استفاده کنید، زیرا بدون استفاده از آن به دلیل خشک بودن ناحیه واژن احتمال زخم بیشتر شده و محیط برای رشد عوامل بیماری‌زا مهیا می‌شود.
 • برای جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی و ورود باکتری‌های مضر به واژن در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. اگر از کاندوم برای رابطه مقعدی استفاده شده است، برای دخول از راه واژن کاندوم را تعویض کنید.
 • از صابون و شوینده‌های قوی که ممکن است PH محیط واژن را تغییر دهند؛ استفاده نکنید.
 • اجتناب از حمام‌های داغ و عمومی.
 • اجتناب از تحریک‌کننده‌ها، شامل تامپون‌های عطری، پد و صابون‌های معطر
 • اجتناب از پوشیدن لباس‌های مرطوب
 • اگر در حال درمان عفونت واژن هستید، از خوردن غذاهایی که حاوی مخمر هستند, اجتناب کنید، مانند آبجو و نان

موادغذایی مفید برای عفونت قارچی

ماست یونانی سیر تخم مرغ
لیمو کلم حبوبات
سیب زمینی شیرین سویا لبنیات
آوواکادو توت فرنگی سالمون

2 درمان خانگی توصیه شده

2-درمان موثر خانگی با عسل

درمان های دارویی زیادی برای عفونت قارچی وجود دارد. در هنگام عفونت، بسیاری از زنان برای درمان از داروخانه کرم ضد قارچی خرید می کنند، بعضی از پزشکان پماد و داروهای خوراکی تجویز می کنند و بعضی دیگر درمان و داروهای خانگی را تجویز می کنند. بسیاری از زنان متوجه شدند که عسل خام زنبور عسل برای چنین عفونت هایی شگفت انگیز است و از بسیاری کرم های ضد قارچ تجویز شده پزشک موثر تر است.

حتما بخوانید: 10 تا از خواص و مضرات اصلی و شگفت آور عسل طبق تحقیقات جدید دنیا

مطالعات بالینی نیز حاکی از آن است که فلاونوئیدهای عسل در مهار قارچ کاندیدا آلبیکنز، موثر هستند. یک مطالعه بالینی در سال 2015 بر روی 70 زن مبتلا به عفونت قارچی ناشی از این قارچ، نشان داد که ماست و عسل در درمان عفونت واژینال مؤثرتر از کرم واژینال کلاپرمیزول است. تحقیقات دیگری در سال 2017 نشان داد که عسل یک درمان (ما می گوییم یک درمان انتخابی) برای عفونت واژینال است، این دارو به آسانی در دسترس است، مقرون به صرفه است و به استریل نیاز ندارد.

دستور العمل های گام به گام استعمال عسل

 1. دو قاشق غذاخوری عسل خام (حدود 30 میلی لیتر) و یک قاشق غذاخوری ماست و نعناع را مخلوط کنید و مخلوط را در یک فنجان به حمام ببرید. (همچنین شما می توانید عسل خام، تنها استفاده کنید.)
 2. قبل از استفاده، منطقه تناسلی را کاملا شسته و تمیز کنید.
 3. روی سنگ توالت بنشینید و مستقیم محلول را روی واژن قرار دهید.
 4. محلول را به داخل واژن فشار دهید و سعی کنید آن را در حدود ده دقیقه نگه دارید و انگشتان دست خود را روی آن نگه دارید. برای برخی افراد احساس گرما و سوزش وجود دارد.
 5. محل را شستشو و تمیز کنید و لباس بپوشید. این کار دو بار در روز، صبح و درست قبل از خواب در شب انجام شود.

در موارد شدیدتری از عفونت واژینال که در آن خارش و سوزش شدید وجود دارد، از عسل مانوکا استفاده کنید که قدرت ضد باکتری بالاتری نسبت به سایر عسل ها دارد. عفونت باید طی چند روز با استفاده از عسل بهتر شود، در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

2-درمان با روغن درخت چای

خرید روغن درخت چای

word image 218

روغن درخت چای دارای خواص ضدقارچی است. مطالعه ای که برروی این روغن انجام شد، نشان داد که توانایی نابودی رنج وسیعی از قارچها و مخمرها را دارد. در اکثر مطالعات مورد بررسی، روغن درخت چای برروی کاندیدا آلبیکنس که رایجترین مخمرهای ایجاد عفونت واژن است، مورد بررسی قرار گرفت. بعضی از زنان گزارش کردند که وقتی روغن درخت چای رقیق شده را درطول شب در تامپون – تامپون ها لوله های ساخته شده از الیاف پنبه ای هستند که در دوران قاعدگی داخل واژن گذاشته می شوند و خون و ترشحات قاعدگی را جذب می کنند. از شب تا صبح در واژن قرار دادند احساس بهبودی کردند.

بااینحال هنگام استفاده از روغن درخت چای باید بشدت احتیاط کرد چون موجب تجریکات پوستی میگردد و دیواره های واژن هم بشدت حساس است. روغن چای درخشان فوق العاده قدرتمند است. اگر قصد استفاده از آن را به عنوان شیاف واژن دارید، بهتر است که آن را با روغن حامل روغن نارگیل رقیق کنید. تغییر دادن تامپون بصورت منظم بسیار مهم است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با وجود اینکه درمان های خانگی که در این مقاله برای عفونت مخمری واژن ذکر کردیم می تواند اکثر عفونت ها را بهبود ببخشد، اما در برخی موارد نیز کارساز نیستند.

 • اگر دارای یکی از شرایط زیر هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید:
 • باردار هستید
 • اولین باری است که عفونت مخمری واژن را تجربه می کنید، بنابراین تشخیص پزشک لازم است
 • عفونت قارچی شدید است، همراه با شقاق یا زخم
 • دچار عفونت واژن مکرر هستید، 4 بار یا بیشتر در سال آن را تجربه می کنید
 • اگر پس از چند روز درمان های خانگی، بازهم علائم ادامه یافت

ویدیوی کاربردی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های واژنزنانطب سنتی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up