خود ارضایی

آيا خودارضايي باعث نازايي، ریزش مو و جوش صورت ميشود؟ تحقیقات جدید

خودارضایی نه تنها در همه ادیان امری ناپسند است بلکه از نظر علمی نیز گهگاه به مضرات آن پرداخته می شود. هر چند باورهایی غلط راجب آن وجود دارد که جوانان را از ازدواج و ادامه نسل نا امید می سازد. در این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات پزشکی را در اختیارتان قرار می دهیم.

آیا خودارضایی بر تعداد اسپرم یا باروری اسپرم تاثیر می‌گذارد؟

نه. حتی خودارضایی مکرر هیچ تاثیری روی تعداد اسپرم یا توانایی بارداریتان ندارد. در حقیقت، خودارضایی، مزایای سلامتی ذهنی و فیزیکی دارد ولی بطور کلی عملی ناپسند است و هیچگاه جای یک نزدیکی واقعی را نمی گیرد.

آیا خودارضایی باعث ریزش مو می‌شود؟

افسانه‌های زیادی در مورد خودارضایی وجود دارند، که منشا آن باورهایی است که خودارضایی به آن منجر می‌شود. یکی از این افسانه‌ها این است که خودارضایی می‌تواند باعث از دست دادن موهای سر شود.

مثل دیگر افسانه‌های خودارضایی، این ایده که خودارضایی باعث ریزش موی شما می‌شود، درست نیست. هیچ مدرک علمی در ارتباط با خودارضایی با مو وجود ندارد و هیچ گونه رابطه‌ای بین جنسیت و ضخامت یا سلامتی مو وجود ندارد. جالب است که برخی از وب سایت‌هایی که ادعا می‌کنند خودارضایی به خودی خود باعث ریزش مو می‌شود، ادعا می‌کند که این کار منطقی به نظر می‌رسد. اصطلاحات علمی زیادی وجود دارد که از هورمون‌ها, کمبودهای پروتئین و مواد معدنی در مایع منی استفاده میکنند. در ادامه، به برخی از دلایل مشترکی که خودارضایی به آن منجر می‌شود، می‌پردازیم و برخی از ” علوم ” را که برای پشتیبانی از این ادعاها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همچنین بخوانید: بعد از انزال چه بخوریم و چه کارهایی انجام دهیم؟ (زوجین بخوانند)

افسانه 1: خودارضایی باعث تولید DHT در بدن می‌شود.

دیدروتستسترون، که بیشتر به DHT شناخته می‌شود، هورمون جنسی مردانه است که دلیل اصلی طاسی سر مردان است. DHT به گیرنده‌های پوست سر شما متصل می‌شود و کیسه‌های ترشحی مو را دور موی سر و تاج شما پرت می‌کند و منجر به از دست رفتن مو برای مردان با حساسیت ژنتیکی به DHT می‌شود. یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این ادعا که استمنا باعث ریزش مو می‌شود، این است که خودارضایی منجر به آزاد شدن هورمون‌ها از جمله DHT می‌شود. همانند اکثر افسانه‌ها، داده‌های واقعی علمی کاملاً با این ادعا که خودارضایی موثر در DHT و دیگر هورمون‌های مردانه است مغایرت دارند. در حقیقت، مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می‌دهند فعالیت جنسی هیچ تاثیر قابل‌اندازه‌گیری بر تولید تستوسترون یا DHT ندارد.

یک مطالعه، مردان را با عملکرد جنسی عادی نسبت به مردان با بدکاری جنسی مقایسه می‌کند. نتایج نهایی نشان می‌دهد که هر دو گروه مردان دارای سطوح آماری مشابه تستوسترون هستند.

مطالعه دیگری مردان با سطوح فعالیت جنسی معمولی را با مردانی که عمداً از فعالیت جنسی دوری می‌کنند، مقایسه می‌کند. داده‌های نمونه خون هیچ تفاوتی بین دو گروه در سطوح کل تستوسترون، هورمون تستوسترون آزاد و هورمون LH نشان نداد. لذا از آنجا که DHT از متابولیت های تستوسترون است، بسیار بعید است که فعالیت جنسی (خودارضایی یا ارتباط جنسی) هیچ تاثیری مثبت یا منفی در سطوح DHT داشته باشد.

افسانه 2: خودارضایی سطح پروتئین را کاهش می‌دهد و باعث از دست رفتن مو می‌شود.

اگرچه این موضوع صحت دارد که منی حاوی پروتئین است، خودارضایی یا داشتن سکس هیچ تاثیر قابل توجهی بر مقدار پروتئین موجود در کیسه‌های ترشحی مو ندارد. به طور متوسط حدود ۵۰۴۰ میلی‌گرم پروتئین در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر منی وجود دارد. از آنجا که مقدار متوسط منی که در طول هر انزال خارج می‌شود، ۳.۷ میلی‌لیتر است، این بدان معنی است که شما باید ۲۷ بار برای آزاد کردن بیش از ۵ گرم پروتئین، خودارضایی یا رابطه جنسی داشته باشید. برای اینکه این موضوع را در نظر بگیرید، هر بار که یک تخم‌مرغ می‌خورید، حدود شش گرم پروتئین دریافت می‌کنید، و 30 تا 60 گرم پروتئین، هر بار که یک سینه مرغ می‌خورید.

مقدار پروتئین که هنگام ارگاسم از دست می‌دهید، در مقایسه با متوسط مصرف پروتئین روزانه فرد، ناچیز است. حتی اگر تمام روز را خودارضایی کنید، هنوز حدود ۱۰ تا ۵۰ برابر بیشتر از رژیم غذایی خود مصرف می‌کنید، به شرطی که رژیم غذایی نسبتاً سالم بخورید. درست مانند پیوند فرضی بین خودارضایی و DHT، هیچ ارتباطی بین خودارضایی و کمبود پروتئین وجود ندارد.

همچنین بخوانید: 4 تا از جدیدترین روش های افزایش میزان و کیفیت اسپرم مردان (کاملا موثر)

افسانه 3: کنترل انزال برای تعادل هورمونی مهم است.

این اسطوره متغیری است بر روی تاثیرات خودارضایی بر DHT که ادعا می‌کند موارد بالا بی ارزش هستند، اگرچه این ادعا بیان می‌کند که خودارضایی، تعادل کلی هورمون‌ها در بدن را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد. در حالیکه درست است که رابطه جنسی در میزان هورمون‌های ویژه‌ای در بدن تاثیر دارد، اما این یک اثر موقتی است که با کمبود مو ارتباط ندارد. مهم‌ترین هورمون آزاد شده در طول رابطه جنسی اکسی‌توسین است که هورمونی پپتیدی است که بر مراکز تفریحی مغز تاثیر می‌گذارد. این یکی از دلایلی است که بیان می کند چرا رابطه جنسی و خودارضایی احساس خوبی القا می‌کند، اما ارتباطی با سلامتی یا ضخامت موهای شما ندارد.

به طور شگفت‌انگیز، شواهد محدودی وجود دارد که اکسی‌توسین می‌تواند تاثیری بر تبدیل تستوسترون به DHT داشته باشد. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که به طور خاص نشان دهد که خودارضایی هیچ تاثیر خاصی در DHT ندارد که در دیگر موقعیت‌های تولید اکسی‌توسین رخ نخواهد داد. چون زمانی که کارهایی مثل نگه داشتن دست همسر و یا نگاه کردن به چشمان آن‌ها، بدنتان اکسی‌توسین رها می‌کند، هیچ دلیلی وجود ندارد که به طور خاص نگران اکسی‌توسین آزاد شده در حین سکس یا خودارضایی باشید.

