گروه خونی

روش جدید دانشمندان برای تشخیص گروه خونی در 10 ثانیه

folderخون
commentsبدون دیدگاه

محققان می گویند که یک تست ساده و آسان برای تعیین نوع گروه خونی بیمار با دقت کامل و در عرض چند ثانیه ایجاد کرده‌ اند – نوآوری که می تواند به تعیین گروه خونی بیماران در مناطق دور افتاده یا مناطق جنگی کمک کند.

این آزمایش قادر است در عرض 30 ثانیه نوع گروه خونی A ، B یا O را مشخص کند و در مدت دو دقیقه نوع خون را با جزئیات کامل مشخص می کند. این امر می تواند باعث تسریع عملیات انتقال خون ایمن یا پیوند عضو شود. نتایج این روش جدید در Science Translational Medicine منتشر شد.

آزمایش های معمولی برای تعیین گروه خونی بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشند. فن آوری های جدید دیگر این زمان را به کم تر از پنج دقیقه کاهش داده اند. اما تا کنون، محققان نتوانسته اند روند دو مرحله ای خون گیری را در یک اقدام سریع و ساده تثبیت کنند.

سه نوع گروه خونی اصلی وجود دارد – A ، B و O. خون افراد ترکیبی تحت عنوان عامل Rh در سطح سلول های خود دارد یا ندارد، که همین فاکتور دلیل مثبت یا منفی شدن گروه خونی می باشد. روش معمول برای تعیین گروه خونی شامل دو مرحله است: forward typing و reverse typing.

در forward typing، نمونه خون بیمار با آنتی بادی های موجود در گروه خونی نوع A و نوع B متلاشی می شود تا ببینند چگونه واکنش نشان می دهد. و در reverse typing، سرم بیمار – قسمت مایع خون شما که هیچ سلولی را در خود جای نمی دهد – با خونی که قبلا مشخص شده است مخلوط می شود. این مراحل با هم می توانند گروه خونی یک بیمار را تعیین کنند.

اما این دو آزمایش را نمی توان هم زمان روی یک نمونه اجرا کرد. روش جدید می تواند forward typing و reverse typing را به طور هم زمان انجام دهد. این کار با استفاده از یک فیلتر که خون مورد نیاز برای forward typing را از پلاسما مورد نیاز برای reverse typing جدا می کند، انجام می شود.

Hong Zhang، نویسنده و محقق دانشگاه Third Military Medical در چونگ کینگ، چین گفت: “حرکت گلبول های قرمز متوقف می شود و پلاسما در امتداد نوار پیش می رود.”

این آزمایش به برهم کنش پروتئین ها در سرم خون و یک رنگ سبز متداول متکی است. در هر نوار تست آنتی بادی هایی قرار دارد که قادر به شناسایی آنتی ژن های موجود در گروه های مختلف خونی هستند. این رنگ مایه (دای) بسته به نوع گروه خونی، رنگ متفاوتی بر روی نوار تست کاغذی در آزمایشگاه ایجاد می کند.

Zhang و همکارانش از این آزمایش برای تجزیه و تحلیل 3550 نمونه خون استفاده کردند، که یا تصادفی و یا به صورت دستی به دست آمد. نتایج این بررسی در بیش از 99.9 درصد از مواقع دقیق بود – تنها مشکل آن دقت آزمایش هنگام مواجهه با انواع گروه های خونی بسیار نادر بود.

منبع خبر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست