پوکی استخوان

تشخیص پوکی استخوان با آزمایش خون (4 نشانه ساده)

مهم نیست که پزشک کدامیک از داروهای پوکی استخوان را برای شما انتخاب کرده باشد، اما آن چه اهمیت دارد این است که تاثیر مثبتی روی بیماری شما داشته باشد. یکی از راه های تاثیرگذاری این است که در مورد “مارکرهای” خود سوال کنید.

هنگامی که تحت درمان پوکی استخوان هستید، پزشک برای شما آزمایش خون یا ادرار تجویز می کند. این آزمایش ها، مارکرهای مختلفی را مشخص می کنند – سطح آنزیم های مختلف، پروتئین ها و سایر مواد هنگام گردش خون در بدن – که سرنخی از بیماری و روند درمان شما را فراهم می کنند.

5 نکته مهم

  • تغذیه به شدت بر سلامت استخوان ها در طول زندگی ما اثر می گذارد. به عنوان مثال ، آنچه زنان در دوران بارداری مصرف میکنند، بر تراکم استخوان فرزندانشان در بزرگسالی تاثیر میگذارد.
  • در زمان کودکی ، استخوانهای ما تقریباً با رشد سریع مواجه می شوند. اگر استخوانی بشکند، مشکل خاصی ایجاد نمیشود چون استخوانها به سرعت جوش خواهند خورد.
  • در حدود 18 یا 19 سالگی ، به حدود 95٪ تراکم استخوان خود دست یافته ایم. می توانیم در دهه 20 زندگی، به ساختن برخی از استخوان ها ادامه دهیم.
  • اما در سن 30 سالگی ، بدن ما از تشکیل “رسوب استخوانی” بیشتر متوقف می شود. سپس کاهش تراکم استخوان آغاز میشود. این میتواند نشانگر برخی اخبار بد و برخی اخبار خوب باشد.

4 نشانه اصلی در آزمایش خون

4 نشانه اصلی پوکی استخوان در آزمایش خون که باید به دنبال آن بگردید. اگر هر کدام از 4 مورد زیر در حالت نرمال نبودند در معرض پوکی استخوان هستید (یا روند آن شروع شده است):

  • آلکالن فسفاتاز مخصوص استخوان (ALP یا BALP استخوان). این مارکر تخمینی برای میزان تشکیل استخوان در کل اسکلت شما است. ممکن است تشکیل استخوان چیز خوبی به نظر برسد، اما بسته به شرایط، مقدار زیادی از آن ممکن است بد باشد. افراد مبتلا به پوکی استخوان به طور کلی دارای سطح BALP بالایی هستند که تا سه برابر بیش تر از حد طبیعی است.
  • استئوکلسین. این مورد یکی دیگر از مارکرهای تشکیل استخوان است.
  • N-telopeptide ادراری از کلاژن نوع I یا uNTX. این مورد، مارکر تحلیل استخوان یا از بین رفتن استخوان است.
  • سطح ویتامین D. این معیار ارزیابی می کند که آیا کمبود ویتامین D که برای جذب کلسیم در بدن ضروری است دارید یا نه. ممکن است کلسیم زیادی مصرف کنید، اما اگر ویتامین D کافی نداشته باشید، کلسیم به طور موثری جذب بدن نمی شود.

منبع اصلی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست