قفسه سینه

9 حقیقت جالب راجب قفسه سینه (و دنده های بدن)

دنده ها فقط یک دستور فوق العاده خوشمزه در منوی خانگی برای تهیه استیک نیستند: این دوک‌ های استخوانی در تنه خود به جناغ سینه (استخوان سینه) متصل می ‌شوند تا از ریه‌ ها، قلب، طحال و بیش تر از کبد محافظت کنند و با شکل دادن به حفره قفسه ‌سینه، به تنفس کمک می کنند.

دنده ها از یک طرف محافظ هستند، اما اگر به شدت دچار شکستگی شوند می توانند برای شما کشنده باشند و اندام های شما را سوراخ کنند. در این مقاله به دلیل این 9 واقعیت جالب در مورد دنده ها، با John Martinez، پزشک معالج در بنیاد پزشکی Dignity Health در کالیفرنیا صحبت شده است.

1- دنده های شما مانند دسته سطل حرکت می کنند.

Martinez توضیح می دهد که دنده ها موجب انبساط قفسه سینه برای تنفس می شوند. “آن ها مشابه با دستگیره سطل عمل می کنند و به هنگام نفس کشیدن به سمت بالا حرکت می کنند و اجازه می دهند تا حفره قفسه سینه گسترش یابد.” این افزایش در حفره قفسه سینه باعث می شود راحت تر نفس بکشیم.

2- شما سه نوع دنده دارید.

اسکلت انسان دارای 12 جفت دنده است. Martinez می گوید، دنده های 1 تا 7 از بالا تنه به پایین، “دنده های واقعی” نامیده می شوند، زیرا مستقیما از ستون فقرات به جناغ سینه متصل می شوند. دنده های 8 تا 10 را “دنده های دروغین” می نامند زیرا مستقیما به جناغ سینه متصل نمی ‌شوند بلکه غضروف دارند. دنده های 11 و 12 را “دنده شناور” می نامند زیرا فقط در پشت به ستون فقرات متصل می شوند. به گفته او، این دنده ها بسیار کوتاه تر هستند.

3- این عقیده غیر علمی درباره دنده ‌های زنان هم چنان پا برجاست.

گاهی مواقع کشیش ها در تلاش برای اثبات این داستان کتاب مقدس هستند که حوا از روی دنده آدم ساخته شده است، و گاه داستان هایی را بیان می کنند که زنان دارای دنده های بیش تری نسبت به مردان هستند. منتها این ادعا درست نیست (و به هر حال این داستان نوعی تبعیض جنسیتی است).

در حالی که جنسیت هیچ نقشی در تعداد دنده های شما بازی نمی کند: این 12 جفت دنده برای همه یکسان است. با این حال، دنده های زنانه به طور متوسط ​​در حدود 10 درصد از دنده های مردان کوچک تر هستند.

4- در موارد نادر، انسان ها مي توانند دنده هایی شبیه گوریل داشته باشند.

در موارد نادر، که هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد، ممکن است انسان یک جفت دنده اضافی گردنی داشته باشد، یعنی در کل 13 جفت دنده که دقیقا مشابه گوریل است. بنابراین، به صورت محاوره ای به عنوان “دنده گوریل” شناخته می شود.

5- دنده ها دلیلی است که نئاندرتال ها به کمربند نیاز ندارند.

نئاندرتال ها قفسه سینه بزرگ تر و پهن تری نسبت به انسان های مدرن و لاغر امروزی داشتند. یک مطالعه در سال 2016 در ژورنال آمریکایی Physical Anthropology نشان داد که عصر یخبندان به احتمال زیاد مسئول بزرگ تر شدن قفسه سینه و پهن تر شدن لگن در نئاندرتال ها است.

در اصل در شرایط سرما کربوهیدرات کمیاب و چربی فراوان است. محققان اذعان می کنند که این شرایط منجر به بزرگ شدن کبد، کلیه ها و “تظاهرات مورفولوژیکی مربوطه” شده است. به عبارت دیگر، آن ها برای جا دادن اندام های بزرگ تر به فضای بیش تری احتیاج داشتند.

6- دو نوع از ورزشکاران مختلف، یک صدمه مشترک دارند.

Martinez می گوید: “قایقرانان و پرتاب کننده های توپ بیسبال از جمله رایج ترین ورزشکارانی هستند که از شکستگی تنشی دنده ها رنج می برند.” این به دلیل کشیدن عضله دندانه ای قدامی روی دنده های ظریف ایجاد می شود. او اضافه می کند: “سایر ورزشکارانی که احتمالا از شکستگی تنشی دنده ها رنج می برند شامل گلف بازان، رقاصان، وزنه برداران و بازیکنان والیبال هستند.”

7- عطسه یا سرفه گاهی مواقع می تواند دلیل شکستگی دنده ها باشد.

Martinez می گوید شکستگی های “واقعی” دنده – جایی که استخوان در تمام طول آن شکسته می شود – معمولا از وقایع آسیب زایی مانند “یک تکل سخت فوتبال [یا] تصادف رانندگی” ناشی می شود. ” با این وجود، گاهی اوقات شکستگی دنده ها ممکن است “به خاطر عطسه یا سرفه به دلیل فشار عضلات دیواره قفسه سینه منقبض شده روی دنده ها” ایجاد شود. درمان شکستگی های واقعی دنده همانند شکستگی های تنشی دنده ها است.

8- در گذشته استفاده از پوشش دور کمر رایج بود… و هنوز هم بعضی از افراد از آن استفاده می کنند.

زنان بر مبنای تاریخ کرست (نوعی پوشاک است که انواع زنانه و مردانه دارد و معمولا بسیار سفت و محکم است) پوشیده اند، نوعی زیرپوش که نیم تنه را دور کمر محکم می کرد، به طوری که دنده ها و اعضای بدن را به هم نزدیک تر و کوچک تر می کرد و بالا تنه را برجسته تر نشان می داد.

علی رغم این که کرست تا دهه 1920 از مد خارج شد، هنگامی که زنان شروع به ترجیح لباس های راحت تر و آزادتر از دوران فلاپر نمودند، تعدادی از زنان معاصر هنوز هم به دلایل مختلفی از زیبایی شناسی گرفته تا هنرهای نمایشی، آن ها را می پوشند. در این حرکت، زنان به طور فعال کمرهای خود را به شکل شگفت انگیزی فوق العاده کوچک و باریک می کنند.

پزشکان هشدار می دهند که در این حالت خطر آسیب دائمی به اندام های له شده وجود دارد، بعلاوه ممکن است سندرم های ناراحت کننده مانند سندرم ریفلاکس اسید معده و کمر درد به وجود آید. اما این گفته ها مانع کسانی نمی شود که ظاهرشان را دوست دارند.

9- رکورد گینس ثبت شده برای کمر باریک، 38 سانتی متر است.

Cathie Jung، برنده کتاب رکوردهای جهانی گینس سال 2011، با پوشیدن 24 ساعته کرست و حرکت به سمت اندازه های کوچک تر و کوچک تر، کمر خود را با کمک لباس های گره دار محکم به 38 سانتی متر کاهش داد. کمر او اکنون به اندازه یک شیشه مربای معمولی یا شیشه سس مایونز است.

این غذاها از پیر شدن شما تا حد زیادی جلوگیری می کنند!

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
اطلاعات عمومیدرد قفسه سینهدنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up