پوکی استخوان و استخوان سالم

3 روش تشخیص پوکی استخوان (در منزل یا آزمایش)

پوکی استخوان یک بیماری نسبتا شایع است. تراکم استخوان ها را کاهش می دهد و شما را در معرض شکستگی قرار می دهد. برای تشخیص پوکی استخوان، مراقب علائم بیماری باشید. با این حال به خاطر داشته باشید که بیش تر علائم پوکی استخوان در اواخر بیماری ظاهر می شوند تا اوایل آن. اگر شک دارید که به این بیماری مبتلا شده اید، با پزشک صحبت کنید، تا آزمایش های تصویر برداری را برای بررسی تراکم استخوان های شما تجویز کند.

بخش اول: مشاهده علائم پوکی استخوان

word image 3

1- به صدای تق تق مفاصل خود گوش دهید. یکی از علائم اولیه پوکی استخوان Crepitus (کریپتاسیون) نامیده می شود که با صدای تق تق در مفاصل اصلی مانند زانوها و شانه ها قابل تشخیص است. کریپتاسیون به دلیل کمبود مایعات در مفاصل ایجاد می شود، که منجر به ایجاد صدا یا احساس تق تق می شود.

2- مراقب شکستگی ها باشید. در بسیاری از موارد، علامت پوکی استخوان یک شکستگی است که در اثر از دست دادن تراکم استخوان ایجاد می شود. حتی ممکن است پس از یک اتفاق جزئی استخوان شما بشکند. به عنوان مثال، برخی از افراد پس از عطسه یا سرفه دچار شکستگی دنده ها می شوند. با این حال، شایع ترین شکستگی ها، شکستگی های مفصل ران، مچ دست و مهره ها است.

  • به خاطر داشته باشید که زنان به دلیل کم بودن استروژن در دوران یائسگی در معرض پوکی استخوان قرار دارند. هم چنین، هرچه سن شما بیش تر باشد، خطر ابتلا به پوکی استخوان بیش تر خواهد بود.
  • در صورت امکان، با پزشک خود در مورد مصرف دارو برای افزایش سطح استروژن صحبت کنید.

3- به کمر درد شدید توجه کنید. یکی از نشانه های اصلی پوکی استخوان پیشرفته، کمر درد مداوم و شدید است. به طور کلی، این درد به دلیل کمبود مایعات بین مهره های ستون فقرات ایجاد می شود. حتی ممکن است به دلیل شکستگی مهره ها ایجاد شود.

  • محل درد به محل شکستگی بستگی دارد، اما کمر درد شایع است.

4- به حالت خمیده یا ناهموار توجه کنید. یکی دیگر از علائم پوکی استخوان پیشرفته زمانی است که دچار ” قوز پشت” می شوید یا حالت خمیده یا ناهمواری دارید که در آن یکی از شانه ها بالاتر از دیگری است. این حالت به دلیل کمبود مایعات و فضای بین مهره ها است.

  • در حالی که افتادگی شانه ها ممکن است برای هر کسی که تمام روز روی کامپیوتر خم می شود اتفاق بیفتد، اما حالت قوز پشت به خاطر شکستگی مهره‌های ستون فقرات ممکن است درد آور باشد.
  • بعلاوه عوامل ریسک خود را در نظر بگیرید. افرادی که اسکلت کوچکی دارند و کسانی که سفید پوست یا از نژاد آسیایی هستند، بیش تر در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند.

5- قد خود را بررسی کنید تا ببینید آیا کوتاه شده اید یا نه. پوکی استخوان می تواند باعث کوتاه شدن قد شما در طول زمان شود که دلیل اصلی آن کاهش فضای بین مهره ها است. هر چند وقت یک بار قد خود را چک کنید تا ببینید کوتاه تر از قبل شده اید یا نه.

بخش دوم: به پزشک مراجعه کنید

word image 4

1- در مورد علائمی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. کریپتاسیون، حالت خمیده یا وضعیت ناهموار، کمر درد یا شکستگی از جمله دلایل مراجعه به پزشک است. علائم خود را برای او توضیح دهید و بگویید که نگران پوکی استخوان هستید.

