درد آرتروز 0.jpg

8 مکمل طبیعی که درد آرتروز را بصورت قابل توجهی کاهش می دهند!

آرتروز یک بیماری دردناک است که معمولا مفاصل را تحت ‌تاثیر قرار می‌ دهد. حدود ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا آرتروز دارند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ‌ها (CDC)، تنها در ایالات ‌متحده بیش از ۵۰ میلیون نفر مبتلا به آرتروز هستند.

مکمل ‌هایی برای آرتروز

در زیر تنها مکمل ها و مواد غذایی که از نظر علمی باعث کاهش درد آرتروز می شوند آورده شده ‌است و باید برای مبارزه با علائم آرتروز استفاده شوند. مصرف یک رژیم آرتروز هوشمند باید با غذاهای ضد التهاب پر شود.

1- پنجه شیطان

پنجه-شیطان.jpg

این یک گیاه بیابانی آفریقای جنوبی است. میوه های آن توسط قلاب های مینیاتوری پوشیده شده است. عنصر برجسته در پنجه شیطان، هارپاگوزید است که دارای خواص ضد التهابی است که می تواند درد و التهاب حاد مفاصل را کاهش دهد. پنجه شیطان همچنین می تواند باعث کاهش میزان اسید اوریک در افراد مبتلا به نقرس شود. بعلاوه تقویت کننده اشتها نیز می باشد. یک فرد مبتلا به آرتروز می تواند روزانه 1000 میلی گرم از پنجه شیطان مصرف کند. کپسول پنجه شیطان پودری را پس از مشاوره با پزشک، می توان سه بار در روز مصرف کرد.

همچنین بخوانید: آرتروز گردن، علایم، روشهای درمان قطعی سریع و ورزشهای مفید

در اروپا، پنجه شیطان به طور گسترده برای درمان کمر درد، درد مفاصل و سردرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. شواهد نشان می ‌دهند که این گیاه قادر به کاهش درد و سفتی ناشی از آرتروز می‌ باشد. با این حال، این گیاه می ‌تواند با داروهای دیابت، داروهای تجویزی خاص و رقیق کننده های خون تداخل داشته باشد. علاوه بر این، افراد مبتلا به زخم معده باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند. پیش از مصرف هر نوع مکمل، با پزشک صحبت کنید.

2- روغن ماهی

روغن-ماهی.jpg

روغن ماهی از ماهی خال مخالی، سالمون، کاد و شاه ماهی استخراج می شود. همچنین شناخته شده است که حاوی اسید چرب امگا 3 است. روغن ماهی یکی از بهترین مکمل های آرتروز محسوب می شود. مطالعات نشان داده است که پس از مصرف روغن ماهی، به ریسالوین که عامل ضد التهابی قوی است، تبدیل می شود. ریسالوین ها مولکول ‌هایی هستند که تمایل به مسدود کردن سلول ‌های التهابی دارند. بعلاوه به کاهش فشار خون بالا و ارتقای قلب سالم کمک می کنند. همچنین مفاصل را انعطاف پذیر تر می کنند، درد آرتروز و التهاب مفصلی شدید را کاهش می دهند.

روغن ماهی را می توان به صورت کپسول، ژل نرم و مایع مصرف کرد. ماهی تون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی را می توان در رژیم غذایی مصرف کرد. با این وجود، هنگامی که اغلب ماهی ها را می خورید، احتمال مصرف بیش از حد جیوه وجود دارد؛ بنابراین، ایده خوبی است که روغن ماهی را به شکل مکمل مصرف کنید. در صورت آرتروز شدید، دوز 2.6 میلی گرم کپسول روغن ماهی با 30 درصد DHA یا EPA ممکن است مصرف شود. با استفاده از روغن ماهی ممکن است به تدریج متوجه کاهش التهاب شوید.

حتما بخوانید: روماتیسم چیست؟ علائم آن، نحوه تشخیص و تفاوت آن با آرتروز

اسیدهای چرب امگا 3 حتی برای سایر شرایط التهابی مزمن مانند لوپوس نیز مفید هستند. اسیدهای چرب امگا 3 را از طریق کتان و روغن کتان، روغن کلزا و گردو نیز می توان بدست آورد. روغن ماهی متفاوت از روغن کبد ماهی است. مصرف بیش از حد روغن کبد ماهی ممکن است موجب مصرف بیش از حد ویتامین A شود. افرادی که می خواهند اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنند باید روغن ماهی خالص و نه روغن کبد ماهی، مصرف کنند. از آنجا که اثر روغن ماهی آهسته است، می توانید از مکمل ها برای یک دوره سه ماهه امتحان کنید تا ببینید آیا واقعا مفید است یا نه.