پس طاسی هورمونی و ژنتیکی است، عوارض جانبی خودارضایی نیست: الگوی طاسی مردانه‌ توسط DHT، وقتی که بدن شما تستوسترون را از طریق آنزیم 5 آلفا – ردوکتاز به DHT تبدیل می‌کند، ایجاد می‌شود. در هیچ زمانی خودارضایی در فرآیند ایجاد فولیکول‌های مو هیچ نقش اساسی در توقف رشد ایفا نمی‌کند. اگر دیدید که موهایتان می‌ریزد یا شروع به ریزش می‌کند، به احتمال زیاد اثر جانبی حساسیت به DHT، استرس، تغذیه یا مسائل سبک زندگی است، نتیجه‌ای از خودارضایی زیاد نمی‌باشد.

می‌توانید این مشکل را با انجام اعمالی مانند استفاده از دارو یا تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود که سطح DHT را کاهش داد و عاملی که باعث ریزش مو می‌شوند را حذف کرد. به طور خلاصه می‌توانید به آسانی استراحت کنید. خودارضایی در موی سر، ضخامت مو و یا هر جنبه از سلامت موی شما تاثیر نخواهد داشت. به جنسیت ربطی ندارد. اگر هم چنین باشد، اکثریت جمعیت جهان مشکلات ریزش موی جدی خواهند داشت و جامعه پزشکی از آن آگاه خواهد بود.

مطلب مهم: شایع ترین علت های درد بیضه مردان و درمان خانگی (نگاه فوق تخصص)

آیا خودارضایی موجب اکنه (جوش) می‌شود؟

مواردی که خودارضایی ایجاد می‌کند: شادی، اعتماد به نفس، ارگاسم شگفت انگیز، و اکنون بعضی در اینترنت ظاهرا ادعا می‌کنند که همچنین موجب اکنه می‌شود.

چه چیزی واقعا موجب اکنه می‌شود؟

به نقل از تسیپورا شاین هاوس ام. دی.، متخصص پوست و اطفال در لس آنجلس، اکنه توسط ترکیبی از چهار چیز ایجاد می‌شود: تولید سبوم اضافی (چربی)، ابر کارتینیزاسیون منافذ، باکتری و التهاب.

هورمون‌ها (خصوصا تستسترون و پروژسترون) می‌توانند تولید چربی را افزایش دهند، و همچنین می‌تواند موجب افزایش التهاب شوند. به همین خاطر جوش‌هایتان اغلب در هفته‌های منتهی به دوره قاعدگیتان بدتر می‌شوند، چون بدنتان تستسترون و پروژسترون بیشتری تولید می‌کند. چرا مواد هورمونی اهمیت دارد؟ به نقل از شاین هاوس، هورمون‌ها در طی بلوغ و بزرگسالی نامتوازن هستند (که دلیل پیدایش اکنه در بزرگسالی است). شاین هاوس می‌گوید بلوغ همچنین می‌تواند زمان خویش اکتشافی و شاید خودارضایی باشد، بنابراین این ترس وجود دارد که ممکن است خودارضایی دلیل اکنه باشد.

حتماٌ بخوانید: عمل فتق بیضه-علایم، تاثیر بر ناباروری مردان و نکات بسیار مهم

در حالی که خودارضایی و سکس می‌تواند به طور موقت سطح تستسترون را افزایش دهد، اما تاثیر طولانی مدت بر سلامتی پوستتان ندارد.

آیا خودارضایی تاثیری بر پوست دارد؟

به عبارت دیگر اینطور نیست که بگوییم نزدیکی تاثیری بر پوست ندارد. به نقل از شاین هاوس، بعضی تحقیقات نشان می‌دهد که سطح آدرنالین خون در طی ارگاسم بالا می‌رود – که تعریق و حرارت بدن فورا بعد از عمل نزدیکی بیشتر می‌شود.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اسپرم مردانافزایش قوای جنسی مردانزناشوییناباروری

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up