2- انتظار معاینه بدنی داشته باشید. معمولا پزشک قبل از مراجعه برای آزمایش های تشخیصی، با معاینه فیزیکی شروع می کند. به عنوان مثال اگر قبلا دچار شکستگی شده اید، منطقه دردناک را بررسی می کند.

  • پوکی استخوان در زنان بعد از یائسگی و زنانی که تخمدانشان برداشته شده است بیش تر دیده می شود.
  • با این حال می تواند افرادی را که بیش از 3 ماه استروئید مصرف کرده اند، افراد دچار اختلالات خوردن (مانند رژیم گرفتن بیش از حد یا ورزش کردن، بی اشتهایی و پرخوری) و افرادی که زیاد سیگاری می کشند یا مشروب می خورند، تحت تاثیر قرار دهد.
  • اگر زیاد اهل ورزش کردن نباشید یا سابقه این بیماری را در خانواده خود داشته باشید، می تواند روی شما تاثیر بگذارد.

3- اگر نگران پوکی استخوان هستید، بخواهید از شما آزمایش بگیرند. قبل از بروز علائم، می توانید از نظر پوکی استخوان مورد آزمایش قرار بگیرید. اگر در معرض خطر بیماری هستید، در مورد آزمایش با پزشک خود صحبت کنید. به طور کلی اگر شما مسن‌ تر شده و نگران این بیماری هستید، پزشک موافقت خواهد کرد که شما را آزمایش کند.

  • یک ایده خوب برای آزمایش، چک کردن میزان کلسیم و هموگلوبین موجود در خون است.

بخش سوم: استفاده از آزمایشات پزشکی برای تشخیص پوکی استخوان

word image 5

1- انتظار یک آزمایش سنجش تراکم استخوان (DXA) را داشته باشید. این آزمایش اساسا یک بررسی اشعه ایکس پیچیده است. از شما خواسته می شود لباس بیمارستان بپوشید و دراز بکشید. سپس یک بازوی اشعه ایکس را از روی بدن شما عبور می دهند تا تصاویر را بگیرید. در این تست معمولا ستون فقرات و باسن شما اسکن می شود. و فقط حدود 10 دقیقه طول می کشد.

  • هم چنین پزشک ممکن است اشعه ایکس استاندارد ستون فقرات را تجویز کند تا ببیند آیا شکستگی وجود دارد یا این که بین دیسک های ستون فقرات شما باریک و تنگ شده است یا نه.

2- برای سونوگرافی پاشنه پا آماده باشید. پزشک ممکن است سونوگرافی از پاشنه را تجویز کند، زیرا پاشنه می تواند به شما در پیش بینی این که آیا در معرض شکستگی قرار دارید یا نه، کمک کند. با این حال، این بررسی به اندازه تست DXA دقیق نیست.

3- در مورد توموگرافی کامپیوتری کمی (QCT) سوال کنید. این بررسی به خصوص در صورت داشتن آرتروز کمر بسیار مفید است، زیرا می تواند ما را از شر تست DXA رها کند. این بررسی اساسا سی تی اسکن از 2 مهره در کمر شما است. و از نرم افزار ویژه ای برای تجزیه و تحلیل تراکم مهره های شما استفاده می شود.

4- درباره نتایج بحث کنید. با این آزمایشات، پزشک به دنبال شکستگی می گردد و تراکم استخوان شما را اندازه گیری می کند. برای تراکم استخوان، نمره T خواهید گرفت که با انحراف معیار اندازه گیری می شود. اگر نمره T شما بالاتر از 1- باشد، طبیعی محسوب می شوید. بین 1- تا 2.5- به این معنی است که توده استخوانی شما کاهش یافته است، که گاهی اوقات استئوپنی نامیده می شود. پایین تر از 2.5-، مبتلا به پوکی استخوان تشخیص داده می شوید.

نکات


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkپوکی استخوان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up