3- زردچوبه
زردچوبه.jpg

زردچوبه یک گیاه قوی با اثرات ضد التهابی است. شواهدی وجود دارد که زردچوبه می تواند به طور قابل توجهی نشانگرهای التهابی مانند اینترلوکین -6 را که یک سیتوکین التهابی درگیر در روند آرتریت روماتوئید است، کاهش دهد؛ بنابراین، از ابتدای شروع آرتروز می توان بصورت منظم از زردچوبه استفاده کرد. زردچوبه می تواند بر روی غذا پاشیده شود، اما اگر به صورت مکمل مصرف شود، موثرتر است. زردچوبه به علت خواص دارویی آن در هند، چین و بسیاری از کشورهای غربی شناخته شده است.

زردچوبه برای کاهش التهاب و درد مفصلی، به ویژه برای افرادی که مبتلا به آرتروز، آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، نقرس و اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات هستند، استفاده می شود. زردچوبه حاوی 3 تا 5 درصد از ترکیب فعال کورکومین است که مزایای سلامتی زیادی را به همراه می آورد.
برای اینکه کورکومین موثر باشد، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند زردچوبه در فرم مکمل مصرف شود. مکمل های 200 تا 1000 میلی گرمی، حاوی 95 درصد کورکومینوئید هستند. با این حال، افراد مبتلا به کمبود آهن باید از مکمل های زردچوبه اجتناب کنند.

4- کندروئیتین سولفات

کندروئیتین-سولفات1.jpg

کندروئیتین به حفظ آب در غضروف کمک می کند؛ و بصورت طبیعی در بافت همبند حیوانات و انسان ها یافت می شود. در بازار، تحت عنوان کندروئیتین سولفات موجود است كه از غضروف حيواني يا دريايي به دست مي آيد. به طور گسترده ای در اروپا برای درمان استئوآرتریت، مخصوصا برای افرادی که مبتلا به استئوآرتریت دست و زانو هستند، استفاده می شود.

کندروئیتین همچنین می تواند به عنوان یک جایگزین برای داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده شود، زیرا هیچ عارضه جانبی ندارد. برای افراد مسن نیز این مکمل ها بسیار مفید هستند. کندروئیتین می تواند به کاهش سرعت پیشرفت استئوآرتریت، کاهش التهاب و درد مفاصل کمک کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کندروئیتین همراه با گلوکزامین سولفات بسیار مؤثر است.

5- گلوکزامین

گلوگزامین.jpg

گلوكزامین اغلب با سنتز کندروئیتین همراه است. گلوکزامین با کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری به مفاصل کمک می کند تا بهتر حرکت کنند و از غضروف در برابر دژنراسیون محافظت می کند. این امر برای افراد مبتلا به آرتروز متوسط مفید است. مطالعات نشان داده اند که گلوکزامین برای آرتروز متوسط ​​و شدید مفید است اما روی آرتروز ملایم، موثر نیست. گلوکزامین می تواند به کاهش درد آرتروز کمک کند زیرا سازنده سولفات است.

نمونه هایی از مکمل های گلوکزامین عبارتند از: گلوکزامین سولفات و گلوکزامین هیدروکلراید. گلوکزامین را می توان از نرم تنان صدف دار و یا بصورت مصنوعی در آزمایشگاه بدست آورد. همچنین بصورت طبیعی توسط بدن تولید می شود. گلوکزامین نقش مهمی در تشکیل تاندون ها، رباط ها، مایع سینوویال و غضروف دارد. این بلوک های سازنده عبارتند از: گلیکوزآمینوگلیکان ها و گلیکوپروتئین ها.

مطلب مهم: 5 تا از بهترین روش های درمان طبیعی-ورزشی آرتروز زانو در خانه

با این حال، نتایج مختلفی در مورد استفاده از گلوکزامین برای آرتروز وجود دارد. ممکن است برخی عوارض جانبی خفیف مانند، اسهال، یبوست، بثورات، سردرد و ناراحتی معده ایجاد شود. همچنین افراد مبتلا به دیابت باید محتاط باشند زیرا ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد.

6- ویتامین C

ویتامین-سی.jpg

آب پرتقال تازه برای صبحانه برای درد مفاصل مؤثر است. در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که ویتامین C کمتری در بدنشان دارند، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز هستند؛ بنابراین، نتیجه گرفته می شود که مصرف منظم ویتامین C می تواند به حفظ مفاصل سالم و کاهش احتمال التهاب کمک کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به ایجاد بافت همبند کمک می کند. از این رو، غذاهای حاوی ویتامین C مانند انگور، توت فرنگی و پرتقال می توانند به طور موثر درد مفاصل را کنترل و مدیریت کنند. توصیه می شود ویتامین C را بیشتر از رژیم غذایی و نه مکمل ها، به دست آورید.

ویتامین C در سنتز کلاژن به عنوان یک کوفاکتور عمل می کند که پروتئین اصلی استخوان و بافت مفصلی است. اعتقاد بر این است که عفونت می تواند باعث آرتروز شود. ویتامین C نیز به مبارزه با عفونت و کنترل التهاب مربوط به عفونت کمک می کند و موادی را که می‌توانند باعث التهاب مفاصل شوند، نابود می کند. مصرف ویتامین C در مقادیر متوسط ​​برای محافظت از مفاصل و استخوان های سالم سودمند است. با این حال، ویتامین C بیش از حد در بدن، می تواند مشکل را بدتر کند.

دوز توصیه شده روزانه ویتامین C 75 میلی گرم برای زنان و 90 میلی گرم برای مردان است. تحقیقات نشان داده است که وقتی ویتامین C به صورت داخل وریدی در دوزهای بالا تجویز می شود، التهاب ناشی از آرتروز به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

7- MSM

MSM.jpg

در دانه ها، میوه ها و سبزیجات یافت می شود. اعتقاد بر این است که با ایجاد ساختار بافت همبند در بدن، درد آرتروز را کاهش می دهد. برخی مطالعات گزارش کرده اند که MSM ممکن است التهاب را کاهش دهد. با اینحال، اثر آن متوسط ​​بوده است.

MSM بی بو، بی مزه و درطبیعت بصورت ارگانیک است. این یک ترکیب گوگردی است که همچنین به صورت پودر، کپسول و مایع موجود است. بعد از مشورت با پزشک تا 3000 میلی گرم MSM می تواند در طول وعده های غذایی مصرف شود.

همچنین بخوانید: نقرس چیست؟ انواع، علایم، رژیم غذایی، درمان قطعی و تصاویر

MSM در غذاها یافت می شود، اما هنگامی که غذاها پردازش می شوند، احتمالا MSM، تخریب می شود. در سال های اخیر، مصرف مکمل های MSM به دلیل تاثیر روی درد، افزایش یافته است. اگرچه تحقیقات بهبود درد آرتروز پس از مصرف مکمل های MSM را نشان می دهد اما تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود.
همچنین بهتر است هنگام مصرف مکمل های MSM از رقیق کننده های خون، اجتناب شود. افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید با پزشک در مورد مصرف مکمل های غذایی صحبت کنند. مزایای دراز مدت و ایمنی MSM هنوز ناشناخته است.

8- SAM-e

SAM-e.jpg
یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن است که برای آرتروز مفید است. بعلاوه به اندازه NSAID ها موثر است زیرا دارای خواص ضد درد و ضد التهابی است. این مورد برای درمان اختلالات اسکلتی عضلانی و سایر شرایط قلب، ناباروری و شرایط روحی مانند افسردگی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین می تواند به کاهش سختی و درد مفاصل کمک کرده و انعطاف پذیری، تحرک و بازسازی موثر غضروف را بهبود بخشد. اگر آرتروز دارید، می توانید با مشورت با پزشک، سه بار در روز، 1200 میلی گرم مکمل SAM مصرف کنید.

حتما بخوانید: علل اصلی درد مچ یا قوزک پا، نشانه ها، روشهای درمان خانگی و نکات دیگر

این مکمل در ترکیب با ویتامین B6 و ویتامین B12 موثرتر است. تحقیقات اثر بخشی SAM را در درمان آرتروز نشان داده و بیان کرده اند که مصرف روزانه 600 تا 200 میلی گرم SAM تجویز شده در مقایسه با سایر گروه های NSAID، بهبود قابل ملاحظه ای نشان می دهد. علاوه بر این، عوارض جانبی گوارشی نیز ندارد.
مطالعه دیگری نشان داد که این مکمل باعث بهبود درد، حساسیت و افسردگی در مقایسه با دارونما می شود. با این حال، برخی از عوارض جانبی مرتبط با این مکمل وجود دارد که شامل: حالت تهوع، اسهال، استفراغ، بثورات پوستی و سردرد در دوزهای بالاتر می باشند. همچنین نشان داده شده است که با مسکن ها برای بیماری پارکینسون و داروهای ضد افسردگی تعامل برقرار می کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آرتروزدرد مفاصل

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up